Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Témaindító: Thom, idő: Márc 14, 2006
Témakörök:
Ahogy proli007 írta:
"- a hangszóróval sorba kötött biztit kiveretsz egy tirisztorral, vagy triac-al." Ehhez hasonló konkrét kapcsolást itt találsz: http://sound.westhost.com/project120.htm Csak aztán nehogy rosszul viselje a végfok a rövidzárat... Üdv, Pepe Megkérlek kerüld a felesleges entert, nem kell ennyire széttagolni az írást, !.köb..
Ha dualmono kialakítású a tápegység, akkor Ti hogyan veszitek le az szükséges AC-t a kikapcsoláshoz, a védelem számára?
Ha duálmonó, akkor legyen tényleg duál monó! Azaz a védelemből is legyen kettő, és mindkettő kapja a táplálást a "saját" egysége trafójáról.
De ha az AC valóban csak a kikapcsoláshoz kell, és a két trafót egyszerre kapcsolod, akkor bármelyikről veheted, mert egyszerre fognak működni.
Szevasztok olyan problémám lenne, hogy vásároltam egy koppanásgátlót de nem működik tökéletesen, az vele a probléma hogy kikapcsoláskor nagyot durran a hangfal,
pedig jól van bekötve, az lenne a kérdés, hogy tudnám előbb kioldjon a szerkezet? Valószínű az a probléma hogy az előérősítőnek külön tápegysége van és sokkal kisebb a kondi benne, és hamarabb kisül mint a végfok kondija. Elméletileg valamelyik ellenállást kéne módosítani a hangszóróvédelemben de nem kaptam hozzá rajzot, így egy kicsit nehéz.
Üdv!
TDA7250-hez szerintetek csináljak egy dbase által tervezett hangfalvédelmet ami a Kapcsolásokban megtalálható ha igen akkor ha jól értelmezem abból elég egy mert sztereó.De ha nem akkor használhatom a MUTE funkciót! Ezt akarom megépíteni! üdv! TIP142/147 párral üdv!
Szia!
Szerintem a mute-nak semmi köze a hangszóróvédelemhez. A mute az olyan hatású, mintha 0-ra tekernéd a hangerőszabályzót.
Üdv!
Akkor legfeljebb csak koppanásgátlónként tudnám használni ha jól értem!
Belinkelhetnéd annak a koppanásgátlónak a leírását. De a koppanásgátló az koppanásgátlásra meg hangszóróvédelemre való, nem némításra.
Erre gondoltam!Link_hangfalvédő kapcs
Ez egy korrekt kapcsolás. Teljesen jó.
Olvasgattam és azt szeretném megkérdezni,hogy a +-40V-ból csináljak neki egy stabil 12V-ot vagy inkább csináljak neki egy külön tápot!?
Mert én úgy vettem ki a hsz-okból hogy nem jó ha előtte van a pufferelt táp!?
Inkább csinálj neki tápot egy különálló kistrafóval. Az a biztos.
Sziasztok!
Mivel egy választ kaptam csak a z erősítő mindig és mindig topicban, ezért felteszem a kérdésem ide is. Sziasztok! Kb 4 hete készült el egyelőre csak deszkamodellen a Mayan által közzétett egy tápfeszültségű erősítő. A végfokban darlington tranzisztorok vannak, ezért 4 dióda sorban, az előfokot pedig egy OPA445 látja el. A végfok 35V tápfeszültségről üzemel, az előfoknak így tudnia kell +-17.5V-ot legalább a kimeneten, ezért is volt szűkség valami nagyfeszültségű ME-re. (utólag már látom, hogy az OPA552 is tud +-30V tápfeszültségről üzemelni, de talán a 445 jobb minőségű lehet. A hangja számomra tökéletes, nagyon-nagyon semleges, színezésmentes. Gyakorlatilag csak erősít, semmi mást nem csinál, nekem pedig ez volt a lényeg. Nagyon egyszerű kis kapcsolás, a végfok akár légszerelve is könnyedén megépíthető, és stabil a működése. Bekapcsoláskor egy nagyon hangyányit pukkan, de a membrán nem mozdul meg szemmel látható mértékben. Viszont én kiegészítettem egy kis védelemmel, ami az uPC1237-es IC-re épül, és Alkotó meg Vendelkirály fejlesztgették. Nem használok mindent belőle, DC védelmet azt ellátja a végfok kimenő kondenzátora, ezért a 2-es láb nincs használva. A bekapcsolási késleltetés 5 sec körüli. Mivel a kimenő kondenzátornak fel is kell töltődni, ezért abban az 5 sec-ben csak egy 220 Ω-os 6W-os 1%-os ellenálláscsoport van a végfokra kapcsolódva, ezen keresztül tölt a kondi, majd a relé behúzásakor párhuzamosan kapcsolja vele a hangszórót. Kikapcsoláskor meg természetesen egyből leold. Azért tettem bele ezt, mert ha kikapcsoláskor még jön zenei jel a bemenetre, akkor a pufferkondik kimerüléséig szól, és ahogy fogy el az áram, úgy lesz egyre torzabb a hang, ami lehet, hogy nem jó a hangszóróknak. Viszont amit nem tudok használni, és amiért főként kellene a védelem, az az 1-es lábra köthető túlterhelésvédelem. Rövidzár ellen használnám ezt főként. Tudom oda lehet figyelni arra, hogy ne zárjam rövidre a végfokot, de a család női tagja is előszeretettel használják, és ha kicsúszna valamiért a vezeték a hangfalcsatlakozóból, tuti rövidrezárnák a végfokot a megigazítás során. Szóval a végfokba építettem emitter ellenállásokat, 0.33 Ω, és a rajzon látható módon kötöttem be a védelem vezetékeit az emitterellenállás és a tranzisztor emittere közé (bár a rajzon a kollektor van a kimenet felé kötve, nem tudom hogy ez-e a gond, a Mayan féle végfokban az emittert kell). Viszomt bekötött túlterhelés védelemmel nem húz be a relé, csak bekötés nélkül, a többi funkcióját ellátja, de rövidzárvédelem így sajnos nincs. Mi okozhatja a bajt? Nem használható egy tápfeszes végfokhoz? Az IC adatlapjában azt olvastam, hogy a túlterh. védelem úgy működik, hogy az 1-es lábon egy bizonyos áramnál nagyobb jelenik meg akkor oldja a relét. Esetleg máshová kellene kötni a két vezetéket a végfokban? Válaszaitokat előre is köszönöm!
Sziasztok, azt szeretném kérdezni tőletek, hogy meg épitettem ezt a hangfalvédő kapcsolást és raktam bele egy 7812-est azért, hogy ne kapjon többlet feszültséget mivel a tápom 20V körüli. De ha 12 voltnál többet adok neki akkor nem húz be a relé. Ez mitől lehet?
Pontosan mekkora a bemenő kimenő feszültség a 7812-őn? Ahogy írod 20V a bemenő, de mérted is az IC lábainál, ill. az áramkörnél?
A bemenő feszültség pontosan 20V a 7812-nek a kimenetén 1.9V de ha a bemenő feszültséget lecsökkentem 13V-ra akkor jó mert 12V van a kimenetén. Már cseréltem benne 7812-t, ez a harmadik benne Mi teheti tönkre a 7812-t?
Hah! Nem kötöttél el valamit?
7812 bekötése be test ki ha szemből nézed. A védőáramkör jó egyébként, nem követtél el benne valami hibát? Próbáld ki a 7812-őt helyes bekötés esetén más terheléssel pl 12V-os kismotor, izzó, LED+680 Ohm-os ellenállás, stb-vel tesztelni.
A 7812 bekötésileg jól van azzal nincs gond be-test-ki. A védőáramkör működik rendesen azzal sincsen gond, teszteltem 12 Voltról megy hibátlanul. Szerintem nemsokára megyek és veszek még egy új 7812-t, hátha csak selejtet kaptam de előtte ezt kipróbálom kiforrasztva az áramkörből, de ha úgy meg megy akkor nem tudom Majd még irok, hogy működik-e a 7812.
Kiforrasztottam az áramkörből és ugy meg működik rendesen a 7812. LED+ellenállással próbáltam ki
Teljesen felesleges a 7812 ide. A relével sorosan egy ellenállás (tekercsellenállástól függ az értéke, értelemszerűen kiszámolod), és esetleg az R6 módosítása (vélhetően nem lesz szükséges) az összes teendőd. A kondik legyenek 25V-osak minimum.
Oké, kipróbálom ellenállással akkor. Kösszi az ötletet Ezzel a 7812-vel nem nagyon akarja az igazat
Hany amperes a stabilizator?.A tul nagy fogyasztas iletve a rovidzar teheti tonkre. Esetleg a maximalis bemeno feszultseg ha nagyobb,de ugy ertettem nem haladja meg a megengedett erteket.( 20V-od van).
Aramot merni .Akermilyen kapcsolast epitesz az aramot kell merni .Az egesz kapcsolas nem hasznalhat tobbet mint amit maga a rele tekercse felvesz.Ha 100 ohmos is a tekercs akkor is csak 120mA a fellvett aram. talan nem tetszik a stabinak a tekercs ,bar van dioda parhuzamossan a tekercsel .Ezt a diodat meg kell vizsgalni nincs e megszakadva.(kiegve) .Nezd meg hogy jol van e bekotve .
A 7812 ha jól tudom 1A-es(TO-220 tok). Az egész kapcsolás 60mA-t vessz fel. A 7812-t kivettem a kapcsolásból és külön működik rendesen bekötésével is minden rendbe van.
RZ nem nagyon tesz tönkre 78-as stabkockát. Amivel a maximális tápfesz alatt egyedül baja van, az a bemeneti feszültség kimeneti alá csökkenése, ebbe azonnal belepusztul (védeni lehet egy diódával az 1-3 láb között). A RZ-t annyira jól viseli, hogy nyugodt szívvel lehet áramgenerátorként használni így. Fentiek miatt én fordított bekötésre gondolok, ugye szokás szerint az ember fogja a TO220-at, lábaival égnek állítva és végigszámolja balról jobbra a lábakat.
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy van e valakinek otthon SZR-LY2-1-24VDC típusú reléje eladó. Ezt a típust alkalmazza Alkotó is az erősítőiben. Semmi kedvem 3000 Ft fizetni egy ilyenért. Hogy jön ki az ára, kérdezhetitek ugye!? Hát így! Relé+ÁFA+szállítási díj. Üdv: Norbi
Eltorzítod kicsit a valóságot. Ez egy elég jó minőségű, 2 morzés, 10A-es relé. Ehhez mérten 1200ft körül van a bruttó ára.
A szállítást azért csalóka belekeverni, mert egyszer valószínűtlen, hogy 1800-ért szállítanák, másodszor pedig az amatőr nem csak egy relét rendel, hanem egy csomó mindent, és így a "fuvardíj" eloszlik. Ha kicsit böngészed a kínálatot, fogod látni, ez bőven az olcsóbb kategóriába tartozik, ráadásul még jó is. Ha esetleg van bármilyen más reléd, akkor azt is berakhatod lábakkal felfelé a panelre, aztán a tekercsét behuzalozod, mint ahogyan a hangszórókat is.
Vagy megkér egy kedves budapesti embert, hogy postázza el neki a relét ajánlott levélben 350Ft-ért, a pénzt előre utalva.
Nagyon jó ötlet, legalábbis nekem tetszik. Így közel 1500-ból megvan, ami azért mégis csak a fele 3000-nek.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |