Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   87 / 3962
(#) Jason hozzászólása Ápr 15, 2007 /
 
Sziasztok

Meg kezdo vagyok az eletronikaban es szertnek tanulnii.

Volna egy kerdesem.Kb hova tudnam kodnii egy par led-et (4) a gephez.de a USB kivul.Kosz

De ha lehet akor kapszojon be amikor a gep is.
(#) Frankye válasza Jason hozzászólására (») Ápr 15, 2007 /
 
A tápból kijövő bármelyik tápvezetéket felhasználhatod erre, de!
Azzal tisztában kell lenned, hogy a LED-eket nem szabad "csak úgy" rákötni a tápfeszültségre, hanem egy áramkorlátozó ellenállással (vagy többel, a bekötés módjától függően) korlátozni kell az egy LEDre jutó maximális áramot.
Hogy egy adott LEDnek mekkora lehet a maximális áramfelvétele és feszültsége, azt Norberto kolléga pár hozászólással lejjebb belinkelt táblázatából ki tudod nézni.
A LEDek bekötésénél figyelned kell a polaritásra is, mert ha fordítva kötöd be őket, akkor nem fognak világítani.

Olvass utána itt, az oldalon, pl. a cikkek között, de megnézhetsz pár kapcsolást is, vagy használd bátran a keresőt!
(#) bosch1980 válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 15, 2007 /
 
Hát akinek gyereke van, az már elegendően vénséges a válasz adásához! )))

Köszi a választ Norberto!

Egy leckével okosabb lettem!

Jó éjt!
(#) Norberto válasza bosch1980 hozzászólására (») Ápr 15, 2007 /
 
Idézet:
„Hát akinek gyereke van”


Akinek gyereke van, az nem én vagyok

Ő csak egy rokon kiscsaj a képen

De azért jól esett ez a "tipp", nevettem rajta egy sort
(#) Ricsa hozzászólása Ápr 16, 2007 /
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem ide tartozik, de valamellyest igen, hogy van egy hűtőbordám, a számítógép proceszoré. Teljesen réz. Ha bearanyoztatom, akár több rétegbe, akkor növelem a hőleadását? Vagy csak szép lesz? Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv.: Ricsa
(#) Frankye válasza Ricsa hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
Gyanítom, hogy csak szép lesz. Iletve talán egy hangyabokányit (néhány ezred %-nyit) javil, mert ugye minél nagyobb a felület, annál nagyobb a hőleadás.
Szerintem nem ér annyit...
(#) Ricsa válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
ingyen lenne, szerintem annyit megér :yes:
(#) Frankye válasza Ricsa hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
Jaaa! Az más! Akkor megéri, sőt! :yes:
Jó vastagon aranyoztasd, aztán majd szépen leszeded... Kész aranybánya!
(#) bosch1980 válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Akkor jó!

Bocs! Nem akartalak nagyon öregíteni és köszi a választ!
(#) Peti_85 válasza Ricsa hozzászólására (») Ápr 18, 2007 /
 
Akkor én is küldenék neked fémtárgyakat, és azokat is bearanyozva visszaküldhetnéd!!! Naaa? Nem jó ötlet??


Na akkor majd megdumáljuk ok???

Peti.
(#) Ricsa válasza Peti_85 hozzászólására (») Ápr 18, 2007 /
 
Végülis jó ötlet, csak nem biztos, hogy díjjazná az ismerősöm, ha beállítanék, hozzá 2 kg vastárggyal, és hogy aranyozza le nekem a két szép szememért. :eek2:
(#) Pityesz hozzászólása Ápr 19, 2007 /
 
Sziasztok és előre is bocsánat mindenkitől amiért abszolút laikusként egyáltalán beregisztráltam ebbe a fórumba de van egy kis gondom ami remélem hogy nektek nem túl nagy kihívás.
Szóval két szárazföldi teknősömhöz szeretnék kis méretű rádiójeladót csinálni. Nem kell, hogy nagy hatósugarú legyen, sőt 2-3 méter bőven elég lenne.
Minden építő jellegű ötletet javaslatot nagyon szívesen fogadnék.
(#) Frankye válasza Pityesz hozzászólására (») Ápr 19, 2007 /
 
Nem szeretnélek elkedvetleníteni, ez mindenképpen távol áll tőlem, de jó, ha tudod, hogy ez elég nagy falat.
Azt írod, teljesen laikus vagy. Nos, kezdésnek előbb egyszerűbb áramkörökkel kellene foglalkoznod, míg megérted, hogyan épülnek fel. Nem árt némi elméleti alapozás sem, mert a RF (rádiófrekvenciás) dolgok elég "kényes jószágok, sok múlik az apróságokon is.
Ráadásul - bár nem tudom, a tekijeid mekkorák - feltételezem, nem szeretnél "háznyi" méretű cuccost a nyakukba akasztani... Ergo, célszerű a legisebb (ún. SMD, azaz felületszerelt) alkatrészekből összeállítani a jeladót.
Egy szó mint száz: Szép feladat, nagy kihívás, de előbb célszerűbbnek látom az alapokkal kezdeni. Azért - természetesen - sok sikert, kitartást hozzá!
(#) Pityesz válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 19, 2007 /
 
Köszönöm válaszod, egésszen biztos vagyok benne, hogy én képtelen lennék összeállítani egy ilyen jeladót, bevallom őszintén nem is erre gondoltam, de akkor pontosítok, mert tényleg nem egyértelmű.
Olyan valakit keresek aki ezt meg tudja csinálni, természetesen honorárium ellenében. A mérete tényleg nem lehet túl nagy, ( bár a tekik 20 cm körüliek) nem tudom, megoldható
-e a gombellemmel való működtetés? Rögzítés egésszen kis méretű csavarokkal megoldható, vizállóság eléggé fontos.
üdv

(#) Peti_85 hozzászólása Ápr 20, 2007 /
 
Sziasztok!

Hogyan tudnék összeválogatott tranyópárokat venni?

Meg azt hallottam, hogy pl a BD 2xx tranyók utáni betűk is jelzik a tranyó minőségét, és ha az a betű C akkor az már azt jelenti hogy össze van válogatva! Igazam van???

Írjatok kérlek!

Peti.
(#) szabi83 válasza Peti_85 hozzászólására (») Ápr 20, 2007 /
 
Idézet:
„BD 2xx tranyók utáni betűk is jelzik a tranyó minőségét”


semmi köze a minőséghez, csupán feszültség tűrés!

B - 90V
C - 115V
D - 160V

lásd még:
link

üdv
(#) Mumtaz hozzászólása Ápr 21, 2007 /
 
Úgy néz ki, hogy belefutottam egy árnyékolás problémába. A helyzet a következő:

Csinálok egy játékvezérlőt az általam ebben és más topicokban is többször emlegetett MJoy16 játékvezérlő segítségével. Ez digitális "mátrix" elrendezéssel kezeli a rákötött gombokat. Namost az az érdekesség állott elő, hogy a panelra 2 külön egység csatlakoztatása után árnyékolás hibának tűnő jelenségek jönnek elő. A fura az, hogy csak abban az esetben jelentkezik a hiba, ha a földet (GND) is bekötöm. A földre az analóg szabályzók, vagyis a potik miatt van szükség. A panelra (eddig) két külső cucc csatlakozik. Az egyikben 2, a másikban 3 poti van, és mind2 egység külön 15+1 eres kábellal van a panelra kötve 15 lábú (+1 a csati fémháza) D-SUB csatikkal. A földnek közvetlenül semmi köze sincs a digitális gombokhoz, csak a potikhoz, de bekötve mégis bezavar, ami abban nyílvánul meg, hogy windows az adott gomb lenyomását úgy érzékeli, mintha még egy másikat is lenyomtam volna ("ghost" gombok), de soha nem többet. Ez a plusz "lenyomott" gomb viszont nem (nem mindíg) folyamatos, hanem rendszertelenül vibrál. Furcsa az is, hogy csak akkor jelentkezik, ha mind2 egység (tehát mind2 kábel) az MJoy16 panel csatijára van dugva. Ha külön-külön vannak rádugva, akkor semmi gond.
Az egységek kábeleinek árnyékolását a földre kötve nemhogy javul, hanem rosszabbodik a dolog. Az egyik egységben sikerült azzal orvosolni a problémát, hogy a digitális jelek közül az egyiket (amelyiken egyébként zavar keletkezett) a kábel árnyékolására is rákötöttem, a földet pedig lekötöttem az árnyékolásról. A másik egységben viszont nem tudom, hogy mit csináljak.

A mátrix elrendezés olyasmi, mint a billentyűzeteké, de annál azt hiszem, összetettebb. Lerajzolva vannak sorok és oszlopok. Az oszlopok számozással (1-8), a sorok pedig betükkel (A-L) vannak jelölve. Így gombok úgy jönnek ki, hogy pl az 'A'-t a '2'-vel összekötve a 2-es gombot, 'B'-t a '4'-el összekötve a 12-es gombot jelöli. Az oszlopok felöl a sorok diódákkal (és értelem szerűen nyomógombokkal) vannak összekötve.

Az egyes egységekben a vezetékeket próbanyákra forrasztottam be, összekötve a nyomógombok vezetékeivel és a szükséges helyekre a két vezeték közé erre a próbanyákra forrasztottam a diódákat is.
Ha a bezavarodott gomb lenyomásakor az ujjamat pár forrasztásra rányomom, akkor a "ghost" gomb eltűnik, vagy legalábbis csak néha "villan" fel egyet. Néha úgy vettem észre, hogy az is közbeszól, hogy az egységben valamelyik poti éppen milyen pozícióban áll.

Én már teljesen összezavarodtam, így megköszönném, ha valaki tudná elemezni a problémát.
(#) KeserűCukor hozzászólása Ápr 21, 2007 /
 
Hali!
Kersem egy LPT portos pic programozo kapcsi rajzát.
Sajnos elhagytam, nagy segítség lenne ha valaki megosztaná
THX:
---ZoLee---
(#) KeserűCukor válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Kössz!
MSN-en nem voltál, kénytelen voltam ideírni....
Gondoltam tudni fogod mire gondolok
(#) Pityesz hozzászólása Ápr 22, 2007 /
 
Helló!
#79510 és 79647 -re senkinek semmi?
üdv
(#) gtk hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
Sziasztok!

Valaki nem tud segiteni SMD forrasztas -elmeletben?
Ha lenne 3 kezem akkor talan,de kettovel nem jottem ra hogy hogy lehet.
Please segitsetek!
Udv.
(#) csikosgabi hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
Sziasztok.Valaki +építette már ezt a kapcsolási rajzot???(csatolva))

Mostszeretném meg építeni,de nem merek belefogni amg nem tom műxik-e?????!!!!!!

Üdv.:csikosgabi
(#) fureszk válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
nem csatoltad!
(#) csikosgabi hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
bocsi
(#) Norberto válasza gtk hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Dehogynem, én pl. tudok segíteni "forrasztáselméletben"...pontosan mi érdekelne? Mit szeretnél beforrasztani, hova és milyen eszközök segítenek a feladatban?
(#) pite3 hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Sziasztok! Volna egy olyan problémám, hogy le szeretnék törölni egy 27c256-150JL és egy nm27c256q-20 típusú EPROM-ot. valaki tudna segiteni abban hogy hogyan kell? mert ugy hallottam ezeket uv fénnyel lehet törölni, de nekem valahogy nem sikerült... előre is köszönöm a segitséget
(#) Norberto válasza pite3 hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Ha van mindkettő típus tetején kis ablakocska, akkor természetesen csakis UV-fénnyel lehet a tartalmukat törölni...úgy tudom, minimálisan 20 percig szokták UV-fényforrás alá helyezni őket!
(#) Ricsa hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Sziasztok!
Hatalmas segítségre lenne szükségem. Lehet hogy nem ebbe a topikba kéne írnom, de ha nagyon gáz, helyezzétek át. Na a probléma. Van egy basszusgitár. Szétszedtem, megnézem milyen elektronika van benne. Találtam benne két potmétert sorba kötve, ja meg egy 100 n-os kondit. Na ehhez kéne gy normális elektronika. Valami passzív elemekből összerakott cuccost képzelnék el. Kondi , ellenállás, stb. Kéne egy hangszínszabályzó hozzá. Csak annyi, hogy ne kelljen neki táp. Ja, és hogy kis helyen elférjen. Köszönöm .
Ha nagyon gáz ide, akkor nyugodtan helyezzétek át
(#) tbence3 válasza csikosgabi hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Helló!
Lehet hogy innen van, nem tudom. Úgy gondolom müködik, életképes http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
Következő: »»   87 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem