Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » FAM
Kicsiben minden másként néz ki, és sokszor nem is értelmezhető kicsiben, csak nagyban. Sín: Ennek alállomás esetében több értelmezése is van: - A transzformátor nagyon nehéz és drága. Emiatt bizonyos méret felett vasúton szállítják. Ezért is vannnak sínek minden komolyabb erőműben és alállomáson:
Mint "áramot vezetőként" (lánykori nevén "drót") is használják a "sín" kifejezést. Később előkerül bővebben, most egy kis előzetes:
Persze abból csak sértődés van, amikor egyszerűen "drót"-ot mondunk rá. Hiszen ez is sín: Feszültségváltó: Egyféle transzformátor, feszültséget tekintve lefelé transzformál. Tipikusan "szép ruhába" öltöztetik, mert a "tetejétől a talpáig" ott a teljes feszültség. Mi, otthon, előtét ellenállást szoktunk használni. Azért annak is vannak előnyei, ha a feszültségosztás gyakorlatilag csak a menetszám arányoktól függ, és például attól nem, hogy gólyára éppen ott jön rá (de ezt is később). Áramváltó: Egyféle transzformátor, feszültséget tekintve felfelé transzformál. A primer ebben a mérettartományban 1 menet szokott lenni. Mi, otthon, inkább söntöt szoktunk használni. Azért a galvanikus leválasztásnak is vannak ám előnyei. Ha valakinek kétségei lennének, rá van írva a szekunder oldalra, hogy "NE HÚZD KI!":
Szakaszoló: Egyféle kapcsoló. Elviseli a teljes terhelő áramot, de csak az áramút kijelölésére szolgál. Terhelés alatt nem kapcsoljuk! Otthon talán a villásdugó lenne ennek megfelelő. Hiszen a vasalót és a TV-t sem a konnektorból kihúzással kapcsoljuk ki és be (bár szükség törvényt bont). De akkor sem erre van kitalálva. Tipikusan csupasz.
Megszakító: Ez is egyféle kapcsoló. De ez azért komolyabb. Nem csak azért, mert sokkal drágább, hanem mert olyat tud, amit a szakaszoló nem: Képes megszakítani (értsd ki- és bekapcsolni) a teljes terhelés alatt, sőt (ha kell) abnormális üzemállapotban is. Tipikusan nagyon masszív, teljes vértezetben (kell is neki, mert ugye bekapcsolt állapotban a teljes áram folyamatosan rajta megy át, kikapcsolt állapotban pedig a teljes feszültség rajta van. Megszakításkor meg (majdnem mondtam hogy a kettő szorzata (ami költői túlzás, de ha belegondolunk, hogy például zárlatkor is ő szakítja meg az áramkört (ki más?))). Már a leírásból is látszik, hogy öngyikos alkat. Pontosan ezért van rajta működés számláló. Az a konzervdoboz jellegű valami, számokkal:
Valamint "harap" is: Na jó, itt van 3 az 1 egyben:
A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |