Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hőmérő kalibrálása
 
Témaindító: proci, idő: Dec 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) proci hozzászólása Dec 17, 2006 /
 
hello. lenne egy kérdésem. megépítettem ezt a hömérőt (http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=61), de nem tudom beállítani, mert ha 0 fokon kalibrálom akkor a 100fokos vizre 190-et mutat, ha meg 100fokon kalibrálom akkor meg a 0 fok tolodik el.. segitsetek, kösz
(#) Müszi válasza proci hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Nem zárja rövidre a víz a dióda 2 végét!?
(#) Balázs válasza proci hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Szia!

A belinkelt oldalon olvasgattam a fórumot, és erre bukkantam:

Idézet:
„Én is megépítettem a hőmérőt, működik is, de a beállítás kicsit nehezebb annál, mint ahogy az le van írva. Ha beállítom az egyiket, elállítódik a másik! Úgyhogy meg kell találni a potiknak azt az állását, mikor mindkét referenciához (jeges víz ill forrásban lévő víz) mért érték egyezik. Ezzel el lehet játszadozni egy kicsit!”
(#) kyrk válasza Müszi hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Hali!

Diodat biztosan jol kototted be?

Biztosan jol epitetted meg?

Elso ranezesre annyit valtoztatnek a kapcsolasi rajzon, hogy a 9V-os elem helyett egy stabilizalt 9V-ot adnek a kapcsolasnak. Az elem feszultsegcsokkenesevel szerintem picit valtozhat a mert ertek pontossaga. De nem valoszinu, hogy itt errol lenne szo.

Itt a cucc adatlapja: IC7136

Erdekes, hogy az adatlapban tobb peldakapcsolas mellet az IC belso "nyak" terve is megtalalhato
(#) kyrk válasza Balázs hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Szerintem a bellitast ugy kell vegezni, hogy a Skala faktor potit maxra tekerjuk. Igy allitjuk be a nulla pontot a nulla pont beallito potin.. Aztan a 100fokos pontot pedig a skala faktor csokkentesevel erjuk el. Szerintem igy nem fog nagyon elallitodni a nulla pont.
(#) Sebi válasza kyrk hozzászólására (») Dec 17, 2006 / 4
 
Igen. A zero és span értékek elhúzzák egymást... Addig kell felváltva ismételni a műveletet, míg kielégítő eredményt ad.
(#) proci hozzászólása Dec 18, 2006 /
 
Nem lóg bele a vízbe, mert le van szigetelve. Az viszont igaz, hogy az elem merülésével az értékek változnak (nemis kicsit ), de ez egy teljesen új elem.

Egyebként a skála faktor poti az a 200K-s?

Most azzal próbálkoztam, hogy egy analóg hömérő segítségével beállítottam a szobahömérsékletet a két poti-n, de igy meg a forrásban lévő vizre 170°C mutat, az olvadó jégre meg -10 körül. Ha meg elöször a forráspontot állitom be akkor a 0°C potin nem tudom addig tekerni felfelé a cuccot hogy a kijelzö 0°C ot mutasson, mindig kb. -15°C körül megáll.
(#) huba hozzászólása Dec 18, 2006 /
 
talán probálkozz egy másik diódával, hátha eredményesebb lessz
(#) tams hozzászólása Dec 18, 2006 /
 
Leszigetelheted a diódát zománcfestékkel vagy körömlakkal, én is úgy csináltam csak várd meg amíg rendesen megszárad, és akár ellenőrizheted a mérést lázmérővel vagy a saját testhőmérsékleteddel (36,6fok)
(#) tams hozzászólása Márc 3, 2007 /
 
Az én ICL7136 os hőmérőm elhangolódott. egy darabig jó volt utánna nem, egyszerűen nem lehet behangolni.
Nincs elég tartománya a potméternek. beállítom az egyik értéket akkor már nem tudom a másikat, mert kiakad a potméter.
Az elem merülésével ezek mutathatnak fals értéket vagy egyszerűen csak majd kialszik, ha kimerül az elem?
(#) tepizoli hozzászólása Márc 17, 2007 /
 
Használjatok lm35 tipusu ic-t mely a kimenetén 10mV -ot ad ki celsius fokonként.
(#) Joci77 hozzászólása Márc 17, 2007 /
 
és a PT 100 kontra SDC20 ???
(#) tams hozzászólása Máj 25, 2007 /
 
üdv!
Szeretnék építeni egy hőkapcsolót félvezető érzékelővel, csak egy lámpa gyulladna ki adott hömérsékleten. Az a kérdésem, hogy tudnám-e úgy hitelesíteni a hőmérőt, hogy van egy ds1624-es hőmérőm és minkettőt belemerítem napraforgó olajba és elkezdem melegíteni. és ha elérte a maximális hőmérsékletet vagyis 125 fokot akkor beállítom, hogy ott kapcsoljon a hőkapcsoló. Azért gondoltam olajra mert az nem forr fel és szigetel is tudtommal. Szerintetek egy így működőképes? Egyébként történik valami az ic-vel ha túlmelegítem fog mutatni valamit a számítógép?
(#) lgyk válasza tams hozzászólására (») Máj 25, 2007 /
 
Hitelesíteni semmiképpen, max. kalibrálni. :yes:

Ez egy digitális szenzor, már gyárilag beállították. Analóg áramkörökkel nem fogod tudni a hőkapcsolót vezérelni.

Mikrokontrollerrel az adatlap szerint kell kommunikálni az ICvel. Ilyenkor annyi a feladat, hogy a MCu egyik lábát logikai jellel kell vezérelni:

0, ha a beérkezett hőmérséklet=125 fok C,
1, ha -"- <125 fok C

Onnan tranyókkal, relékkel megodható a kapcsolgatás.

Ha 125 foknál kellene kapcsolni, akkor szerintem célszerűbb olyan szenzort választani, ami 125 fölött is tud mérni.

Nem néztem nagyon át az adatlapot, de biztos ad egy túlcsordulásszerű jelet, ha túl magas a hőmérséklet. Egyébként én is gondolkozom egy MCu-s olajfürdőn PWM alapú teljesítményszabályozással...>
(#) tams hozzászólása Máj 26, 2007 /
 
lehet hogy picit félreértettél.
Van egy tökéletesen működő ds1624-es hőmérőm, soros porton csatlakozik PC-re én szeretnék csinálni egy hőérzékelőt a motorm túlmelegedése ellen. egy tranzisztor volna az érzékelő és a digitális hőmérőt csak arra használnám, hogy tudjam hány fokos az olaj és ha elérte a 125 fok körüli értéket, akkor beállítom potméterrel a kis áramkört hogy akkor kapcsolja a lámpát.
Az olaj csak amolyan közvetítő közegnek kellene és tudtommal jól szigetel. ez érdekelne hogy ez így megoldható ugye? csak mert a az IC-t nem akarnám tönkrevágni a forró olajjal. habár ingyen volt de akkor se.
(#) vicsys válasza tams hozzászólására (») Máj 26, 2007 /
 
Bővebben: Link
Ez nem lenne jó?
(#) lgyk válasza tams hozzászólására (») Máj 26, 2007 /
 
Megoldható, de nem célszerű a végállásnál kalibrálni, ha megfelel, akkor 124 fok környékén próbáld meg (ellenkező esetben ugyanazt fogod kapni 125,5 és 130 fokra - túlcsordulás). 150 fok alatt nem fog tönkremenni az IC. Az olaj viszont hőt is szigetel, ezért rakd egymás mellé a két szenzort kalibrálás közben, hogy minél kisebb legyen a hőkülönbség.

Az olajban még véletlenül se legyen víz, mert csúnya dolgokra képes a fröcsögő olaj! Védőszemüveg ajánlott.
(#) tams válasza vicsys hozzászólására (») Máj 27, 2007 /
 
nem tűnik rossznak, csak egyszerűbbet akartam és mindenképp olyat aminek nem ntc érzékelője van hanem félvezető, mert a to 220-as tokozású tranyót a legegyszerűbb felfogatnom.
(#) hhkfk hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
hol lehet kapni SP521-et???????
(#) csonthulye hozzászólása Máj 12, 2008 /
 
Sziasztok! Van egy olyan gondom hogy ehhez a hőmérő kapcsoláshoz kéne nekem a hex, mert ugye a forráskód megvan de a 64 bites oprendszerem miatt nem találtam olyan progit ami leforditja az asm-t hex-re. Mplab se megy... Tud valaki segiteni, hogy milyen progi is kéne? Esetleg segiteni leforditani
(#) Macsek71 hozzászólása Dec 27, 2021 /
 
Üdv Mindenki !

A "boltban elérhető" nem ipari célú hőmérsékletet /is/ mérő eszközöknek mekkora a pontossága ?
A leírásukban általában mérhető min.-max. érték ( szobai eszközök 0-50° ) és felbontás, (0.1 °) szerepel.

Kicsit fázós érzetem lévén, elkezdtem figyelgetni a hőmérőinket .
Az eszközök több órát egymás mellett parkoltatva 20.8, 21.4, 22.2 celsius fokot mutatnak ...
(#) KBal76 válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 27, 2021 /
 
Az ilyen eszközökhöz, miután nem adnak kalibrálási dokumentumot, a használati utasítás meg bármit elbír, így nincs értelme ezen rágódni. Saját magához képest kb. pontos, tehát ha tudod hogy X fokon jól érzed magad, sanszos hogy X-1 fok estén tényleg 1 fokkal kevesebb van a szobában, csavarsz a fûtésen/felkapsz egy pulcsit.
Ha ki van vezetve a szenzor (egy drót végére) akkor van esélyed összehasonlítani, pl. lázmérôvel (legjobb a régi higanyos), azok nem szoktak nagyot hibázni, igaz a mérési tartományuk elég szûkös. Ha vízhatlan zacskóba teszed, akkor olvadásban lévô desztillált vízzel (jégkásás) szintén megnézheted hogy tényleg 0 fok körülire adódik-e. A kettô között pedig bízz benne hogy lineárisan mér.
Én beszereztem sok éve egy K-típusú hôelemes kettôs hômérôt Kínából, az egész pontos volt amikor 0 és 100 fokon lepróbáltam. De azért etalonnak nem használnám fel.
Szóval beszerzel valami hasonlót, kikiáltod pontosnak , és ahhoz viszonyítod a többit.
(#) Thomas10100 hozzászólása Jún 26, 2023 /
 
Sziasztok!

NTC hőmérséklet mérőket szeretnék kalibrálni. Egy panelom 3 hőmérsékletet mér. Kijelzi a mért ellenállását az ntc szenzoroknak (1%-os ellenállásokkal ohmra pontosan).
2db hűtővíz és olaj hőmérő, 1db beszívott levegő hőmérő. Beszívott levegő télen negatív is lehet, olaj, víz pedig 110fok felett is lehet.


Van a cégnél ahol dolgozok kalibrált mérőműszer, ezzel szeretném bekalibrálni a hőmérőket.

Szerintetek mi a legegyszerűbb és házilag kivitelezhető 3 ponton hőmérséklet leolvasás a mérőműszerről és hozzá az ellenállások (a saját kijelzőmről). Majd kalkulátorral SteinHart-Hart együtthatók, ezeket beírom a kijelzőmbe és elvileg pontosan kell mutatnia.


Köszönöm a segítséget!
(#) Gafly válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Én is ezt csinálnám.
(#) Thomas10100 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Mármint?
Hőfokot hogyan és mivel tudnám előállítani?

Víz melegítése tűzhelyen nem jött be, olajat kellene?
(#) Gafly válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Olvadásban lévő jég, és a forrásban lévő tiszta víz elég jó referencia volt régebben.
(#) Thomas10100 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Elég ha csak 100fokon, 0fokon és pl 50 fokon veszem fel a 3 értéket?
A SteinHart körbe leköveti ezt 150fokra is?
(#) HeZ válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Ezt a három értéket (az etalon 0 és 100 mellett az 50) sűrítheted tetszőleges felbontásban.
Az etalont és NTC-t beteszed 0 fokos vízbe, majd melegíted és fényképezed a kijelzőket (a majdani felhasználási helyén működő kábellel és csatlakozóval együtt mérd).
Ha készítesz 1000 fényképet, az etalonnal elég pontosan együttfutó táblázatot kapsz .
Excel kiszámítja ezen görbe képletét, amivel az ellenállás értékéből számolni tudod a hőmérsékletet.
Pontosabbak a PT100 (és családjuk) szondák, amiknek publikus az ellenállás-hőmérséklet görbéje vagy digitális mérő ic-k (olcsón ~300-500 forintért kaphatóak 0,0625 Celsius fok felbontással is).
(#) Thomas10100 válasza HeZ hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Pt100ast nem találtam olyat ami menettel és rendes autós vizálló csatlakozóval rendelkezik.
Illetve van olyan ami beszívott levegőt mér, olyan kialakítású.
(#) HeZ válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Itt olvashatunk egy jó leírást, képleteket, beszerzési forrásokat akár a gépjármű kipufogógáz hőmérsékletét mérő érzékelőkről (PT200) is.
A Steinhart–Hart-koefficienseket a gyártó megadja a katalógusában az érzékelő megadott hőmérsékleti tartományára.
Ajánlom még az autóbontókat is, ahol használt, kedvező árú autós szondákat vehetsz.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem