Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12V minimum 60A-es tápegység
 
Témaindító: tothi89, idő: Nov 7, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) tothi89 hozzászólása Nov 7, 2006 /
 
Sziasztok kellene nekem egy bemutatófalba 12 V-os táp, legalább 60, de inkább 80A-es. Nem találok az istennek sem sehol, sörgős lenne, nem tudjátok, hogy hol lehet ilyet kapni?
(#) szabi83 válasza tothi89 hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
szerintem használj két darab autó aksit és csinálj hozzá töltöt, ami állandóan figyeli a feszt stb.

gondolom a bemutatófal az fejegységgel lenne tele..

üdv
(#) (Felhasználó 1542) hozzászólása Nov 7, 2006 /
 
Végy 4 db AT-s pc tápot és kösd párhuzamosan a feketéket és a sárgákat, keresd meg a vezérlő ic (90 %-ban tl497) asszem 6.vagy 7. lábon lévő 6.3 V-os zener diodát. Az egyiket meghagyod és a többi ic ezen lábát párhuzamosan kötöd. Ezzel azonos lesz a referencia feszültségük.
Ha mégis nagy eltérések vannak,a mellete lévő lábon van egy ellenállásosztó amit finoman módosítva be lehet lőni. Sót, cukrot ízlés szerint szórhatsz a tetejére.
(#) Albundy hozzászólása Nov 7, 2006 / 4
 
(#) Inhouse válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
TL494

Akár működhet is, bár nem ártana azonos típusú egyforma tápokat használni, és 8-10db-ot párhuzamosan kötni. A 12V rész 8A körül tud egy mezei ~200W tápban.
Át kell lakítani a fesz figyelést is, mert alapból az 5V a stabil, a többi fesz csak áttétesen.

Üdv
Inhouse
(#) Topi válasza tothi89 hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
Ha kell tudok adni egy halom szerver tápegységet. 36-42A-es 6-800W-os tápok. Max a névlegestől 100mV-al térnek el.
Hátulján speckó csati van, de rajta van, hogy hol kell beintítani, melyik pin mire való és melyiken mekkora fesz jön ki. A 3,3V-ja egyébként több mint 80A.
Hát igen fel van készítve pár darab processzorra.

Egyébként ha Neked nem kell, másnak is odaadom, érintetlen még tökéletesen működő tápok... Azért lettek leselejtezve, pontosabban azért kerültek ki a szerverekből, mert kicsi volt már a teljesítményük.
Ha másra nem jó nektek. Heggeszteni egyenárammal sokkal szebben lehet
(#) Mate78 válasza Topi hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
Akkor nem lehet egyszerűen sorbakötni a 3,3 Voltos kimeneteket?4-et sorbakötve pont jó feszt kapna az ember.Vagy kapcsolóüzemű tápnál nem lehet?
(#) andra_s válasza Topi hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
csá
engem érdekell nagyon a táp. Mennyiért adod?
(#) Topi válasza andra_s hozzászólására (») Nov 7, 2006 /
 
Boltban 60, szal én egy 15-20 ra gondoltam / darab persze.
De azért lehet alkudni... Csak szabaduljak meg tőlik. Igazából nagyon nem akarok lemenni árban, mert ezek nagyon pró tápok... azt hiszem ez látszik rajta.
Bár lehet hogy ilyen áron nem nagyon tudok túladni rajtuk.
(#) Sebi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
De lehet. Sőt, sztem csak sorbakötni szabad őket, a párhuzamos üzemnél bármikor adódhat (pláne több db-nál) fesz eltérés, akkor vagy sikerül leoldania, vagy csillagszóró lesz...
Azért ha a terhelés nem egy hegesztőkábelen csatlakozik, akkor én megosztanám átalakított PC-tápok között 10A-enként .
(#) maestro hozzászólása Nov 9, 2006 /
 
Inkább végy egy minimum 1,2KW-os trafót.
(#) ESFM válasza maestro hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
Szia, valamit talaltam eszt nezd meg, lehet hogy segit miden masik tarnyo 8A-al emeli a kimeno aramot.
(#) telectro válasza ESFM hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
megépítette valaki ?

ha igen mik a tapasztalatok?
tényleg szabályozható ?
mennyire fűt ?

tényleg tudja a 40A-t ?
(#) Atis57 válasza telectro hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Szia!
nem tudom érdekel-e még?
igen ilyet sokat épitettem 20-25 éve jól ment--időben stabil---a rövidzárral kell vigyázni / gyors olvadó betét kell hozzá/
sajna fűt is rendesen gondolj bele 3--5 V különbség kell a brummentességhez ....ezt szorozd be az átfolyó árammal = P diszz.. Wattban !!!!
a postánál 65ből 48 V-ot csináltunk ezzel a módszerrel az áram meg 100,,,,,,,,250A volt + vizhűtés a tranyoknak ! !!!
(#) telectro válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
köszönöm válaszod.

igen érdekel
az ilyet sokat, az pontosan milyen ?
ugyanilyen ? vagy netán ugyanez ?

két hasonló kapcsolás is tud teljesen másként viselkedni.

azért vagyok ilyen kukacoskodó mert nem akarok 3-4-5 félét megépíteni, hogy mégis melyik a legjobb.
szeretném elsőre a legjobbat megcsinálni, mert sok más dolgom is van még és ez a táp a többihez képest csak amolyan "előerősítő" .

azért akarok építeni, mert ilyen teljesítményben elfogadható áron nincs a piacon szabályozható táp.

1ébként hátha van vkinek jobb 5lete.
32 db egyenként 500mA-es ventilátort kellene szabályoznom, a megfelelő légáram eléréséhez.
lehet, hogy pwm-el jobban járnék ? bár ezek amolyan kefe nélküli ventilátorok, nem tudom ezek szeretik-e a pwm-et.
(#) Atis57 válasza telectro hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Szia!
a 723 as ic vel 1-15 db tranzisztorig ck ez változott.
az első darb úgyis kisérleti példány lessz ezen megtanulod a lényeget .---tranók összeválogatása
tized Ohkok készitése ezt 2-3db nál érdemes cis
nálni-- jó ha van jártas ismerősöd ee témekörben.
utána megy minden magától .
mi kb 200 Db-ot épitettünk belőle .. Sose az ic-vel volt a abaj.
akkor nem is kéne stabil táp ... fényerő szabályzó hálózai trf egyenirányitó szűrés ---ennyi.
Persze csinálhatod PWM-re de minek --abból se 1Xű 16 A öszhozni !!
(#) Kovidivi válasza tothi89 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Szia!
Mihez kellene, ha meg szabad kérdezni?
Munkahelyemen 24V 50A-es töltővel targonca akksikat töltenek... Mikor bekapcsolnak, eszméletlenül zúgnak, pedig spéci technikának látszanak...
(#) telectro válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
lásd 186004 hozzászólás alján.
(#) telectro válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
1nlőre most találtam egyszerű 7812-vel 20A-es tápot.
gyakorlatilag rápatkolva egy rakat tranzisztor.
ez olyan egyszerű, hogy egy 5 perces próbát megér a dolog, kicserélem a 7812-t 7805-re a gnd-be bele egy 2 k-s potit és megnézem mi lesz az erdemény, ha nem jön be akkor építek egy 723-as tápot, úgyis van néhány ezer db 723-am, legalább elfogy belőle 1-2 darab majd ha valamit haladtam a dologban akkor referálok. köszi
(#) telectro válasza telectro hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
bocs most látom, hogy félre néztem, ezért A 186629 írást vedd semmisnek
(#) Atis57 válasza telectro hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Szia!
ezen van túláram védelem?----áramgenerátoros?
(#) Alkotó hozzászólása Ápr 17, 2008 /
 
beleolvastam az itteni felvetésekbe.
nekem is kellene egy akkumulátor helyettesítő tápegység, autóhifis cuccokhoz, de én bőven megelégednék 20A-rel.
az itteni felvetések közül, végülis elkészült valamelyik?
nem szeretnék kisérletezni vele, csak rabszolga módon gyorsan utánépíteni, és élvezni az eredményt.
van ilyen kipróbált kapcsolása valakinek.

Még egy óvatos felvetés a végére. Tulajdonképpen minek stabilizátor? miért nem elég a grétz, jó sok pufferrel megfejelve? Ezek a kütyük nem, vagy csak alig érzékenyek a feszültségcsökkenésre (na jó a teljesítmény csökken, de mindne nem passzolhat.

Várom a kipróbált ötleteket.
Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Uraim (és Hölgyeim ha ilyen is van)!

Ez egy gyakorlatilag teljesen elhagyatott fórumtéma. Tulajdonképpen csak a remeték térnek be ide, mikor magányra vágynak.
Azért teszek egy próbát, hátha most sikerül rácáfolni az előző állításomra.
Kéz alatt ajánlottak nekem egy rajzot, ami bőven tudja amire szükségem lenne. Én annyit alakítottam rajta, hogy csak 2db tranyót használtam a mintapéldányon.
Üresjárásban jó a kimeneti feszültség, de a legkisebb terhelésre is felugrik, és mint egy sima stabilizálatlan tápegység működik, azaz ha jobban terhelem, esik a feszültség.
Mi baja a rajznak, vagy mit bénázok én el?
Várom az ötleteket.
Alkotó
(#) proba válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
A pufferkondin is leesik? Vagy csak az égőn?
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Ahogy neztem nagyjabol jol van osszerakva.

Az tenyleg 7815 benne?

A tranyok jok?

Tenyleg, mekkora a fesz a pofferen uresen/terhelve?
(#) Alkotó válasza proba hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Valahol rosszul fejezhettem ki magam, de próbálok világosabb lenni. (a megadott feszültségeket fejből irkálom, de nagyjából emlékszem rájuk.)
Nálam a próba kapcsolásban 7815-van, éppen az volt otthon. A pufferelt egyenfeszültség 22V, ezt kapja a stabilizátor.
Üresjárásban mérve a kimeneti fesz. 14,85V, ami teljesen korrekt érték a 7815-től (szerintem ekkor a végtranyók egyáltalán nem funkcionálnak, le vannak zárva)
Ha csak egy picit is megterhelem (kb 150mA), azonnal felugrik a kimeneti feszültség 17,6V-ra. Ez az érték csökken 16,4-re ha kb. 5A-rel terhelem meg.
Tehát nincs semmilyen stabilizálási funkció.
Magát a rajzot sem értem már alapból, főleg az a 100ohmos ellenállás zavar nagyon. De attól hogy én nem értem, még vígan működhetne akár jól is.
(#) Dióda válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Szerintem nem jó a bekötése a bd tranyóknak.Illetve nem értem a szekundert minek kötötted össze mert szerintem nem tesz jót ha csak úgy párhuzamosítod a trafó szekunderét ha az nem úgy van tekerve.
Én ezt a kapcsit építettem meg és flottul működik.

12v8arajz.jpg
    
(#) Alkotó válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Kezdjük a második kérdéseddel, szekunderpárhuzamosítás ügyben. A trafó szekunder tekercseit gond nélkül lehet práhuzamosítani, ha a feszültségük azonos. Nálam ez a feltétel megvalósult, és az egyenként 6A es tekercsekből így lett 12A terhelhetőség.
A másik felvetésed már kényesebb probléma. Ugyanabba a csoporba tartozik, mint a "jók a tranzisztorok" kérdés.
A tranzisztorok jók, a bekötés jó. Persze nem lehet kizárni az ilyen tévedéseket sem, de azért túlzás innen kezdeni a problémamegoldást. Ha konkrétan látsz valamilyen hibát a bekötésben, azt nevesítsd és meg fogom nézni, és ha én tévedtem akkor revideálom az álláspontomat.
Más.
A rajzod számomra éppen azonos az enyémmel, eltekintve az egyetlen áteresztőtranyótól. (és természetesen az "elhagyható" alkatrész nélkül). Az-az mégse mert éppen az a kritikus 100ohm itt már csak 10. És azt el se tudom mondani, mennyivel jobban tetszik ez az érték.
Viszont adódik a kérdés, ha nálad frankón működik, nálam miért nem? (mondja valaki, hogy a 100ohm miatt!!)
Alkotó
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
> Magát a rajzot sem értem már alapból, főleg az a 100ohmos
> ellenállás zavar nagyon. De attól hogy én nem értem, még
> vígan működhetne akár jól is.

Roviden igy mukodik a kapcsolas, hogy terheles nelkul a 7812
adja a kimeno feszultseget, az IC nyugalmi arama nem ejt
akkora feszultseget a 100 Ohmos ellenallason hogy kinyisson
a tranyo. Ahogy elkezded terhelni, az IC kimeno es igy bemeno
arama is novekszik. A nagyobb bemeno aram kinyitja a tranzisztorokat.
Az emitterekben levo ellenallasok a tranzisztorok kozotti szorast
hivatottak kiegyenliteni. Egy tranzisztor eseten elhagyhato.
Dioda rajza ezert hibas mert egy tranzisztornal es kollektorhoz
teve az ellenallas nem csinal semmit (bar ettol meg ahogy irta is,
tokeletesen mukodik).


Latom nagyobb ellenallast tettel bele egy kicsit,
es mar hataron van mert a kataloguslap szerint a nyugalmi
aram 8 mA az mar 110 Ohm-on a tranyo nyitofeszultsegenel nagyobb
feszultseget hoz letre. Szerintem egy kicsit mar nyitva vannak a
tranyok es a 7815 probalja akimeneten "lenyelni az aramot" de
mivel erre nincs felkeszitve, nem sok sikerrel.
Mivel a terheles hatasara nem leesik hanem felugrik(!) a kimeno
feszultseg azert valoszinuleg a tranzisztoraid jok es jol is vannak
bekotve (direkt megneztem megegyszer es az adatlapjat is).

Probald meg csokkenteni a 100 Ohm-os ellenallast. Inkabb kisebb
legyen mint nagyobb! Kisebb ellenallasnak csak annyi a hatulutoje,
hogy jobban fog melegedni a stabilizator IC. Szerintem fele/harmada
is tokeletesen megfelel es igy az IC is jobban erzi magat hogy nem
kapja hatulrol az "aldast".
(#) Alkotó válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Köszönöm az információkat. Külön öröm , hogy éppen ezt akartam hallani, azaz megerősítést vártam. (kicsit restellem a 110ohmot, de az volt kéznél, lusta voltam keresgélni.
Ki fogom próbálni kisebb értékkel, és majd mesélek a tapasztalatokról.
Ha kicsit reálisabban akarom visszaadni az akkumulátor feszultségét, akkor megemelhetem egy zénerrel a stabilizátor "föld lábát (vagy egy sima diódával záróirányban, az is jelent 0,7V-ot)?
Alkotó
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem