Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD TV tápegység (FSP204-2F01)
 
Témaindító: néci, idő: Nov 13, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) néci hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy GERICOM TV (de ugyanezt használja Grundig ,Beko stb) tápegységében pár alkatrész hanyatt dobta magát ami az inverter részét látja el.
Mivel füstbe mentek nem tudom beazonositani ill. tipusát leolvasni ha ebben tudnátok segiteni
R11,talán 10 Ohm
R20,talán 120 Ohm
Q4, ?
Q13, ?
IC3,
Jobb esetben a rajzot sem vetném meg vagy valami elérést de ha lenne bontott az sem rossz igaz igy elmaradna a sikerélmény.


Üdv
(#) klemo86 válasza néci hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Ez így elég laza, a NYÁK-on esetleg valami számsor azonosítás gyanánt nincs?
(#) mizsei.robi hozzászólása Nov 13, 2009 / 4
 
Szia!
Én ezt találtam a tápról Bővebben: Link
(#) néci válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Szia !
Mint a cimben irtam a tápnak a sasszé száma :
FSP204-2F01
keresgélés közben derült ki hogy ezt nagyon sok TV-ben használják de kapcsolási rajzot ami alapján az eldurrant alkatrészeket beazonositanám nem találtam.
(#) néci válasza mizsei.robi hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Köszi ! Igen róla van szó, ezt megtaláltam a Sininél is de nekem a rajza kellene sajna
(#) mineral hozzászólása Aug 26, 2010 /
 
Sziasztok!

Adott egy Thomson 30" LCD Tv. A tápegysége a hibás. Gondoltam, hogy itt az ideje , hogy megismerjem ,megértsem és megtanuljam a kapcsoló üzemű tápok javítását.
A Tápegység első ránézésre bonyolultnak tűnt. De miután beszereztem a kapcsolási rajzot és azt áttanulmányoztam letisztult a kép.

A Kapcsoló üzemű tápegységek működéséről már olvastam itt.
Hálózati feszültség szűrés, egyenirányítás, pufferelés n*10kHz-en egy Fettel megszaggatva kerül a trafó primer oldalára. Szekunder oldalt egyenirányítjuk , szűrjük. Dióhéjban ennyi. De emögött azért sokkal több dolog rejlik.

A tápegységet 6 egységre bontottam.
Szeretném egyenként áttekinteni. Sok kérdésem van.

1. Rész

- Látom , hogy 6,3A biztosíték foglal helyet a panelon. Normál működés közben biztosan nem mekkora áramot vesz fel. Mekkora leválasztó transzformátor kell használnom?

- Miért van szükség ilyen komoly szűrésre egy kapcsoló üzemű tápegységben? Milyen zavarokat, frekvenciákat szűrnek L1,2 És LF1,2 tekercsek és szűrők.
- Miért szükségesek CY1-4 kondenzátorok.

LCD Táp.JPG
    
(#) mineral válasza mineral hozzászólására (») Aug 27, 2010 /
 
Vannak több száz oldalas Angol nyelvű leírások. Tud esetleg valaki anyanyelvünkön íródott leírást a témában?
(#) Sebi válasza mineral hozzászólására (») Aug 27, 2010 /
 
" - Látom , hogy 6,3A biztosíték foglal helyet a panelon. Normál működés közben biztosan nem mekkora áramot vesz fel. Mekkora leválasztó transzformátor kell használnom? "

Akkorát, amekkorát az adattáblán feltüntettek teljesítmény felvételként. Azért ekkora a biztosító, mert a bekapcsolási áram többszöröse az üzemi áramnak és egyébként sem védi meg az áramköröket, csak a tüzet előzi meg. Ha kiolvadt, akkor már több félvezető is zárlatos.

" - Miért van szükség ilyen komoly szűrésre egy kapcsoló üzemű tápegységben? Milyen zavarokat, frekvenciákat szűrnek L1,2 És LF1,2 tekercsek és szűrők.
- Miért szükségesek CY1-4 kondenzátorok. "


Ezek a szűrők a működési frekvencia hálózatra való kijutását akadályozzák. Az első fokozat PFC (power factor controller) miatt a graetz után mindössze 1µF kondival szűrnek. Ezért itt két fokozatú szűrés kell a visszajutó zavarszint alacsonyan tartásához. Az X és Y kondik minden kapcsolóüzemű tápnál a szűrőkör részei. Az X jelűek 250V 50Hz-et tűrnek tartósan, az Y kondik 3-4kV-osak.
(#) mineral válasza Sebi hozzászólására (») Aug 27, 2010 /
 
Köszönöm így már értem miért ilyen bonyolult a szűrés.

2. rész

Először azt hittem , hogy ez is egy kapcsoló üzemű táp ami +400V ra tölti a C6 C26 elkókat. De Ez annál jóval több.

Kicsit emésztem még ennek a PFC-nek az adatlapját.

Itt már beszélhetünk Stand by és Üzem állapotról?
Mert látom, hogy IC 1 a 8 lábon kap tápot. De csak akkor kaphat ha a táp már maga megy.

TH1-es alkatrész az micsoda, milyen funkciót tölt be?

datasheet.pdf
    
(#) mineral válasza mineral hozzászólására (») Aug 27, 2010 /
 
Találtam a PFC-ről leírást.

Bővebben: Link

Vajon hová mutat a link?
(#) Sebi válasza mineral hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
" Itt már beszélhetünk Stand by és Üzem állapotról?
Mert látom, hogy IC 1 a 8 lábon kap tápot. De csak akkor kaphat ha a táp már maga megy. "

Nem, standby az SMPS IC dolga.
A bekapcsolás utáni pillanatban D1-TH1 úton 320V-ra töltődik a pufferkondi (TH1 kerámia tokos biztosító-ellenállás, az áramimpulzus csökkentésére), ebből a feszültségből VT2 FET-en keresztül tápot kap IC-2, ami beindul és ezután már a trafó segédtekercsén lévő feszről élnek mindketten.
A PFC beindulása után D1 zár, mert a pufferen 400V lesz.
(#) mineral válasza Sebi hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Egyre érthetőbbé válik számomra a táp.

Tételezzük fel, hogy a PFC áramkör romlott el. Akkor a pufferek D1 en keresztül kb. +325 DC re töltődnek fel.

Rosszabb hatásfokkal ugyan de a tápegység elketyegne erről a feszültségről?

Valaki előttem már próbálta szervizelni. Pár Fet cserélve. C9 helyére egy kicsit nagyobb 150µF/450V os kondit rakott. Erre nem érzékeny a PFC?

Terheletlenül szabad járatni ezeket a tápokat? Ha nem akkor milyen terhelést tegyek rá? Egyszerű 12/24 V-os 21 W izzó megfelel?
(#) Sebi válasza mineral hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Igen, így van. Ha nem durva a hiba a PFC-nél, csak leáll, akkor a 320V-ról jár a táp - más kérdés, hogy a teljes terhelést nem bírja, mert az egyetlen dolog amit tehet az SMPS, hogy megnöveli az impulzuszélességet a csökkenő bemenőfesz miatt (ugyanúgy a növekvő terhelésnél is). A kitöltési tényező nem növekedhet 50% fölé, tehát, ha a kevés pufferfesz miatt már 20%-al növelte az imp.szélességet, a terhelés "ellen" dolgozni ennyivel kevesebb marad.
Az IC belül határolja, tönkre nem megy, általában hallhatóan "cicereg" amikor a végén jár.

Nagyobb puffer nem gond, terhelés hiánya inkább.
Méretezés kérdése hogyan reagál rá, van, amelyik el sem indul, van ami leáll pár mp múlva, a gagyi néha el is szállhat.
Én is izzókat használok műterhelésként: ha 10%-nyi terhelés van a kimeneten, az már üzemi állapotnak tekinthető. Kisebb tápoknál lehet gond az izzó alacsony hideg-ellenállása miatt, ilyenkor előfordul, hogy több indítási kísérlet után áll fel, mert zárlatnak érzi, de az indítások során melegedhet annyit az izzószál, hogy utána beindul.
(#) nagyveru88 hozzászólása Ápr 13, 2012 /
 
Erröl a tápegységről egy jo minőségű fényképet, vagy rajzot tudna küldeni nekem? Előre is köszönöm! nagyveru@gmail.com
(#) szebi76 hozzászólása Dec 9, 2012 /
 
Üdv.Szeretnék segitséget kérni hogy egy Akai ALX-2777 LCd Tv-hez hol tudnék tápegységet vásárolni?Vagy valakinek nem lenne -e ilyenbe való.(eladó)És lehet-e ezeket a tápokat javitani?
(#) zooolyka hozzászólása Dec 6, 2013 /
 
Sziasztok a minap került hozzám egy számomra elég új lcd tv.GORENJE márkás termék.
Az lcd panel lc 320 wx5 slc1.
Amúgy a tápon kívül minden LG.De a táp a rossz szokás szerint. Power bekapcs villanás semmi.
Ha esetleg valaki találkozott ilyen készülékkel és rendelkezik tapasztalattal(rajz , típus hiba....stb.)
Kérem jelezze.A készülék pontos típusa GORENJE 32VIPP 822 AHD-100
Előre is köszönöm.
Üdv.: Szabó Zoltán
(#) Kovacszsolt14 hozzászólása 14:42 /
 
Segítségre lenne szükségem. Az alábbi tv panelen lévő elemnek nem tudom a nevét PLB1 és PLB 3 néven szerepel a lapon.. Köszi a segítséget.
(#) proba válasza Kovacszsolt14 hozzászólására (») 14:49 /
 
Szerintem ferritgyöngyön egy vezeték átfűzve. Nagy valószínűséggel "zárlatos"
(#) uniman válasza Kovacszsolt14 hozzászólására (») 17:26 /
 
Nem a topikba illik, semmi köze ehhez!: https://www.pakaszelektro.hu/termek/fsp204-2f01/
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem