Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Ekvivalens elektromos - mechanikai - akusztikai kör Ekvivalens elektromos - mechanikai - akusztikai kör
Szerző: lorylaci, idő: Márc 1, 2016, Olvasva: 8083, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Egy hangszórót többféleképpen lehet modellezni. Most nézzük azt a példát, amikor egy átlagos (8-12") méretű hangszórót méylsugárzóként használunk, és egy zárt ládában mozog. Miből is áll egy hangszóró:
Ezen kívül a hangszóró zárt ládában van, tehát van egy adag bezárt levegő, ami légrugóként üzemel (Cd). Legyenek a következők az értékek:
Vagyis: Most transzformáljuk át az akusztikai oldalt a mechanikai oldalba. Ez egyszerű, hiszen valós transzformátorként az áttétel (Sd) négyzetével szorozzuk a számokat: Legvégül transzformáljuk át a mechanikai oldalt az elektronikai oldalra. Ez trükkös, mert itt girátorral kell számolnunk. A soros elemekből párhuzamos elemek lesznek. Ellenállás esetén az áttét (Bxl) négyzetével osztanunk kell. Induktivitásból (tömeg) kondenzátor lesz mégpedig úgy, hogy a tömeget osztjuk az áttét (Bxl) négyzetével). Kondenzátorból (rugó) pedig induktivitás lesz úgy, hogy az áttét (Bxl) négyzetével szorozzuk a rugó engedékenységét.
Az eredmény: van egy elektromos körünk, amit villamosságtani módszerekkel tudunk elemezni. Az alsó frekvenciahatáron a két elektornikai induktivitás (légrufó és a memrbán felfüggesztése) eredője határozza meg a küszöbfrekvenciát, és a csillapítás ezeknek és a ohmikus tagoknak az aránya szabja meg. Vagyis a bezárt légrugó nagyságától nem csak a határfrekvencia, hanem a csillapítás is függ, pont amit a zárt doboznál a gyakorlatban is tapasztalunk. Cikkemnek ezzel a végére is értünk: folyatásban ennél bonyolultabb köröket fogunk megnézni és elemezni. Levezetjük a bass-reflex láda ekvilvalens körét, és tervezési analógiát vonunk a szűrőkörök tervezésével, legvégül pedig egy exponenciális tölcséres ládát elemzünk. Továbbá kitérünk az akusztikai terhelés bonyolultságára is. Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |