Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Első AVR programozóm
Első AVR programozóm
Szerző: szilva, trudnai, idő: Aug 23, 2008, Olvasva: 35574, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 7

FTAVR910 kapcsolási rajzA kapcsolás első, bal oldalt látható részében tulajdonképpen semmi különleges nincs, az FT232RL katalógus szerinti, gyári ajánlása lett megépítve a tápfeszültséget az USB-ről kapó, és 5V-os kimeneti illesztőszintet használó beállításban. A PC felőli csatlakozásra a már jól bevált, USB-B csatlakozót használtam, ehhez gyakorlatilag mindenkinek van kábele, de ha mégse lenne, akkor bármelyik PC-s szaküzletben vagy akár bevásárlóközpontban is fillérekért lehet venni. Az FT232 mellett lévő LED1 a TX aktivitást (adatok küldése a PC-ből), a LED2 az RX aktivitást (adatok küldése a PC felé) jelzi. A JP2 és JP3 jumperekkel az RTS-CTS és a DTR-DSR visszahurkolást lehet megvalósítani, ezzel tulajdonképpen egyfajta nullmodem kábelt szimulálva a PC felé. Azért kerültek be, mert nem tudtam, mennyire érzékeny rá a kezelőszoftver, de utóbb úgy tapasztaltam, hogy teljesen mindegy neki, zárom-e a jumpereket vagy sem.

A második, jobb oldali kapcsolásrészben kicsit át lett dolgozva az eredeti, Atmel szerinti áramöri kialakítás. A soros port logikai szintű jelei közvetlenül vannak bekötve a programozást megvalósító ATtiny2313 RX és TX kivezetéseire. A processzor köré került még pár extra kiegészítés az eredeti programozóhoz képest: a különböző üzemállapotok visszajelzésére beépítettem 5 LED-et, és a minimális felhasználói beavatkozás megvalósítására egy nyomógombot. A céláramkör felé megtartottam az eredeti, Atmel által is használt 6 pólusú ISP csatlakozót.

Az áramkör egyik különlegessége, hogy a céláramkör felé menő tápfeszültség nincs bekötve fixen az ISP csatlakozóba, de nem is jumperrel kapcsolható oda, hanem a processzor tudja azt kapcsolni egy FET segítségével. Az ISP csatlakozó Vdd pontjáról egy ellenállásosztóval visszacsatolás történik a processzor felé, így a firmware meg tudja állapítani, van-e a céláramkörön tápfeszültség.

Az áramkörbe épített LED7 az USB tápfeszültség meglétét jelzi, míg a LED6 a céláramkörön lévő Vdd-t. A soros porti sebesség megnövelése miatt került az AVR mellé a 3.6864MHz-es rezonátor vagy kvarc. Eredetileg 3 lábú, a kondenzátorokat is magába foglaló rezonátorban gondolkoztam, de végül ezzel a frekvenciával csak kvarcot tudtam venni, így a fóliaoldalra került még két 22pF-os SMD kondenzátor is a kvarc lábai és a föld közé.

Sajnos az FT232 chip csak felületszerelt kivitelben kapható, ezért kénytelen voltam ezt a technikát alkalmazni. Úgy döntöttem, ha már úgyis felületszerelt, akkor az ellenállások és kondenzátorok is legyenek azok. A nyomtatott áramkört úgy terveztem meg, hogy elég legyen egyoldalas fóliamintát nyomtatni, így lézernyomtatós-vasalós módszerrel, otthon is viszonylag korrekt minőségben össze lehet rakni a készüléket. Az összes SMD alkatrész a fóliaoldalra került, az alkatrészoldalon a foglalatban lévő AVR a kvarcával, a csatlakozók és a kezelő/visszajelző eszközök (nyomógomb és LED-ek) vannak csak, pár egyenes vonalvezetésű átkötés társaságában. A lenti két képen látható a forrasztási és az alkatrészoldal elrendezése.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem