Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Izzítás jelző kapcsolás
 
Témaindító: totipityu, idő: Jún 14, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) totipityu hozzászólása Jún 14, 2007 /
 
Sziasztok!!!
Segítsetek nekem!!!
Egy olyan áramkört szeretnék, ami ha áramot kap, autómatikusan indul, és kb 20-30 másodperc után megszólaltat egy zümmögőt. A zümmögő elég ha 2-3 másodpercig szól csak.
Ez egy izzítás hosszát jelző áramkör lenne, egy régi autóba.
Én 555 ic-vel kezdtem tervezgetni, de nagyon beletörött a fejszém. Segítsetek please ))
(#) Norberto válasza totipityu hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Nézz be ebbe a topikba, itt valami hasonlót alkottak a "nagyok" :yes:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_488_1_ASC.html

A kapcsolás első feléből a kapcsoló elhagyható (rövidzárat "teszel" a helyére), ezen kívül már csak ellenállás és kondi értékekkel kell játszanod!
(#) DRoland hozzászólása Jún 15, 2007 /
 
Hello! Régi kocsiba nem volt gyárilag valami, ami jelezte, hogy meddig kell izzítani? Nekünk volt valaha egy Csepelünk ott a műszerfalon is izzott egy spirál. Nem egy komoly megoldás, de ez tuti jól mutatta mennyire izzott az előkamrában is. (és nyilván a hibát is, mert sorosan volt a többivel)
(#) Norberto válasza DRoland hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Idézet:
„Régi kocsiba nem volt gyárilag valami, ami jelezte, hogy meddig kell izzítani?”


Ha lett volna, nem kérdezi a témanyitó, hogyan készíthet ilyet :wow3:
(#) DRoland válasza Norberto hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Ez igaz, de lehet már tönkrement/nincs meg stb
(#) Moderátor hozzászólása totipityu hozzászólására (») Jún 15, 2007
 
A 3 db felkiáltójelet a címből kivettem!
(#) totipityu válasza (») Jún 15, 2007 /
 
Oké vettem
(#) totipityu válasza Norberto hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Köszi a választ! Igen ezt már nézegettem én is, csak éppen nem voltam biztos benne hogy ez kell nekem! Természetesen neki is látok megépíten! Lesz egy analfabéta kérdésem. A test jelek teljesen egyértelműek, de áramot a kettő körrel jelzettre kell tenni? A +Vcc -re pedig a zümmögőt?
(#) totipityu válasza DRoland hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
De izzószál van benne, csak ugye az nem méri az izzítás után eltelt időt. Fater meg rendre kiégeti az izzítógyertyákat. )
(#) totipityu hozzászólása Jún 15, 2007 /
 
Tényleg és ha meg akarnám spékelni ezt a kapcsolást egy potméterrel, hogy mondjuk 10-30 másodperc között legyen a bekapcsolásig eltelt idő állíthatósága, azt hová kellene tennem?
(#) Norberto válasza totipityu hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Nem!

Amit láttál köröket, azok valójában a számítógépes szimulációs programban egy-egy izzólámpának felelnek meg :yes:

Magyarul, hogy egyből tesztelni (és látni) lehessen, hogy az egyes időzítők kimenete mikor "aktív"...

Tehát a tápfeszültséget a +Vcc jelzésű pontra kell kötni, a visszajelző zümmögőt pedig a második (jobb oldali) "karika" és a test közé.

A potméteres dolgot pedig SZERINTEM úgy lehetne megoldani legegyszerűbben, hogy a baloldali 100k-s ellenállás helyére pl. bekötsz egy 22k-s ellenállásból, és egy 22k-s potméterből álló soros "egységet".
(#) totipityu válasza Norberto hozzászólására (») Jún 16, 2007 /
 
Oké köszi, így már világos!
Ma délután össze is fogom építeni és kipróbálom!
12 V-ról fog menni, remélem jó lesz!
Amint lesz valami eredmény már írok is! Nagyon köszi mindenkinek a segítséget!
(#) totipityu hozzászólása Jún 16, 2007 /
 
Na gyorsan összeszórtam a kapcsolási rajzon jelzett értékekkel, de csak a bal oldali led világít, a jobb oldali fel sem gyullad.
Mert ahogy mondtad ledet tettem a két kör helyére.
(#) totipityu hozzászólása Jún 16, 2007 /
 
Ilyen

100_2397.jpg
    
(#) totipityu hozzászólása Jún 16, 2007 /
 
Meg akartam kímélni magam a nyák gyártástól a próba erejéig, azért ilyen karácsonyfa. Bár fotón nem sok látszik sajna. De nem jövök rá a hiba okára.

100_2398.jpg
    
(#) mex válasza totipityu hozzászólására (») Jún 16, 2007 /
 
Szevasz. A kapcsolót nem szabad rövidzárral helyettesiteni,mert az első 555 elindul ugyan,de az időzitési idő lejárta után sem fog a kimenete alacsony szintre váltani,és igy nem tudja inditani a következő fokozatot. Az inditáshoz elég egy rövid negativ irányú impulzus az első 555 2-es lábán,kikötés az,hogy a hossza nem haladhatja meg az időzités időtartamát,mert ez a fentebb irt hibás működést eredményezi.
(#) totipityu válasza mex hozzászólására (») Jún 16, 2007 /
 
Szia!!!
Huh köszi, most már műkszik! Tehát most ha rákapcsolom az elemre a jobb oldali led kezd világítani. Ha zárom a kapcsoló helyét, kb 8 másodpercre a bal kezd világítani és aztán visszavált a jobbra.
Ez eddig teljesen tökéletes, de nekem úgy kellene működjön, hogy ha áramot kap onnan kezd számolni a zümmögő megszolaltatásáig, és 2-3 mp után kikapcsolja.
Mivel az izzító áramkörre szeretném kötni...
Nos megvalósítható lenne ez?
Egyébként király ez a fórum, sosem gondoltam hogy ilyen jól fogok haladni!
(#) mex válasza totipityu hozzászólására (») Jún 16, 2007 / 4
 
Rajzoltam egy megfelelőbb kapcsolást. Multisimmben játszogattam vele,sikerült működésre birni. Az első időzitő ~25-30 másodperc után inditja a buzzert meghajtó második egységet,ami~2-3mp-ig működik. Az egész kütyü a tápfeszültség rákapcsolásával indul el.

Időzitő.pdf
    
(#) totipityu válasza mex hozzászólására (») Jún 16, 2007 /
 
Apám ezt nevezem!
Szerintem ez lesz a tuti nekem! Még igencsak kezdő vagyok e téren, de képzem magam folyamatosan. De ez bizti jó!!! Istenek vagytok, Nagy királyság ez a forum!

Köszönöm szépen!
(#) totipityu válasza mex hozzászólására (») Jún 19, 2007 /
 
Még annyi kérdésem lenne, hogy az általad rajzolt kapcsolásnál lehetne e egy potmétert beépíten, úgy hogy a bekapcsolási idő 15-25 másodperc között változtatható legyen???
(#) Norberto válasza totipityu hozzászólására (») Jún 19, 2007 /
 
R1 jelzésű ellenállás helyére egy soros tagot kell beraknod...

A tag egyik része egy 220k-s ellenállás legyen, a másik része pedig egy 220k-s (jelen felhasználás miatt lehetőleg lineáris típusú) potméter.
(#) rampertixki hozzászólása Jan 4, 2010 /
 
Sziasztok!
1 hengeres traktor izzítás visszajelzését kellene megoldanom ami ténylegesen jelzi, hogy a gyertya izzít vagy sem.
Köszönöm előre is.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem