Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 5 V-os kapcsolóüzemű stabilizátor
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Pafi válasza Jengo hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
Ne step-down, hanem flyback tápot építs! Pl. UC3843-mal.

A -5 V-nak nem kell teljesen stabilnak lenni, úgyhogy a +5 V-ról vedd a visszacsatoló jelet!

Bár én kicsit félnék közvetlenül kapcsitápról járatni egy feszültségmérőt.
(#) Jengo válasza Sebi hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat!

1. Az mit tesz, hogy "meg kell fogni a feszültséget"?
2. Mi a különbség a DC-DC és a Flyback konverterek között?

Jengo
(#) gammabuta hozzászólása Jan 7, 2008 /
 
Udv!

Segitseget kernek egy 5V stabilizalo megepitesehez PDA kozvetlen napelemrol valo toltesehez.
A napelem panelem max 7.6Volt es 290mA teljesitmenyre kepes, ha merolegesen felhomentes nyari napra teszem ki delben, a PDA eszkoznek 5V bemenet kell, hogy a belso tolto aramkore toltse a 3.6Voltos litium aksijat.
Atlagban 5-6voltot tud egyebkent a napelem, a csucs feszkora ritkan ugrik fel.
Most egy 7805bol epitett feszkostabilizalot hasznalok, de mivel a napelembol gyakram csak 6volt koruli feszko jon, jo lenne valami vesztesegmentesebb kapcsolouzemu megoldas, amivel 5Volton tartom a kimenetet, de nem kell sokkal magasabb bemeno feszultseg.
A PDA-t teszteltem 165mA toltoarammal rendelkezo halozati adapterrel, a 7805-oson keresztul gond nelkul tudott tolteni, tehat nem gond a 200mA koruli napelemcella, viszont a vesztesegmentes feszkostabilizalas jol jonne.
Nem szeretnek akkumulator puffert beepiteni a rendszerbe vagy egyeb sulynovelo tenyezoket mert hosszu turakra viszem a panelt, amelyet a hatizsakomra teszek. Sajnos igy a feszko es az aram is ingadozni fog ahogy lepkedek es mas szogbol eri a nap az elemet.
Kozvetlenul a PDA-ba kotni azert nem merem mert 80eHUFos keszulek, es felek kinyirna a magasabb feszko. (A gyari adapteren 5.5voltot mertem pedig 2amper 5V kapcsolouzemu tap. a felirat szerint)

Tudtok elerheto megoldast ami 5Volton tartja a kimenetet, de nem igenyel 7-8Votl vagy magasabb bemeno feszkot?
Erdemesebb lenne egy 3.3Voltosat beepiteni inkabb es diodaval emelni a kimeno feszkot?
Hogy lenne kisebb a veszteseg?

Elektronikai tudasom meg eleg kezdo, ugyhogy, csak erthetoen
Koszi!
Miki, Debrecenbol
(#) frenki válasza phc hozzászólására (») Márc 4, 2008 /
 
Én viszont szeretném megkérdezni tőled, hogy ez az "áramáteresztő tranyó" mire jó? Mert én egy USB-s hangkártyához szeretnék külön tápegységet csinálni, és 7805-el akarom kivitelezni én is.
Esetleg ha arra van ötletetek, hogy milyet lenne érdemes ilyen célra összerakni, azt is szívesen veszem.
(#) djfire hozzászólása Márc 2, 2009 /
 
Sziasztok, tudna nekem feltenni vki egy olyan rajzot, ami Ac 9-12v-ról greatz hiddal, és 78s05, tel, vagy 78t05-tel, csinál 5v dc-t? Nagyon fontos lenne, RC szervóimhoz.
(#) kavkar hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Hello, valaki tudna ajánlani vmi 7805 variánst, vagy hasonlót ami 0C alatt is üzemel?
kösz
(#) lapose válasza kavkar hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Szia!

MC7805BTG ONS -40- +100C°, a Lomexben van is!
(#) kavkar válasza lapose hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
köszi!
(#) lapose válasza kavkar hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Szia!

Szívesen.
(#) potyo válasza kavkar hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Keresd meg a konkrét gyártó adatlapját, mert a szembejövő három adatlap 0, -30 és -55 fokos minimális hőmérsékletet adott meg. Szerintem az is működik -30 fokon is, amire nulla van megadva, csak esetleg ott már kívül eshetnek a paraméterei a gyári tolerancián.
(#) lapose válasza potyo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Szia!

Nem véletlenül írtam konkrét típust és gyártót!
(#) lacc47 hozzászólása Márc 17, 2010 /
 
Sziasztok

6 darab ceruzaelemről szeretnék USB-n keresztül PDA-t üzemeltetni. Ehhez LM2596 kapcsolóüzemű feszültségszabályzót vettem (3A -ig jó), és megépítettem a következő linken található tipikus kapcsolást.

http://www.national.com/mpf/LM/LM2596.html#Overview

Sajnálatos módon azonban még 1A alatt sem tartja az 5V feszültséget, hanem csak 4,2V körül van, ráadásul többet fogyaszt az elemek oldaláról, mint amennyi megérkezik a PDA -ba, tehát 30% körül van a hatásfoka! Valami gerjedés lehet a dologban, de nincs szkópom, és nem is értek ennyire hozzá.

Van ötlet hogy mi lehet a gond?

(senkit ne tévesszen meg az ábrán a 12V bemeneti feszültség, ott is ugyanúgy vacak, és 7,2V -on is kéne működnie a doksik szerint)

kösz
(#) vicsys válasza lacc47 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Diódának schottky-t használtál? A tekercsed nagyáramú is kis ellenállású típus?
(#) lacc47 válasza vicsys hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Elmentem a lomexbe, és kértem azokat az alkatrészeket amik az ábrán vannak. A dióda nyitófeszültsége a műszerem szerint 0.137V, az induktiviásról pedig csak azt tudom hogy 33uH...
multiméterrel megmérem az ohmmos ellenállást akkor többet fogunk tudni?

megmértem. 1.6 ohm. az egy induktivitástól elég kicsi?
(#) vilmosd válasza lacc47 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Hali
Azert meg kellene probalni valami tapegysegrol, mert lehet hogy a telepek terhelesre nem tudjak leadni a 7 voltot es akkor nem tud rendesen mukodni a szabalyzo.
Udv Vili
Ps A tekercsnek valami vastababb drotbol kellene lenni 3 A-hoz. Pl.: 1 mm.
(#) lacc47 válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Szassz

Tápról próbáltam természetesen, tehát nem a terhelhetőséggel van gond.
1A a maximum amit tudnia kell.
Az induktivitásban nem tudom milyen vastag a drót,
de kivülről egy 1,2cm magas, 8mm átmérőjű fekete henger...
(#) lacc47 válasza lacc47 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Megmértem mindent mégegyszer. Nem igaz amit írtam a felvett és a leadott áramról, igazából az rendben van. Az egyetlen baj, hogy nem tudja tartani tápegység esetén sem az 5V -ot, hanem terhelésre nagyon leesik. 1A -nél 4.4V -ot ad ki, ami nagyon kevés...
(#) cimopata válasza lacc47 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
A leggyakoribb hiba az ilyen tápoknál a rossz nyákterv.

Valamit tegyél fel a tiedről, hogy átnézhessük.
(#) fari14 hozzászólása Jún 15, 2010 /
 
Üdv! A lehető legkevesebb veszteséggel járó stabilizátor kéne. A bemenő feszültség 3.3V - 12V-ig terjed az áramerősség 50mA alatt van bőven. Szivesen barkácsolok, ha kevesebb veszteséggel meg lehet oldani, mint bolti stabilizátorral.
(#) kadarist válasza fari14 hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Szia! Erre a széles bemeneti feszültségű a táplálása fel-le konvertáló kapcsolóüzemű szabályzó kell. Egy ilyen buck-boost üzemmódra is alkalmas szabályzó az LM2578A típusú szabályzó. A dokumentum alján található egy buck-boost példakapcsolás.
A kulcsszó: "buck-boost regulator" vagy "buck-boost converter".
(#) fari14 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 18, 2010 /
 
Köszönöm a javaslatot, de három boltot végigjárva (hiába) maradtam az MC7805BTG-nél. Vettem KA7805-t is. Tud valaki ez utóbbihoz bekötési javaslatot adni?
(melyik a bemenet, kimenet.... +/-...
A választ előre köszönöm.
(#) johny999 hozzászólása Feb 14, 2013 /
 
Sziasztok,

tudnátok valami kapcsolást, alkatrészt ajánlani ami 24V-ból csinál nekem 5V-ot.
(#) granpa válasza johny999 hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Ez így nagyon általános. Mekkora terhelésre kell (áram)? A legtöbb stabilizátor IC ('stab.kocka') tudja ezt teljesíteni. Mivel elég nagy a fesz. különbség, ajánlatos ún. step down IC-t használni (mivel nagy disszipáció lenne mér 0.5A-nál is). Vagy 2 lépésben csinálni, 24>15>5; ez 2 stabkocka, kisebb disszipáció. Továbbá nem írtad; DC-DC, AC-DC, AC-AC, DC-AC? Kiegészítő-tranzisztoros megoldás is lehet, egy 'kocká'-val.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2013
(#) johny999 válasza granpa hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Hello,

DC 24V -> DC 5V cca 0.5A max. 7805-os IC-t akartam használni de ennek túl sok a bemeneti feszültség és amiket olvastam nem is pontosan 5V-ot ad a kimeneten.

Mondjuk most nézem épp hogy a 74HC595 ICm amit hajtatni akarok vele 3-tol 6V-ig működőkepés. Valami Step-down converterre gondoltam de egyelőre fogalmam sincs hogy működnek, többnyire LM317 vagy 78xx es IC-kel oldottam meg ezt a feladatot.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2013
(#) granpa válasza johny999 hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Nézz át a DC-DC konverter rovatba! A rajzok között találsz több megoldást is akármelyikkel. A stab. IC-k adatlapjain is vannak megoldások. A 78xx-eknél csak a min. fesz különbséget adja meg (a működéshez), amúgy az 'absolute rating'-nál 35-40V-okat ír!
(#) thecyrus válasza granpa hozzászólására (») Feb 20, 2013 /
 
Tudok neked egy jó megoldást! nekem bevált! Pár alkatrész az egész! kb 1000 ft és megvan belőle.

lm2576.jpg
    
(#) granpa válasza thecyrus hozzászólására (») Feb 20, 2013 /
 
Remélem 'johny99' is olvassa, merthogy neki kell.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2013
(#) thecyrus válasza granpa hozzászólására (») Feb 20, 2013 /
 
* Bocsi benéztem! Elnéztem!
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2013
(#) Zoli1974 hozzászólása Jún 16, 2013 /
 
Sziasztok!

Nekem 24V AC ről kéne 5 V DC 1 A terhelhetőségű egyszerű kapcsolás.
A lényeg az, hogy ne legyen a kimenőfeszültégben impulzus mert kétutasan egyenirányítva a 24 V-ot és egy 5V -os stab kocka és kinyírtam egy LCD kijelzőt.
(#) granpa válasza Zoli1974 hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Ott valamit eltákoltál.De használj bármilyen 'step down' IC-t. Pl: M2575T vagy hasonló.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem