Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós csengő
 
Témaindító: jana, idő: Jún 15, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) jana hozzászólása Jún 15, 2007 /
 
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni.
Egy kínai gyártmányú rádiós kapucsengő lett felszerelve. A problémám az,hogy a szomszédnál is jelez a hasonló csengő,ha nálunk csengetnek.
A kérdésem az,hogy lehet-e ezeket a "gagyi" csengőket más frekire belőni,hogy ne lessen a szomszéd,hogy ki jött hozzánk,ha csengetnek nálunk?
Várom az ötleteket :yes:
(#) Sonix válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Lenni kellene rajta jumpernak, amivel át lehet állítani más frekire!
(#) árpix válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
meg ,kódolni is lehet valahogy, kell lenni vagy dipkapcsolónak ,vagy jumpernek
(#) mokus válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
1., Válts csatornát az adón és a vevőn is ha lehet, ha nem akkor GOTO2
2., Venni kell egy másik gyártó másik termékét
(#) otto54 válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Két lehetőséged van (persze a kidobáson kivül).Az egyik a kód váltás,a másik a frekvencia váltás. A másodikat megfelelő műszerezettség nélkül nem tanácsos még megpróbálni sem.
A kód váltás az egyszerűbb és amatőr körülmények között is kivitelezhető.
A legjobb megoldás,az ha leolvasod a kód IC típusát és megkeresed a NETEN az adatlapját. Ez alapján beazonosíthatod mely lábakon állítható be a kód.
Ezután az nyomógombban és a csengőben lévő kód IC-t állítsd át egy másik kódra,majd próbáld ki.
Általában nem szokásos jumper van ezekben a gagyi készülékekben,hanem a panelen ón cseppel "jumperelnek".
Röviden ennyit. Ha megnézed az IC típusát,akkor talán többet is tudok segíteni.
(#) jana hozzászólása Jún 15, 2007 /
 
Nos,a vevőn van egy 3 állású kapcsoló,rendben 1,off,2 -es állás van ráirva.de az adón nincs ilyen.Ha kapcsolgatom,nem érzékelek semmi változást majd rakok fel róla képeket alkalomadtán,az talán többet tudna segíteni.
(#) 925 válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Ha nagyon "gagyi" akkor nem tudsz olyan egyszerűen frekit váltani. álltalában amelyiken nics jumper amivel tudnád állítani az adóban van egy kvarc amivel be van lőve a freki, és egy fix kódot küld. Ezt nem igazán lehet változtatni, meg lehet próbálni az adó rezgőkörébe egy kondit berakni és a vevőt hozzáállítani, de nagyon macerás! Én a helyedbe vennék egy másik csengőt ami állítható, nem egy nagy összeg.
Gondold meg megéri-e neked a killódás, és esetleg még egyszer valami másra fe tudod használni a mostani csengődet is.
(#) otto54 válasza jana hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
A kép sokat segítene.
Esetleg a készülékkel kapott leírást is tedd fel.
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 15, 2007 /
 
szed szet es nezd meg nincs-e benne valami forgatos ize
de ha van probal meg mind 2 reszen (a gombon es a vevon )
ugy bealitani hogy menjen csak nallatok.
szerintem csak veletlen hogy ugyan ojan frekvenciajut vettetek a szomszeddal eggyut szerencses vagy szerencsetlen vagy de tegyel a lottora
(#) fúró válasza jana hozzászólására (») Szept 19, 2007 /
 
ne törödj vele
(#) Dr.God Man hozzászólása Feb 2, 2010 /
 
Hello!

Nekem is hasonló kérdésem lenne de itt a más felhasználás végett kellene valahogy átalakítani a csengőt.
A célom az , hogy van 4db csengő de azt akarom , hogy 1 távval tudjam mind a 4db vevő részt vezérelni úgy hogy az adón egy kapcsolóval választom ki , hogy melyik vevőt szeretném kapcsolni.

A problémám az , hogy a csengő nem úgy működik , hogy jumpereelhető IC-k vannak az adóban és a vevő részben!
Az adót úgy nézem , hogy valamiféle egyszerü oszcillátor az alapműködése és a vevő gondolom arra a frekvenciára reagál.Az adó 2db tranzisztorból áll és egy quartz-ból + az adó részen van 1 tranzisztor még.

A vevő részben van egy IC de semmi felirat sincs rajta! Se betű se szám , se semmi! Csak szép sima feketeség!

Először arra gondoltam , hogy az RC körbe egy + kondit teszek de valamiért nem jött be! Hiába raktam egy ugyanolyan kondit a vevőre is, nem reagált semire!
Próbáltam azt is , hogy a quartz-ot kicseréltem benne de semmi... Bár a csengők dobozán két frekvencia van írva de nincs be X-elve , hogy melyik van a dobozban... Az egyik315MHz a másik 433.92MHz , amit beletettem lehet azért nem működik mert lényegesen lassabb volt , 27.145MHz.??

Valami más ötletetek van?
(#) Dr.God Man hozzászólása Feb 3, 2010 /
 
ÜDV!

Szerencsére az egyik vevőrésznek az IC-n rajtavolt a típusszáma! Egy CD 4069-es IC van benne. Így lehet , hogy előbb tudtok segíteni!
(#) Dr.God Man hozzászólása Feb 3, 2010 /
 
ÜDV!

Kisebb keresgélés után ezt találtam: Bővebben: Link Szerintetek ha a quartz-ot kicserélem más frekvencián fog működni? Az előző próbálkozásaim során MHz-es quartz-ot tettem bele , a rajz alapján csak KHz-es kell. Lehet túl nagyvolt a frekvencia és ezért nem működött?

Szerintetek a quartz cseréje a megoldás?
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
A 303 MHz nálunk (európában) nem használható. Harmonizált NATO frekvenciasáv.
Egyébként a link kapcsolása egyszerű, a 32 KHz csak egy vivő, ami modulálja a 303 MHz adót. Ezt a vivőt állítja elő a 4069 -el megvalósított oszcillátor is. Azért alkalmazott 303 MHz -et, mert ezen a frekvencián jobb hatásfokú antenna készíthető, mint 27 MHz -en. (433, és 868 MHz -en mégjobb). Az adó, és a vevő áramkörei erősen hasonlítanak a kapucsengőben alkalmazottakra.
Neked, szerintem megfelelő a kapucsengő is, egy adó, és négy vevő áramkörrel, de az RF részt követően jelentős átalakításra lesz szükséged.
Megoldható analóg, és digitális úton is.
Pl. analóg:
Előállítasz négy különbözö, lehetőleg nem harmonikus kapcsolatban levő frekvenciát, amivel modulálod a kapucsengő adóját, a jelet mind a négy vevő veszi, de csak az reagál amelyiknek megegyezik a moduláló frekvenciája.
Digitális:
Az RF rész után használsz encoder/dekoder párt, itt a címzés válaszja ki, hogy melyik vevő lesz aktív.
Használhatsz még pic - es adatátvitelt is, amikor a címzés, és a funkciók átvitele meglehetősen korlátlan.
Az RF részben használhatsz 433, 868 MHz -es adó-vevő modulokat is, ezek RF zavarvédelme sokkal jobb, mint egy kapucsengőé, bár az olcsósága, egyszerűsége miatt a tapasztalatok szerzéséhez a kapucsengőt ajánlom, és még legális is.
Tippeket, megoldásokat találsz az RC -s topikokban, és a vezetéknélküli adatátviteli topikokban.
Nem kell messzire menni a megoldásokért, itt az oldalon is sok info van.
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Hello!

A linkemben lévő kapucsengő működési elve gyakorlatilag ugyan az csak a felépítésében 1-2 dolog másabb de alapját tekintve megegyezik , ugyan azok a tranzisztorok és IC van benne!

A quartz-ot megmértem multiméterrel és 32,75kHz a frekvenciája.

Tehát ha jól értem akkor lényegében elég lenne ha másik quartz-ot kapcsolnék rá , más frekvenciályut? Vagy valami ne555 vagy hasonlóval generáljak egy frekvenciát és a quartz helyett ezzel hajtsam meg? majd a vevőnél is ugyan így ?
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Ahogy mondod. vagy alkalmazol 4 különböző kvarcot, de az 555 -ös megoldás is jó, meg egyszerűbb is, csak négy ellenállással be lehet állítani a négy jelzőfrekit.
A demodulálására használhatsz pll dekódert, pl sztereo dekóder pll -jét használva, a vevőben.
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Hát , kipróbáltam az ne555-ös megoldást , valamiért nem működött...Az időzítő jó , az órajel stimm már amennyire pontosan mér a multim.Bár a kvarc helyére úgy kötöttem be , hogy a test és az ic kimenetét. ahogy szabályoztam a frekvenciát 1x kapcsolt a vevő de hiába próbáltam ismét tekergetni a potit nem működött ismét... Tipp?

Kvarcokat néztem nem igazán találni párkhz-eset. leginkább az a tipikus 32,75khz-es van aztán a köv érték MHzes tartomány.

az időzítő ic kimenetére egy 1k-os ellenállást tettem. szerinted mi lehet a gond?
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
No.
Kellene néhány műszerecske.
Egy diódás mérőfej a multiméter elé, az RF teljesítmény vizsgálatához, egy frekimérő, oszcilloszkóp, persze multiméter.
Az 555 nem időzítő, hanem astabil (hanggenerátor) üzemmódban kell használni, Az időzítő ellenállás váltásával lehet különbözö frekvenciájú jelet előállítani, amellyel modulálni kell az adót. Ennek a jelnek jó beállítás esetén meg kell jelenni a vevő jelformáló kimenetén. Ehhez kell szkóp, meg frekimérő.
Ha idáig eljutsz folytatjuk.
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Amim van: egy multiméter ami mér frekvenciát 10Mhz-ig. Szkópom sajnos nincsen! max Winscope-al tudok vizsgálgatni.De ebben a tartományban nem tudom mennyire lehet pontos.
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Ha a hangfrevenciás sában választod meg a jelzőfrekvenciákat, amit az 555 -el állítasz elő, akkor a winscope is jó lesz.
A diódás mérőfejet meg nem nagy dolog megépíteni, egy C1 =10 - 100 pF, egy C2=1 - 10 nF kondi és egyR1=100 k elenállás, valamint egy tűs, vagy shottky dióda (nagyfrekis). (rajzolás helyett elmondom) Soros C1 a bemeneten, D a földre, a C1, D, (katód) R1, C2 összekötve a multiméterre, D, R2, C2 másik lába közös a bemenet és a multiméter hideg (föld) pontjával..
Ha működő csengőt választasz, és az RF részhez nem nyúlsz, akkor kevesebb bajod lesz.
(#) Inhouse válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szia!

Nem egészen értem, eddig mit is csináltatok.
A kapucsengőknél is van encoder/decoder páros. Vagy a 2272... és klónjai, vagy spec IC, de általában ott is van beállítási lehetőség. Ha nincs dip kapcsoló, sem jumper, akkor a NYÁK-on nézz az IC alatt forrasztási lehetőségeket. Testre, vagy tápra (esetleg sehova) lehet az IC néhány lábát forrasztani, úgy van kialakítva a NYÁK. Biztosra akkor mehetsz, ha azonos típusúak. Azonosra kell állítani a kódolást és kész.
A 315 és 434Mhz könnyen lepróbálható, egy TV kell hozzá, több topicban írtam már erről a "mérésről".
De egyébként lényegtelen, mert ez csak a vivő, minek piszkálnád el?

Üdv
Inhouse
(#) pucuka válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Ha vissza olvasod, eredetileg sem volt benne enkóder, dekóder páros. Ahogy írta, az adóban egy oszcillátor (gondolom RF), és két tranzisztor, meg egy 32.75 kHz -es kvarc. (semmi enkóder).
A vevőben pedig egy "fekete" IC -ről tesz említést. Reméljük, hogy az RF vevő nem ebben az IC -ben van, nehezen képzelem hogy egy 400 MHz -es vevőt is beleraktak.
Valószínűleg van még egy egytranzisztoros vevő is (szupreg) és akkor ez az IC egy PLL áramkör ami 32.75 kHz re behúz.
Az ő kívánságának megfelelően (egy adó 4 vevő, külön külön működtetve) ezt az az áramkört úgy kell(ene) átalakítani, hogy a 32.75 kHz helyett négy, (másik három) közeli frekvenciájú kvarcot betenni, és erre átállítani a vevőkben a PLL -t.
Mivel ilyen nincs, bátorkodtam javasolni az 555 -el, (vagy XR2206) bármilyen négy kapcsolható frekvencia, (a mérési korlátok miatt a hangfrekvenciás sávban) használatát, ez épp úgy megfelel, mint az eredeti 32.75 kHz -es, bár nem kristálypontos.
Valószínűleg az RF részt is elállította, amit nem kellett volna, és ezt is nem kis munka árán vissza kell állítani. A TV vevő is jó, (de megfelel egy diódás mérőfej is) mutatja az adóból kijövő teljesítményt, de frekvenciára nézve igen pontatlan, erre kellett volna a frekimérő, ami nincs.
A vevő PLL -jét, ha nem lehet a meglevő IC -ből felhasználni, (nagy valószínűséggel lehet) akkor sztereo dekóder IC ből lehet megoldani.
Persze bele lehet tenni utólag is az enkóder dekóder párost is, javasoltam is, de hát nem én választok.
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Még próbálkozom azért! Az enkóderes megoldás lenne a leg jobb csak kivitelezés szempontjából melyik alkatrészekkel lenne a leg olcsóbb és a leg egyszerübb megoldás?

Nyák készítésben elég jól otthon vagyok csak a kicsit összetettebb elektronikai részek okoznak gondot!
Esetleg ha volna egy egyszerü konkréd kapcsolásod amiben elég olcsó enkóder és dekóder van azt megköszönném!

Nyáklapokat fotóteknikával szoktam készíteni eagle progi-val.
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Ma már nem leszek net közelben. Addíg nézz körül a fórumon az RC-s, modell vezérlés topikokban, Thwora mester már kilapozta az elérhető kóder/enkóder párosokat. kell 1 enkóder, és 4 dekóder. Ne zavarjon, hogy azok négy csatornásak.
Nézd meg, hogy az XR2212 kapható-e és mennyiért abból 5 db kell.
Ebből az infóból döntsd el, melyik úton induljunk.
Az RF rész, az adó és a vevő is ugyanaz mindkét esetben 1 adó és 4 vevő ugyanarra a frekvenciára.
(vagy négy darab teljesen egyforma kapucsengő)
(#) Inhouse válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szia!

Ja, igen, itt tulajdonképpen a 4069 az enkóder/dekóder, de nincs lehetőség állítani.
Bele kell rakni egy enkódert az adóba és 4 dekódert a vevőkbe és kész. Vagy inkább venni másik 4 csengőt, amiben ilyen van, mert olcsóbb lesz...
Bocs. Hála az égnek ennyire buta csengővel még nem találkoztam. Azt hittem az adás frekvenciáját akarjátok elrakni 27MHz-re...

Üdv
Inhouse
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Hello!

Hát , nézegettem kvarcokat de valamiért nem találtam sehol KHz-es tartományban csak ugyan olyat ami a csengőkben van...
Enkóder és dekóder IC-ket nézegettem és ahogy néztem elég szépen elkétik az árát!
Kerestem a PT2272-őt és a PT2260-at de nemtaláltam seholsem! Mint ahogyan az XR2212-őt sem! Ami volt az pl MC145026 és a párja. De ez nagyon borsos áron van!
Esetleg valami olcsóbb IC nincs ami erre alkalmas lehet?Sajnos ennyire nem ismerem a lehetőségeket az IC-kkel.
Csak van valami olcsóbb IC. Nem kell 2000 kódvariáció!
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Hello!

Kis méregetés után észrevettem , hogy az ne555-el miért nem működött a szerkezet! Valamiért leesett a frekvencia amikor lenyomtam az adón a gombot. Kis méregetés és próbálkozás után már működik az adó ne555 IC-vel is! Viszont a beállított frekvencia nem stabil. 32.75khz +-3Hz-el néha eltér és van amikor kb 1kHz-el elhangolódik az egész... De érdekes módon ha a NE555 közelében elmozdul valami vagy a kezemet feléteszem több cm-el is a frekvencia megváltozik! Nincs rá valami megoldás , hogy a kimeneti frekvencia stabil 32.75khz legyen? Vagy hogy a vevő rész kicsit szélesebb tartományra legyen érzékeny pl +-500Hz szórás beleférjan?Esetleg egy astabil multivibrátorral nem lenne jobb?
Van egy kínai mozgásérzékelős riasztóm is ami távirányítós de ez infrával működik. Az egésznek ugyan az az alapműködési elve mint ennek a csengőnek , csak a csengő nem infrát használ.

(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Elvileg mindegy, mivel állítod elő a "jelző" frekvenciát, kvarccal, 555 -el, astabillal. A lényeg, hogy mivel ettöl függ a rendszer zavarvédelme, ennek minél stabilabbnak kell lennie, mert a vevő oldalon a PLL -t annál "szelektívebbre" tudod állítani. Ezért alkalmaztak az adó oldalon kvarc oszcillátort, a vevő oldalon szűk behúzási tartományra állított PLL áramkört. A legegyszerűbb az lenne. ha lenne négy, egymástól nem túl messze eső frekvenciájú kvarc. A frekvencia nem igazán lényeges, bár a magasabb frekvenciák nagyobb zavarvédelmet biztosítanak, és az alluláteresztő hurokszűrő (szelektivitás) kisebb méretű alkatrészekből megépíthető.
Azért javasoltam az XR2212 -t, mert ebben van precíziós VCO, és PLL -is, tehát adóban, és a vevőben egyaránt használható.
Az egyszerűség kedvéért ha az adóban tudsz egy stabil VCO -t lészíteni erre a 32 kHz körüli frekvenciára, akkor remélhetően a vevő meglevő PLL jeit át lehet húzni az adó oldali frekikre. Az 555 jobb, mint egy astabil, de lehetne kísérletezni valamelyik kapható precíziós VCO val, esetleg a ua 758 áramköreivel, ennek a VCO ja eredetileg is 38 kHz en jár.
Azt ugyan nem tudom, hogy kapható-e, de ezzel is meg lehet csinálni a feladatodat, ha már ezt az utat választottad.
(#) Dr.God Man válasza pucuka hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A megoldás neincsen túl messze ha jól érzem , csak valahogyan finomítani kellene... Az 555-ös megoldás egyszerü és működik csak az előállított jel frekvenciáját valamiért szinte minden befolyásolni tudja... az egyik percben tökéletes a freki , 100x nyomtam meg a gombot a másik percben már 0,5kHz-el feliebb ugrott ... Ezt kellene valahogyan összehozni , hogy lehetőleg stabil legyen a frekvencia. Vagy kis szórással is működjön a vevő része.

Amit az előző üzibe írtam kínai riasztót , ennek az adóját megmértem. ez 40khz-et ad. De ennek is van némi szórása , kb 0,5khz de tökéletesen működik a vevő része! Valahogyan ezt megoldották ebben is. Mondjuk nincs benn kvarc! Gondolom ez befolyásolhatja. És ez végett működik "megbízhatóbban"
(#) pucuka válasza Dr.God Man hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A titok a hurokszűrő a vevő PLL ben van. A kvarcosnak nyilván alacsonyabb a határfrekije, szelektívebb is, mert a kvarc a legstabilabb.
A kevésbé stabil 555 ös VCO nál magasabbra kellene állítani a PLL hurokszűrő hatátfrekvenciáját, mondjuk ha az RC tag ellenállása helyére finom hangolású heli trimmert teszel.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem