Néhány jótanács az utánépítéshez, élesztéshez, illetve az esetleges fejlesztéshez:
- A NYÁK tervezésekor mindig pontosan mérjétek le az alkatrészek külső méreteit, és lábtávolságait! (Én sokat szenvedtem vele, amikor egy-egy alkatrészből nem a megfelelő, korábban bejáratott gyártmányt kaptam, és annak méretei eltértek az előzőtől.)
- A hűtőborda használata minden esetben igen erősen javasolt, mert a feszstabilizáló IC-k a fölös áramot a hátuk eldisszipálják (elfűtik), és ha nem megfelelően vannak hűtve, hajlamosak megégni!
- A hűtőborda, vagy a hűtőzászló, és az IC közé mindig tegyetek szilikonzsírt (hővezető pasztát), mert ellenkező esetben a borda nem kellően veszi fel az IC által termelt hőt!
- Az építés során nem sok olyan alkatrész van, melyeknél a polaritásra ügyelni kell, de a dióda, a C3, és a C5 jelű elkók ilyenek. A tranzisztor nem ültethető be fordítva (csak erőszakkal!), a potméterek és a relé szintén. A többi alkatrész tetszőlegesen beépíthető.
- Ha az áramkört bedobozoljátok, a négy sarkán lévő furatok segítenek a rögzítésben. A dobozolás ajánlott, de vigyázatok, hogy az IC-k által termelt hő ki tudjon a dobozból szellőzni, különben ugyan úgy megsülnek szegények, mintha nem lenne rajtuk a hűtőfelület.
- Amennyiben az áramkör jól van összerakva, és az alkatrészek hibátlanok, külön élesztést a készülék nem igényel. Beállítani az R1 potenciométerrel kell a fényérzékenységet, míg az R3 potenciométerrel a telefonra jutó feszültséget kell beállítani.
- Egyes telefonok (pl.: Alcatel) nagyon érzékenyek a feszültségre, sem magasabb, sem alacsonyabb feszültséggel nem hajlandóak elindulni. Ezeknél a telefonra menő feszültség pontos beállítása elengedhetetlen! (Ilyen telefonhoz célszerű a sokmenetes, ún.:helipotik alkalmazása!)
Kelemes utánépítést és kísérletezést kívánok!
(Amennyiben valakinek igénye merülne fel erre, a bemutatott kapcsolás rajzait Eagle formában el tudom küldeni!)
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!