Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Atmel AVR HVPP / HVSP / ISP Programmer
Atmel AVR HVPP / HVSP / ISP Programmer
Szerző: Srajmund, idő: Júl 4, 2013, Olvasva: 23996, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   1 / 7
Ebben a cikkben az AVR HVPP/HVSP/ISP programozó általam áttervezett változatát találod.

Bár a tervezett panel nem kisméretű, viszont nem tartalmaz SMD alkatrészeket, soros portról működik, és a tápellátáshoz egy régi laptop tápegysége is megfelelő. Akár kezdők is könnyedén utánépíthetik.

A soros porttal nem rendelkező gépek (mostanában egyre kevesebb gépen található) esetén USB-soros átalakítóval is működőképes a programozó, de erről majd egy kicsit később.

A programozó kapcsolását, valamint az ATmega8515-be égetendő hex filet nem én alkottam, én csak a panelt terveztem hozzá. Az eredeti leírás megtalálható:

http://chomikuj.pl/tomud/Elektronika/Programatory/AVR+HVPP+HVSP+ISP+Programmer Illetve: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302500.html

A szerző jóváhagyásával kerül publikálásra ez a cikk.

 

Az égetőkről néhány gondolat:

Több programozót is építettem már, meg vásároltam is készen, (USBASP) de legnagyobb gond az volt, hogy vagy csak az AVR-studioval kompatibilis pl. BiPROG (http://ruckl.wz.cz/biprog_en/biprog_en.php) – ez egyébként nagyon jól bevált nálam, bár kis kézügyesség azért kell az FTDI chip beforrasztásakor), vagy a 64 bites operációs rendszerrel nem akar együtt működni. (AVRDOPER).

Általános problémám volt még, hogy a programozandó AVR-t mindig próbapanelen dugdostam össze, az USBASP ISP csatlakozójával, ami ugye típuscsaládonként különböző. Olyan eszközt szerettem volna, ami vagy adapterekkel, vagy „univerzális” NYÁK-kal megoldja a programozandó AVR-ek első felprogramozásához szükséges hardveres különbözőségeket.

A másik probléma, amivel gondolom, nem vagyok egyedül aki AVR-ekkel kezd el ismerkedni önerőből, hogy jó néhányszor előfordul(-hat) a Fuse Bitek hibás átállításakor hogy az ember sikeresen kizárja magát a programozandó mikrokontrollerből. Ilyenkor aztán jön a fejvakargatás, meg persze az okulás, hogy mit nem kell legközelebb ilyen értékre átállítani…….

Fontos szempont volt az is, hogy a programozó rendelkezzen ISP csatlakozóval is, ami fejlesztéseknél nagyon jól jön, mert a céláramkörben lehet tesztelni a programot, nem kell a cél AVR-t folyamatosan ki-berakosgatni.

Több módszert is találni az interneten a hibás fuse bitek gyári értékre való beállíthatóságáról. Ilyenek a párhuzamos portos égető PonyProg, de meg lehet venni az STK500-at is és természetesen azzal is remekül megoldódik a probléma.

Népszerű még http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/?lang=en webhelyén részletes építési leírással is ellátott Fusebit doctor is. Ezt is megépítettem, és - bár remekül sikerült a fotózásos NYÁK, - de annyira kicsi forrfülek maradnak fúrás után, hogy a beforrasztás sok mérgelődéssel járt. Ami miatt nem vált be a Fusebit Doctor, hogy egy másik „projektemben” egy ATmgea16 fuse bit problémáját nem tudta megoldani, (villogó piros led - signature ok, no lockbits, but for some reason can’t write new fusebits), ezzel gyakorlatilag ugyanúgy használhatatlan az AVR…

Ezen előzmények után akadtam rá a jelen cikkemben bemutatandó programozóra.

A fotókon szereplő prototípuson (majd a képeken is látszik) a panel tervezésekor elkövetett 2 hiba jól látható, a végleges panel terveken természetesen ezek javításra kerültek.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem