Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   15 / 370
(#) Peti_85 hozzászólása Ápr 21, 2007 /
 
Sziasztok!

Találtam itthon egy baromi jó "kis" trafót!!! Olyasmi mint egy torrod, vagy az is nem tudom a pontos nevét ennek. 250 W-os és 42 voltot ad le, de pont jó, mert 2 külön tekercs van sorbakötve, amit meg is tudok szépen csapolni! Szóval találtam egy böhöm nagy szimmetrikus trafót.
Csak az a baj, hogy eléggé zizeg, nem mai gyerek! Hogy tudnám lehalkítani? A képen is lehet látni, hogy van a két oldalán egy-egy hosszú átmenő csavar; azon húztam valamennyit: halkult is, de nem tudom mennyire húzhatom még...
Ötleteket várok!

Köszi
Peti.
(#) zoly15 hozzászólása Ápr 25, 2007 /
 
Sziasztok van 1 trafóm amire az van írva hogy 2x190v a primer és van 4 tekercsvég ebből 2 össze van fogva az lenne a kérdésem hogy ez akkor 3 fázisú trafó??
a szekunder 24 v légyszi segítsetek
(#) Tom Lord válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 25, 2007 /
 
Nem 3 fázisú!
Egyfázisú trf, aminek 190+190=380 V a primer feszültsége, a szekunder, ahogy írtad.
(#) zoly15 válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 25, 2007 /
 
köszi
akkor a közös tekercsvégre kell 1 vezeték és a másik 2 tekercsvégre??
(#) MaSTeRFoXX válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 25, 2007 /
 
Ilyen trafóm nekem is van, jó nagy batár állat Ha 230-ra kötöttem egy db 190-es tekercsét, így 24 helyett 30V-ot adott le, erről ment egy ideig a JLT02-es forrasztóállomásom. (A túfesz miatt ment hamar tönkre a fűtőszál....) De sajnos melegedett... Ha sorba volt kötve a 2 190V-os tekercs akkor meg kb 15-16V-ot adott le... Nagyon jó kis akkutöltő lett belőle


El nem tudtam eddig képzelni hogy hogyan jött ki a 190V
(#) Tom Lord válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
Úgy, hogy elosztod a 380 -at 2-vel! :yes:
A 380 meg: 220 x gyök 3 :yes:
(#) Tom Lord válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
A két tekercsed, ahogy írtad, alapból sorba van kötve.
A két különálló tekercsvégre 380V-os feszültséget kell kötni, akkor üzemel normál, tervezés szerinti üzemállapotban.
De olvasd el MaSTeRFoXX hozzászólását is.
(#) zoly15 válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
köszi
akkor úgy kell ahogy a képen ven??

hogy kell.JPG
    
(#) Tom Lord válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
Igen.
(#) zoly15 válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
ok köszi
akkor a 3 vezetékből csak 2-t kell bekötni akkor majd kipróbálom
(#) vermelho hozzászólása Máj 3, 2007 /
 
Hát először is csak most kezdtem foglalkozni az elektronikával.
amugy meg szeretek guberálni, és egy régi tvben találtam egy jó "kis" transzformátort,
De nem tok elmenni a leírásán...

SV400073.JPG
    
(#) Zsooti79 hozzászólása Máj 3, 2007 /
 
Tényleg jó kis transzformátort találtál!
A rajz olvasásának lényege.
Első oszlop: azok a kivezetési pontok amikre kötnöd kell.....
Második oszlop: Az adott két kivezetési pont között mérhető (leadott) feszültség értéke
Harmadik oszlop: A leadott feszültség mellett ekkora áramot tud biztosítani

Pl. 1-2 pont között 220V és 1,1A
(#) Valteri válasza vermelho hozzászólására (») Máj 3, 2007 / 4
 
Hello igazából mire vagy kíváncsi?

A kivezetések feszültségei , terheléhetősége:
1-2 Ide kötöd a 220v-ot 1.1 A vesz fel Kb 200w-os lehet

4-4 18v 1,8A ezzel készíthetsz erősítőd, de nem lesz bika
5-5 190v 0.82A ---------------
6-6 6.4v 0.9A a tv fűtése, nem használható
8-8 10v 0.15 A ------------
9-9 127v 0.04A--------

Üdv valteri
(#) Sebi válasza vermelho hozzászólására (») Máj 3, 2007 /
 
Szép szovjet szines TV trafó (Elektronyika vagy Color Star) Így nem sokra jó, viszont szétszedhető és áttekercselhető. A szekundert (is) két részből kell egyenlően elosztani a kétoszlopos vasaknál. A 6,4V os tekercset megszámolod, ebből tudod majd, hogy hány menet kell a megkívánt feszhez.
(#) vermelho hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Ok köszönöm, csak ennyit akartam. Nem tudtam hova kössem be a 220vo-ot eléggé sok a ki meg bemenet a jelzés kicsit már nem látszik...
Nem tudom még mit csinálok vele, valószínűleg szétszedem
(#) _JANI_ válasza Peti_85 hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Az a trafó egy kétoszlopos "hiperszil". Azzal, h. a két fél ( C ) darabot szorosra húzod, nem teszel kárt a magban. Keresd med a zizegő alkatrészt és hézagold ki. Vagy egy lakkréteg is segithet, h a zavaró hang csökkenjen. Legjobb ha beletudod mártani a lakkba, úgy hogy ellepje, (persze ez eléggé pazarló módszer). S utánna hagyni, hogy szabadon lecsuroghasson a felesleg. Meleg helyen hagyni , h. teljesen meg-átszáradjon. Ezzel a módszerrel nemcsak a lemezeket rözíted, hanem a tekercsek meneteit is, valamint a szigetelés is erősíthető... Csónak lakk, vagy egykomponensű parkettalakk a célnak tökéletesen megfelel.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Vagy kiönteni műgyantával. De azután már nem nagyon kell szétszedni a tarót...
(#) Peti_85 válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Óóóh köszi szépen a választ, már majdnem elfelejtettem, hogy írtam ide...
Akkor az ott benne, két "C" alak????
Ezt sem tudtam...Hát ha már a menet húzása sem segít,akkor lekenegetem valamivel!
Köszi
(#) sanyiszilagyi hozzászólása Máj 9, 2007 /
 
Szevasztok valaki magyaraza el rovide4n h mi az a trafo hatasfoka
(#) heferi válasza sanyiszilagyi hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
A trafo hatásfoka megmutatja, hogy ate felvett lteljesítmény hány százaléka kerül a kimenetre, mint hasznos teljesítmény. Ökölnyi trafóknál kb. 80%- 90%, nagyobb trafónál általában jobb. Toroid trafónál mégjobb. Másképpen:a trafó a hálózatból felvesz 180W-ot, lead 150 W-ot akkor a hatásfok 150/180=83% ÉÉÉÉS a maradék 30W melegíti a trafót!

Kedvenc témám a TRAFÓ ! /A fentieket már többször mértem is./
(#) DjPeat hozzászólása Máj 23, 2007 /
 
Sziasztok
Van nekem egy mikrohullámú sütőből kiszerelt transzformátorom amit át szeretnék alakítani szimmetrikussá. Én még nem csináltam ilyet de nagyon érdekelne ezért meg kérlek benneteket hogy részletesen mondjátok már el. A transzformátort egy +-30V szeretném tervezni mert az általam készülő erősítőbe lenne. Ja ez a transzformátor E alakú lemezekből áll. Ja és a lenne hozzá képek vagy pár milyen segéd anyag annak örülnék.
A segítségeket előre is köszönöm.
Bye Dj Peat voltam.
(#) m.joco hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Szeretnék labortápot építeni, de először trafó kéne. Van itthon 2db halogén izzókhoz való trafó, szekunder 11,5AC és max 4A. A kérdésem az volna, hogy nem lehetne a két trafót összekapcsolni? így kb. 23V-ot, 4A-t tudna adni, amihez már lehetne keresgélni kapcsolásokat. Lehetséges volna, és ha igen milyen kapcsolást ajánlanátok hozzá?
(#) Tom025 válasza m.joco hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Szia!
Nyugadtan lehet így kötni a trafókat, én már kipróbáltam! A primerek párhuzamosan, a szekunderek sorban. De fontos hogy nagyjából egyforma legyen a két trafó, és nem mindegy, hogy a szekundereket hogyan kötöd össze. Ha összerakva őket kevesebb fesz jön ki mint amennyit vársz, akkor kapcsold le gyorsan, és fordítsd meg az egyik szekunder bekötését!

Üdv, Tom
(#) m.joco hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Hát a két trafó teljesen egyforma, mind a kettő halogén égőkhöz vannak. Szóval ha kapcsolást keresek táphoz, akkor úgy keressek, hogy a trafóm hozzá 4A-t bír és 23AC-t tud?
(#) Tom Lord válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Azért nem kell olyan gyorsan azt a két trf-t lekapcsolni.
Semmi baja nem lesz, azzal hogy szembe kötöd a két trf szekunderét, csak a szekunder feszültségük ki fog egy másból kivonódni.
Két különböző teljesítményű trf is sorbaköthető (ill szembe is köthető) a rajz szerint. Semmi bajuk nem lesz, csak azt kell figyelembe venni, hogy a levehető áram max akkora lehet, mint a kissebb áramterhelhetőégű trf.
Tehát ha, az egyik 1A-el, a másik 1,5A-el terhelhető, akkor a sorbakötött trf-ok csak 1 A-el terhelhetők.
Egyébként az 1A-es rövid időn belül leég. :yes:

Persze ugyan ez nem mondható el a párhuzamosan kötött trf-ról!!! :no:
(#) ajuhasz hozzászólása Máj 30, 2007 /
 
Hello mindenkinek!
Tippeket trükköket szeretnék kérni tőletek épp az elmúlt 2 hétben találtam egy szerelőt akinek volt otthon egy trafója eladó 5000ft adta 1kw volt ráírva de a az amond programunk, 46cm2 -re azt mondta hogy 2100W körül tud a trafó, a csóka át is tekeri majd nekem azt mondta hogy a primeren 1.5kw ot fog tudni.
Van egy másik trafóm itthon autó erősítőt hajtok vele és az 400W -os trafó és van egy 15V 120000mikros kondi hozzá és ha az új trafómhoz áttenném akkor szerintettek bírni fogja -e a bekapcsoláskor esetleg felszaladó áramtöbbletet. Értem ezalatt hogy a pillanatnyi bekapcsoláskor ,ha a feszültség nekem a trafó primer részén 11 V helyett megnő pl 12V ra akkor a Buffer feszültségem is felugrik 15.9 - 16 V környékére és a Kondenzátor 15Voltos nem tudom hogy ezt menyire bírná ? Ez lenne az első amire tudtok e infót adni ,hogy lehetne ezt elkerülni egyszer. Vagy van még egy olyan megoldás bár ez már anyagilag megfog bolygatni egy 1Farados kondenzátort vegyek és az jó lesz -e hozzá meg ha sikerülne is az 1Farad akkor annak kártokozna -e a hirtelen bekapcsolás mert ahogy a trafót bekapcsolnám az áramot is kapna , és hirtelen feltöltődés hová tenné a kondi élettartamát?

Meg ha a trafó 7.5 A bír a 230V -os hálózatról felvenni azt menyire foglya egy átlagosan kiépített ház energiaellátása tolerálni?
- Értem ez alatt nekem mindig lefogja kapcsolni a biztosítékom amond?

Nagyából ennek a trafónak:
- az indítását kellene megoldani
- ki és bekapcsolási lehetőségeit
- egyenirányítás és bufferelését

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdvözlettel : _Juhász Attila_
(#) vcard hozzászólása Jún 3, 2007 /
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, valaki készített-e Co2 hegesztőhöz transzformátort és fojtót?
Szeretnék egy Co2 gépet készíteni az alábbi paraméterekkel: Betáp 230V max16A, kimenet 40-120A szabályozható. Elektróda vastagsága 0.8-1.2-ig.
Ha van valakinek tapasztalata a méretezésben és megvalósításban kérem segítsen!

Üdv vcard
(#) Kovidivi hozzászólása Jún 3, 2007 /
 
Hello!Hozzájutottam egy csöves rádióhoz, és kivettem a trafóját.a kép alapján tudtok mondani vmit?van rajta 13 csati,melyik szokott általában a 220v lenni?én ha jól vettem ki,akkor alulról az első és utolsó az.így multiméterrel mérni tudtam 16, 40, 110, 2.5, 70, 1.5, 22, 580voltot, és rengeteg variáció 0.3 és 0.6 voltot adott ki.kérdésem az lenne,hogy meg tudná-e vki állapítani,hogy az alsó és felső csatik mire valóak,és hogy a középsővel mit lehet kezdeni(vele sehonnan se tudtam áramot nyerni).köszi

Kép(12).jpg
    
(#) Krisz03 hozzászólása Jún 4, 2007 /
 
Hali!
Ennek a töltőnek az áramellátásához használhatok olyan trafót, aminek csak 1db 5V-os szekundere van? Úgy gondoltam, hogy kétszer is egyenirányítom, az egyikre teszek puffert, ez megy a referencia fesz forráshoz, a másik egyenirányításra nem teszek puffert, az pedig megy a tranzisztorokon keresztül az akksikra.
Ugye jó az elgondolásom, mert akkor nem kellene drága trafót is vennem?!

Ennél a kapcsolásnál maradva még: Fontos oda 1n5400? Nem használhatnék ott is 1n4002-t?
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 4, 2007 /
 
Multiméterrel nem a legjobb ilyen trafókat mérni, mert nagyon érzékeny és a kapacitív áramok miatt hülyeséget mutat ott is, ahol két független tekercs végei között mérsz.
Kikapcsolt állapotban ohmméréssel állapítsd meg az összetartozó tekercsvégeket a mellékelt rajz alapján, kb. így néz ki... lehet még leágazás esetleg, az úgyis kiderül. A szabad vég a sasszira ment.
A 220 a második legnagyobb ellenállású tekercs , az első a szerinted 580 voltos... csak azt nem értem, ezt hogy mérted, ha nem tudtad, hová kell a 220-at kötni?
Ha bejelölted az összetartozókat, utána már mérhetsz feszt is...
Következő: »»   15 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem