Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   124 / 965
(#) Bender hozzászólása Jan 30, 2011 /
 
Üdv!

Egy érdekes kérdés:
Csináltam fénycsővilágítást a citrusainknak, de kábelhiány miatt csak utp kábelen tudtam odavezetni a delejt. egy 2x18W-os osram elektronikus előtétet használok hozzá így kb 25W-ot fogyaszt és 4 méter a kábel.
Mennyire veszélyes ilyen módon vezetni 230V-ot?
Mennyi áram folyhat a csavart érpár kapacitása miatt vagy a szigetelés vékonysága miatt? Persze sérülés nincs a szigetelésen. Pár napig mehet ez így?


B.
(#) lui144 válasza Bender hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Én szerintem ez így balesetveszélyes. Meg hát, ha felkapcsolod a lámpát és működteted így bekötve, akkor a vezeték melegedhet rendesen. Így szerintem nem.
(#) rockersrac válasza Bender hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Szerintem holnap nagyon gyorsan menj be egy közeli villanyszerelési boltba, és vegyél normális kábelt, mert ez így eléggé veszélyes! Nem erre van tervezve az utp kábel! Lehet hogy a terhelést elbírná maga a kábel, de a szigetelést nem ekkora feszültségre tervezték, és ez bizony bajt okozhat!
(#) kokszi válasza Bender hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Semmikép sem szabványos,de veszélyes mert nagyon vékony a szigetelés.Viszont ha tényleg csak rövid időről van szó és felügyelettel használod akkor kibirja a 0.6-os átmérő(a vill.bolbtan a legkisebb 0.75-ös).Egyébbként hol a többi érpár az utp-ből?Ha a 4 érpárból kettő-kettőt összefogtál volna akkor erősebb lenne.A lényeg: minél hamarabb lecserélni normális vill.vezetékre.,főleg ha az armatúra is fém.
(#) kameleon2 válasza Bender hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Szia!

ÉLETVESZÉLYES!

Miért?

Mert az UTP nem 1000V-os szigeteléssel rendelkezik, csak 60V-ossal! Egyszerűen berobbanhat a szigetelés.
Ha már vékony kábel, akkor MTL 2x0,5mm2, de ha fém a lámpatest, mindenképpen kell a 3 ér a védőföld miatt - hacsak nincs 5m magasan.

Én csináltam már házi szigetelésvizsgálatot is - csúnya az eredmény. Arról nem is beszélve, hogy az elektronikus előtétek közül némelyik rendeset rúg a feszültségen.

Ne tedd!
(#) abubabu válasza Bender hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Szia! A pár nap lejárt. Megszüntetni azonnal!!!Az UTP adatátviteli kábel,nem erősáramra tervezték!
(#) lui144 válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Idézet:
„Mert az UTP nem 1000V-os szigeteléssel rendelkezik, csak 60V-ossal!”

Ez bizony így van. Így szétéghet, de rendesen azalatt a néhány pillanat alatt mialatt az elektronikus előtét az 1kV vagy a feletti gyújtóimpulzusait biztosítsa a fénycsőnek.
(#) Pulyka válasza lui144 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Idézet:
„1kV vagy a feletti gyújtóimpulzus”


Én 500V körüli feszültségről tudok
(de lehet nem vagyok elég tájékozott)
(#) anonym hozzászólása Feb 2, 2011 /
 
Szevasztok!
Véleményetekre vagyok kíváncsi a következőről.
Panelben lakom, felújítás során a kábelcsatornákat szeretném megszüntetni, legalább a lakószobákból.
2,5 mm2 tömör réz vezetéket szeretnék alkalmazni a lakáselosztó táblától kezdődően.

Ezek a vezetékek az előszobában a meglévő kábelcsarornában lennének, a szobák faláttörései után ezeket a vezetékeket rögzíthetem-e a fal-mennyezet élben, és a kereskedelemben kapható polisztirol diszléccel takarnám.

Szerintetek van ennek kockázata tűzvédelmi, vagy szigetelési vonatkozásban?

Gondoltam a fal hornyolására és védőcső alkalmazására, de az nagyon zajos és poros munka lenne (főleg a zaj zavarna a többi lakó miatt).

Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Joy válasza proba hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
"rákényszerít bizonyos szabályok félig betartására (külön dobozban kötni az eltérő áramköröket) "

Szerinted melyik szabvány ír elő olyat, hogy a külön áramköröket, külön dobozban kellene kötni?
(#) Joy válasza Bender hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Ez nem csupán baleset, de tűzveszélyes is.
(#) zoli_varga válasza anonym hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Panelbetonba hornyot vésni.... felejtsd el. Nem vághatod át a panelban levő vashálót.
Szereléshez akkor legalább mbcu kábel vagy mmcu t ajánlanék. Ezek falonkívüli szerelési módra vannak kitalálva. Ezekután hogy eltakarod vagy sem az mindegy.
Sima mcu vezeték nem felel.
(#) rockersrac válasza Pulyka hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
A normál fémhalogén/nátrium lámpákhoz alkalmazott gyújtók 2500V gyújtó feszültséggel kínálják meg a lámpákat, egészen 250W-ig, a 400W - nál már nagyobb feszültség kell! Normál alatt azt értem, hogy nem ,,hot restrike"- olható a lámpa(melegen nem újra gyújtható, hanem meg kell várni a lámpa lehűlését ahhoz hogy ismét be tudd gyújtani) mert a HotRestrike lámpákhoz nagyobb gyújtó feszültség kell!(5-10KV-teljesítménytől függően) ON
(#) ötfelezős válasza Joy hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Szerintem az egy jó magatartás, hogy amíg valamiről új, de nem kötelező szabvány nem készül, akkor a régi, de már nem kötelező szabvány előírásait tartják be.
Ilyen bevezető után a válasz az lenne, hogy az MSZ 1600.
(#) Joy válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Légyszíves megjelölni, hogy az MSZ 1600 Létesítési Biztonsági szabványban hol írtak ilyet?

Ezek alapján te egy fürdőszobában, vagy szobában, stb. külön dobozt szerelsz/szerelnél dugalj, ill. világítási áramkörnek. Továbbá nagyobb méretű szobában plusz egyet mivel ott háromfázisú táplálás esetén legalább két fázisra osztjuk a dugaljakat?

Ezek mind külön áramkörök.

Sőt egy két áramkörös kapcsolóban is két külön áramkört kapcsolsz.

A piros "keretet" gondolom neked köszönhetem. Bántónak érezted az írásomat? Magad is elismerted, hogy nincs ilyen szabály, előtte mégis arra hivatkoztál.

Esetleg az volt a probléma, hogy hozzászoltam?
(#) antika037 hozzászólása Feb 2, 2011 /
 
Üdv! Inverter összerakásában tudna valaki segíteni? Mi kell hozzá, ha egy kb. 500W.-osat szeretnék?
(#) Joy válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Az Msz 1600 egyébként nem "nem kötelező" hanem hatályon kívül helyezett szabvány.
(#) kadarist válasza antika037 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Milyen feszültséget akarsz invertálni? A jó topik: Bővebben: Link
(#) Joy válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Például az MSZ 2364 szabványsorozat régóta "kötelező" hatályos.
(#) ötfelezős válasza Joy hozzászólására (») Feb 2, 2011 2 /
 
Légyszíves megjelölni
MSZ 1600/1-77 8.6. Közös doboz
Különböző védőcsövekbe, vezetékcsatornákba fektetett vezetékek részére csak akkor szabad közös dobozt alkalmazni, ha a dobozban a vezetékeken elágazás nincs, és legfeljebb az egyik védőcsőben lévő vezetékeken van toldás. A házgyári panelekből épített épületek paneljaiban azonban ezen túlmenően is megengedett több különböző védőcső részére közös dobozt alkalmazni, ha a közös dobozban csak az egyik áramkörhöz tartozó vezetékeken van (elágazó vagy toldó) kötés.
Ezek alapján te egy fürdőszobában, vagy szobában, stb. külön dobozt...
Nem egészen erről volt szó...
A piros "keretet" gondolom neked köszönhetem.
Nem.
(#) ötfelezős válasza Joy hozzászólására (») Feb 2, 2011 2 /
 
Ismételném a mondanivalómat.
A hatályon kívül helyezés nem azt jelenti, hogy tilos az előírásait alkalmazni. Sőt, újabb előírás hiányában erre lehet támaszkodni iránymutatás gyanánt tervezőknek, szerelőknek, átvevőknek, felülvizsgálóknak. Amíg újabb előírás nincs. Egyébként nemcsakhogy iránymutatás gyanánt, hanem aki szabályozatlan térben megszűnt, de a tartalmát illetőleg nem tiltott előírást alkalmaz, az jogilag teljesen védve van.
A 2364-ben pedig ez a téma nincs szabályozva, tehát azt ezen részletben sokkal jobban nem lehet alkalmazni.
(#) proba válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Köszönöm ,én csak azt írtam volna hogy olvastam valahol.Ezután elraktároztam a hasznos ,de gyakorlatban nem nagyon alkalmazott szabványok közé a fejemben.
(#) Joy válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Az általad idézett részben ne haragudj de nem látom leírva amire hivatkoztál. Azért nem mert nincs benne.

Különböző áramkörökről volt szó.
Az általam hozott példákban mind különböző áramkörök.
Azok mehetnek egy védőcsőbe, lehetnek kötéseik egy dobozba.

Különböző védőcsövet, dobozt akkor kell alkalmazni, ha pl. mások a feszültségszintek, jelzőkábel, erősáramú kábel, stb. építenek ki az épületben.

Az Msz 1600 és az MSZ 172-1 helyett (tehát nem mellette) az MSZ 2364 lépet érvénybe.
Ennek utána lehet olvasni az mszt.hu-n
Tudomásom szerint az MSZ 1600 nem csupán nem hatályos, visszavonták azt.
Tévedek?
(#) proba válasza Joy hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Én ezt a magam esze szerint úgy értelmeztem ,hogy aminek külön biztosítója van azt külön dobozba kellene vezetni (így a dobozban semmiféle keveredés /rövidzár esetén nem fordulhat elő az automata kikerülése,átkötése egy másikra) . Három fázis esetén pedig a három egy fogyasztóhoz tartozót valamint a hozzá tartozó nullát,védőföldet kellene külön dobozban kötni. (Szerintem ez hasznos, főleg a mai gyere haver bővítsünk egy konnektorral,/alternatív kapcsolóval világban .Ha így van szerelve akkor azt egyszerűbb lesz szabályosan bővítenie mint egy ki tudja hova menő vezetéket elvágni és belekötni, tehát a szabályok akaratlan betartására ösztönzöd.)
(#) ötfelezős válasza Joy hozzászólására (») Feb 2, 2011 3 /
 
Ha Te külön áramköröket egy csőbe raksz, akkor valóban nincs miről tovább beszélgetnünk.
(#) Joy válasza proba hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Rosszul értelmezed.
(#) Joy válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Nem cáfoltad az MSZ 1600 visszavonását, gondolom azért mert igazam van.

Vegyünk megint egy példát:
A lakáselosztó mondjuk a garázsban van, ami az épület egyik szélén található.
Minden áramkör a lakáselosztóhoz csatlakozik, ami egy kisebb lakásban is legalább 10 áramkör.

Szerinted ehez legalább 10 védőcsőnek kell csatlakozni, nem mellesleg úgy, hogy a garázs falát jelentősen rombolod?
Sok esetben egyébként ez nem is kivitelezhető.
Ebben az esetben ráadásul tele kell pakolni a házat kötődobozokkal mert 100%, hogy egyébként vezetéket belehúzni nem lehet.

Vagy egy egyszerűbb példa. Egy szobában egymás mellé kell helyezni 3 kapcsolót. Egy szoba lámpa, egy közlekedő, és egy ebédlő lámpa (mivel a közlekedő, és az ebédlő két irányba nyílnak) utóbbiak alternatív kapcsolásuak. Ez 3 áramkör.

Szerinted a 3 dobozhoz (szerelvényeké) 3 dobozbó 3 csövet kell odavinni? Egy szoba falon -ami legtöbbször válaszfal tégla-?

Ha a fentiek szerint jársz el álláspontom szerint felesleges költségeket okozol a tulajdonosnak.

Valóban nincs miről beszélni/vitázni, mivel szabvány alapján kell eljárni.
A te szavaiddal élve, ha te külön dobozba, csőbe raksz pl. a fenti esetekben minden áramkört, akkor valóban nincs miről beszélni.
(#) dobo válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Véletlenül belecsöppentem ebbe a vitába.
Szóval msz 1600 visszavonva .
Nem volt rossz szabvány mert rengeteg konkrét leírást tartalmazott.
Az új szabványok pedig csak igen sokszori elolvasás után nehezen értelmezhető gyakorlarban pedig mégnehezebben alkalmazható előírásokat tartalmaznak.
A szabvány nem kötelező!
De ha a szerint jársz el akkor egy baleset után nehezen tudnak rádverni bármilyen balhét.
Ezért érdemes tisztába lenni a legfrissebb szabványokkal.
Különböző fesz szintü áramkörök elvileg sehol nem találkozhatnak sem csőven sem tálcán sem dobozban.
Kivéve ha fizikailag jól el lehet őket különíteni egymástól pl: tálca elválasztó beszerelésével vagy doboz elválasztó alkalmazásával.
Külön áramkörök dugalj világítás stb. de azonos fesz szintüek találkozhatnak mindenhol dobozban csőben .
Én úgy szoktam csövezni hogy mindenhová túlméretezem a csövet esetleg egy csőbe csak 1 áramkört rakok de a többit kényelmesen telerakom .E mellé még behuzhatok később bármit.
Két előnye van később bontás nélkül tudsz dolgozni és te leszel a faxa gyerek a tulaj szerint
A másik hogy a behuzás is sokkal könnyebb.
A gazda szemszögéből ha csak 1 + áramkört kell behuzni utólag akkor máris megtérült a vastagabb csövekre fordított összeg.
Mert egyépként vésés csövezés vakolás festés díja sokkal több lenne
(#) Joy válasza dobo hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Örülök, hogy más is jól tudja, helyesen értelmezi.

Az MSZ 1600 jó szabvány volt a maga idejében. 1977 óta azonban jelentősen változott a világ.
30 évvel ezelőtt egész mások voltak az igények.

A teljesség kedvéért van néhány 1600-as lap amit nem vontak vissza (még). Ilyen pl. az 1600-16 (1992) ami akkuhelyiségek, töltőállomások, helyhez kötött akkuk telepítésére ad szabályokat, de ezekenek a "hagyományos" épület villanyszereléshez (a fórum témáihoz) semmi köze.
(#) dpeti válasza (») Feb 3, 2011 /
 
Akkor nyissatok ennek is egy témát és aprózzátok el mégjobban, nehogy rátaláljanak értelmes téma cím alatt.
Következő: »»   124 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem