Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   409 / 1385
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Nem tudom, engem is meglepett. Elvileg tudniuk kellett volna, de nem. Most egy fiókból túrt 10A körüli simán viszi a fűtést. A motoré még bírja, de néha nekem is zizeg. Azt is ki fogom cserélni.
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
És a te 4A-es triakjaidnak mi volt a típusa? Illetve ami most 10A-es és jó, annak típusa?
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A mostani nem tudom, mert nincs rajta felirat. TO220 tokos. Ami tönkrement az a Z0405NF (800V 4A 15mAgate) A gyanúm, hogy a kis gateáramú példányokat túlvezéreljük...
(#) janocsi válasza patexati hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Amit kaptan Tőled kétfajta áttervezett és kimaratott léptetőmotor vezérlő NYÁK-ot, ma beütettem. Mindkettő azonnal működött, erről két képet fel is rakok. A kisebbet teszem a laminátorba.
(#) watt válasza janocsi hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Jó kis áramkörök! Gratulálok!
(#) janocsi válasza watt hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A kisebbre van tervezve egy LM317 is, a motor tápfesz beállításához. Ezen nincs beültetve, mert a tápon is megvan ez a lehetőség.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Hülyeséget írok! A kb 1A a fűtést kapcsoló triakon folyik át. A motor 20-30mA-t fogyaszt csak, szóval ezt aztán tényleg bírnia kellene.
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
2,2k-val is leáll a motor.
(#) _JANI_ válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A hőfokszabályzóban is OHM-os fogyasztót kapcsolsz.
Az induktív fogyasztók egy kicsit másként viselkednek bekapcsoláskor...
Talán néhány watt műterhelés a motorral párhuzamosan, megmutatná a hálózat gyenge pontját.
PL: túl alacsony terhelőáram a triakon...
(#) Attila86 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
De ha sorba kötök egy néhány wattos műterhelést, akkor pont hogy még kisebb lesz az áram. Inkább akkor párhuzamosan kellene.
(#) _JANI_ válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
"... a motorral párhuzamosan, ..."
(#) Attila86 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szerkesztetted a hozzászólást, vagy csak fáradt vagyok?!
(#) _JANI_ válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
[off] Kicsit mindég kapkodok de azon a mondaton nem módosítottam... Sajnos nincs (még) laminálóm. De valami kis szinkronmotorral én is kísérletezni fogok. Csak meg lesz előbb vagy utóbb a hiba forrása ( Inkább előbb ) , és ki fogjuk tudni javítani...
(#) petrancs hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Sziasztok!
A teljesség igénye nélkül csak úgy leírom, hogy ma plotter vágó géppel vágattam vékony dekor fóliába nyák vezetékelést.
24mil vastagságúak a vezetékek, meglepően szépen kivágta, a maszk elkészítése után, csak lakficcel végig satíroztam az egészet. Fólia lehúzása után, meg ment a savba. Először csináltam így próba képen, és nagyon jó!
Igaz a kapcsolás sajna nem sikerült, mert tapasztalatlan vagyok, és szerintem rosszul lett megtervezve.
Tényleg, ha már bekapcsolódtam a témába, hátha valaki tud mondani valami hasznosat. Shmitt-triggeres, D-tárolós, dupla bistabil kapcsolóról lenne szó.
Bővebben: Link
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Próbáltatok nagyobb felületeket laminálni?
Drámaian megnő a hőelvonás, utána meg az egész lap átveszi a meleget, gyanítom erre a változó sebesség lesz a megoldás, méghozzá rézvastagság függvényében.
Ha utolérem magam le is futtatok egy végeselem szimulációt mi történhet ilyenkor...

Azt sem értem, hogy a nyák lenyomata elsőre tökéletesnek tűnik, de a keret mind a 4 sarka hibás. Majd maratás után kiderül mennyire fed....

P1000510.JPG
    
(#) patexati válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Valószínű kicsit görbe a nyák ezért hagyta el! A lassú sebességen nincs probléma az a lényeg,hogy legyen ideje az átmelegítésre mert ha kihül a henger nem nyomja rá rendesen! Nagyobb nyákot érdemes szerintem egyszer hosszában egyszer keresztben átengedni ha a hőfok jó (kipróbáltam) többszöri áthengerezés után sem folyik,terül szét! Volt a nyomatban egy hajszál vékony csík pár mil lehet egy az egyben meglátszik a nyákon! Ha folyna nem így lenne!
(#) patexati válasza janocsi hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia! Örülök,hogy a nyákok működnek! Bár többször ellenőriztem őket tervezés után de azért mindig tartok tőle egy kicsit,hogy valami még sem jó! Általában jó szokott azért lenni
(#) Attila86 hozzászólása Feb 10, 2010 /
 
Kipróbáltam ezt 200nF helyett 100nF-al: Bővebben: RAJZ
Ezzel már megy a motor folyamatosan. A gond viszont hogy tényleg folyamatosan, attól függetlenül hogy az optó LED-je világít-e vagy sem.
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Próbáld meg, hogy a motorra is teszel egy kondit párhuzamosan.
A motort pedig az alsó ágba tedd, ne a felsőbe, mint ahogy most rajzoltad!
(#) dinokal válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia!
A MOC302X sorozat fázisfüggő! A felső ágba kell a fázist, az alsó ágba a terhelést és a 0-át kötni! Az ábrán látható kondenzátorok értékét be kéne tartani, talán még kisebbre venni, mert ha túlléped akkor az ilyen kis teljesítményű motor kisebb teljesítménnyel bár de röhögve forog, mert a feszültség és áram megkerüli a triakot. A két forgásirányú motor is egy 600 nanós kondenzátort használ a segédfázishoz és a 220V-os bekötéshez 110V helyett. A motorral sorba kötött ellenállás és kondenzátor tulajdonképpen előfeszíti a tekercset, így indításnál kisebb az áramlökéses terhelés, viszont a motor a triaktól függetlenül mindig feszültség és áram alatt van, legfeljebb még nem tud forogni.

MOC302X.jpg
    
(#) Attila86 válasza dinokal hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
De én TLP3062-t használok.
(#) dinokal válasza dinokal hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Még annyit hogy a motort a triak indítja, de a lekapcsolása után a nagy értékű kondenzátor miatt a motornak kisebb áram is elég a forgásban maradáshoz.
(#) dinokal válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Igen, megfelelője a MOC 3062-nek, csak a neve más .
Ugyanaz!
Ja ráadásul elmarad a csatolót védő kondenzátor! 0 átmenetnél kapcsol!

MOC306X.jpg
    
(#) watt válasza dinokal hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Az áramkör nem tudja melyik a fázis, de ez mindegy, csak gondoltam megjegyzem...
(#) dinokal válasza watt hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szerintem sem, viszont nem véletlenül ez az ajánlott bekötése. Nem ismerem a belső kapcsolását, de a 0 átmenet kapcsolásához valószínűleg tartozik még néhány alkatrész benne. Gondolom lehet másként is kötni, de a zavartalan működéshez nem véletlenül ezt ajánlják. Az alkatrészgyártók nem szoktak felesleges dolgokat leírni, attól eltérni lehet ugyan, de okozhat kellemetlen meglepetéseket.
(#) watt válasza dinokal hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Az ajánlott bekötés az rendben, de ettől még nem tudja... Mi van, ha pl. kettős szigetelésű az eszköz, és nem tudod hogyan dugtad a konnektorba. De tényleg mindegy...
(#) Attila86 válasza dinokal hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Így is megáll a motor sajnos.
(#) _JANI_ válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
A motorral párhuzamosan kötött "műterhelés" ( 40-60W -os izzó ) sem hozott eredményt?

Ha jól értelmezem a forgásirányváltós motor ajánlott 220V AC-s bekötését, akkor a triaknak kapacitív terhelést kellene kapcsolnia. Nem tudom mennyire képes a MOX-os kapcsolás a soros kondenzátoros terhelés kapcsolására.
(#) Attila86 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Ezt nem próbáltam de nem is akarom mert azért ez nem túl gusztusos megoldás lenne. Relé lesz és kész.
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Egy jó tanács, Attila!

Reléérintkezővel párhuzamosan "ívoltó" kondenzátor alkalmazása ajánlott!
Bár minimális, azért mégis induktív terhelésről van szó.
Következő: »»   409 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem