Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1013 / 3976
(#) kadam válasza proli007 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Köszönöm a fáradozásod, hogy segítesz! Az általad leírtak alapján gondolkodtam, rajzolgattam és átköltöztem egy optocsatolós topikba.
(#) fantom45 hozzászólása Okt 10, 2010 /
 
Hali. Ehhez a kapcsoláshoz van egy kérdésem. L3: 20 menet litze huzal pl Sokol ferritre. Ez mit jelent? Milyen a litze huzal, Sokol ferritre?
(#) belganarancs hozzászólása Okt 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!

Most tervezgetek egy nyákrajzot egy fülhallgató erősítőhöz.Az lenne a problémám,illetve a kérdésem,hogy ha az erősítő kimenete a táp ac bemenete mellett fut el,összeszedhet valami zajt?Az egész cucc szimmetrikus,felülről lefele a nyákrajz lebutítva most így néz ki:jack in,alatta erősítő,alatta táp,alatta a jack out.(Elég pici a nyák is,5x12cm.)Bármilyen tanácsnak örülnék,ha kell teszek fel képet picit később,most még dolgozok rajta.

Üdv.:Zoli
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Hello!
- A CD4060 egy bináris számláló. Tehát a kimenetei a kettő hatványa szerint kapcsolnak. (pld. Q10 az 1024 órajelenként) De a számlánc, csak a Q4-től van kivezetve, tehát ennek magas szintje, csak a 16. óra jel bekövetkezése után lesz magas szintű.. (Q11 kimenet, meg hiányzik)
- Az IC valóban tartalmazza a belső oszcillátor lehetőségét. De ezt nem kötelező használni. Hogy működjön, mindössze a léptető órajelet, a 11-es lábára kell vezetni (az oszcillátorhoz tartozó 9 és 10-es lábat szabadon lehet hagyni) és nem szabad, hogy az IC RESET állapotban legyen. Tehát a 12-es lábat a VSS-re (GND-re) kell kötni.
- De hogy azt írod, "Egy bemenő jel, egyet léptet a kimeneten. " számomra arra utal, hogy inkább a CD4017-re gondolsz.
üdv! proli007
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Hali. A 4017 csak 10 különböző lépést csinál, a 4060... Nem tudom, de sokkal többet. Órajelet hogy lehet neki adni ,,nyersen,,? a 16os lábat a 11eshez érintgetni?...
A reset láb be nem kötése az IC halálához vezet, vagy nem működéséhez?
(#) r.drian150 hozzászólása Okt 11, 2010 /
 
Kellemes számítógépezést kívánok, de lenne 1 db kérdésem.

Ha egy 3 fázisú esztergához kellene egy olyat csinálni, hogy amikor a gépnek a tokmányát (anyag befogó rész)
levédtem egy lemezel hogy véletlenül se érjek bele...
akkor csak akkor induljon a 3 fázisú villanymotor amikor az le van csukva. Gondolkoztam egy zárókapcsolós megoldáson 2 relével, de hogy forrasztom rá a nagyobb keresztmetszetű vezetőt. Meg bírja e az a kis relé a
400V-ot :wave:
üdv:Adrián
(#) ciw válasza r.drian150 hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Szerintem a motort indító mágneskapcsoló vezérlési körébe kéne bekötni ezt a kapcsolót. Vagy ha van vész leállító gomb az esztergán, akkor legjobbha azzal sorbakötöd a kapcsolódat.
Ha mikrokapcsolót használsz akkor relézd meg, mert a kis kapcsoló nem biztos, hogy kibírja hosszú távon a rajta átfolyó áramot.
(#) Lalle hozzászólása Okt 11, 2010 /
 
Hello
kérdés hogy van egy sorvégtrafó, és a két vezeték közül az egyik szabadon lóg
Az egyik a képcsőbe csatlakozik
de a másik, nem tudom hova kössem ?
(#) ciw válasza Lalle hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Én amiket eddig láttam az úgy volt, hogy a nagyfesz a tölcséres vége ment a képcső felső részén kialakitott helyre.
A másik, meg az elektronágyukat meghajtó panelre egy csúszóérintkezővel, vagy forrasztással.
(#) Lalle válasza ciw hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
megvan a megoldás a kép élesség állításhoz tartozik

Egyébként a másik baj még a tv-vel , hogy csak középen van kép 7 cm-es sávban
nem tudsz megoldást vagy ötletet rá?
(#) ciw válasza Lalle hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Annyira nem értek a tv-k hez, majd a tv-s topikban lesz hozzáértő kolléga.

Gondolom valamelyik eltérítést hajtó TDA halt meg, vagy a kondija.
Esetleg, ha van ilyen állítópoti a tévén, akkor az is lehet kh-s.

A forrasztásokat mindenesetre átforrasztgatnám mindenhol.
(#) dudzsi válasza qvasz2 hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Na megnéztem az ózongenerátor belsejét. Olyan mint egy akvárium levegöztetö. Oda kell az AC 12V. Van egy tekercs és 2db mágnes mozog. Akkor oda elvileg jó ez a négyszögjeles dolog?
(#) Leadtek hozzászólása Okt 12, 2010 /
 
Sziasztok!
Lenne 2 kérdésem remélem tudtok segíteni mert és sajnos nem tudom hogyan kell kiszámítani a megfelelő értékeket. EZEN a kapcsoláson mit kéne változtatnom, hogy 24 leddel biztonságosan de maximális fényerővel működjön? Hány voltosak legyenek a ledek?
(#) kadarist válasza Leadtek hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Szerintem 24 LED-el is jó lenne. Az az 1 LED-nyi többletfeszültség nem jelentős.
(#) Leadtek válasza kadarist hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Értem és ha a 4,7µF helyére 10µF-ot tennék az baj lenne?
(#) blackdog hozzászólása Okt 12, 2010 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy véletlen szám generátorra.
Ez megvalósítható CMOS IC-kel?
Min. 6-8 kimenek H és L szintjét kellene véletleszerűen váltogatni.
(#) Balogh Zsolt hozzászólása Okt 12, 2010 /
 
Sziasztok!

Most vettem a HeStore-on egy pákaszivacsot. Ebbe csak simán bele kell törölni a pákát vagy be kell vizezni vagy valami egyebet kell ráönteni?

Köszi előre is.
(#) Dániel X hozzászólása Okt 12, 2010 /
 
Syasztok!

VAn egy TDA3800GS nevezetű Ic-m. Sajnos bontáskor kitörtem az egyik lábát. Az lenne a kérdésem ha a törött láb helyére vékony vezetéket forrasztok akkor az még működni fog? Ha rossz a topic elnézést kérek!
(#) kadarist válasza Balogh Zsolt hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Szia!
Vizezd be használat előtt.
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Szia!
Igen, attól még működni fog.
(#) Balogh Zsolt válasza kadarist hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Köszi!
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Köszönöm válaszod!

Dani
(#) _JANI_ válasza Leadtek hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
A 10µF-os kondenzátor legalább 100V-s legyen!
(#) szkkteam hozzászólása Okt 12, 2010 /
 
Üdvözlet mindenkinek.

Kicsit kezdő vagyok, elektronikában, ezért bocsánat, ha noob kérdéssel jövök.
Szétszedtem egy régi rossz RC autót, mert szükségem volt az alvázára és a motorjaira. A kérdésem az lenne, hogy a DC motoron, a két vezetéknél az a 2 kondenzátor mire való és baj lenne, ha leszedném? Tovább, hogy a 3. vezeték ami a motor vázára van kötve szintén 1 kondi kíséretében, az is mire való? A képet mellékeltem.
(#) kadarist válasza szkkteam hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Szia!
Ezek az alkatrészek a motorban lévő csúszógyűrűk szikrázása miatt keletkező zavarok kiszűrése miatt vannak ott. Ez elég fontos egy távirányítós autónál, hisz rádióvevő van benne, ami érzékeny a szikrázás okozta zavarokra.
(#) szkkteam válasza kadarist hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Nagyon köszi a válaszodat. De a 3. fekete kábel, ami a motor testére van kötve? Az valójában mi célt szolgált?
(#) eshe válasza qvasz2 hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Köszönöm a választ.
Ugylátom kissé félreérthetően kérdeztem.
Miután nem igazán vagyok tisztában a toroid működésével az lett volna a kérdésem lényege hogy az befolyásolja-e a leadott teljesitményt hogy a tekercs csak a toroid kb. negyedét éri végig.
A töltő 6-12 voltot tudott 7 amper mellett és teljesen automata volt. Sajnos rajzot nem tudtam hozzá szerezni.
Üdv:Esh
(#) kadarist válasza eshe hozzászólására (») Okt 12, 2010 /
 
Nem számít, hogy nem ér végig a tekercs. A töltőnek mi volt a típusa?
(#) djgaby hozzászólása Okt 13, 2010 /
 
Sziasztok!
Adott egy ilyen: "disco" fény
3db AAA elemmel működik.
Ezeket szeretném egy adapterrel helyettesíteni.
Megoldható ?
A 3 elem az 4,5V nekem van itthon egy 5VDC adapterem ez jó lenne hozzá ?
Előre is köszi
Üdv.
(#) djgaby válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 13, 2010 /
 
Köszi!
Következő: »»   1013 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem