Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Építsünk be utólag távirányítót! Építsünk be utólag távirányítót!
Szerző: sargarigo, idő: Júl 31, 2012, Olvasva: 28100, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Hogyan lehet egy távirányítóval nem rendelkező eszközt feljavítani a távirányíthatóság lehetőségével? A cikkből kiderül!
Kicsit hosszú lesz a cikk, igyekeztem leírni a tervezés és megvalósítás lépéseit, hátha más is kedvet kap hozzá. FIGYELEM! A cikk gyári készülék átalakítására buzdít! Ezzel kapcsolatban semminemű felelősséget nem vállalok, ha a művelet nem jár sikerrel és valami elromlik. Továbbá a készülékben 230V-os hálózati feszültség is lehet, aminek érintése életveszélyes! Kérlek csak akkor fogj neki az átalakításnak, ha a cikket teljesen megértetted, a kockázatokkal tisztában vagy, és a fentieket figyelembe vetted! Valamikor, úgy egy éve, vásároltam egy házimozi erősítőt, nagyon olcsóért. Az olcsóság oka a távirányító hiánya volt. Gondoltam ez engem még nem zavar, csak szóljon! Pakoltam ide, pakoltam oda, hogy hozzáférjek a gombjaihoz, meg azért ne is legyen nagyon szem előtt, de kiderült, hogy csak jó volna az a távirányító. Interneten, boltokban persze senki még csak nem is hallott róla. Nosza, akkor majd csinálok magamnak! Mivel a dobozba nem látok bele hogy milyen infra kódokat szeretne kapni, így megkerültem a kérdést. Ahelyett hogy távirányítót építenék, inkább vevőt építek egy már meglévőhöz távirányítóhoz, és az eszközzel meg elhitetem, hogy az előlapi gombokat nyomkodom. Mint később látni fogjuk, elég sok mindenben szerencsés voltam, így a végeredmény egyetlen kicsike, nyolc lábú IC lett! Első lépésként szétszedtem a dobozt, hogy megnézzem az előlap gombjait. Eltávolítva azt a ronda krómszínű műanyagot, hagyományos pogácsa jellegű gombok vannak benne. Multiméterrel kimérve kiderült, hogy várakozásomnak megfelelően a gombok egyik kivezetése a testre megy, a másik kivezetés pedig egy felhúzó ellenállással tápfeszültségre. Amikor az ember megnyomja a gombot, akkor az eddig tápra húzott vezeték potenciálja testre kerül, és ezt érzékeli a főpanel vezérlője. Az első meglepetés az volt, hogy az előlap panelén szabályozott 5V-ot találtam, ezzel meg is oldódott a majdani táplálás kérdése. A másik kellemes meglepetés pedig az, hogy a gombok érzékenysége elég nagy, így már egy 4,7kOhm-os ellenállással is megnyomott állapotot értem el. Ez azért jó, mert így kicsi az átfolyó áram, és a kapcsoláshoz nincs szükség járulékos tranzisztorokra, hanem a vezérlő közvetlenül is alkalmas rá! A fejemben már körvonalazódott a kép: a megoldáshoz jóformán csak a működtető program, és persze a mikrovezérlő kell. Mivel négy gombot kell nyomkodni, így elég lesz egy ATTiny13 vezérlő. Elvileg szóba jöhetett volna még a ki/bekapcsoló gomb is ötödiknek, de a vezérlő reset lába lett volna az ötödik, amit jobban szeretek békén hagyni, hátha kell még programozni a kicsikét. A ki/bekapcsolás tehát maradt manuális. De ez engem nem zavar. Ha több gombra lenne szükség, akkor valami több lábú kontrollert kell választani!
Készült egy kis adapter, ami egy foglalatból, és a hozzá forrasztott vezetékekből áll. Így nem kell magát a vezérlőt forrasztani, és egy utólagos firmware csere sem okoz gondot. A vezetékeket rendre felforrasztottam a gombokra, és egy ellenállással ellenőriztem hogy rendre kapcsolgat-e az erősítő. Ez volt a könnyű része, bár itt már nézegettem a romhalmazt, hogy fog-e ez még az életben szólni? A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |