Fórum témák
» Több friss téma |
A védőföldelés a Te és embertársaid életét védi! Gondold meg mit teszel!
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy kettős szigetelésű porszívómotorból készülne egy paprika daráló kuktába építve, ezt most el kell-e látni védő földel vagy sem? Természetesen a motor és a kukta fémes kapcsolatba van egymással.
A porszívómotoron csak üzemi szigetelés van.
Az oké hogy üzemi szigetelés van, de ha ellátom földeléssel, akkor biztonságos lesz?
Vagyis szénkefés motort lehet –e földelni?
A motor tipusa lényegtelen. Ha közted és a tekercs között csak egyszeres szigetelés van, akkor földelni kell az érinthető fémrészeket. Ha az egészet beteszed egy műanyag házba, ami nem enged fém részhez érni, akkor nem kell földeni.
Köszi a választ, bár van még egy kérdésem, az mitől van hogy földelés nélkül fázist mutat a fázisceruza a motortesten, de ha megcserélem a fázist és a nullát, akkor megszűnik ez a jelenség?
Fázisceruza az kb. semmit sem jelent, hogy mit mutat. Ebben az esetben az van, hogy a motornak van egy kis szivárgóárama a fémház felé (ami lehet akár nedvességtől is, nem okvetlenül hibás), ami a tekercserés egyik vége felé van, ezért ha úgy dugod be, hogy a fázis kerül ehhez a végéhez, akkor világít a fázisceruza, ha pedig a nulla kerül ehhez a végéhez, akkor nem világít.
Sziasztok. Fölszereltem egy fényvetőt, a szomszédnak, halogén reflektort egy olyan helyre, ahol nincs védővezető kiépítve. Sztem rosszul tettem. Leszereljem és tegyek föl helyette védővezetőt nem igénylő lámpatestet? Legtisztább az lenne ha vezetnék ki egy védőszálat, de az nincs sehol kiépítve a lakáshálózatban SEHOL. Érintésvédelmi szempontból veszélyes, hiába hogy a tápot szigetelt műanyagházba kapja meg a lámpa, de ha fényforráscserekor az izzó két végén levő sérült, esetlegesen hiányos porcelánfoglalat hiányában, a fázis potenciál hozzáér a fénytükörhöz, és a másik kéz is, akkor gond lehet, amennyiben véletlenül föl maradt kapcsolva a rossz fényforrású lámpa. Nem izgatna a dolog, ha a sajátom lenne. De nem a sajátom. Ti hogy látjátok?
Új szerelésnél akkor is ki kell építeni a védővezetőt, ha az nem lesz felhasználva. Tehát hiába teszel fel porcelán-üveg gömbbúrásat is akár, amiben nincs földelés, kiépíteni ki kell az esetleges más védővezetős jellegű armatúra cseréjére felkészülten.
Nyilván nem szabványos, mint ahogy az a pár százezer panellakás sem ahol szintén nincs védővezető ...
Védd a .egged mozgalom keretein belül annyit tehetsz, hogy felhívod a figyelmét a veszélyekre, esetleg elhelyezel egy feliratot hogy nem földelt... Kevésbé életszerű a másik megoldás, hogy íratsz vele egy papírt, hogy az ő kifejezett kérésére lett így kialakítva, felhívva a figyelmet arra, hogy így nem szabványos megoldás A fi relé enyhítő körülmény a bíróságon... (Remélem nem pénzes meló volt hanem szivesség)
Persze, hogyne én ezt értem. Az a helyzet hogy ez egy ősrégi építésű hálózat, ami védővezetőt csak egy új vezetékelésnél fog látni. A legegyszerűbb megoldás érdekelne, mert pénzük nem sok van a házigazdáknak átszerelésre. Sztem a szigetelt lámpa lenne a legegyszerűbb. Szerinted? Ekkor járna mindenki a legjobban. Azt megfinanszíroznám, csak hogy védjem a hátamat
Nincs alternatíva, ha gond lesz, jogilag Téged tesznek felelőssé, foglalkozás körében elkövetettért.....
Ez bizarrul hangzik, de sajna ez van.
A feleségem is így szokta, ha nem tetszik a válasz felteszi újra a kérdést hátha...
De ha kicserélem a lámpát kettős szigetelésűre akkor nem lehet gond.
Igaz, de lásd. előző hozzászólásaimat.
Azt látom. Ezzel azt akarod mondani, ha a házban valami gond van áramütésileg akkor, engem tennének felelőssé? Ez lenne a lényeg? De a házat egy előttem levő villanyszerelő javította. Ahhoz nekem úgymond semmi közöm. Csak egy pilácsot tettem föl.
Ezen lámpatestszerelést Te végzed, tehát a felelősség Téged terhel ha áramütés, vagy más anyagi jellegű kár éri a megbízót, ebből kifolyólag.
Tudom hogy ez nem életszerű, és túldramatizált okoskodásként hat, de ha baj lesz, a jog könyörtelenül falhoz állít.
Köszi a válaszokat. A lámpát tehát kicserélem ebből kifolyólag.
Szia!
Ha viszont a szerelés folyamán szabálytalanságot tapasztaltál a meglévő hálózaton és nem szüntetted meg,azért is te vagy a felelős.
Brutál, de így van. Azért ha belegondol a jogalkotó, hogy egy armatúracseréből kifolyólag, egy komplett lakást kell újra szerelni!..... Pláne ha ez egy társasház.
Hát igen, nehéz ügy. Én eddig egyébként még egy teljesen szabványosan elkészített hálózatot sem láttam, úgyhogy ha ott történik valami a szabálytalanságok miatt akkor én vagyok a hibás?
A megrendelő ritkán akar a lámpacsere mellé hálózatátalakítást is. Volt már olyan, hogy megmondtam, ezt így nem köthetem be biztonsági okokból, mert nem volt védővezető és kellett volna. Pedig szerintük én voltam a hülye mert egy úgynevezett villanyszerelő azt mondta, hogy mehet védőföld nélkül is. Az igaz, hogy nem vagyok villanyszerelő, de egy ilyen villanyszerelőt be se engednék a házamba.
A villamos hálózaton utoljára munkát végző felel a villamos hálózatért. Örülök hogy végre ezt is leírta valaki, mert ez valóban igy van! Ha egy villamos berendezésen gyárilag kialakították a védővezető bekötését, azt be kell kötni. Ez alól kivétel a kettős szigetelésű eszköz és a TUSTÁLCA!
Utóbbival ellentétben míg a fördőkádat (fém) kötelező az EPH-ba bevonni, addig a tustálcát (még ha fém is) TILOS !
Üdv!
A tusoló tálcát miért is nem kell (TILOS )bekötni? Ha van róla esetlegesen egy cikked küld már el nekem is légyszi. Csak azért mert nem értem. Még a műanyag tálcás gőzkabinnak is gyárilag ki van alakítva és be van kötve az eph vezetője. (különben hogy a viharba véd meg egy fi relé?) A jogszabályban is úgy van hogy minden nagykiterjedésű fémtárgyat be kell vonni ephba és azokat is ahol hiba esetén feszültség léphet fel. Ja és még valami: a műanyag kádat is be kell kötni ephba. hogy miért? mert a csőben lerakódó anyagok vezetővé válhatnak. (villanyszaklap.hu cikkei nyomán) Ezt egy csőhálózatba építhető fém idommal lehet megoldani. eléggé borsos áron adják.
Szia!
És akkor még műanyag lévén a sztatikus feltöltödésről nem is ejtettünk szót. :csodalk:
Hát a víztől szerintem nem töltődik fel.
Szia!
Próbálj szárazra törölni egy műanyag kádat.Műanyag kád,műanyag vízvezeték cső,műanyag lefolyócső.A műanyag dörzsölés hatására ha jól tudom sztatikusan feltöltődik?
Uram atyám!
Te kitörlöd a kádat fürdés után? A viccet félretéve az EPH hálózat kialakítása komoly szakértelmet kíván (nem elég a konnektorból egy 0,5 mm es vezetéket a csaphoz kötni)! A statikus elektromosságot meg belekeverni .... ejnye. (de hogy igazold a feltevésed kérlek dörzsöld a kádat jó sokáig és ha a védőföld és a kád között tudsz mérni feszültséget írd le mennyi az értéke)
Szia!
Én kiszoktam magam után törölni a fürdőkádat és ez nem vicc.Speciel öntöttvas fürdőkádam van és bekötöttem az EPH-ba.Valamennyi szakértelmem azért van a témában.40 éve dolgozom az erősáramú szakmában.10 évig végeztem ÉV és szabványossági felülvizsgálatot.Öveges József professzor elektrotechnikai könyvében sok érdekes dolgot lehet olvasni a sztatikus elektromosságról.Én nem linkelek semmiféle irodalmat a témában.Aki akar az talál a barátunknál. :google: Nagyon sok érdekes cikket lehet böngészni.Zárás képpen annyit:azért mert valamiről nem akarunk tudomást venni azért az még létezik.Részemről a dolog lezárva.
mivel mérted az 1V-ot?
Nem esett róla szó, hogy én mértem volna. EPH-t csak azért találták ki mert a csőben áramló földgáz Ez humor, ugye? Kicsit elbizonytalanodtam. azt kéne tudni... Innentől kezdve csak remélem, hogy akinek szólt (de nem nekem), az elolvasta. |
Bejelentkezés
Hirdetés |