Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1007 / 3971
(#) takitibi hozzászólása Okt 4, 2010 /
 
Kedves Fórumtársak!
Szeretném megkérdezni,hogy mekkora (milyen számozású) ellenállást kell tegyek egy vezetékre, ha az alábbi a gond:
-van egy 12V 1A -es tápegységem (outputja, inputja 220V)
-van egy fogyasztóm, ami 4 ceruzaelemes. azaz 6V-os és nem tudom mennyi amper.
Ha rákötöm, melegszik az egység.
1. Ha bemegyek a RET-be, milyen ellenállást kérjek?
2. Kettőt kérjek, azaz a negatív szárra és a pozitív szárra is kössek 1-2 ellenállást, vagy csak egyikre?
Köszönöm a választ!
/u.i.: hülye vagyok az áramhoz.
(#) B.I válasza takitibi hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Szia. Mindenféleképpen meg kell tudni az áramfelvételét (amper). Azt is jó volna tudni, hogy miről lenne szó és mi melegszik?
(#) takitibi válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Ez egy vaku lenne. És ha abból indulok ki, hogy 4 varta ceruza akksival kiválóan működik, ami fejenként
1,5V és 2000 mA -es, akkor ezt meg kell szorozni néggyel.
Gondolom a vaku kondenzátora melegszik, nagyobb felületű cucc. A túláram miatt.
(#) B.I válasza takitibi hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Nem a kondenzátor melegszik hanem a vaku inverterjének a tranzisztora vagy FET-je. 2000mA-nél kissebb a fogyasztása, de meg kell mérni. Megmérni pedig ugy tudud, hogy a 6 akkuval soroson kötöl egy árammérőt és be kell kapcsolni a vakut.
(#) dzsingisz hozzászólása Okt 4, 2010 /
 
Sziasztok szeretnék én is fel tenni egy kérdést, remélem tudtok segíteni.Azt szeretném kérdezni , hogy nagyfrekvenciás méréssel kapcsolatos linkek vagy doksik van e valakinek? Vagy ha ezzel szeretnék próbálkozni hol induljak el? És milyen mérő műszereket szoktak használni ezen a területen ,mikre kell figyelni. Lehet hogy túl sokat kérdeztem egyszerre , de remélem tudtok segíteni. Előre is köszönöm a segítséget és hálás vagyok érte.
***
(#) dzsingisz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
köszi szépen indulásnak nem rossz sőt
(#) Doncso válasza takitibi hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Szia, neked egy 6v-os tápra van szükséged, ami tud pár száz mA-t, elegendő egy LM317-el felépített kapcsolás, de 7805-el is jó lehet, megemelve a föld lábát, úgy hogy 6v jöjjön ki rajta.
(#) takitibi válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Sajna nincs árammérőm, ezért venni nem akarok, sacc/kb. nem tudnád leírni milyen ellenállást varrjak a táp és a vaku közé? Nekem sacc érték is megfelelne.
És hogy csak a pozitív szárra, vagy a negatívra is.
(#) B.I válasza takitibi hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Ahogy Doncso irta jobb lenne egy LM7805-el épitett táp, de egy ellenálással is meglehetne oldani. Elegendő lenne a + ágba egy ellenállás, de az áramfelvétel nélkül nem lehet az ellenállás értékét meghatározni.
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Az elve az, amit eppen most lattam, hogy valaki szinten rajott: Egy adj stepdownt hasznalok, aminek a feszultsege valtoztathato a feedback labon.

A ledekkel sorbakotottem egy 0.1 Ohm-os ellenallast, es az azon eso feszultseget egy tlc272-essel felerositem, ezt direktben vezetem az adj labhoz.
Magyaran: annyi feszt kerek a stepdowntol, ami eppen beallitja nekem a megfelelo aramot. Az 5K-s potmeterrel loheted be az aramot. Celszeru egy muterhelesen eloszor beloni es csak utana ratenni a ledet.
Uresen nem mukodtetheto, mert akkor a bemeneti tapfesz kerul ki a kivezeteseken es a kimeneti pufferkondi miatt az rakerulhet a kimenetre!
Vagyis mindig legyen terheles a kimeneteken.

LEDPOWER.PCB
    
(#) B.I válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Köszönöm, de a pcb fájlt mivel lehet megnyitni?
(#) FerrGhini hozzászólása Okt 4, 2010 /
 
Valaki tudja, hogy lehet azt megoldani Bascom-ban, hogy egy gombot hosszú ideig nyomva (pl. 3 mp-ig) kapcsoljon egy pl egy ledet.

Engem csak az erre való parancs érdekelne, a sima led kapcsolgatás az már megy.....
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Tango2. A profik ezzel dolgoznak...
(#) B.I válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Boccs de kerestem a guglival de nem találtam a Tango2 programot. Nincs egy linked?
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Nincs.
Tango 2 PCB DOS kulcsszavakkal keress. Valahol megvan biztosan egy zip-ben, ket floppy volt anno.
A videokartyara kenyes, de szerintem sima svga-ban barmin elfut.
(#) takitibi válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Ő róla van szó:
Bővebben: Link
Akkor sacc/kb. milyen típus-szám-jelzésű ellenállást javasoltok? Nem kell azt halál pontosra!
4 ceruzaelem mennyi feszkót adhat? Kb. annyira akarom leredukálni a 12V 1A áramot. Ennyi.
Thnx!

Link beillesztve.
szamóca
(#) B.I hozzászólása Okt 4, 2010 /
 
Szia. Próbáld meg egy 100ohm-os ellenállással. Ha még mindig melegszik próbáld a duplájával, ha pedig nem tudsz megfelelő időközönként villantani vele akkor csökkenteni kell ezt az értéket.
(#) takitibi válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
EZ AZ!!! Köszönöm! Holnap megyek a boltba!
(#) B.I válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Kérlek valamilyen más formátumban tedd már fel a kapcsolást mert nem boldogulok vele.
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Nem tudom feltenni. Amit tudok: atmenni W98-ba, ott keplopot feltenni, tango indit, kepet lelop, ps-b nyomtatas kiment. Aztan konvertal, aztan neked fileokat elkuld.
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Az az aldott, jo szivem ne lenne. Itt vannak, ni. A dioda tipusa MBR1100 vagy valami ilyesmi, 10A-t biro darab.

A ps-t pl. a Ghostscripttel tudod merethelyesen nyomtatni, de vigyazz, mert TUKROZNI kell! Ez ugyebar felulnezet...
(#) B.I válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Köszönöm szépen, hogy ennyit fáradoztál.
(#) bbalazs_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Szívesen. Remélem, tudod majd használni.
(#) Bandika_23 hozzászólása Okt 5, 2010 /
 
Sziasztok!

Van egy Quad405 végfokom.2 db trafó van benne:1db a végfokoknak,és 1db a kivezjelzőt és az előfokot hajtja.Nos meg akarom oldani hogy csak 1db trafóról menjen minden! Rendelni akarok egy Ilyet és a képen lerajzoltam hová akarom tenni. Csak annyi a bibi hogy nekem pufferek után 42V van nemtudom elbírná-e a kütyü? Nos müködne-e az elképzelésem?Ja és nem befolyásolná-e a végfok teljesítményét?
(#) Doncso válasza Bandika_23 hozzászólására (») Okt 5, 2010 / 1
 
Meg kellene tudni mekkora áramot fogyaszt ez a 12v-os rész. Mert ha mondjuk 500mA-t, akkor elég sokat kell majd elfűtenie annak a 12v-os fesszabályzónak. Bár a 42v-ot nem tudom mennyire szeretné. Többféle megoldást is el tudok képzelni, mondjuk sorba kötsz 5db diódát, és ezeken keresztül táplálod a stabot, tudom ez nem elegáns megoldás, de esik rajta kb 3v. De ez még mindig sok. Ha nem fogyaszt sokat az áramköröd, lehetne zeneres megoldást alkalmazni, esetleg lehetne rátekerni a táp trafódra, ez lenne a legokosabb. Vagy készítesz egy tranyós stabilizátort, az tranyótól függően elég magas feszültségről is járhat. Mérd meg mennyit eszik a 12v-ra kapcsolt fogyasztó.
(#) Bandika_23 válasza Doncso hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Okés megmértem 310-320mA között változik!
(#) Doncso válasza Bandika_23 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Akkor a stab kilőve, mert 8,4w-ot kellene eldisszipálnia, ami elég sok, meghát nagy borda kellene. Nem tudsz rátekerni a trafóra? Milyen tipusú a transzformátor?
(#) Bandika_23 válasza Doncso hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Ez a trafó egy yamaha erősítőben volt fénykorában,most a Quadomat hajtja,rátekerni sztem nem lehet...
(#) Doncso válasza Bandika_23 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Hát, akkor jobb híjján ilyen megoldással próbálkoznék: Bővebben: Link . Persze nem szükséges 2SC tranzisztor, lehet BD tipus is. De az igazat megvallva, mivel kell rá borda, méretben nem biztos, hogy kisebb mint egy 3,5VA puskás trafó, ami elviszi az egységet. Mondjuk, ha rá tudod építeni a quad bordájára, akkor jó lehet. Persze elszigetelten.
(#) Action2K válasza Bandika_23 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
És mi lenne, ha készítenél egy "miniatűr" ~30V/~12V-os trafót? Ezt utána kötve a másiknak.
Következő: »»   1007 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem