Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » A B5 végerősítő A B5 végerősítő
Szerző: KD mester, idő: Jan 13, 2008, Olvasva: 87679, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Amikre feltétlenül ügyelnünk kell élesztéskor:
Beültetésnél a 20 kohm-os trimmert középállásba tekerve ültessük be! Az 1 kohm-os trimmer csúszkája és az egyik kivezetése a NYÁK-on össze van kötve, így egy állítható ellenállásként funkcionál. Ez beültetésnél maximumra tekerve, azaz 1 kohm-os értékkel legyen beültetve! Véletlenül se legyen rövidrezárt állásban soha!
A felhasználható félvezetők:
A kisjelű félvezetőket nem érdemes lecserélni, mert hosszú kísérletezés után lettek kiválasztva. Ezekkel az erősítő jól működik és nagyon jó hangminőséget ad. Az sem elhanyagolható előny, hogy nagyon könnyen beszerezhető-olcsó félvezetőkről van szó. A végtranzisztorok viszont kifejezetten drágák, de könnyen beszerezhetőek nagyobb alkatrész-kereskedésekben. Akit visszatart ezeknek a magas ára, az elkészítheti BD249C/BD250C végtranzisztorokkal is, de ezesetben a maximális tápfeszültség +-36V-ra korlátozódik. Ekkor a 90-100W kimeneti teljesítmény határolja be a tápfeszültség növelését. Ez a teljesítmény az, amit még rá lehet bízni egy pár BD249-250-re. (8 ohmos hangsugárzó esetén lehet +-40V-os tápfeszültséget is használni.) +-30V tápfeszültségig pedig nyugodtan használható a BD911/BD912 is, vagy a BD245C/BD246C.
Az erősítő meghajtása: Az erősítő bemeneti impedanciája (1 kHz) kb. 40 kohm. Ha szabványos 47 kohm-os bemeneti impedanciát szeretnénk, akkor a bemeneti 47 kohm-os ellenállást 56 kohm-ra kell növelni! Ennél nagyobbat nem is ajánlok a bemenet lezárására. Ha kisebb bemeneti ellenállást szeretnénk, akkor azt szintén ennek a 47 kohm-os ellenállásnak a csökkentésével tehetjük meg. Az erősítő bemeneti érzékenysége 600mVeff jel 20Hz-20kHz-en. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb jelforrás (CD-lejátszó, tuner, stb.) kimeneti jele elég a teljes kivezérléséhez, tehát nem szükséges külön előerősítő használata. Ilyenkor elég egy jó minőségű 2x10 kohm - 50 kohm-os sztereó, logaritmikus potenciométer és egy bemenetválasztó kapcsoló is elé. Ekkor a bemeneten található 470 pf-os kondenzátort ne ültessük be, a 2,7 kohm-os ellenállást egy átkötéssel helyettesítsük. A 2,7 kohm/470 pF-os aluláteresztő szűrőt a potméter elé tegyük, mert a potméter kimeneti ellenállása (ami középállásban a legnagyobb, ha a bemenete lezárást "lát") alacsonyabb frekvenciára letolja a szűrőtag töréspontját és így a magas hangok nem kívánt levágását okozza. A bemeneti érzékenység növelhető a bemeneti fokozat 2,2 kohm-os ellenállásainak csökkentésével. Például ha dupla érzékenységet szeretnénk, akkor két 1 kohm-os ellenállást kell beépíteni ezek helyett. (És a 220µF-os kondenzátorokat 470µF-ra kell növelni. Ezek 10V-os feszültségű kivitelben még mindig elférnek a nyomtatott áramkörön.) A bemeneti érzékenységet csökkenteni is lehet ezen ellenállások növelésével. Ha nagyobb mértékben változtatunk a bemeneti érzékenységen, akkor a bemeneti fokozat nyugalmi áramáért felelős ellenállásokat (10 kohm és a 20 kohm-os trimmer) csökkenteni, vagy növelni kell annyival, amennyivel a bemeneti fokozat emitter-ellenállásait csökkentettük, vagy növeltük.
Itt pedig néhány jelalak látható az erősítő kimeneti jeléről, 8 ohm-os terhelésre, 20 és 44 kHz-es négyszögjellel meghajtva (bemeneti szűrő nélkül). A középső kép a 20 kHz-es négyszögjellel történő kivezérlést mutatja úgy, hogy 750 nF közvetlen kapacitív terhelés is párhuzamosan kapcsolódik a 8 ohm-os terheléssel.
Ide kattintva letölthető a teljes leírás a B5-ről, a NYÁK-tervekkel együtt!
Ha valaki elakadna az építésben, vagy valami problémája lenne az élesztéssel- működéssel kapcsolatosan, az írjon nyugodtan privát üzenetet, vagy e-mail-t!
Végezetül sikeres utánépítést és kellemes zenehallgatást kívánok! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |