Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Sztereó, CCIR FM rádióadó
Sztereó, CCIR FM rádióadó
Szerző: Novak, idő: Júl 15, 2009, Olvasva: 48097, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   4 / 5

Az áramkör táplálására használjunk elemet, vagy akkumulátort. Az transzformátoros táplálás sajnos jelen esatben nem alkalmzható, mivel a 100 Hz-es brumm erősen hallható lenne a vételi oldalon (itt elsősorban az olcsó, tömegével gyártott, stabilizálatlan fali dugasztápokra gondolok). A tápfeszültség 4-9 V között tetszőleges értékű lehet. A táp bekötését az alábbi ábra mutatja:

 

A feszültség ráadásakor a LED-nek világítania kell. Ha ez nem így lenne, akkor azonnal kapcsoljuk ki az áramkört, és keressük meg a hibát. Normál esetben az áramfelvétel nem haladhatja meg a 10-15 mA-t. A tesztpéldánynál 6 V-ról 9,5 mA volt a fogyasztás.

Beállítás, hangolás: első lépésként kapcsoljuk be az adót, majd kössünk valamilyen hangforrást (mp3 lejátszó, PC, discman, stb...) az adóra, és indítsunk el bármilyen zenét, közepes hangerővel. Ezután fogjunk egy közönséges FM rádiót, lehetőleg olyat, ami analóg hangolású, azaz lehet "tekergetni", nem pedig PLL-vezérelt. Analóg  hangolású rádión sokkal könnyebb megtalálni az adónk jelét, mert egy pilllanat alatt végig lehet pörgetni több MHz-es tartományon. PLL-es rádió esetében az automatikus kereséssel nem mindig járunk sikerrel, nagy valószínűséggel nem fogja magától megtalálni az adónk jelét, hanem nekünk kell egyesével végigléptetni a frekvenciákon. Ez hosszadalmas és unalmas játék. Az adótól legfeljebb 1-2 méter távolságban keresgéljünk. A megadott C16 értékkel a frekvencia valahol 87 és 92 MHz között kell, hogy legyen. Az adó sávszélessége viszonylag kicsi, így lassan hangolva keressük a zenénket a rádión, mert hamar "túltekerhetünk" rajta úgy, hogy észre sem vesszük. Ha megtaláltuk az általunk sugárzott zenét, akkor a hangerőt érdemes addig növelni a forráson, amíg torzítást nem okoz.

Ha a frekvencia pont egy helyi adó frekvenciájával esik egybe, akkor C16 értékén kis mértékben módosítani kell. Ezen kondenzátor értéke maximálisan 10-12 pF lehet, és minimálisan 3-4 pF legyen! Kisebb értékű kondenzátorhoz nagyobb frekvencia tartozik. A tesztpéldány 9,4 pF-os C16 esetén 88,20 MHz-en sugárzott.

Amennyiben többszöri próbálgatásra sem találjuk a rádión a saját zenénket, akkor vagy elnyom minket egy erősebb adó (ebben az esetben C16 értékén módosítani kell, hogy egy szabad helyen adjunk), vagy valami miatt nem működik a rádió. Az oszcillátor helyes működéséről legegyszerűbben egy multiméterrel győződhetünk meg. Kapcsoljuk 2 V-os méréshatárba, és mérjük meg a LED-en eső feszültséget. Ez nálam 1,918 V-ra adódott. Ezután nézzük meg az IC 10-es lábán mérhető feszültséget. Ennek egy lehelletnyivel magasabbnak kell lennie, mint a tápfeszültség. A tesztpéldányon ez az érték 1,925 V volt. Ha az oszcillátor valami miatt nem rezegne be, akkor a 10-es lábon is a tápfeszültség értékét mérhetnénk, vagy annál valamivel kevesebbet. Viszont ha a mért érték magasabb volt a tápfeszültségnél, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a rádiónk működik, csak mi nem találjuk a jelét (vagy elnyomja egy erősebb adó, vagy rossz helyen ad, nem tudjuk befogni a vevővel). Ezestben az említett módon C16 értékén változtassunk!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem