Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   139 / 489
(#) c27 hozzászólása Dec 18, 2009 /
 
Sziasztok. Hétfőn megyek bevásárolni az órához. Az a kérdésem, hogy pic-et 16F648-at vegyek 3-at vagy 16F628-at is használhatok a bázisnál és a távirányítónál(vagy jobb a 648 csakis akkor vennék 628-at ha nem járulna tudáscsökkenéssel)?
A másik a rotorra ledeket milyen színűt vegyek? Ti már sok órát építettetek tudjátok melyik szín néz ki jobban melyik zavaró stb...
Ir ledet milyet vegyek a távírányítóba ill. kell még a távirányítóba egy sima led is (az milyen legyen?) vagy felesleges?

(#) zsoltii90 hozzászólása Dec 18, 2009 /
 
Hello!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy távirányító nélkül nem is tudom az órát kirajzoltatni, mert még nem csináltam meg ne szeretném elindítani, próbáltam univerzális távival külön Philips-re beállítva de semmi. Valakinek valami ötlet?
Üdv
(#) edison14 válasza zsoltii90 hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szerintem építsd meg a távirányítót egyrészt azért mert kevés alkatrészből áll másrészt mert sokkal jobb irányítani vele az órát mint más "univerzális" távirányítókkal amik vagy nem tudják irányítani vagy tudják de az irányításhoz használt gombok össze vissza helyezkednek el a távirányítón.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szia!

Melyik bázist, propellert, távirányítót építed?

Távirányító:
- A 16 és a18 gomboshoz is jó a 16F628(A)

Bázis
1 - Ha ébresztőst építed, akkor 16F87 - 88 vagy 16F628(A) - 16F648A a két választás. Sajnos bekötésben is van eltérés. (40 vagy 20 ébresztési időpont)
2 - Ha az eredetit építed, akkor 16F628(A) elég - alig van benne program...
3 - Most készült el a 16F886 - 18F2550 bázis verzó. Mind a két kontrollert tudja fogadni a panel, 18F2550 - USB (még nincs kész), 16F886 - soros vonal a pc-hez, hőmérséklet, páratartalom, légnyomás mérése, DCF77 szinkronizáció (egyenlőre még csak a bázisra)...

Propeller:
1 - 18 lábú kontroller: 16F628(A) - 16F648A - 16F87 - 16F88 kontrollerekkel megy az RTC-s alap változat
2 - 18 lábú kontroller: 16F648A - 16F87 - 16F88 kontrollerekkel megy az RTC-s változat a napok nevével
3 - 20 lábú kontroller: 16F690 - az előbbi és még két LED
4 - 28 lábú kontroller: 16F886 - Az előbbi és még egy LED, mérések, fényerő állítás. Továbbfejlesztető 18F2620 kontrollerrel...

Dip tokos 16F628A-t dec 29.-re igértek...

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szia. Felteszem a nyákterveket amiket csinálok. Nem a legújabb óraverzió még mivel az alkatrészem sem smd-es de egyelőre jó nekem az alap óra bővített funkciókkal. Fordulatszám kijelzés, esetleg napok. Ébresztés nem kell egyelőre. Majd a következő óra.
A távirányító a 18 gombos, de akkor annak elég a 16F628(A)? A bázisnak is gondolom elég a 628-as a rotor meg kap egy 648-ast? Így fog menni a fordulatszám kijelzés? (A progikat majd késöbb szerzem be első az óra építése. Pluszba még veszek egy 18F2550-es az égetőhöz.)
Ha jól láttam 18 led kell a rotorra. Arra gondoltam hogy a két szélső piros a többi zöld. (Annyira nem értek hozzá, de ha valaki tud egy nagyon jó kombinációt akkor írjon.)
Holnap felteszek egy alkatrészlistát majd megnéznéd, hogy esetleg valami helyett jobbat vegyek e?
Ja igen majd el felejtettem a rotoron van két smd ellenállás aminek nincs érték odaírva azt megkérdezném, hogy milyen kell? (Mellékeltem egy képet is azon be van karikázva pirossal.)
(#) patexati válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia! Azok nem ellenállások hanem 1N4148 diódák azok biztosítják az RTC tápját! A zöld és piros kombináció jó nekem is az volt az első órám és talán az is tetszett legjobban!
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!

Azért legalább egy 16F87-88 -ast vegyél, nem olyan drága... A bázisba tettem 3 jumpert, így mind a kétfajta (628 - 88) beletehető...
Nem csak az ébresztés a szolgáltatás többlet, "belelátsz" a bázisba - azaz a beállításokat a pc-n láthatod, onnan állíthatod...
Mindegyik kontroller 20MHz verzió legyen..

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia. Nem biztos, hogy tudok venni ilyen picet. Debrecen közelébe lakok így örülök ha 16F648-at találok. (Egyébként mennyibe kerülhet egy 648-as? Mármint ha nem rendelem hanem egy boltban veszem?)
Mivel még egy 18F2550-est is vennem kell meg jópár alkatrészt nem biztos, hogy futja rá a keret meg még jön a karácsony is. (Szerintem én nem azt a bázist csinálom amire te gondolsz. Egyébként elsőnek jó lesz ez az óra majd ha unatkozok csinálok egy fejlettebbet. Nekem most elég a távirányítóval való álllítás.)
Még egy kérdés az egyenirányítók milyen típusúak látom közös tokba van a 4 dióda (mind a rotoron mind a bázison)?
(#) c27 válasza patexati hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia. Egy kérdés a távirányítóval kapcsolatban:
18 gombos verziót csinálom, de csak 16 gombhoz van dióda vagy a másik 2-höz nem kell? A másik kérdésem, hogy a kapcsolók milyen típusúak? (Akkor én is a zöld-piros váltoratot választom valószínűleg. Gondoltam, hogy a zöld jól néz ki esetleg még a zöld-sárga is megfordult a fejembe.)
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!

Lehet, hogy megérné Tőlük rendelni közvetlenül...
16F628A I/P 330,
16F648A I/P 380,
16F88 I/P 500,
16F886 I/SP 390,
18F2550 I/SP 820,
18F2550 I/SO 790.
a csomagküldés + utánvétel 1100 Ft.
... Nettó árak

DB103 diódahíd
Nyomógomb
Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia. Akkor nem kell a +2 kapcsolóhoz dióda? A távirányítón még van egy sima led ha jól látom annak van valamilyen funkciója vagy elhagyható (milyet kellene be tenni)?
Ir led a távirányítóba ld274 kell (vagy ez mindegy)?
Zener diódának jó lesz egy 15V 5W-os?
/Majd meglátom milyen árba lesz a pic a boltban és ha kell majd rendelek inkább./
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Még egy kérdésem van: a bázis hogy érzékeli a rotor forgását? A TSOP2236 érzékeli , de mi adja neki a jelet?
/Egyébként megcsináltam az alkatrészlistát csak a picek nincsenek benne. Esetleg ha lesz időd belenéznél, hogy ne cseréljek e le valamit jobbra? + Néhány kondiról nem tudom hány voltos legyen./

prop.txt
    
(#) zsoltii90 válasza edison14 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia
Rendben akkor mégis megépítem csak most nem akartam erre költeni azért próbáltam más "kiutat"
Üdv
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!
Távirányító:
- A távirányító látható ledje a kiválasztott lap sorszámát villogja ki, közönséges led jó bele.
- Meghajtó tranzisztornak a BC639 -et használtam.
- A TSOP xxx adatlapján az áll, hogy 950nm hullámhosszon maximális az érzékenysége. Ilyen adó dióda kell hozzá.

Rotor:
- Zénerből 15V 3W elég, csak akkor melegszik, ha még nincs a táp terhelve. pl. ZY15
- Kimaradt a PCF8583 - 5 Dip8, CR2032 elem,
- Puffernek 1000µF/25V, de 470µF/25V is jó.

Bázis:
- Az LM2941 kimenetére 22µF/25V

A kvarcokhoz elég a 22pF kerámia kondenzátor.

A rotor érzékeli a forgást. A bázis bekapcsolja az IR ledet (állandó fényerővel). A rotor, a forgása közben elhalad a dióda fölött. A fototranzisztorával érdékeli a fényt és ebből tudja, hogy a hol tart...
A bázis és a rotor is veszi a távirányító jeleit. Egyes parancsok a rotornak, mások a bázisnak szólnak, de van olyan is, ami mindkettőnek.

Szia
(#) Hp41C válasza zsoltii90 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!

A cím figyelését ki lehet kapcsolni, mind a bázis, mind a rotor programjában. Ha a figyelés be van kapcsolva, az óra csak azokra a parancsokra reagál, amikben leadott cím megegyezik a keys.asm - ben megadott értékkel.
Sokszor megbeszéltük már a fórumon...

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
A bázison az ir lednek milyet vegyek? Te milyet használtál?
A távirányítóba akkor mindegy ha csak egy sima hagyományos ledet leszek színtől függetlenül?

/Egy kérdés még pluszba: olvastam, hogy az se jó, ha túl erős a ledek fénye és az se jó ha túl gyenge. 500-600mC ledek jók lesznek?
Esetleg nem lehet olyat csinálni, hogy egy fototranyót tenni pluszba a rotorra és az mindig a fényviszonyoknak megfelelően szabályozná a ledek fényerejét?/

(#) patexati válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia! Ha a fényerőt szeretnéd szabályozni csak a legújabb PIC16F886 verzió jöhet számításba mit Hp41C tervezett és én terveztem hozzá nyákot és működő prototípus is van már 3db! Ir lednek ha van rossz távirányítód amit találsz bent megfelelő! Sima kommersz difuos ledek jók azok nem túl erősek de ha erős lehet a fényét az ellenállások növelésével csökkenteni de ugye az smd-t nem egyszerű cserélgetni hacsak nincs smd csipeszpákája az embernek! Mielött beülteted kell kísérletezni egy led-el és belőni milyen ellenállás a jó!
(#) c27 válasza patexati hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
A fényerőszabályzás csak egy gondolat még, de a következő órában lehet lesz.
De nagyjából nem tudnád megmondani, hogy ha 100 ohmos előtétellenállást veszek akkor hány mC legyenek a ledek vagy lehet fordítva konkrét fényerejű ledhez mekkora ellenállás kell? (Elég nagyjából, mert hétfőn megveszek mindent amit tudok, de csak smd ellenállásért már csak nem akarok visszamenni.)
Ir ledet venni kell, mert nincs rossz távirányító. Mindegy milyet veszek?
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!
Két bázist építettem, az egyikben sincs infra led erre a célra. Az egyik propellert résopto érzékelővel szereltem, a ventilátor kör alakú házára reszeltem egy rést. A másikon Hall ic van, az álló részen egy kis mágnessel.
Az infra led-nek és a fototranzisztornak egymásnak megfelelőnek kell lennie (hullámhossz - ld. adatlapok), a külső fény zavarásának kiszűrésére jó ha a kékes szűrő van rajtuk.

A nagy fényerejű led-eknek kicsi a sugárzási szögük. Ide nagy fényerő, diffúz kivitel és közepes (nagy) sugárzási szög kellene. Nehéz ilyen ledeket találni (pláne 5mm-est)...

Az smd ellenállás olcsó (2-3 Ft), vegyél néhány értéket a 100 ohm körül, majd elfogynak a következő áramköröknél...

A 18 lábú kontrollernél nincs több kihasználatlan láb, csak a Calibration.... Ezért készült a 28 lábú kivitel...

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia. A TSOPxxxx mind a bázison és a rotoron a távirányító infra jeleit veszik ugye?
A rotoron (a nyákterven rajta van) egy SFH309 fototranzisztor. Akkor ehhez kéne egy infra led?
(A távirányítóba milyet használtok vagy milyet vegyek nagyjából legalább?)
(#) edison14 válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Hello !

Igen a bázison levő infra vevőt és a bázison levő infra vevőt is úgy kell elhelyezned, hogy a távirányító jeleit fel tudja fogni. Az shf-hez kell egy infra led ami rajta van a bázison, vigyázz hogy ezek ne legyenek túl messze egymástól ( olyan 3-5mm). Láttam már olyan infra vevőket és adókat amik egy csomagban voltak és azok tökéletesen működtek együtt. Ajánlom hogy ilyeneket vegyél.
Mindegy milyen infre LED-et vásárolsz a TSOP-nak kellene vennie a jeleit. Hogy ad e jelet az infra LED azt egy kamerás telefonnal vagy digitális fényképezőgéppel tudod megnézni. Ha kap feszt a led és a kamerával megnézed a ledet fehéren kell hogy világítson. Én olyan 5-6 darab infra leddel és egy TSOP1736- ossal próbáltam és mind működött vele.
(#) c27 válasza edison14 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Helló. Kösz a segítséget.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia C27!
Talán egy ajánlást tudok adni a ledekkel kapcsolatban. (Sokat megvízsgáltam és használtam fel eddig). Olyat válassz, amelyeknek nagy a sugárzási szögük, legalább 120 fok.
300-500mcd ledhez jó a 100 Ohm.
600-2000mcd ledhez min. 220 Ohm.
2000mcd fölötti ledhez min. 470 Ohm.
4000mcd-től 1K Ohm, (ez már így is vakítóan fényes).
Ezek a körülbelüli értékek csak kisérleti úton lettek megállapitva tisztafényű ledekkel. Az a jobb, ha saját magunknak állítjuk be a megfelelő fényerőhöz alkalmazott munkaellenállás értékét..
Az SMD ellenállásokból legalább háromfélét vásárolj, hogy a fényerőt kipróbálva, a megefelő kerüljön majd beépítésre.
Az infra LED-röl csak annyit: majdnem mind működik tökéletesen. Errő az eszközröl már néhányan
áttértünk a Hall IC felhasználására, mert ott jóval kevesebb a külső "zavaró tényező" működés közben, még annak ellenére is, hogy sokkal nehezebnek tűnik az alkalmazása.
Szia.
(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia janocsi.
Kösz, valószínűleg én akkor maradok a 400-500mC lednél 100-120 ohmos ellenállással. (Attól függ milyen led lesz a boltban.)
Az infrás cucc szerintem egyelőre még jó nekem. A távirányítóba ha 2 infrát teszek párhuzamosan akkor könnyebben veszi majd a propeller? (A tv távirányítójában is így van és az akkor is működik ha a másik irányba tartom. Gondolom az óránál is jelentene valamit.)
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!

Ne tegyél két infra diódát párhuzamosan a távirányítóba, a meghajtó tranzisztor nem fogja bírni. A led-en kb 1.1V esik, a tranzisztoron 0,2 - 0,3 V. Az áramkorlátozó ellenállás pedig csak 50 ohm - vagy még annyi sem... Mivel a vezérlése impulzus szerű, 100mA nagyságrendű árammal is meghajtható. Ha a hatótávolságot szeretnéd növelni, akkor az áramkorlátozó ellenállást csökkentheted...
A kapcsolási rajzomon van egy jumper, ami a kis ellenállást kiiktatja az infra led köréből. Beméréskor, amikor a meghajtó tranzisztort ellenőrzöd, a led sokáig be lehet kapcsolva, amit nem biztosan visel el a led. Ekkor csak a nagy ellenállás legyen a körben, nyugodtan mérhetsz, ha minden megy, már közelről reagál a parancsokra, csak akkor zárd rövidre a jumpert.

Szia
(#) mrbini hozzászólása Dec 19, 2009 /
 
Helló!

PC ventilátorral oldottam meg az órám, de nagyon melegszik. Kb 10-15 perc után 80fok körül van a tekercselése, és ha bekapcsolom a tekercset akkor még a fordulatot is a felére csökkenti.
Valakinek valami ötlet?
Köszi a segítséget.
(#) janocsi válasza mrbini hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia!
Túl nagy áram folyik a légmagos trafó primer vagy szekunder tekercsén, talán menetzárlatos?
Mérj áramot, kb. 250-350mA lehetne a max., már ez is melegiti a tekercset.
Ha ennél nagyobb áram folyna, sorosan köss be 5 Ohm/5W ellenállást, úgy próbáld. Az is lehet, nagy az üzemi kitöltési tényező, lehet azon is csökkenteni. A készenlétinél minden OK, ott minden rendben van?
Szia.
(#) mrbini válasza janocsi hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia

Készenlétnél minden ok, de a táp készenlétben 19V üzem közben leesik 16V-ig.
A trafót most próbálom arra lesz megoldás.
A nagyobbik problémám, hogy a motor tekercse melegszik marhára. Melegszik úgy is ha a trafót kikötöm, és ha bekapcsolom a trafót leesik a fordulat.
A ventilátor 24V 3,6W volt.
(#) patexati válasza mrbini hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia! Akkor ha a motorra nem esik a névlegesnél nagyobb terhelés nem melegedhetne ennyire valószínűleg nem megfelelő a rotor kiegyensúlyozása vagy szorul vagy túl nagy a rotor a ventinek (mekkora is amit építettél?)
(#) mrbini válasza patexati hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Szia
A kiegyensúlyozáson dolgozok nem ráz csak picit.
A mérettel talán lehet gond de 3mm ledekből van 140mm az egész. Hogyan lehet egész pontosan kiegyensúlyozni?
Következő: »»   139 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem