Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Széles frekvenciatartományú PLL
Széles frekvenciatartományú PLL
Szerző: Ferkógyerek, idő: Jan 11, 2010, Olvasva: 28183, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 5

Schematic

A kapcsolás viszonylag egyszerű, 9-25V-os szűrt egyenfeszültségről működik. Áramfelvétele kijelző háttérvilágítás nélkül 22mA. Központi eleme a PIC16f876-os mikrokontroller és a PLL IC, ami nálam LMX2316. De minden további nélkül alkalmazható helyette az LMX2306, vagy az LMX2326 is. Csak a bemenő frekvenciára figyeljünk az IC kiválasztásánál, valamint az LMX2306-hoz másik programot kell a PIC-be égetni. A PIC 2. lába a tápfeszültség megszűnését figyeli, és ennek bekövetkeztekor az EEPROM-ba menti az aktuális beállításokat. Hogy ez megfelelően működjön, a bemenő tápfeszültség minimum 9V és L1 ellenállása 1ohm alatti legyen. A mikrovezérlőt egyetlen kezelőszervvel, egy nyomógombos rotary encoderrel lehet vezérelni. A PLL IC referencia oszcillátorának egy SMD tokozású 13MHz-es VCTCXO-t használok, a pontos frekvenciát a P2 trimmerrel állíthatjuk be. Ha nem rendelkezünk megfelelő frekvenciamérővel, akkor a P2-őt tekerjük középállásba. A nyákon alakítottam ki helyet hagyományos DIL-14 tokozású kvarcoszcillátor számára is. Ha ilyet alkalmazunk akkor természetesen a másik oszcillátort nem ültetjük be és a P2 trimmer is elhagyható. Az áramkörben 5-40MHz közötti, egész MHz-re végződő frekvenciájú oszcillátorokat használhatunk.

Az áramkört elláttam két plusz csatlakozóaljzattal. Az első lehetőséget ad a PLL IC-t közvetlenül PC-ről vezérelni az ingyenesen letölthető CodeLoader programmal. Ha PC-ről akarjuk vezérelni a PLL-t akkor, távolítsuk el a PIC-et a foglalatból!

A másik csatlakozóval, pedig külső hurokszűrőt illeszthetünk a PLL és a VCO közé. Ennek akkor lehet szerepe, ha nem elég az LMX által szolgáltatott 0-5V-os hangolófeszültség és aktív hurokszűrőt tervezünk az áramkörhöz, vagy csak saját tervezésű, esetleg több fajta szűrőt is ki szeretnénk próbálni. Ha külső hurokszűrővel használjuk az áramkört akkor a nyákra ne ültessük be a C19, C20, C21, R15, R16-os alkatrészeket!

Az áramkör alap esetben három csatlakozóval kapcsolódik a külvilághoz. A tápfeszültségről már írtam. A második a hangolófeszültséget juttatja el a VCO számára, ezt mindenképpen árnyékolt kábelen vigyük és lehetőleg minél rövidebben. A hangolófeszültség értéke 0-5V közötti. A harmadik, pedig a VCO frekvenciáját juttatja el a PLL-hez, ez szintén árnyékolt kábel legyen, célszerűen vékony koax kábel. Hogy a VCO frekvenciáját hogyan tudjuk kicsatolni a PLL számára, egységes recept sajnos nincs. Amire figyeljünk, hogy lehetőleg minél kisebb mértékben befolyásolja az oszcillátor működését, ne terhelje azt. Ha van az áramkörben az oszcillátor után leválasztó fokozat, akkor mindenképpen ez után ágazzunk le egy kis értékű kondenzátorral a PLL számára. Ha esetleg szükséges építhetünk egy tranzisztoros leválasztó erősítőt, ennek az erősítőnek a távtáplálására van az áramkörben az L4 induktivitás. Ha nem szükséges az erősítő, akkor az L4-et ne építsük be!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem