Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » MMA7260QT gyorsulásmérő használata AVR-rel
MMA7260QT gyorsulásmérő használata AVR-rel
Szerző: Fizikus, idő: Szept 21, 2010, Olvasva: 25930, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   2 / 9

MMA7260Q

Az MMA7260Q (adatlap) a Freescale Semiconductor által gyártott 3 irányú gyorsulásmérő IC, ami 2.2-3.6 voltos feszültséggel üzemel, és igen kicsi az áramfelvétele (500 uA). Három analóg kimenete van, minden egyes tengelyhez tartozik egy. Az IC érzékenysége +/- 1.5 g-től +/- 6 g-ig állítható.
Adott tengely irányú gyorsulás a hozzá tartozó kimeneten egy 0 – 3.3 V közötti analóg jelet generál. Ha egy tengely mentén nincs gyorsulás, akkor az adott tengelyhez tartozó kimeneten a tápfeszültség fele jelenik meg (1.65 V). A tengely menti pozitív irányú gyorsulás hatására a kimeneti feszültség emelkedik. A tengely menti negatív irányú gyorsulás hatására pedig a kimeneti feszültség csökken.
 

Pololu MMA7260QT 3 irányú gyorsulásmérő Panel

A Pololu 3 irányú gyorsulásmérő panel (LINK) egy alap panel a Freescale MMA7260QT IC-hez. A panel tartalmaz egy 3.3V-os feszültséget előállító IC-t is, ami az 5 V-os mikrovezérlőkhöz történő illesztést könnyíti meg.
 

(a nagyobb változathoz kattints a képekre)

A Pololu panel kapcsolási rajza az alábbi ábrán látható:

Az alábbi táblázat mutatja a  Pololu panel kivezetéseit.

  1. Vcc – Tápfesz. (max. 16 V)
  2. GND – Föld
  3. 3.3 V – 3.3 V-os referencia kimenet (vagy 3.3 V-os tápfesz. bemenet)
  4. X – X tengely kimenete (0 – 3.3 V)
  5. Y – Y tengely kimenete (0 – 3.3 V)
  6. Z – Z tengely kimenete (0 – 3.3 V)
  7. GS1 – G kiválasztás 1
  8. GS2 – G kiválasztás 2


Az eszközt közvetlenül a 3.3 V-al jelölt lábról is elláthatjuk tápfeszültséggel, ha az a MMA7260QT IC adatlapjában megadott 2.2 V - 3.6 V feszültségértékek között van. A panel ennél magasabb feszültséggel (max. 16V) is meghajtható a VIN lábon keresztül, ami egy, a panelen lévő 3.3 V-os feszültségátalakító IC-hez csatlakozik. Ebben az elrendezésben a 3.3 V-al jelölt láb 3.3 V-os referenciafeszültséget szolgáltathat pl. a mikrovezérlő ADC-je számára, vagy akár feszültségforrás lehet más alacsony feszültségű, kisebb áramigényű (max. 50 mA) eszközök számára.

A GS1 és a GS2 lábak segítségével a gyorsulásmérő érzékenysége állítható be. Egyszerű mindennapi alkalmazások esetén fellépő kis erőhatások mérésére, mint pl egy tárgy dőlésének méréséhez, a legalacsonyabb +/-1.5g-s tartomány a legalkalmasabb.

GS1: GS2: G-tartomány: Érzékenység:
GND GND +/- 1.5 g 800 mV/g
GND 3.3 V +/- 2 g  600 mV/g
3.3 V GND +/- 4 g 300 mV/g
3.3 V 3.3 V +/- 6 g 200 mV/g

A gyorsulásmérő érzékenységi tartománya egy mikrovezérlővel menet közben is változtatható, ha a GS1 és a GS2 bemeneteket a mikrovezérlő lábaira kötjük és azzal vezéreljük. Amint az a mellékelt kapcsolási rajzból is látható, a GS1 és a GS2 érzékenység beállító lábak alapesetben a VCC-re vannak kötve egy felhúzóellenálláson keresztül, ezért az alap érzékenység +/-6 g. Ezek a lábak földpotenciálra húzhatók egy mikrovezérlővel, vagy a mellékelt 2 jumper használatával (ha a panelhez  adott érintkezőtüskéket beforrasztjuk).

  • Mindkét jumper használatával a +/- 1.5 g tartományt választjuk ki.
  • Csak a GS1-re rakott jumper a +/- 2 g tartományt választja ki.
  • Csak a GS2 jumper on: a +/- 4 g tartományt választja ki.
  • Mindkét jumper levéve: a +/- 6 g tartományt választja ki.

FIGYELEM!!!

5 V-os jelszintű mikrovezérlők alkalmazása esetén ezekre a lábakra NEM KAPCSOLHATÓ 5 V! A  lábak állapota a mikrovezérlővel nem húzható fel, csak a panelen lévő R1 és R2  beépített felhúzóellnállásokkal! Ehhez a mikrovezérlőn a szenzor érzékenységét beállító I/O lábakat bemenetnek kell megadni (magas-impedanciájú állapot), ekkor a GS1 és GS2 lábakon lévő beépített felhúzóellenállások automatikusan magas állapotra kapcsolják őket. Az érzékenységet beállító I/O lábakat kimenetnek megadva és rájuk alacsony logikai értéket adva a GS1 és GS2 lábak földpotenciálra húzhatók.

A panelen mindhárom kimenő jel egy RC-szűrővel ellátott, 0-tól Vcc-ig terjedő ananlóg feszültségjel. 5 V-os alkalmazások esetén a kimeneti feszültségjel 0 – 3.3 V-ig terjed. A 3.3 V-os kimenet felhasználható az ADC konverter referenciafeszültségének a beállításához, hogy az ADC teljes felbontását kihasználhassuk. Ellenkező esetben (5 V-os ADC referenciafeszültséget használva) csak a teljes méréstartomány 66 %-át használjuk ki (8 bites ADC esetén a mért értékek 0 ... 168 között lesznek. 10 bites ADC esetén pedig 0 ... 675 között). Én a példákban 5 V-os ADC referenciaszintet, és 10 bites felbontást használtam.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 9
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem