Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » A B5 végerősítő A B5 végerősítő
Szerző: KD mester, idő: Jan 13, 2008, Olvasva: 87661, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
A nyomtatott áramkör: A terv egyoldalas NYÁK-ra készült el, 80mm x 100mm-es méretben. Megnyitásához szükség lesz a Sprint Layout 4.0 tervezőprogramra, vagy az újabb verzióinak valamelyikére. A NYÁK a beültetési oldalt ábrázolja, tehát műnyomópapírra kinyomtatva azonnal vasalható. Vasalás során automatikusan megtörténik a tükrözés és olvashatóvá válik a felirat a panelen. Ugyanezt kinyomtatva lézernyomtatóba való fóliára és 2-3 fóliát egymásra illesztve, fotózással is elkészíthető a NYÁK. Háromféle NYÁK-terv van. Az egyik dual-mono tápellátáshoz készült, a másik közös tápegységhez, a harmadik mindkét kábelezési módhoz használható. Itt jegyzem meg, hogy a bemeneti GND-t be kell kötni a megfelelő földelési pontba, mert a nyomtatott áramkörön nincs összekötés a huzalozásból fakadó földhurok elkerülése miatt! Ezt ne felejtsük el! (Huzalozási rajzon rajta van!) Kivétel a "dual-mono" NYÁK, amin a bemeneti GND össze van kötve a helyi csillagponttal. A nyomtatott áramkörön minden furat átmérője 0,5mm, annak érdekében, hogy megvezesse a fúrót. Először minden furatot fúrjunk ki 0,7mm-es átmérőjű fúróval, majd a nagyobb átmérőt igénylő alkatrészek forrpontjait fúrjuk ki újra, nagyobb átmérőjűre (1mm-es, valamint 1,5mm-es fúróra lesz még szükségünk)!
Beültetési rajz: (a lap alján található) Az alkatrészek behelyezése a beültetési rajz és a kapcsolási rajz szerint történik. Ügyeljünk a polarizált alkatrészek beültetésénél! Arra külön felhívom a figyelmet (bár a beültetési rajzon fel van tüntetve), hogy az MPSA42 tranzisztor lábát a lapos oldala felé hajlítsuk meg és úgy ültessük be!
A TIP122, TIP127 és a BD139 tranzisztoroknak jó hőkapcsolatban kell lenniük, ezért azokat egy közös alumínium (vagy réz) lemezkére fel kell szerelni a beültetés előtt! Mindhárom tranzisztort csillámlemezzel és szigetelő gyűrűvel el kell szigetelni, a csillámlemezeket hővezető zsírral mindkét oldalon vékonyan be kell kenni! A hőveztő lemez méretei és furatai rajta vannak a beültetési rajzon. Ezt papírra kinyomtatva sablonként lehet használni és a furatok pozícióit pontozással fel lehet vinni a kivágott alumíniumlemezre. A lemez vastagsága alumínium esetében 1,5-3mm, de a lehető legvastagabbat válasszuk, ugyanis ezeknek a tranzisztoroknak a termikus együttfutása erősen meghatározza a nyugalmi áram stabilitását. Néhány alkatrész többféle lábtávolsággal is beültethető. A végfokozat emitter-ellenállásai például 2W-os és 5W-osnak megfelelő lábtávolsággal ültetheők be. 50W kimeneti teljesítmény felett 5W-os emitterellenállásokat használjunk! A nyugalmi áram és a kimeneti offset állítására álló helyzetű (10-20 fordulatú) helitrimmerek szolgálnak az egyszerű beállítás végett. A nyomtatott áramkörön kisebb módosításokat eszközölhetünk, ha problémák lennének az alkatrészek lábtávolságait illetően. Például a 20-22 kohm-os trimmer, ami az offset kinullázásához kell, az egy 10-20 fordulatú álló helitrimmer. Ezzel nagyon pontosan lehet beállítani az offset-et, így nem kellett vele soros ellenállás. Ha valaki mégis hagyományos trimmert kíván használni, akkor használhat mondjuk egy 7,5 kohm-os ellenállással soros 4,7 kohm-os trimmert is. Probléma volt egyeseknek, hogy a 220 µF-os kondenzátorok nem férnek el a nyomtatott áramkörön. Hát igen, nem 100V-os kondenzátorok kellenek oda, elég a 6,3V-os is (a mintapéldányban 10V-osak vannak). A nyugalmi áram hőkompenzálásáért felelős diódaként bekötött tranzisztorral párhuzamosan kötött 220µF-os kondenzátor akár 47µF is lehet és ide is elég a 6,3V-os.
A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |