Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   840 / 3975
(#) googa hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Köszönöm!
(#) Kicsibe hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok.
Kéne nekem egy 25-30 LED-ből álló villogót építeni aminek a bemeneti feszültsége 24V lenne.
Tehát a kérdésem, milyen AMV-t kell építenem ami bírja ezt a feszültséget, és tökéletesen meghajtja ezeket a LED-eket?

Kapcsolási rajz is jól jönne, ha lehet.
Köszi.

ui:555-ös IC-van, de úgy tudom az max 18V ot bír!
(#) jocking hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Hali!
Lenne egy eléggé amatőr kérdésem. A cikk alapján összeraktam ezt a labortápot:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/egyszeru_labor_tapegyseg.html
Egy cipősdoboz méretű dobozba lett beépítve. Az IC-k hűtőbordáihoz tervezek beépíteni egy számítógépventillátort és a bekapcsoló gombhoz egy LED-et, ami jelzi, hogy a cucc be van kapcsolva. A ventinek 12 V DC kell, így annak meg tudom oldani a táplálását, mert a táp működéséhet szükséges trafók egyikéből le tudok ágaztatni a venti felé. Viszont a trafó 2,5 amperes, a ventinek meg 0,1 A kell. Hogy oldjam meg az áramkorlátozást? Gondolom valami ellenállás kell, de mekkora? Ugyanez igaz a bekapcsolást jelző LED-re is, ahhoz mit kell még hozzáépítenem, hogy a 12v 2,5 A DC ne nyírja ki?
(#) kadarist válasza jocking hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia!
A venti megoldja magának az áramkorlátozást. Hisz csak annyi áramot folyaszt át magán, amennyire szüksége van. Persze 12 volt feszültség mellett. Ja, és persze egyenáramot kapcsolj rá.
(#) jocking válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Thx a gyors választ. És a LED korlátozását hogy oldjam meg? Azt már próbáltam egy 9 V-os elemmel és még az is simán kinyírja.
(#) kadarist válasza jocking hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Sorosan köss rá egy ellenállást. A Fórumban találsz ilyen topicot.
(#) proli007 válasza jocking hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hello!
JAJ! Egy Led-et soha nem szabad közvetlenül tápra kapcsolni, még ha az egy vacak elem, akkor sem. Mindig egy előtét ellenállással kell beállítani a Led áramát, ami általános esetben kb. 20mA körül van. Tehát a tápfeszültségből kivonod a Led nyitófeszültségét (katalógusadat) és ezt elosztod a kívánt árammal. Így már meg is van a sorba kötendő ellenállás értéke. Re=(Ut-Uled)/Iled
üdv! proli007
(#) Action2K válasza Kicsibe hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
12V-os stabbal megtáplálod az 555-öst, ami egy tranyóval már kapcsolgathatja 24V-on a LED-eket.
(#) proli007 válasza Kicsibe hozzászólására (») Ápr 15, 2010 / 1
 
Hello!
Nem írtad, hogy az összes Led egyszerre villog, vagy felváltva, és milyen Led-ek. (Szín-nyitófeszültség-áram)
Az ütemadónak nem kell szükségszerűen a 24V-ról működni, csak a Led-eket meghajtó tranyónak. Így már is kisebb a gond. A sorba kapcsolt Led-ek nyitófeszültségének összegének, viszont kisebbnek kell lenni mint 24V. Ha több, akkor két felé kell bontani, és a két sort párhuzamosan kötni (áramkiegyenlítő ellenállás javasolt)
Az 555-nek, pedig a 24V-ból lehet egy ellenállás/zénerrel tápfeszültséget készíteni.
És egy egyszerű meghajtó..
üdv! proli007
(#) vwgolf3 hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Üdvözlök mindenkit!
Egyik barátom emlitette, hogy létezik egy olyan torrent oldal, ahonnan müszaki jellegu anyagokat lehet letölteni.
Müszaki Torrent Tanya a cime az oldalnak.
itt található.
Bővebben: Link
Autós és elektromos témakörben lennék érdekelt, a szabályokról azt hallottam szigorúak, de betarthatóak.
Az 1.0-es arány tartása szükséges. Feltölteni is szoktam más oldalakra müszaki könyveket, ide is
mindenképp szeretnék, ha bejutok..
Hálás lennék, ha valakinek lenne az oldalra ismerettsége vagy meghívója!
Köszönettel: Tamás

Használd a LINK gombot és ne üss minden sor után entert! --vicsys
(#) BZoli94 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Néztem a felépítését, de annyira nem értek hozzá, meg a frekvencia vagy a Hz kifejezést kerestem.... Valahol (régen) mintha, azt olvastam volna, hogy a frekitől függ... Kösz, hogy válaszoltál! Egyébként, arra gondoltam, hogy az 555el előállított frekvencia változna a hőmérséklettel összefüggően, ha az ellenálláshoz termisztort tennék... És egy hőmérőm lenne, ha jól méretezném.

De így, hogy a feszültségnek kell változnia, lehet, hogy nem lenne hülyeség, ha a termisztort egy LM317t-vel kombinálnám... És a kimenő fesz. az LM3914 SIGnal-jára menne... Lehetséges? (+LEDbar)
(#) proli007 válasza BZoli94 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hello!
Nem kel ahhoz semmi csak néhány ellenállás, mint itt. De a körülötte lévő hozzászólásokat is elolvashatnád. pld.
üdv! proli007
(#) BZoli94 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hello!
Hm, oks. Az ötlet saját volt, most az 555-el babrálok, és valahogy kipattant, és kíváncsi voltam, hogy menne-e, egyébként most nincs rá szükségem. De kösz a rajzot, tanulságos volt. Üdv

(Én is gondoltam rá: ,,Egyáltalán lineáris lesz legalább"...)
(#) peter1995 hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Hello.A kondiknál a hoszabb láb a -?
(#) BZoli94 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Elektrolitra gondolsz?

Ha van polaritása a kondinak, akkor az biztos jelölve van. Ne a lábat nézd, sztem. Mint látod a képen, a kondi egyik oldalán van egy - a kondi sötétkék színétől - eltérő színű világoskék csík... Ne a színt nézd, hanem a csíkot, az az oldali láb a (-) amelyik felől a csík van. Na megint túl bonyolítottam...
:google: Kerestem cikket melyben leírják, de nem találtam hirtelen....
(#) peter1995 válasza BZoli94 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
De tantal kondi
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szóval van eza kapcsolás és 2 0,1µF kondi kell bele.Ezekhez TANTAL kondit vettem.A kérdés hogy melyik lába a kondinak a -.Meg a rajzon melyik is a minusz.Az egyenes vagy a görbe?A kondinak pediga rövidebb vagy a hoszabb bálba?A mínusz.
(#) BZoli94 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia! Az anód megy a (+) oldalra, a katód a (-)ra. Ez eddig biztos, és ha jól tudom, akkor a rajzon a görbe vonal az anód, tehát a (+). De nézz utána, mielőtt össze rakod.
(#) Kicsibe válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia. Köszönöm a válaszokat és a képet is!

Szóval fehérfényű 5mm-es ledeket szeretnék egyszerre villogtatni.
Ha pl. 2* 14-es csoportra bontom akkor az össz. nyitófeszültségük ~22,4V ugye?
Tehát ha ezt én 100Ohmos ellenállással sorba kapcsolom a tranzisztorhoz, az egészet pedig az 555IC 3. lábára kötöm (ellenállással) akkor működni fog!!?

Ilyen zéneres fesz.korlátozót még nem csináltam... biztos baromi egyszerű, de szertnék egy rajzot.
(#) kopaszs hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok egy kis segítség kellene tölthető elemhez kellene valami töltő kapcsolási rajz ha esetleg tudna valaki valami annak előre is kőszőnőm
(#) slave557 hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Bocs, hogy ilyet kérdezek, de ebből hány volt jön ki?(ha telepakolom 1,5v-os elemmel, mert ha jól látom, akkor sorba van, tehát akkor 15v?)
Vagy csak 3V?
(#) Krisz03 válasza slave557 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Jól számolod, annyi lesz (15V), mert sorba van kötve az összes.
(#) slave557 válasza Krisz03 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
köszi
(#) Csabi_x hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok. Nemrég regisztráltam, és azthiszem nem jó topicba írtam. Egy kis segítségre lenne szükségem, az "Alapvető Flip-flop áramkör" topicba meg is írtam mivel kapcsolatban. Ha valaki rá tudna nézni, igen nagy segítég lenne. Nem egy működő kapcsolás rajza kell, hanem némi magyarázat, hogy amit összeállítottam miért nem működik rendesen. Előre is köszi.
(#) alvarezlopez hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Üdv!
Forrasztóvásárlás előtt állok. Amatőr vagyok, még csak próbapanelen dolgoztam. Ezért kérem a tanácsotok!
Van rá 10 ezrem, főleg hangtechnikai cuccok építésére használnám. (erősítők, effektek)

köszi!
(#) BZoli94 válasza Kicsibe hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia! Kezdeném azzal, hogy kezdő vagyok, de megpróbálok segíteni.
Én nem kötnék ennyi LED-et sorba, rajzolgattam egy kapcsot, nézd meg, én így próbálnám meg. A Tinában nem volt 5mm-es fehér LED, szóval pirosat láthatsz benne, ezt most ne vedd figyelembe! Az LM7812-es IC-nek el kell bírnia 24Vot, bár már nem fog megártani, ha teszel neki hűtést. Tranzisztornak BC639-et tennék. A kitöltési tényezőt (azaz, hogy meddig fog kialudni/világítani a LED, itt tudod állítani. Nem tudom, hogy mihez kell neked...) A kapcsolásomban szereplő R5 az a linken szereplő R2, az R6 pedig az R1. A kondit ne nagyon növeld meg, jó az úgy, minél kisebb, annál pontosabb lesz az időzítőd. (A progival "saccold" be az ellenállásaid értékét, és inkább talán trimmert tegyél bele.) A LEDeket leszámítva "párszázas ajánlat". Üdv! (Remélem tudtam segíteni és, hogy minden jó. Várd meg az okosabbakat!)
(#) Electricboy válasza alvarezlopez hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
ÜDV!
Itt nézz körül:Bővebben: Link
(#) kadam hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Mit jelent az, hogy egy ellenállás értéke 900 F ?
Ilyen jelölést még nem láttam, ötletem sincs mi lehet.
(#) BZoli94 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia! Most vettem észre, hogy írtál még régebben... Elolvastam az egészet, és a dupla 555ös kapcsolásod is nagyon jó. De már annyira nem fog az agyam, így csak annyit kérdeznék, hogy a CD4541-es IC-vel hogy tudnám megoldani? Nagyon bejönne! Köszönöm! Üdv:Zoli
(#) Kicsibe válasza BZoli94 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szevasz. Hát én még nálad is kezdőbb ha ez megnyugtat, csak hobbiból/érdeklődésből építgetek ilyen kütyüket. (ez most egy megrendelés )
Jól néz ki a kapcsolás, már csak az a kérdésem mi a szerepe az IC-nek? Fesz.stabilizáló vagy szabályzó?

Köszi a válaszod.
Következő: »»   840 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem