Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   55 / 966
(#) ego2 válasza villszer hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Vagy fázis - nulla szakító kétpólusú leválasztó kapcsolóval.
(#) villszer válasza ego2 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ez sem lenne rossz.Csak treffort esetében kissé nehézkes lenne kivitelezni!
Idézet:
„Alternatív kapcsolós a rendszerem 4 kapcsolási lehetőséggel.”
(#) proli007 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Hello!
Csak a lényeget nem írtátok szegénynek, hogy nyugvóérintkezős kell. Kivétel, ha akkor akar világítani a szekrénybe, mikor be van zárva az ajtaja.
üdv! proli007
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia!
Üvegajtós látvány-bárszekreter. Csukott ajtónál világít!
(#) Leslie1978 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szóval nyugvóérintkezős kapcsolót keresek.És azt hogy tizenkét volt-om legyen hogy oldhatom meg legegyszerűbben és legolcsóbban.
(#) Leslie1978 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
A linken egy olyan kapcsolót mutat amihez 220V kell.Nincs olyan amihez elég tizenkettő?Köszi mindenkinek.
(#) kadarist válasza Leslie1978 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Jól működik a 250V-os kapcsoló 12V-ról is. Nyugodtan használhatod! A ráírt feszültség az elvileg maximális érték.
(#) djgabi_8 válasza ego2 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
kösz az infót
(#) Leslie1978 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
12V-ot legegyszeröbben és legolcsobban hogy érhetek el?
Köszi.
(#) kadarist válasza Leslie1978 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Veszel egy 12V-os egyenáramú dugasztápot. Esetleg 3 db laposelem sorba kötve.
(#) treffort válasza villszer hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Én is gondolkoztam már, hogy miként lehet ezt jelenséget kiküszöbölni, de igazából nem vagyok nagy villanyszerelő, sőt....... épp elég volt ezt a 4 kapcsolós rendszert kiépítnem. Ez a lakásban lévő világítások csúcspontja
Ha -" kis relé közbeiktatásával orvosolható a dolog"- ez nem bonyolult, akkor szívesen venném, ha egy kicsit ki tudnátok fejteni, mit jelent pontosan. Köszi előre is.
(#) villszer válasza treffort hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Gyorsban kb. így kellene bekötni. A reléről csak annyit hogy 230V AC!! Bár nem tudom hogy hány darab LED lámpád van, de egy 10A terhelhetőségű szerintem bőven elégséges sőt...

led relé.JPG
    
(#) treffort válasza villszer hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Jó reggelt! Köszi a rajzot, igazából 16 db. led lesz majd a legvégén összekötve,úgyhogy a 10 A még sok is lesz.
(#) Kalex50 válasza treffort hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Szia!

Ezzel nem sokkal vagy előbbre. A relé közbeiktatása csak akkor szünteti meg a jelenséget, ha közvetlenül a LED lámpa elé teszed. Amennyiben van rajta 5-6 méternél több vezeték simán világítani fog a kapacitív-induktív áramok miatt. A kétsarkú megszakítás javít a helyzeten, de nem biztos, hogy megéri vele veszkődni.
A LED élettartamát érdemben nem befolyásolja a tapasztalható fénykibocsátás, mert bőven 1mA alatt van az átfolyó áram. Nem 50 évet bír ki, csak 49 év 8 hónapot.
(#) kadarist válasza Kalex50 hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
1 milliamper? Nem kevés az egy kicsit?
(#) villszer válasza Kalex50 hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Szia!
Természetesen a relét a lámpa közelében kell elhelyezni, ez természetes.
Bár csak 50 évig bírnák a LED-es lámpák! A gyakorlat sajnos nem ezt mutatja. Nem régóta terjedt el,elvileg még nem is lehetne kiégett LED-izzó! Pedig van szép számmal!
(#) Kalex50 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Nem. Vedd a fáradtságot és mérd ki. Komoly meglepetésben lesz részed. Néhány (5-6 ezer) darab LED-et már felszereltem reklámvilágítási célból.
(#) Kalex50 válasza villszer hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Részben igazad van. Sajnos a gyártástechnológia nagyon meghatározza a LED-ek élettartamát. Nekem van olyan beszerelt egységem, ami 5 éve megy folyamatosan és van ami két hét után feldobta a talpát. Az üzemi körülmények azonosak.
(#) treffort válasza Kalex50 hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Nem fog zavarni, ha így maradnak a ledek. Úgyis kint vannak felszerelve az ereszdeszkába és eddig sem zavart, hogy volt egy kis "irányfény" Az élettartam pedig majd kiderül. Az energiatakarékos izzó sem bírja a végtelenségig, sőt..... Hiába márkás termék, kipurcan hamar. Visszasírom a hagyományos 100 wattos izzókat.
(#) Pulyka válasza villszer hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Idézet:
„elvileg még nem is lehetne kiégett LED-izzó! Pedig van szép számmal!”



Ezt nem gondoltam volna.
Pedig pl. a LED -es spot lámpákat nagyon "fényezik" az egyik fő elönyükkel a normál izzós fényforrásokhoz képest:
A hosszú élettartammal
(#) vizcso hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Gond a regi tipusu tarsashazunkban,hogy nincs kozos foldeles,mar tobb villanyszerelo is szakvelemenyt mondott ezugyben,kijott felmerni.Addig a lakasban sem tudok csinaltatni.
A kozos kepviselo szerint van:nullaval egyesitett fold.
Akkor most kinek van igaza?
v.
(#) dil válasza vizcso hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Neked lesz igazad, ha szerelsz/szereltetsz egy FI relét.
Persze, ha nincs.
Ha lakásban (konyha, fördőszoba) az EPH rendben van az már működésbe hozza a védelmet - gáz-, vízcsövek adnak annyi földelést.
De azért minden képpen kell a központi föld!
(#) potyo válasza vizcso hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
A közös képviselő gondolom nem villamossági szakember. Innen pedig az ő véleménye nem sokat számít...
(#) ego2 válasza potyo hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Tudasd a közös képviselővel, hogy az időszakos érintésvédelmi jegyzőkönyvet, melyet megadott időközönként el kell készíttetnie - szeretnéd megnézni. Ott a mérést végző szakembernek kell megjegyeznie a hiányosságokat és a pótlás időpontját is meghatározza benne. Ezt ezen időn belül kötelező pótolni. Amennyiben nincs ilyen jegyzőkönyv, melyet 6 évente újra meg kell csináltatni, szerintem mondjon le! Felelőtlen. Ha pedig van és a mérést végző nem kifogásolta a hiányt, akkor a felelős baleset esetén a mérő ember. Tudom ez nem vigasz, csak legyen mi alapján elindulnod - ezért írtam.
(#) barom699 hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Sziasztok! Volna egy kérdésem,jó lenne,ha válaszolni tudnátok rá.
Van egy időkapcsolós ventilátor amit két helyről szeretnék kapcsolni,mivel a férfi és női WC levegőjét is elszívná.De mindkét helységnek külön kapcsolója van és a két kapcsolt fázist nem igazán jó bekötni a zárlat miatt.
Mi tévő legyek?
(#) gg630504 válasza barom699 hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Ha a helyiség-kapcsolók csak a ventilátort működtetik:
Az egyik helyiség-kapcsoló egy ( 230 volt AC ) jelfogót működtessen. A jelfogó kapcsolója legyen párhuzamosan kötve a másik helyiség-kapcsolóval.
Megjegyzem: a helység az település. A szoba az helyiség.
Igazándiból nem látok problémát azonos ( egy ) fázisnak két, párhuzamos kapcsolóval való kapcsolásában. Ha különbözőek a fázisok ( pl. R és T ), akkor valóban kell a jelfogó.
(#) Gafly válasza barom699 hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Például lecserélheted a kapcsolókat két áramkörösre. Az egyik kapcsolja a lámpát, a másik párhuzamosam kötve (mármint a fiú/lány) a ventillátor kapcsolószálát (lehet hogy kell egy ellenállás a nulla felé pótolandó az izzó ellenállását ha nem kapcsol le a ventillor soha). Mondjuk plusz vezetékeket kell behúzni, de szinte biztos hogy befér...
(#) barom699 válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Hello! Tudnál rajzot feltenni róla? Köszi.
(#) gg630504 válasza barom699 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Kis vízszintes vonal: föld.
Jobbra nyílnál csatlakozik a ventilátor.
alfa: Ha a kapcsolók csak a ventiátort kapcsolják.
béta: Ha a kapcsolók világítást kapcsolnak, akkor két jelfogó kell.
gamma: Kétpólusú kapcsolókkal. Típusjel: 102.
(#) VIM válasza barom699 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Szia!
A múltkor csináltam egy skiccet, felraktam, majd levettem a hsz.-t. A feladat túl egyszerű, kár volna bonyolítani. Maradjon a hagyományos alternatív kapcsolás, mert ha valaki másnak kell majd egyszer javítani ezt a "kettős kapcsolást", nem biztos hogy érteni fogja, mit miért csináltál.
Ha két külön fázis táplálja a helyiségeket, akkor meg kell keresni az elosztónál a szálakat és közösre kell hozni őket. Így nem kell kapcsolási anomáliákon gondolkodni, hogy durran vagy sem a kapcsoló, vagy a ventillátor. (nem gondolnám, hogy nagy távolságokról volna szó a két kutrica között, ha közös a ventijük) Ez vonatkozik a világítási részre is, ha úgy oszlana el a két fázis, hogy egy a világításé, egy a ventié.
VIM
Következő: »»   55 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem