Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fénycső bekötése
 
Témaindító: atya, idő: Márc 9, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 23
(#) steelhand hozzászólása Szept 11, 2008 /
 
Üdv uraim, lenne egy kérdésem. Ha az elektronikus előtét 1*36 w-teljesítményre van, akkor be köthetek-e rá 2*18w-os csövet? És ha igen, akkor sorosan, vagy párhuzamosan, és ez okoz-e élettartam csökkenést vagy valami extra melegedést?
Köszi.
(#) Tomi111 válasza steelhand hozzászólására (») Szept 11, 2008 /
 
Üdv!

Szerintem arra nem tudsz két 18W-ost bekötni, arra direkt olyan elektronikus előtét kell. De várd meg mások véleményét is!

Üdv! Tomi
(#) flaisz balint hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Sziasztok!
Az ezen az oldalon lévő 2. kapcsolást (TUNGSRAM 20w) szeretném megépíteni mert a gyáriba, ami teljessen ugyan ez, elszállt néhány alkatrész. A kérdés az volna hogy működne e két egyforma IRF710-es FET-tel? Ja és az L1 tekercs feltétlen kell bele vagy elhagyható? Bővebben: Link
(#) flaisz balint válasza flaisz balint hozzászólására (») Nov 2, 2008 /
 
Ennyire ne tolongjatok...
(#) perlaci hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Üdv a szakiknak.
Nem a fénycső a szakterületem ezért ide fordulok okosításért. Itt a portálon olvastam, hogy létezik kapacitív előtétes megoldás amit a folytóssal kombinálnak a villogás kiegyenlítésére. mármint több fénycső esetén. Érdekelne ennek a technikai részlete esetleg konkrét értékek.
Köszönettel
(#) perlaci válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Köszönöm a cikket.
Meg tudnád adni a könyv címét érdekelne a többi rész is. Nagyon jó a magyarázat és már régen tanultam és jó lenne feleleveníteni.
(#) didyman válasza perlaci hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Simpitől én is érdeklődöm a könyv címe iránt .
(#) Totya_TNG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Sziasztok!

Böcsületesen átolvastam az idevágó leírásokat, és elkészítettem az alábbi bekötési vázlatot (levilágítóhoz).
(Bocsi a kép minőségéért)
Amit tudni kell róla:
- fénycső
- fojtó
- gyújtó
Az lenne a kérdésem, hogy jó-e? (a nevezett termékekkel).
Ill., hogy a 2X6 wattos fojtó elég-e, nem kell-e nagyobb (be tudja-e rendesen gyújtani)?

Köszönöm: Totya
(#) Tomi111 válasza Totya_TNG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Üdv!

Nem jó úgy a bekötés! Egy fojtóra (ha hagyományos), két fénycsövet sorba kell kötni. Egyébként az alkatrészek jők. Csatoltam a rajzot (a bsselektronikáról másoltam). Természetesen neked kettő kell belőle.

Üdv

A gyújtót a 4-22W-osat(110V) vedd! Soros kötésnél csak ez jó, a 4-65W-os(220-240V) nem!! Az csak egy cső esetén használható!
(#) Totya_TNG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat!... Sajnos nem (nagyon)
lettem sokkal okosabb, mint voltam. Sajnos nem az én
"területem" a fénycsövek bekötése. Hülye vagyok hozzá...
Nem három ágú a fojtó, csak én feltételeztem (naívan)
a webshop alapján, hogy az.
Ha két csövet sorba kell kötni egy fojtóra, és négy csőnél
ezt duplán, akkor azt, hogy kell egy kapcsolóra kötni? :help:
Tényleg bocs az amatőr kérdésekért!

Köszönöm: Totya
(#) Totya_TNG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
Ok. Közben találtam még plusz infókat is.
Köszi!
(#) Guzmotm válasza zoly15 hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Csak a kedvedért direkt kiprobáltam! Mert gondoltam, miért robbana fel??? és nem robban fel!!! mindegy hogy van e kondi vagy nincs, sehogy se sikerült felrobbantanom
(#) darchitect válasza potyo hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Sziasztok! A kondival kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy a neon vibrálását csökkentheti-e? Egy másik hozzászólásban olvastam, hogy
Idézet:
„"A kondenzátor a fénycső meddőteljesítményfelvételét kompenzálja."”
de ez pontosan mit jelent?
(#) kadarist válasza darchitect hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szia!

Mivel a hagyományos fénycsőnél az áramkorlátozó általában tekercs (induktivitás), ezért az ára és a feszültség nem egyszerre lesz maximumon. Ez veszteségként jelentkezik a hálózaton. Az induktivitás kedvezőtlen hatását kondenzátorral lehet ellensúlyozni.Bővebben: Link
(#) carp18 hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Tud valaki valamilyen képet, ábrát mutatni, hogy a kondenzátort, hogy kell bekötni egy 2x18w-os rendszerbe? értem, hogy hova kell kötni, csak nem tudom elképzelni, hogy kell a két vezeték közé bekötni, légyszi aki tud egy képpel dobjon meg!
Köszi!
(#) kadarist válasza carp18 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Szia!
A fázisjavító kondenzátort a 230V-os betápra kell kötni.
(#) _JANI_ válasza carp18 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
[off] Az első link a témában pont a bekötésekre mutat példákat.

(#192686) sound.man: Bővebben: Link
(#) carp18 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
azt értem, de nem rajzban szeretném látni, hanem egy fotó, kép a kondenzátorrol ahogy be van kötve... azt a részét nem értem, hogy kell megoldani értem h a két bejövő vezeték közé kell, de vágjam szét a kábelt vagy mi?
(#) _JANI_ válasza carp18 hozzászólására (») Jan 10, 2010 / 1
 
Semmi különleges nincs a bekötésben. Gyári lámpatestekben vagy egy sorkapocs. Ide kell bekötni a fázist ( fázisokat, több fázisú lámpatest esetén ), a nullát és a földelést! A kondenzátorokat ( legtöbb esetben 99.98% ) is rendszerint ebbe a sorkapocsba kötik el.
ÍGY SZÓ SZERINT A BEMENETTEL PÁRHUZAMOSAN LESZ BEKÖTVE A FÁZIS ÉS A NULLA KÖZÉ A KONDENZÁTOR (kondenzátorok) !
( Bocs nem kiabálok csak kiemeltem szöveget. )
(#) bogdany hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Üdv!

Sajnos nem nagyon értek az elektonikához, de ha nem túl bonyolult összeraknám.

Adott egy ilyen terráriumban használatos fénycső:

SERA TERRA UV SPECIAL FÉNYCSŐ T8
Teljesítmény:25W
Méret:75cm

Egy ilyen fénycsőhöz méregdrága az armatúra mivel nem általános teljesítményű és méretű. Miket kell ehhez vennem egy elektronikai boltban, hogy készítsek hozzá egy armatúrát? (Nem biztos hogy hasznos infó, de említettek már nekem ezzel kapcsolatban olyat hogy nem gyújtó kell hozzá hanem elektronikai előtét)
ilyen fénycsőhöz kéne
(#) enpesta válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 19, 2010 / 1
 
Hali!
Így van, ahogy köbzoli írja. Én csak arra hívom fel a figyelmedet, hogy - azt írtad, nem nagyon értesz az elektronikához - mielőtt bekapcsolod, ellenőrizd inkább háromszor is! Láttam, hogy a cső ára 3-5000 Ft között van.....
(#) bogdany válasza enpesta hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek! !
Még egy balga kérdés!
A fogyasztás így 30W vagy 25 W lesz?
(#) didyman válasza bogdany hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
No most az induktív előtétről le is beszéllek. Ezekhez a T5-ös csövekhez elektronika célszerűbb, mivel működési paramétereik kézbentartása a várható élettartamuk fényében sokkal nagyobb jelentőséggel bír. Elektronikusból, bár nem olcsó, de egy normál, párezer Ft-os T5 high output csőhöz alkalmas verzió kell (emiatt máris nem jó hozzá a standard fojtótekercs, ugyanis annak üzemi árama nem fog a HO T5 számára alkalmas tartományba esni!!). Bárki bármit mond, NEM lesz alkalmas hozzá a 14/21/39/stb W-os verziókhoz való előtét, azok High Efficiency típusok, teljesítménytől függetlenül azonos árammal, ami sokkal kisebb, mint a HO típusé! 3W eltérésnek itt nem számbeli, hanem paraméterbeli jelentősége van! Az említett oldalon a 24W-os T5-höz alkalmas előtét lesz kizárólag használható: Bővebben: Link Ezekhez Köbzoli T8-as foglalatot linkelt , neked természetesen T5 kell, az elektronika miatt gyújtófoglalat nélkül.
Fogyasztás: A fojtótekercs hatásfoka 60-70% közé esik, tehát 25W esetén, ha alkalmas lenne a fojtó, mintegy 32W-ot fogyasztana. Az elektronikus előtétek 90% körüli hatásfokot tudnak, így azzal 28W körüli lesz az eredmény.
A kiemelt dolgokat nem véletlenül írtam így: T5 csöveknél KRITIKUS a pontos üzemi áram, élettartamuk és mivel ilyen célra veszed, optimális fényáramuk és színhőmérsékletük miatt. Az előtét macerás lesz beszerzéskor, de élettartama és csőkezelése hamar meghozza az árát.
Még valami. A T5-ök élettartama jó körülmények között 10-15.000 óra. A fénycsőéletének első párezer órájában éri el nominált fényerejét. A Sera és más cégeknél ezt a párezer órát ajánlják csereciklusnak, ami komplett baromság: A párezer órát követően ugyanis állandósul a fényáram az élettartam további nagy részére, erre kell méretezni a világítást és nemévente kidobni 3600 órával egy csövet.
(#) didyman válasza bogdany hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Közben látom, hogy én rontottam el a dolgot, ez T8 cső és nem 25, hanem 15W-os. Ahhoz jó az induktív előtét, és a fogyasztása azzal 20W köré adódik.
(#) bogdany válasza didyman hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
25Wos a cső nem pedig 15Wos
de lényeg a lényeg!
(#) didyman válasza bogdany hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
És T8?
(#) didyman válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Sajnos sok boltban azt sem tudják, mi az a T5 HO vagy HE kivitelben és simán keverik az előtéteket hozzájuk. T8-at nem nagyon lehet rontani, de 25W-os cső nem nagyon létezik tömegtermelésben, ez meg emiatt fog gondot okozni hozzánk hasonló mértékben még nem tapasztalt boltosoknak .
(#) bogdany hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Tehát!

T8-as cső
25W, 75cm valóban nem egy hétkőznapi jellemzőkkel megáldott cső. Ez a terrárium és akváriumkellék gyártók kapzsidágának önzőségének gyümölcs. Ugyanis az ehez kapható armatúrák rettenetesen drágák. Ezért szeretném valahogyan olcsón kihozni a dolgot.

T8, 25Watt, 75 cm
(#) bogdany válasza bogdany hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Sziasztok!

Akkor elég jó a köbzoli által említett két foglalat és az előtét?
(#) bogdany válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ok!

Az a helyzet hogy a boltban nem nagyon ért hozzá a nő... Ahonnan betudnám szerezni személyesen. De akkor valószínű jó lesz, megveszem.

Köszi
Következő: »»   3 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem