Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   18 / 19
(#) szabi83 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008
Esetleg, a KERESŐT használnád.. Bővebben: Link

:google:
(#) Müszi válasza Doncso hozzászólására (») Júl 23, 2008
Én kettőstápot építek, tehát lesz egy nagy és egy kisáramú rész. A kisáramú rész LM317-tel lesz.

De most pont a 723-ra lennék kiváncsi, hogy az működőképes-e amit a bss-re felraktak.

üdv.: Müszi
(#) titi hozzászólása Júl 22, 2008
Hali!
Az alábbi áramkör egy 723-as feszstab.
Egy Sony videókamerához használom, hogy tudjam tölteni autóban a szivargyújtócsatiról.
Illetve, mivel kirándulások alkalmával gyakran filmezem a tájat is, így az autóban tudom használni a kamerát, anélkül, hogy ott is a saját aksiját meriteném.
Az áramkör tul. képp. már több éves, csak eddig egy "gyári" nyákon volt, ami túl sok helyet foglalt.
(Az egyik képen látszik a régi lap.)
Most, hogy megint készülünk Erdélybe, gondoltam ideje csökkenteni a méretét, így tegnap este gyorsan összedobtam.
(Nem nagyon szoktam ide felrakni dolgokat, de tekintve, hogy most elég szűkös a "műhelyem", szinte csak egy szerszámosládányi (most költöztünk családiból 37nm-be), úgy gondoltam megmutatom, hogy ilyen körülmények között is lehet hobbizni.)
(#) sturbi hozzászólása Júl 13, 2008
Előszedtem a jó öreg Tesla HC43-at (enyhén modifikált-dupla tányér, olcsó audiotechnika fej), és az ANZAI féle SRPP előerősítőmet (felső fekete doboz, enyhén modifikált-csöves stabil anódtáp 6C19P-vel, 723+2N3055 fűtés) és bekötöttem a 6C41C SE végfokomhoz (alsó fekete doboz.
A CD ma bukott egyet megint, főleg komolyzenénél, van még mit fejeleszteni rajta, sajnos a bakelit még jobb.

hifi.jpg
    
(#) FREDDI válasza FREDDI hozzászólására (») Júl 10, 2008
A múltkor közöltem méréseket a tápról, és a panelon ugyan pontos volt a fesz, de ez a kimenetre nem került át már ilyen pontosan. De segítettem ezen is! A régi megoldásban 1,5mm2-es kábelek mentek a kapcsolóhoz és csavaros kötéssel ment át a kapcsolóra. Ezen kívül a feszültségérzékelés sem ment ki a kapcsolóra, tehát nem volt vonali szabályozás sem (rosszul emlékeztem).

Megszüntettem a kapcsoló csavaros bekötését, forrasztva lettek rá a kábelek, és a feszültségérzékelést is kivittem a kapcsolóig. A vezeték vastagsága kb. 12mm2-re nőtt. Minden ág 3db régi vastag koax árnyékolóharisnyából van párhuzamosan. A 4-es saru a kábelból van kialakítva (átszúrod kúpos valamivel, 4-es tengely bele és fogóval kilapítani szépre majd forrasztás). A régi vezeték (kék a képen) jól látható, az + szabályzás visszavezetése a panelra. A másik ágat sajnos (mivel a - is előre lehetne hozni) nem sikerült áthozni, mivel a panel nem úgy van tervezve, ahhoz már sokat kellett volna alakítani a panelon.

Jelenleg 4A-on áll a maximális áram beállítása (5A felett is használtam már). Tartósan 2,5A-ral rövidrezárva bírja órákig is, ez felett már csak rövidebb ideig használható (túlterheléses üzem, korlátozott használat).

Az új bekötéssel a kimenetre is mértem feszültségeket. Most 10,4V 2A terhelésre mindössze 50mV-ot csökken a kimeneti fesz a kimeneti csatlakozón. Ebből 30mV (2x15mV) a kapcsolón esik, 10mV-ot a 723 okoz (régebbi mérések, a topicban feljebb), tehát a kivezető kábeljeim összesen (mindkét ág, ebből a + csak 5 cm, mivel a kapcsolónál van a feszültségérzékelés) csak 10mV esést okoznak. Na ezért tettem be azt a vastag kábelt. A képen a kábel mellett egy 5mm-es fúró van, hogy látni lehessen a kábel vastagságát.

Mértem egyet 7,5V 3A-en is, a kimeneti feszültség esése 70mV a terheletlenhez képest. Ez még mindig 1% alatt van, szerintem belefér a labortáp fogalmába.

Nem felejtettem el a rajzokat sem, amit ígértem. Be kell szkennelnem vagy újra kéne rajzolni, mert kézi rajz. A tungsramos adatlapokat is szkennelni akarom pdf-be. Sajnos nem sok időm van, de azért majd igyekszem (biztosan megcsinálom, de türelem addig).

Üdv FREDDI

Szerk: Visszanéztem a képeket. A Táp7 képen a panelon látszólag vékony a fóliázat. A kép jobb szélén a két nagy forrasztás a tápkondi, ez alatt van a három soros ellenállás (2 tranyó + közös). A vezetékek közvetlenül a panelba az ellenállások és a kondi mellé vannak forrasztva, tehát a fóliázat teljesen ki van véve a nagy áramok vezetéséből. De ez meglátszik a panel kimeneti pontjain mért 10mV feszültségcsökkenésen is 2A terhelésre.

Táp9.gif
    
(#) FREDDI válasza Doncso hozzászólására (») Júl 10, 2008
Sziasztok!

A napokban készítettem néhány képet a korábban említett 20 éves tápomról, kicsit viharvert és öreg de működik, rengeteget szolgált már. Kijavítottam a kikapcsoláskori feszültségugrást (220 kikapcs). Magára a panelra ezt annak idején már rátettem, de mindig elhalt a tranyó mert hiányzott egy dióda (nem tűnt fel hogy az is kéne oda) most kijavítottam ezt is. Akkoriban nem láttam még rajzot a kimeneti fesz tiltásáról 723-ra, ugy hogy ezt nekem kellett megoldani. A méretei: 20x20x10cm, + a kezelőszervek. Az 1 kép nagyjából mérthelyes 100% képméreten nézve a monitoron.
(#) FREDDI válasza Doncso hozzászólására (») Júl 8, 2008
Nemsokára jövök az UA 723-as táppal ha érdekel, ezt fel lehet engedni 5A ra is, és 0V-tól megy, ezen kívül áramkolátos is. Persze nagy trafo és hűtőborda az kell hozzá mert analog, de a másikhoz is!
(#) papy válasza FREDDI hozzászólására (») Jún 30, 2008
Szeva Freddi,
engem érdekelne a 723-as.
(#) FREDDI hozzászólása Jún 30, 2008
Mégvalamit, ha érdekel valakit a 723 kapcsolásai van egy tungsramos könyvem meg egy tápegységes azokban van minden, részletesen is tárgyalja a tápos könyv (mindkettő magyar nyelvü). Befényképezem vagy beszkennelem, de ídőt nem ígérek pontosan, és csak akkor ha valakit érdekel.
(#) FREDDI hozzászólása Jún 30, 2008
Sziasztok!

Nos mint írtam ennyit tud a táp, akit érdekel. Egyébként csináltam már azóta is több tápot a legkülönbözőbb célokra, step-up és step-down konvertereket, mV pontosságu 2A-es tápot a NiC akkuim kisütőinek beállításához és teszteléséhez, és javítottam rengeteg impulzustápot, a legkülönfélébbeket. Én egyébként az impolzustápokat szeretem, viszont labortápnak egy egy sima analóg megbízhatóbb, tehát maradt. Ha nagyon pontos fesz kell azt úgy is mindig a helyszínen kell előállítani, semmi érteltelme ezért a mV pontosságu labortápnak (amúgy sem tudod széles sávon mV pontosan állítani )

A 723 halálozásáról és hibáiról: Fairchild nem szokott elhalni. A hibák általában a nevesincs gyártókra jellemzőek. Ez vonatkozik más cuccokra is, ez az én tapasztalatom. Egyébként valóban őskövület, viszont olyan mennyiségben van alkalmazva a világban, hogy ma is van rá igény, ezért gyártják. A legjobb másik példa erre a TL494-es IC, öreg mint az országút, de használják. Referenciának egyébként pld. jó a TL431 is, vannak egészen pontos változatai is jópénzért, mint ahogy a többi referencia is.

Ami az adatlapokat illeti, van a 723-hoz sok alapkapcsolás gyárilag, pozitív és negatív feszre, lebegő, impulzustápnak és változtatható kimenetü is, de ilyen széles sávra való és nullától induló nincs, mivel ezt annak idején nem erre tervezték.

Üdv mindenkinek FREDDI
(#) proli007 válasza Medve hozzászólására (») Jún 30, 2008
Hello!

Talán mert nem épp erőssége a 723-nak ez a funkció.
Én elég sok mindenre használtam már ezt az IC-t, nem csak tápegység alkalmazásban. Egyetlen jó oldala van, valóban a referencia. De aztán elég csend következik. A bemneti-kimeneti feszültség tartományában, áramszabályozás egyszerűségében. És találkoztam már a belső áramgenerátorok reteszelődésével is. A működési feszültség minimuma is elég magas.
Szóval azért van ill. volt vele gond elég, de minden esetre még most is kedvelem ezt a kis őskövületet.
(Megjegyzem nem értem a gyártókat, hogy egy kész áramkör paraméterein nem képesek javítani, csak utángyártani. 723-555...)

üdv! proli007
(#) Medve hozzászólása Jún 30, 2008
Mondjátok csak: szerintetek a 723-as IC adatlapján miért nincs példakapcsolás a változtatható kimeneti feszültségű tápegységre? (semmi célzás, csak felfigyeltem erre)
(#) FREDDI válasza Medve hozzászólására (») Jún 29, 2008
Egy gyors kimeneti mérés: Üres kimenet: 10,11V 300mA terhelésre 10.05V 1,8A terhelésre 9.8V

Gyakorlati tapasztalatok alapján problémamentes, nem is tudom mikor mértem utoljára. Viszont a vonali szabályozást biztosan nem hoztam át a kimenetre, mert az 1,8A-t rádugva a műszer meg sem moccan, csak a kimeneten látszik a feszültségesés, de ez csak technikai megvalósítási részletkérdés. A műszeren egyébként ennyi változás már bőven látszana, de az úgy áll mint a cövek.

Szerk: a 723 referenciája valóban sokkal jobb, viszont egy terheletlen 7905 simán stabilnak tekinthető, a stabilitását 0-100% között adják meg, jelentős hőterhelésnek kitéve, itt pedig se terhelésváltozás se igazi hőmérsékletváltozás, tehát stabilan áll.
(#) Medve válasza FREDDI hozzászólására (») Jún 29, 2008
Nekem mindegy, csak egy 7905 nem jó referencia, a 723 referenciája nagyságrendekkel jobb, úgy helyes, ha a vele mintegy sorbakapcsolt referencia jellemzői is vele összhangban vannak, de inkább legyen jobb. De ettől még lehet, sőt biztos jó a tápod, hiszen az idő bizonyította ezt. Csak egy ötlet volt....
(#) Medve hozzászólása Jún 29, 2008
Üdv mindenkinek! A 723-mal kapcsolatban lenne egy megjegyzésem, jó dolog árnyékolni az IC-t, főleg, ha rádióadókat próbál vele az ember fia, mert érzékeny az EM térre, eltolja a feszültséget!
Freddi: Ha kicseréled a 7905-öt egy söntszabályzóra, javíthatsz a tápodon. Valóban, jó lenne egy rajz róla, végezhetnél rajta egyszerűbb méréseket, pl hogy mekkora terhelésre hogyan változik a kimenet...
Öreg IC a 723, de vajon jobbak az önálló OPA-kból építettek???
(#) Ricsi89 válasza FREDDI hozzászólására (») Jún 29, 2008
Helló
Jól hangzik amit írtál. Majd ha meg lesz elektronikus formában a rajz, én kíváncsi lennék rá. Ugyanis én is most csinálom a tápom, szintén 723-as Ic-vel és kíváncsi lennék a te rajzodra is, hátha lehetne az enyémen is tuningolni valamennyit.
(#) FREDDI válasza FREDDI hozzászólására (») Jún 29, 2008
Néhány lényeges dolgot mintha elfelejtettem vona. A feszültségérzékelés a kimeneti pontról van visszavezetve (vonali szabályozás), ezért a kimeneti pontokon a feszültség teljesen stabil. Mivel a kimeneti fesz és áram az UA723-on tiltható, ezért nagyon könnyen lehet hőkapcsolókkal védeni a kimeneti tranzisztorokat és a trafót a túlmelegedéstől (aki tesz rá ilyet, nekem nincs egyenlőre). AZ UA723 tartalmaz beépített feszültségreferenciát ami hőkompenzált, tehát elég stabil, az ára pedig olcsó. A kimeneti fesz stabilitása a negatív táp + a 723 referenciafeszültségtől függ. A negatív táp egy sima 7905, de mivel ez nincs teljesítménnyel terhelve és így stabil feszültségü, nem rontja a táp pontosságát.
(#) hurubbi válasza zaky hozzászólására (») Máj 24, 2008
Ja, itt a 723 csak mint referencia fesz. forrás van jelen, az áramkorlátozást az ic3, a fesz. szabályozást az ic2 csinálja.
(#) proli007 válasza zaky hozzászólására (») Máj 3, 2008
Szevasztok!

Akkor öntsünk egy kis tiszta vizet a pohárba, mert itt nagy a tanácstalanság!

- Ebben a labortápban nincs az áramkorlátnak jelzése, és jelen felállás esetén, elég keserves lenne kialakítani is jelentős változtatás nélkül.
- A Led3, R5 és T1 egy áramgenerátort alkot, aminek a referenciája a Led-en eső feszültség (mellesleg a bekapcsolt állapotot is jelzi).
A T1 kollektorában folyó áramot a következőképpen lehet kiszámolni:
A Led feszültségéből, levonjuk a tranyó bázis-emitter feszültségét, és elosztjuk az R5 ellenállás értékével: (Uled-Ube)/R5 azaz (1,5V-0,65V)/1,2kohm=0,95mA.

Az áramkorlátot a 723-ban egy tranyó látja el, melynek a bázisa a CL lábon, emittere a CS lábon van kivezetve. Ha a CL láb feszültsége kb. +650mV-al magasabb mint a CS láb feszültsége, a tranyó kinyit és a kollektora (mely össze van kötve a szabályzó kimenetével "Uaut") elszívja a végtranzisztorok elől (T2-T3) a bázisáramot. Így a végtranzisztorok zárni fognak, tehát a kimenő áram csökken (azaz a kimenőfeszültség leszabályozódik).

A kimeneten kifolyó áram, az R8 sönt ellenálláson feszültséget ejt. Ehhez a feszültséghez adódik hozzá, a P3-on eső feszültség. (Ezt táplálja a mi kis áramgenerátorunk.) Ha a P3-on eső feszültség és az R8-on eső feszültség összege meghaladja a 0,65V-ot (CL-CS) akkor az áramhatárolást végző belső tranyó kinyit...

Az áramkorlátozás mértékét a P3 poti változtatásával állítjuk be. Látható, hogy ha a P3 ellenállását maximumra állítjuk (1kohm), akkor a 0,95mA áram azon már 0,96V feszültséget ejt. Ez már önmagában meghaladja a CL-CS feszültség küszöbét, tehát anélkül, hogy az R8-on esne feszültség (nincs kimenő áram) leszabályozza a végfokot, és a táp kimenő feszültsége nullára csökken. (Itt a magyarázat, miért nulla a kimenő feszültség, mikor az áramkorlát nullára van beállítva!)

Ha pld. A P3 középállásban van, akkor a 0,95mA áram hatására, P3-on 475mV fog esni. Tehát az R8 ellenálláson már csak 175mV feszültségnek kell esni, hogy meglegyen a 650mV a CL-CS számára. Ez a feszültség 0,53A kimeneti áram hatására fog létrejönni. (0,175V/0,33ohm=0,53A) Tehát ebben az esetben, kb. fél amper lesz az áramkorlát értéke.

Maximális kimenőáram akkor van, mikor a P3 rövidzárba kerül, ilyenkor a 650mV feszültségnek teljes egészében az R8-on kell esni. 0,65V/0,33ohm=1,96A tehát ez lesz a tápegység maximális áramkorlát értéke. (Persze CL-CS küszöbértéke 550 és 650mV között változhat.)

- A 4 táplálásához azért kell áramgenerátor, hogy a kimenő feszültség változtatása mellett is, az P3 potin állandó feszültség essen (ne változzon a beállított áramkorlát értéke). Ehhez viszont a P3 potin állandó értékű áramnak kell folyni.

(Természetesen a számított értékek csak tájékoztató jellegűek, eltérés lehetséges (de durva nem), és hőfokfüggése is van a dolognak, de ezzel a táppal, nem lőnek nyulat, ahogy mondani szokás)

A Led-en kb. 3mA ára folyik át, így a rajta eső feszültség kicsit kisebb lehet mint 1,5V. A Led, ha nem kisáramú nagyon nem fog világítani a 3mA hatására.
Helyesebb lett volna, ha R5 ellenállást egy potival helyettesítenénk, és így az áramgenerátor árama beállítható lenne, azaz a kezdeti értéke (nulla kimeneti áramkorlát) pontosabban beállíthatóvá vált volna.
A teljes kapcsolás megértéséhez ajánlom tanulmányozzátok a 723 belső felépítését.

Remélem, egy kis segítséget tudtam nyújtani, és más szemmel nézitek ezután a rajzot.

üdv! proli007
(#) zaky válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 3, 2008
Ez a kapcsolás, amit megépítettél, valahonnan ismerős volt nekem , végülis megtaláltam, a Rádiótechnika 2005 évkönyben lett leközölve. Ott is leírják, hogy ha világít, az csak a BC557-tel felépített áramgenerátor működését jelzi. CC LED beépítését még csak egy helyen láttam a 723-hoz, az RT újság 1994/11 számában, de ott is külön műveleti erősítő kapcsolta. Ha gondolod, nézd meg azt a rajzot is, hátha tudod hasznosítani.
(#) Ricsi89 válasza kuner hozzászólására (») Máj 3, 2008
Már két 723-al is próbáltam és ugyanaz. Már egy párszor az alkatrészeket is átnéztem, de semmi.
(#) kuner válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 3, 2008
Átnéztem, minden jónak tűnik, feltéve ha minden alkatrész a helyén van. (Én már szívtam emiatt ...) Esetleg próbáld ki egy másik 723-assal.
(#) telectro válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 26, 2008
1nlőre most találtam egyszerű 7812-vel 20A-es tápot.
gyakorlatilag rápatkolva egy rakat tranzisztor.
ez olyan egyszerű, hogy egy 5 perces próbát megér a dolog, kicserélem a 7812-t 7805-re a gnd-be bele egy 2 k-s potit és megnézem mi lesz az erdemény, ha nem jön be akkor építek egy 723-as tápot, úgyis van néhány ezer db 723-am, legalább elfogy belőle 1-2 darab majd ha valamit haladtam a dologban akkor referálok. köszi
(#) Atis57 válasza telectro hozzászólására (») Feb 25, 2008
Szia!
a 723 as ic vel 1-15 db tranzisztorig ck ez változott.
az első darb úgyis kisérleti példány lessz ezen megtanulod a lényeget .---tranók összeválogatása
tized Ohkok készitése ezt 2-3db nál érdemes cis
nálni-- jó ha van jártas ismerősöd ee témekörben.
utána megy minden magától .
mi kb 200 Db-ot épitettünk belőle .. Sose az ic-vel volt a abaj.
akkor nem is kéne stabil táp ... fényerő szabályzó hálózai trf egyenirányitó szűrés ---ennyi.
Persze csinálhatod PWM-re de minek --abból se 1Xű 16 A öszhozni !!
(#) epyn válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 5, 2008
ime a kisteljesitményű meghajtó ez bármilyen 1~10 mW diódákhoz jó(max 150mAig,ennyi ugyanis a 723 IC kimeneti árama)csak méretezni kell az áramkorlátot.OHM törvény.sajnos a pieltieres cellák meghajtását nem találom de ha megkeresed a szakújságot(hobbi elektronika) könyvtárban az egész cikksorozatnak örülhetsz...
(#) PCB válasza pb hozzászólására (») Jan 3, 2008
Szia !

Igen az!

Nagyon egyszerű módja van eldönteni, hogy igaz-e amire gondolsz.

IC 723 az LM723...uA723 lehet

Megnézed az LM723 adatlapját és összehasonlitod a rajzon látható IC lábkiosztásával, ha stimmel más nem lehet.

Ez az eljárás használható más esetekben is

Üdv!
(#) pb válasza PCB hozzászólására (») Jan 2, 2008
helló
A mellékelt képen a 723-as ic az milyen ic lenne lm723-as vagy annak mi lenne a teljes neve?

Köszi

labortap.gif
    
(#) mrex hozzászólása Dec 27, 2007
Megcsináltam rendesen A 723-al már régebben készített tápot most sprintlayout-tal nézzétek meg a különbséget s ez is lehet egy programok közötti választás alapja
(#) mex válasza Kalo hozzászólására (») Dec 2, 2007
Először is bocs proli007,hogy beleszólok.. A szaggatott vonalakkal jelzett alkatrész egy eredetileg preciziós feszültségszabályzónak készült LM,uA...stb tipusú 723-as ic. Jelen esetben komparátorként üzemel. Nem drága,pontos jószág. A hőmérsékletérzékelő tranzisztorokat ki lehet váltani közönséges 1N4148-as diódákkal is. Anno csirkekeltető épitésekor a hőérzékelő nekem is rézcsőbe bújtatott dióda volt. A diódát bekentem hővezető pasztával és igy tettem a csőbe,a végeit pedig lezártam.
(#) lidi válasza lidi hozzászólására (») Nov 24, 2007
Látom nem nagy az érdeklődés az antik táp iránt
Pedig még egy bazi nagy triakot is találtam benne. KT702 -est. Meg 2db 723-as ict. Ja és fura alu tokozott trimmereket.
Következő: »»   18 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem