Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Fototranzisztor
Hello! Van egy olyan problémám, hogy egy ismeretlen tipusú forotranzisztor collektorát és meitterét szeretném megállapitani, de nem tudom hogy. Tud vki segiteni?
adatlapok
Klikkelj rá és keress rá nézd meg az adatlapját
Na de épp hogy a tipusát nem ismerem. Olyan kinézete van mint egy egyszerű led diódának.
Teljesen olyan mint egy átlagos led dióda. Képet most nem tudok feltölteni.
ha belenézel a közepébe ahol a vezeték van az az oldal az emitter (asszem) igen
http://www.thiel.edu/digitalelectronics/chapters/apph_html/apph_fil...16.jpg a kép is ezt bizonyítja, (már amennyiben NPN fotótranzisztor) ha így nem jó akkor fordítva biztos jó : egyébként multiméterrel is mérheted! tedd dióda viszgálóba, fekete vezeték lesz az emitter, a piros a kollektor (ha jól van bedugva a műszerbe) csak egy irányba vezet, és ha fénynál csináld, mert másképp nem fog működni! üdv gyula
Milyen a tokozása??? Jah esetleg Oszcilloszkóppal ki tudod mérni vagy multiméterrel
A fototranzisztor többnyire 3 lábú.
A kétlábúak legtöbbször fotodiódák. Ohmmérővel egyik irányban fény felé tartva - majd eltakarva látható a működőképesség. Fordított mérés nem okoz kárt benne.
hát nem tom, amikor én a lomexba kértem két lábut kaptam és fotótranzisztor, mer rákérdeztem és a csákó azt mondta.
Ezért írtam, h többnyire: nekem van 3 lábú meg 2 lábú is. A bázist nem vezetik ki.
Például a BPW 40-es NPN tipusú fototranzisztor is úgy néz ki mint ha led lenne!!! Ilyen tokozása van még a BPW 96C; a BP 103 B; és A SFH 309-nek is...
Igy néz ki mint ez? :wink:
Nalunk is szinte csak kétkivezetésű fototranzisztorokat lehet kapni. Ritka a három.
Most ismerkedek a gyakorlatban az infraleddel és infratranzisztorral, ezt a kapcsolást raktam össze, de nem kapok a kimeneten feszültséget.
http://www.kepfeltoltes.hu/view/070402/kapcs_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Mi a probléma?
Valószínűleg kinyírtad a tranyót. Amikor először kinyitott a tranzisztor, rögtön rövidre zárta a tápot. Szerintrem a tápod erősebb volt.
Megoldás: az ellenállást az emitterrel sorba és ne párhuzamosan kösd, és az emitteren méred a feszt. Nézd meg, hogy max. mekkora lehet a tranyó kollektorárama, és úgy válaszd meg az ellenállást.
Hi!
Tipikus hiba: a két mérendő pont egy vezetéken van (föld és Uki). Az ideális vezeték két pontja között nem mérhetsz feszülséget. Ha az Uki és az 5V között mérsz, akkor ugyanezen okból kifolyólag mindig 5V-ot fogsz mérni. Mellesleg a 120 Ohmos ellenállásod lényegében olyan, mintha ott se lenne...
Ja rosszul rajzoltam, a 120ohm-on keresztül megy az E a földre.
De lehet,hogy a 120ohm attól még kevés. köszi
Vettem másik tranzisztort, hátha az előzőt kinyírtam és erre módosítottam a kapcsolást.
Elvileg jó a kapcsolás? problémáim: 1. A napfényre 1V-ot kapcsol, de nem 5V-ot. 2. Közvetlenül mellé teszem az infraled-et, és akkor is csak 0.5V-ot kapcsol.
A kapcsolás elvileg jó.
Próbálj meg kisebb ellenállást, pl. 1K, hogy azért folyjon áram. Lehet, hogy a tranzisztor nem arra a hullámhosszra ugrik, mint amit a dióda ad. Ez azért elég valószínűtlen, de lehet. Jobb ötletem most nincs. Próbálok előkeresni valami ilyesmit itthon, aztán írok.
100K-s ellenállásnál már meghajt egy LED-et a tranzisztor, de csak akkor, ha közvetlenül hozzáérintem az infraLED-et. 3-4cm-es távolságra gondoltam, arra ez így nem lesz jó?
Kipróbáltam, nálam felmegy 4,6V-ra is, ha közel van a LED.
Az lehet a baj nálad, hogy a LED csak keskeny szögben sugároz, a tranzisztor meg nem irányérzékeny. Olyan tranzisztorral is próbáltam (BPT141), amin van egy kis lencse, ami fókuszálja a fényt. Ezzel messzebbről is lehet venni az infra fényt. Ha nagyobb távolságot akarsz, mindenképpen kell valami győjtőlencse a tranyó elé, meg valami erősítő utána. Egyébként mit akarsz csinálni? Fénysorompót? Távirányítót? Csak mert akkor van egyszerűbb megoldás, nem kell újra feltalálnod.
Fénysorompót, ami érzékeli, ha egy kb 4-5 cm-es tárgy ott van, vagy nincs ott és PIC-nek leadja az állapotváltozást.
Ilyen tárgy érzékelésre kétféle megoldást ismerek. Az egyik, hogy van egy adó, vele szemben egy vevő. Ha a tárgy köztük van, akkor jelez.
A másik, hogy az adó és a vevő egy oldalon van, és az adó jele a tárgyról visszaverődik (ha ott van) a vevőre. Gyártanak ilyen optokapukat. Melyiket akarod csinálni? Mindenesetre az adó jelét mindenképpen modulálni kell, különben a napfény, meg minden fény be fog zavarni.
Jó az, ha külön van adó meg vevő. Értem, hogy miért kéne modulálni csak a fototranzisztorom egyáltalán nem érzékeli az infraledet.
Van neked esetleg vmi jó és egyszerű kapcsolásod ilyen célra?
Ezer ilyen kapcsolás van a neten. Itt van egy.
Úgy érzem nekem ez túlzás, nem akarok 2 métert csak pár centit, van jel vagy nincs jel, csak van valahol egy ennél egyszerűbb kapcsolás.
Mindeképpen modulálni kell a jelet.
Azt megteheted, hogy az adónál csak egy 555- t használsz azon a frekin, amire a vevő érzékeny. A kapcsoláson ez 40KHz. Ha a vevő látja a 40KHz-et, akkor a kimenete alacsony szintű, ha nem, akkor magas. Ennél egyszerűbb nem lesz fototranzisztorral sem, sőt, bonyolultabb lesz, mert akkor még erősíteni, meg demodulálni is kell. A TSOPxxxx vevőben meg minden benne van.
Úgy fogom megpróbálni, hogy az adó rész egy infraled lesz, amit egy astabil multivibrátor hajt meg, a vevő meg egy TSOP1736. Remélem menni fog, az adatlapok szerint akár 35m-ig is jó lehet, nekem ennek a töredéke is elég és szerintem sokkal egyszerűbb, mint a neten fellelhető kapcsolások. Mondjuk lehet, hogy majd meg se moccan...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |