Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Digitális óra, egy kicsit másképp
Digitális óra, egy kicsit másképp
Szerző: Karcsy, idő: Márc 26, 2012, Olvasva: 25674, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   4 / 10

Az elektronika megtervezése igen kényes, mert itt dől el, hogy mennyire lesz bonyolult a programozás, lévén, hogy mikrokontrollerrel dolgozunk.

A célra egy ATmega8-as mikrokontrollert használtam - többek között azért, mert rendelkezik quartz bemenettel és szabad I/O lábakkal. Mivel nem készítek panelt az áramkörhöz - mert be vannak fúrva a LED-ek az előlapba -  használhattam az egyik "nanoboard-omat", ami pusztán egy ATmega8-as mikrokontrollert tartalmaz, táp LED-et és a mikrokontroller kivezetéseit, valamint táp bemenetet és egy RESET nyomógombot.

60 + 12 darab LED-et kell vezérelni, ami 72 darab I/O lábat jelentene, de ha mátrixba kötnénk a LED-eket akkor is legalább 9x9-es mátrixot kéne létrehozni, arról már nem is beszélve, hogy nagyon túlbonyolítanánk ezzel ezt a feladatot. 

A feladat elvégzésére leginkább alkalmas megoldás, hogy ha a LED-eket shift regiszterekkel hajtjuk meg. A shift regiszterek működéséhez többnyire elég 2-3 I/O láb a mikrokontrollerről (adat, órajel és típusfüggően az úgy nevezett "latch" láb).

A választásom a 74HC595 típusú shift regiszterre esett. Erről a jószágról azt érdemes tudni, hogy 3 bemenete, 8 kimenete van, és ez "latch"-es, tehát a beleírt adatot akkor jeleníti meg, hogy ha a latch lábát megrángatjuk. Mivel 8 kimenettel rendelkezik, így az óra kijelzésére 2 darab, a perc és másodperc kijelzésére pedig 8 darab Shift regiszterre van szükség.

Az áramkör elvi vázlata a következő képen néz ki:

                  (Kattints a képre a nagyobb méretért)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 10
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem