Fórum témák
» Több friss téma |
A fetek fel vannak cserélve, ha jol latom.
Bocs, a fetek jol vannak, talán a meghajtó tranzisztorok lábait nézd meg újra. Amúgy abszolút nem műkődik az erősítő vagy mi a gond vele?
Értem, akkor átrágom még egyszer. Első indítás után vettem észre, hogy felcseréltem a FET-eket. Ezt már orvosoltam. Most az csinálja, ha üresen beindítom, akkor beáll szépen egy nyugalmi áram, de a potikkal nem tudok az ég világon semmit állítani. Ha rövidre zárom a bementet és terhelést kötök rá, akkor "kibillen az egyensúlyból". Itt írtam róla: Link
A FETek bekötését adatlap szerint így értelmeztem (mindkettő egyforma).
A tranzisztorok egyáltalán jó helyen vannak, mert ha hapro a cikkében a helyettesítést sorrendet helyesen adta meg, akkor nem jó így, de Én a rajzot néztem?
A tranzisztorok jó helyen vannak, a végtranyókat nem tudom nem láttam mi van rá írva, de a többi az jó. Ha viszont fordítva voltak bent a fetek első próbánál, azok szerintem elszálltak. Ha a bemenetet rövidre zárod akkor sem szabadna változni semminek, legalábbis nálam nem vettem észre. A szélső trimmerekkel + ellenállás összesen 1K ohmos legyen oldalanként.
A végtranyók is jó helyen vannak, a meghajtókat nem tudom pontosan kivenni a képből
Rendben, holnap átnézem és kicserélem a FET-eket is.
A meghajtók "elvileg" jól vannak bekötve, viszont a két első bipoláris gyanús nekem, hogy fordítva van. Hapronál is fordított a helyzet a képen.
Helló!
Bocs,akkor helyesítek tőled jött ez a remek végfok kapcsolás,mind egy tudja mindenki miről van szó! Amúgy ,persze hallottam már ,csak nekem még TIP-ek a végfokok,majd ha lesz időm meg persze pénzem is rá akkor csere valami jobbra. Hangja remek,mikor olvadtam hogy mik a tapasztalatod ,akkor tudtam nekem kell ilyen. Köszi mégegyszer!
Én így oldottam meg a nyákot.A BC-k lábait nem kellett cserélgetni,viszont van két átkötés rajta.A végtranyókat és a két BC-t alulról forrasztottam be hogy ne kelljen "L"idom a felfogatáshoz,közvetlenül a bordára vannak szorítva.Még a tápegységen kell kicsit finomítanom mert van egy kis brumm.A hangja szuper.
mennyiből lehetne kihozni 2*40W-os A erősítőt?
Általában egy erősítőben a legköltségesebb alkatrész a trafó. Mivel az A osztályú kapcsolások hatásfoka igen alacsony, általában 10-25%, így egy 400-800VA trafóra lesz szükséged. Ez önmagában sem olcsó.
Bővebben: Link Ezen kívül szükséged lesz Graetz(ek)re, szűrésre, egy "vödörnyi" aktív és passzív alkatrészre. Ahol több száz Watt alakul hővé ott bizony elég komoly hűtésre van szükség. Nem lesz olcsó, de ha vannak forrásaid, tízezreket tudsz spórolni az alkatrészeken.
No meg ennyire a hűtés sem 2 Ft... Amúgy szerintem fölösleges ilyen teljesítményű A osztályút csinálni.
Nem akarok lebeszélni senkit arról, hogy nagy teljesítményű A osztályú erősítőt építsen, csak válaszoltam a feltett kérdésre.
Én sem akarok... csak nem értem minek. :yes:
Mellékelek egy képet, és a kérdésem, hogy egy hiragát az a borda elbir nem ? mérete 33 cm hosszu. 10 cm magas és 3.5cm mély.
A La Monstre 8W-jához elég.A 20W-oshoz biztosan kevés lesz.Szerintem. A képen látható kb. négyszer ekkora de van aki 20kg! bordát ajánlott hozzá,bár ez egy másik véglet.Szerintem.
A nyugalmi áramtól függ mindkét változat esetén.
A 8W 0,6A nyugalmival elégnek kell legyen, a 20W-hoz biztos nem elég, még egy oldalhoz sem.
A 8 wattoshoz lesz .
Sziasztok!
Egy 2.1-es A osztályú erősítő építésén gondolkoztam. A 2x40W-os felállásról lemondtam, nincs ennyi pénzem egy óriási trafóra. 30m2-re mekkora teljesítményű hangsugárzók jók? (Lehetőleg HESTORE-ról)
Erről az jut eszembe, hogy ha lehetne trabanttal indulni F1-es futamon, akkor ez kb olyan kategória lenne ilyen összeállításban.
A-osztályban nem szokás 2.1-es cuccot építeni, ha valaki "jó minőségben" szeretne zenét hallgatni, akkor hallgassa sztereóban! Ez szubjektív dolog, de...na ne már....2.1...A-osztályban.
15-20W-os 13-cm-es, maximum 16cm-es hangszóróval épített hangsugárzót ajánlanék. Többnek nincs nagyon értelme. De ne a somogyi kategóriában gondolkodj ha már A-osztályú építésre adod a fejed. Mondjuk adjál még a végére egy nullát a somogyi hangszóró árához és annyi összegből vásárolj hangszórót hozzá. Úgy még értelme is lenne az a-osztályú végfoknak. DE! Ha ilyen számomra alapvető dolgokkal nem vagy tisztában, akkor azt tanácsolom, hogy ebbe ne vágj MÉG bele, mert ez szintén hasonlattal élve olyan lenne, mintha kitalálnád, hogy hegymászó leszel, és legelső lépésként a Magas Tátrát, vagy az Alpok legmagasabb pontját szeretnéd megmászni. Holott inkább a Bakonyba vagy a Mecsekbe kéne kezdeni. Mindezt a kérdéseidből ítélem meg, lehet, hogy helytelenül, de ez jött le nekem belőle. Azt meg elfelejtheted, hogy egy IC-s szutyok előfokot az a-osztályú végfok elé köss, mert az aztán tényleg szentség törés, és a lényeg veszne el, ugye a leggyengébb láncszem minősége fogja meghatározni a rendszered minőségét. A jó sok közhelyből remélem valamit megfogadsz.
értem köszi
Amúgy most rájöttem hogy sok értelme nincs az egésznek (bármilyen osztályban) ha alaplapi hangkártyáról kapja a jelet.
pláne...
Kezdj IC-ssel, és majd ha lesz egy jobb CD játszód, meg tapasztalatod akkor kezdhetsz már A-osztályú cuccal is.
Bár bizonyosan meg lehet kövezni ezért az állításomért, de semmiképpen nem értelmetlen! Igen is van különbség és ha jó az hangkártya, akkor van észrevehető javulás a hangképben, azonos hangsugárzóra kötve (Én is így használtam a JLH-t). Egy biztos, ha rossz a hallgatott anyag minősége, az előjön egy ilyen erősítőn hallgatva (ebből is látszik, hogy van különbség).
Szerk.: az IC-set ajánlom Én is, főleg az LM3875-öt és társait. Kb. ugyanannyi alkatrész (kevesebb), mint a Le Monstre és pöcre indul.
Na, akkor lehet hogy megér egy próbát IC-vel.
Most egy Logitech X-540 hangdobozrendszerem van, sok különbséget fogok hallani? (amúgy szokásom lossless zenéket hallgati) Bár ez innentől már OFFtopic, hisz nem A osztály, de: 2x20W fronthoz mekkora subot csináljak? LM3875 nincs HES-ben, csak a nagyobb (>50W) társai. 2db TDA 2040 V sokkal rosszabb hangot fog produkálni?
Az LM3875 az elvileg 56W, az már ehhez a rendszerhez túl sok. Viszont darabjára pl. a kisebb tesó, az LM1875 vagy a sztereó társa, az LM1876 jó lehet. Ezek olyan 20-25W-ot tudnak. A TDA-kat nem ismerem. Arra azért figyelj, nehogy túl nagy teljesítménnyel hajtsd meg a rendszert. Szerintem írj az erősítős topicba, tuti segítenek választani.
Ebbe nincs integrált erősítő? Mármint a mélyládában? Ha igen, akkor szerintem kár hozzányúlni.
De ha kisebb tápról és alacsonyabb feszültségről hajtod, és használod az eszed, amikor tekered a hangerő szabályzó potmétert, akkor tök jó az LM3875 IC-is. Egyébként meg megépíteném az cirka 50W-os változatot, gondolván a későbbiekre is, és ésszel hallgatnám.
Itthon 13cm-es hangszórókat hallgatok, és van hogy 300W-os végfokot kötök rá, és még soha nem panaszkodott a hangszóró, hogy sok lenne a végfok teljesítmény...a titok abban rejlik, hogy minden mozdulatomat próbálom ésszel elkövetni, a hangerő szabályzást is, még akkor is, amikor kedvem lenne hangosabbra tekerni.
Hát az az igazság hogy saját subot akarok csinálni (van tervezőprogram, egy ilyen dobozt szépen össze tudok rakni (a szobámban a bútorzat is handmade))
hapro: jó ötlet nade lassan költözök ebből a topikból, sok az off
Sziasztok!
Érdekes jelenségre lettem figyelmes: a 20w-os emitter ellenállásaim közül némelyik zavaró hangot generál a mosfet-es A osztályú erősítőmben, mi lehet az oka? |
Bejelentkezés
Hirdetés |