Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Meglátjuk, a közeli jövőben mászkálok arrafelé méregetni én is majd.
Odáig, hogy 4,3u és 680uH nem tűnik olyan rossznak, talán a 4,3 sok, de nem tudom az L-pad miatt fejben kiszámolni az impedancia változását.
Boxsim-mel nézegettem az impedanciamenetet. A 626-ét szépen fel is használta, amit a mérésed alapján adtam meg neki, de a DX-ét (amit szintén te mértél), nem volt hajlandó megenni. Tehát hagyatkoztam 0,01mH Le és 0,001 Le2,R2,Le3 értékekre.. Így 200-ig olyan, amilyen a 626-ból, és a 38Hz-re hangolt reflexdobozból fakad, 200-on 8 ohm, onnan 2 k-ig emelkedik, ott van csúcs (22,5 ohm), aztán csökken, 20k-nál 7,8 ohm az eredő impedancia.
Már nem erre gondolok, hanem arra, hogy mennyit változtat az eredetin az ellenállásosztó.
Ha a 4 ohmos nominál impedanciára gondolsz, az az LPAD-dal 8,55 ohm lesz. És érdekesség képpen elsőfokúval is inkább fordított poralitásban szeret bekötve lenni a DX a 626-tal. Először simán, polaritáshelyesen volt a kettő bekötve, aztán megfordítottam, és megjött a középtartomány (szimulálva is és hallgatva is így volt). Az 582-nél meg érdekességképpen pont fordítva volt.. mikor összeraktam a dobozokat, nagyon nem volt közepe.. aztán kiderült, h bakiztam, és fordítva kötöttem be. Azzal a mélyközéppel meg polaritáshelyesen szeretett működni a DX.
Igen, az arány érdekelt, így már biztosabban mondom, hogy túlzó a 4,3u. De persze ez félig azért sötétben tapogatózás.
Először 560 volt a mélyközép előtt.. úgy még inkább soknak tűnt.. Apropo: módosítottam az előzőn.. kíváncsi vagyok, helyesek-e a polaritásra vonatkozó észrevételeim.. mert nem csak szimulálva, hanem fülelve is úgy tűnik, igen.
Mondhatnám azt is ,hogy leírtam , de te nem is vitattad ,ne szívjad mellre.(#583504). Ez a piezzo bekötés nem egy két nagy veszekedést indított már útjára. Bobz is használhatta volna a fórum keresőjét, mert itt van a megoldás is.
Ha a piezzó nem illesztőtrafós ,márpedig ez nem ,akkor egy párhuzamosan kötött ellenállással 4-8 ohm közé kell illeszteni az impedanciáját. Ha az érzékenysége nagyobb mint a többi hsz-é ,akkor egy soros ellenállás is kell. Természetesen a soros kondi az mindenképpen kell.
4.2 mH tekercs kell a 150 Hz-hez , ha nagyobb teljesítményről lenne szó akkor vastagabb huzalból kell elkészíteni.
Ez a 4 ohm ez mért vagy csak rá van irva? Mert nem ugyanaz! Ezzel a programmal ki lehet számolni a tekercset.
A forum nem eszi az exe-t , majd a rar menni fog.
Biztosan . De őt a legegyszerűbb megoldás érdekli. Kell vagy 50 méter rézdrót. Ferritre biztosan kevesebb ,de ahhoz nincs progim , én úgy mérném, vagy venném
4,2 légmagosból nem kivitelezhető ésszerűen.
4 ohmnál tényleg kicsit könnyebb, de az is valószínűsíthető, hogy a sima elsőrendű szűrő nem lesz elég. Vannak esetlek, amikor hiába egyszerű.
A logotech-nél van 4.2-es ,de ferriten. durván 900 Ft.
Sziasztok !
Ehhez a hangszóróhoz szeretnék hangdobozt építeni. Egyszerű egyutas zárt dobozt. A famunka és a kivitelezés megy, de méretezésben egyebekben abszolút kezdő(még az sem....) vagyok. Bevallom nem olvastam végig a fórumot....., de szeretnék tanácsot(linket) kérni, hogy merre is induljak el. KÖSZÖNÖM !
Sikerult rajonni a titkara. Egy soros elleneaalas, es egy soros kondi kel hozza. Amugy tenyleg ez vagta recs-re az erositot. Az erosito sok Voltot ad ki eleve, ami a lemezek kozott attuthetett, es kiegett a 4 nagy tranzisztor benne(nincs rovidzar vedelem az erositoben) Az tan egy 50W-os al lett probalva, ami allandoan kikapcsolt a rovidzarvedelem miatt. Ezutan egy radiotechnika У-7101 es erositovel lett probalva, csak ugy onmagaban, es itt mar ugy szolt ahogyan kel neki. Ez azert van mert ez az erosito alacsonyabb feszultseget ad ki magabol.
![]()
Én ezért javasoltam, egy soros 400V-os fóliakondit elé. Függetlenül, hogy van-e hangváltó, vagy nincs ! Ez nem a "hang miatt" kell, hanem a piezo "védelmében".
Míg nem alkalmaztam, ment tönkre pár db. Viszont csörgőnek még jó volt a darabokra hullott piezo lapkával a belsejében
A párhuzamos ellenállásra a piezo-val mindenképpen szükség van. Nem akarok senkit győzködni , ha olyan sok erősítőd van akkor toljad nekik. De nem hinném ,hogy van olyan ami 1 ohm terhelést elvisel. Vagy kisebbet. Nyílván ez égette le a másik erősítőt. A kondival csak a vágás helyét állítod be , a soros ellenálással az érzékenységet illeszted. A párhuzamossal az impedanciát kell illeszteni.
Mert 200V körüli kimenőfeszt produkál az erősítőd?
A kondi fesztűrésén egyébként nem múlik, hogy mekkora feszültség kerül a piezóra, szóval ez a védelem így egy kicsit gyenge lábakon áll.
Most melyik a három közül? Egyébként sajnos semmi használhatót nem közölnek a hangszórókról.
Ha gyenge lábakon áll, majd leül. Azért 400V-os, mert ilyen van itthon. Teccik érteni?
Egyenfeszről hallottál már? Az alább is említett, védelemnélküli-zárlatos erősítők velejárója a kimeneten. Na, "az ellen véd". Többet nem tudok mondani, kérem kapcsolja ki. (by Szalacsi)
Köszi a válaszotokat!
De ha már ittartunk, nem lenne egyszerűbb egy ilyet vennem? És mi a különbség, az aktív, tehát potival is állítható vágási frekvenciás hangváltó és ez között?(Csak ugye ehhez 8ohm-os hangszóró kell) Ha mondjuk egy 100W-os quad405-re rákötnék egy mélyhangszórótt ezzel a váltóval, akkor elérném ugyanazt, mint hogyha itt a Hobbielektornikán is megtalálható alul áteresztő szűrőt (ami szintén 150Hz-ig állítható) kötnék a quad elé? Köszi! ![]()
Nem. Az a vékony madzag a nagy DC ellenállásával egyrészt rontja a hangszóró elektromos paramétereit, másrészt fölöslegesen fűtöd ahelyett, hogy az erősítő kimenőteljesítményét a membrán megmozdítására fordítanád.
![]() Ennyi erővel minden csatolókondi "védelem". ![]()
Látom azért sikerült áttörést elérnünk!
![]() Idézet: Így van. „Ennyi erővel minden csatolókondi "védelem".” ![]() ![]()
Ahogy gondolod. Megyek, és teszek gyorsan, minden hangsugárzóm bemenetére egy 470u kondit. Vagy inkább mégsem kéne? Félek, mert a legtöbb hangszóró itt nálam 5000,-/db fölötti áron kapható.
Ha már ilyen jól kitaláltad.
470u ? ...ahogy érzed.
![]() Vagy kérdezz meg valakit, aki ért hozzá :puszi: :smoke:
Szia
Lemértem ma a szubláda impedancia görbéjét. Egy kis emlékeztetőül: EW-18HN hangszóró (adatok itt), 175 liter doboztérfogat, 3db 110mm-es PVC cső 15cm hosszúak. A görbén most két csúcs látható, nem tudom, hogy ez jó-e, de szerintem nem. Az viszont biztos, hogy sokkal mélyebb a hangja mint cső nélkül. A kérdésem az lenne, hogy kell-e valamit változtatni, hogy még jobb legyen?
Na ugye itt jön a probléma, mert azzal hogy a kondenzátor odakerül nem csak idézőjeles, általad feltalát "védelmi" funkciót lát el, hanem nagyban megváltoztatja a mögötte lévő eszköz működését.
A hozzáértéses poénod szerintem hanyagoljuk, nem vagy abban a helyzetben jelenleg. |
Bejelentkezés
Hirdetés |