Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Szerző: sprofan, idő: Nov 1, 2008, Olvasva: 41391, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   5 / 12

5 - Levilágító berendezés készítése

Ehhez nem kell semmi más, mint egy régi szkenner, fénycsövek és a hozzájuk tartozó meghajtás (bár még sok módszer van). Ez lehet a hagyományos fojtó + gyújtó vagy akár kompakt fénycső elektronikája is megfelelő. Erről a témakörről készített egy cikket Frankye is Katt ide!, valamint bbatka is, bár ez UV LED-ekkel van megvalósítva Katt ide!. Én a szkenner dobozába épített fénycsöves levilágítót favorizálom, ennek megépítése is látható az előbbi linken. Természetesen van még egy jópár módszer, de szerintem ez a második legegyszerűbb (a LED-es megoldással egyetemben). Aki még nagyobb egyszerűségre vágyik, annak nincs más dolga, mint fogni egy darab üveget vagy plexit (bár a kvarcüveg lenne a legjobb). Ez van a szkennerekben is és ez szűri meg legkevésbé az UV-sugarakat. Tehát fogjuk az átlátszó tárgyat, hozzászorítjuk a NYÁK-ot, közötte természetesen a maszk, majd kitesszük a napra (persze ez általában csak nyáron és akkor is csak nappal használható). Minimum 4, maximum 8W-os csövekből minimum 2, maximum 10db-ot érdemes használni (2 oldalas levilágító esetén oldalanként 5db). Ez az a kategória, ami még megfizethető egy kezdő számára.


6 - Levilágítás

Itt viszonylag egyszerű dolgunk van, hiszen ha mindent jól csináltunk eddig, akkor ezen a ponton nem nagyon tudjuk elrontani. Először is, ha ez lesz a legelső levilágításunk a berendezésünkkel, akkor fogjuk szépen a lejjebb látható mintát, nyomtassuk ki és próbáljuk meg rávilágítani a NYÁK-ra; mindezt oly módon, hogy egy, a papírírószerekben kapható fekete kartonlappal szépen letakarjuk a sávokat a rajtuk látható idő elteltével. Miután eltelt a 20 perc, fogjuk és előhívjuk; amelyik sáv a legélesebb, az azon látható idő lesz a mi levilágítási időnk. Tehát jöhet élesben, a sorrend a következő: 
- üveg vagy plexi, alatta az UV csövek / LED-ek vagy bármi ami kellő mennyiségű és hullámhosszú UV fényt bocsájt ki
- efölé jön a maszk, ami szintén több anyagból lehet, ahogy korábban leírtam
- erre jön a fényérzékeny oldalával a NYÁK
- majd valami kisebb súly, mondjuk 1kg, hogy ne álljon el a maszk a lemeztől, különben az UV fény bejuthat a vezetősávok alá.

Nagyjából ennyi lenne a levilágítás.

Azért pont ezt a képet választottam, mert található benne a vékony vonaltól, a szaggatotton át a vastagig minden. Ez megkönnyítí azt, hogy előhívás után össsze tudjuk hasonlítani a mintákat. Miután teszteltük a berendezésünket, megépíthetünk egy kapcsolást pl. 555-ös IC-vel.

Aki pontosabban szeretné meghatározni az időt, az először végezze el a fenti időmérést, majd pl. 5-perces eredményél osszuk be 1-től 5-ig egyesével! Bár ennek nem úl sok értelme van.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem