Akkor izzítsuk be a pákát...
Persze még csak képletesen, mert több verzió lesz, ezeket dugdosós próbapanelon rakom össze. Kezdem az alap kapcsolás bemutatását, majd lépésről-lépésre bővítem, fejlesztem, hogy a cikk végére egy egészen használható kis műszer kerekedjen belőle.
Az alap kapcsolás

Ha megnézzük a kapcsolási rajzot, megvizsgálhatjuk az oszcilláció feltételeinek teljesülését. A Wien-osztó átviteli tényezője:

, fázistorzítása pedig

. Elevenítsük fel az oszcilláció amplitúdó és fázisfeltételeit!

vagyis egységnyi hurokerősítéshez

erősítési tényező szükséges. A fázisforgatási érték

megvalósulásának elengedhetetlen feltétele.
Mindennek érdekében fázist nem fordító, háromszoros erősítési tényezőjű fokozatot kell alkalmaznunk.
A visszacsatoló hálózat erősítési tényezője a rezonanciafrekvencián:

Az erősítőfokozat feszültségátvitele:


Az első konkrét kapcsolás egy TL071-el megvalósított oszcillátor. A Wien-osztó saját frekvenciája kiszámolható pl. a C3-R3 elemekből, ami 1 061Hz-re jön ki, ami egyben az egész áramkör kimeneti frekvenciája is. Legalábbis elméletben. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az oszcilláció csak abban az esetben indulhat meg, ha kezdetben egységnyinél nagyobb a hurokerősítés. Annak ellenére, hogy a próbapanelen összeállított kapcsolásban 1%-os ellenállásokat használtam, A=1+(R4/R3)=2,95-re jött ki, ezáltal H=A×ß < 1 , emiatt a rezgés létre sem jön. Azonban ha termikus változás lép fel, pl. pákával melegítem az R4-et, megnő annak ellenállássa, ezáltal H nagyobb lesz, mint 1, megindul az oszcilláció. Viszont ez a rezgés teljesen instabil, folyamatosan változik az amplitudó, és ahogy hűl R4, úgy 3-4 mp után teljesen meg is szűnik. Ez a kapcsolás így nem működőképes még.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!