Fórum témák
» Több friss téma |
Hírek » Működik az első kvantumprocesszor Működik az első kvantumprocesszor
Beküldte: hadnagyakos, idő: Szept 10, 2009, forrás: opa.yale.edu
A Yale Egyetemen megalkották az első működő kvantumproceszszort, amely már képes egyszerű algoritmusok végrehajtására is. Eddig csak speciális laboratóriumi kísérleti elrendezésben sikerült kvantumműveleteket végrehajtani, most viszont tisztán elektronikus úton működő, kézzel fogható eszközt készítettek, amely két qbites műveletek elvégzésére képes. A qbitek a mai digitális elektronikai eszközökhöz hasonlóan működnek, két állapotot vehetnek fel, de a kvantummechanika törvényszerűségei szerint szuperpozícióba hozva őket, egy időben nem csak egy állapotban lehetnek, így az általuk tárolható és feldolgozható adatmennyiség többszörösére növekszik. A két qbitet alumíniumhordozón lévő szupravezető nióbiumötvözetből alakították ki, keskeny barázdák bemarásával, ennek következtében a kvantumprocesszor csak az abszolút nulla fok közelébe hűtve működik. Ez mégis jelentős előrelépés az eddigi kísérletekhez képest, amelyeknél nagy energiájú lézereket és erős mikrohullámú teret használva sikerült kvantumműveleteket végezni. Az eddigi szilárd-test-kísérletekben a qbiteket csak néhány nanoszekundumig voltak képesek fenntartani, ami nem volt elegendő arra, hogy összetett számításokat próbáljanak futtatni. A mostani megoldásban ezt az időt mikroszekundumos nagyságrendre tudták hosszabbítani, amely jelentős előrelépésnek számít, ugyanis ezalatt már különböző műveletek végezhetők el. A kutatás további célja egyrészt a qbitek életének még további hosszabbítása, másrészt több qbit egyidejű használata. Hozzászólás íráshoz bejelentkezés szükséges!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |
Annak idején az SzU, azért görcsölt hogy az Amik ne probáljannak ki ezt azt a világürben. Ekkoriban ment a csillagháborús pénztemetösdi. Lehet hogy Ivánék tudták, és azért ágáltak mert tudták csak fent müködhet
Akkor te tranzisztor helyett is maradtál volna az elektroncsőnél, mikroprocesszor helyett pedig a relés vezérlésnél. Ezek sem tűntek kisebb agymenésnek annak idején...
A Fourier-transzformáció a maga idejében egy l'art pour l'art, elméleti hülyeség volt, mentális önkielégítés, ha úgy tetszik, de ha böngészed kicsit az oldalt, látod, hogy már az is használja, aki csak hobbiból foglalkozik elektronikával...
Ez egyébként is már most látszik, mekkora forradalomhoz fog vezetni.
Mégis hogy lehet egyszerre 1-nél több állapotban?
Pontosan ezt tudják a kvantumok, ezért csinálják az egészet. Sőt, olyat is, hogy egy párt szétválasztasz, akkor bárhol is lesznek ezentúl egymáshoz képest, mindig egyforma állapotban lesznek = azonnali információküldés lesz velük megoldható, korlátlan távra, stb. Nagyon durva, egyelőre alig felfogható dolgok lesznek ezekből a kvantumcsodákból.
És nem kell kvantum az egyszerre több állapothoz sem, én pl. magas vagyok és egy kicsit álmos. Egyszerre. :-)
Kedves spikk!
Ez már létezik. Kb. 23Km az eddigi legnagyobb távolság. Nyilván "otthon" még nem lesz ilyen holnap, de...holnapután?
-"mire lesz ez jó": a mostani titkosítási rendszereket pillanatok alatt fel lehet törni vele.
- egyébként ajánlom mindenkinek:
Sándor Imre – Ferenc Balázs könyvét:
Quantum Computing and Communications – An Engineering Approach
Elég jól és viszonylag közérthetőn leírják a működést és a felhasználását is az informatika területén. (Van előadás is belőle a Műegyetemen aki teheti ülljön be arra)
de igen, mivel az információ nem anyag, így tömege, sőt energiája sem kell hogy legyen. ezért a terjedésének elméleti maximális sebessége nincs.
"de igen"
Olvass bele az általam hivatkozott könyvbe és megérted mért igaz amit mondtam.
továbbra is azt állítom h nem lehet fénysebességnél gyorsabban információt szállítani. Csak a vita megelőzése :) miatt hivatkoztam, hogy mielőtt valaki az ellenkezőjét állítaná, olvasson utána hogy hogyan is működik a valóságban egy ilyen kvantumszámítógép;)
Miért kell? Csak hullámokkal lehet infót továbbítani? És ha a két távoli pont egy és ugyanannak a valaminek a megnyilvánulása? És ha csk 3D-ban vannak messze, de 4D-ben szinte összeérnek?
A lényeg: hogy egy kvantumot ami elméletben mindig 2 részből áll széthuznak jó messze egymástól. Ezután megrezegtetik az egyiket és erre ugyanugy ugyanakkor megrezeg a párja is mivel a 2 rész elméletileg egy és ugyanaz nincs különbség. Ezt térelméleti örültségekkel próbálják magyarázni de itt is mint sok más helyen a kvantum világ és a realitivitás elmélet összeférhetettlensége miatt nehéz dolguk van...
Csak képzeljük el van 8 kvantumunk amik szét vannak húzva 2 nagy ( >fényév ) távolságra és mégis tudsz 8 bittel kommunikálni valós időben :)
Hajrá nekik
Ja és tippem szerint azért nióbiumötvözet és nem YBCOO vagy hasonló magas hőmérsékleti anyag mert azok féművegek és roppant nehéz lehet öket alkatrésszé vagy hasonlóvá alakítani ezért hűteni könnyebb akkor legyen ötvözet szerintem ezért.