Fórum témák
» Több friss téma |
hy
szeretnék építeni egy antenna forgatót, a mechanika az nem lényeg lassan kész is. Csak kéne valami vezérlés neki. A legegyszerűbb ha 2 nyomógombot berakok amelyik jobra vagy balra tekerné. De télen a fűtött műhelyből nem tom megállapítani hogy merre is áll éppen. Olyanra gondoltam hogy beteszek egy kis helitrimmert az antenna tengelyére amit forgatok. Majd valami fesz komparátoros hídáramkörös cuccal valahogy forgatom úgy hogy bent van egy poti ami fel van cimkézve Észak DÉl stb és ha ode állítom hogy pl É akor addig tekeri még oda nem ér. Ebben szeretnék segítséget kérni.
csá ráksz rá 2-ledet jobb illetve balirány
Szerintem nem kell helipot, ha egyre gondolunk. Elég egy megbízható normál poti
olyan áttétellel, hogy ha pl. az antennát tudod forgatni 340 fokot, ez megfeleljen mondjuk 240 fokos poti elmozdulásnak. A poti "széleit" ne használd... Utána keresel egy 8 LED-es UAA-s kapcsolást és azzal kijelzed, hol van az antennád. Ha ez már megy, ráérsz automatizálni. Amennyiben 3-6 elemes az antenna, bőven elég az É-ÉK-K... felosztás, a vízszintes nyílásszög úgyis elég nagy.
AhA!
Bocsika, hogy beleokoskodom, de a potis megoldást el lehet felejteni, főlrg ha UAA180-ast akarsz meghajtani vele. Mire a poti jelet leviszed a sufniba annyi zajt fog összeszedni, mint egy antenna. Én annó külön árnyékolt kábelen vittem a poti jelet a szobámba és a jel olyan volt mint egy hullámvasút :csodalk: . De lehet tévedek és van egy tuti kacsolás is erre. Asszem megjelent a rádiótechnika évkönyvben is egy antenna pozíció visszajelző kézi készülék. sok reed relével meg diódák, meg 7szegmens kijelző. Azt kellene megcsinálni. Esetleg léptetőmotor?(bonyolultab) üdv
Rádiótechnika 1993/4 183.oldal
Antennaforgató szervoelektronika Ez kell neked, ahogy forgatod lent a potit vele megegyezően forog fent az antenna.
Gerry..... ha 1 megás potit raktál be, akkor nem csoda..
Ilyen célra kisimpedanciás alkalmazást szoktak használni, hi... aztán meg van aluláteresztő szűrő is. Ennyi.
Ha még tovább akarod cifrázni akkor megcsinálhatod úgy hogy beraksz egy 2:1-es áttételt mindkét potihoz így te 360 fokban körbeforgathatod a lenti tengelyt és az antennát míg a két poti csak 180 fokot forog.
Lent a műhelyben lévő elektronika dobozának fedelére nyomtatsz egy térképet kibököd a lakhelyednél, a lenti tengelyt áttolod a lukon, a forgató gomb alá ragasztassz egy átlátszó plexi korongot amire rárajzolod az antennakarakterisztikát és már mehet is a DX-elés!
hy
köszönöm a rajzot pont ilyenre gondotltam. Most a többeikek is válaszolnék. Azért akarok heli potist mert akkor nem kell bibelődni az áttétellel. Igazából tegnap a rdióamatőr találkozón ugyan ilyen komparátoros forgató volt csak nagyon drágán. Meg ha az ember meg tudja csinálni akor minek vegye. Amúgy a klubba és van egy yeasu(nem igy kell irni) antenna forgató az is ezn elvn működik csak visza is jelzi hogy hol áll éppen
Tudom, hogy építenin szeretnél, de hosszú távon jönnek elő igazán a problémák. Az elektronika nem nagy dolog, de mechanikailag nem egyszerű kivitelezni. Legyen könnyű,legyen víznek ellenálló, legyen pontos, legyen erős, ellenálló az antennába kapaszkodó szélnek . Sok amatőr bicskája beletörött már.
Tudom nem szép dolog, de a kisebb típusok nem drágák (kb 50EUR) pl: AR303 http://www.wimo.com/cgi-bin/verteiler.pl?url=yaesu-rotator_e.html KOPEK AR1002 http://www.point.de
Túl bonyolítod komparátorral meg potival !
Sokkal egyszerűbb ha a pozíciót reed relével csinálod meg ! Poti kopik , mechanika kell neki ... áttétel ..stb. ahány irány akarsz kijelezni annyi reed relé kell meg 1 mágnes. Visszajelzésre meg váltófeszt használva felezheted a drótok számát is ! Csak diódázni kell a pozíciókat . Tehát 8 irányhoz kell 5 szál vezeték. 16 irányhoz meg 9 vezeték. Ennél többet meg nem érdemes kijelölni !!! Mert az antennák irány karakterisztikája ennél szélesebb mint 360/16 = ~22 fok. Visszjelzést ledekkel meg tudod oldani . A táplállást meg 1 csengőreduktorral . A Te igényeidnek bőven megfelel a ez a felbontás. Villamos szerelvény/ alaktrész boltba lehet kapni 10 eres vezetéket is az pont elég a 16 irányszög vissza jelzésére is (azthiszem "Riasztó" vezetéknek hívják) . Ehhez csak 16 db led kell és 16 db dióda 16db reed relé 1 mágnes , 9 szál vezeték és 1 csengő trafó . Ha nem akarsz reed relét akkor sima nyák lemez darabot körbe jelölsz 16 szeletre. Ezek konturjait 1 rajztűvel kikarcolod (marathatod is paneltervet csinálva hozzá) a közepét kifúrod és 1 leszedő közös érintkezőt raksz rájuk mint a tárcsás yaxle kapcsolónál. Ilyen elven működött 20 éven át 1 barátom vissza jelző rendszere hibátlanul !!! kb.: ingyé csinálta ... na jó ledet azt nem bontásból hanem boltból vette meg .
hy
2reed reléárán kijött a cucc. Mindjárt kész jobban kisöpörtem a műhelyt és összetarháltam annyi alkatrészt amennyi kell. Mechanika ne izguljatok nem negy valami. Találtam egy lada ablaktörlő motort áttételestől ez még gyors de akadt még ithon valamiről leszedett áttétel ház mát össze is van építve. Potméterre minek áttétel. Holnap veszek két heli potit ami mondjuk 3szor köbefordul és csak az antenna tengelyére ráragasztom ennyi. Valóban a poti el tud kopni de ennyira nem igazán van igénybevéve hogy rengeteget forogjon nézetek meg egy erősítőthangerő potiját. Nem kell fél évente cserélni. Ami keményebb az időjárás. Itt marad a szerelvénydoboz leragasztva. Így nincs goond a vízzel csak a hőmérséklettel. Ha nem birja akkor megépítem a reedreléset. Igazából nem bubkokrata csak két heli potit amit esetlég felhasználhatok.
itt van a visszajelző érpár felezős kapcsirajza ...
Hasonlót építettem 1000 éve a padlástérben levő antennához. 4 rögzített irány (4 tv átjátszó) 6 ér kábel, 5 relé, 4 nyomógomb, 4 led.
Kiválasztott irány gombját benyomva, odafordult az antenna, majd a led jelezte az irányt. Valami ilyesmi volt : 1 Solt 2 Yugoslav ?? 3 Bp-Szlovákia 4 osztrák ??
Tapasztalatból tudom a reed-relés megoldásnál nincsen jobb. Ebből annyi kell, hogy az antenna iránykarakterisztikájának 3dB nyílását lefogja. Be lehet a mágneseket úgy is állítani, hogy egyszerre két reed záródjon, ilyenkor a köztes szögben áll az antenna.
A potis módszernél eddig nem találkoztam problémával a zavaró jeleket figyelembe véve, pedig én adó melett használtam. Amennyiben ismert a venni kívánt jel irányszöge nem elvetendő a komparátoros megoldás, amikor azonban ismeretlen sokkal jobb megoldás a két gomb: az egyik jobbra, a másik balra. Mindkét esetben figyelni kell arra, hogy ne forogjon többet 360 foknál különben eltépődik az antennakábel illetve úgy megcsavarodik, hogy a belső ér pár nap alatt megtörik. A motor sebességére is figyelni kell, nagy sebességnél a hirtelen irányváltásnál már az első alkalommal el is dobható a fogaskerékrendszer. (30W-os motornál - ez elég lehet egy kb 5-6kg-os antenna forgatásához- a sebesség kb. 40s/360 fok) Illetve nagyobb antennánál a forgáson kívűl mechanikailag fékezni kell az antennát, különben szintén mehet a fogaskerék a szemetesbe.
én anntena forgatot 12voltos ablak mosó motojábol csinálom csak az a baj mindi a csöre feltekeredik a vezeték
Tegyél végálláskapcsolókat, hogy ne forduljon körbe többször...
Üdvözletem!
Egy Diseqc-s antennaforgató vezérléséhez kérnék tőletek segítséget. A lényege, hogy egy 22 kHz-s 650mV Vpp szinuszhullámot kellene egy 18 Voltos DC feszültségre ráültetni. A szinuszjel, táp adott, csak azt nem tudom hogyan kellene a kettőt összehozni.
Transzformátorral. Egyik oldalára adod a színuszt, a másikat meg sorbakapcsolod a táppal. Csak ne felejtsd el a transzformátort egy kondenzátorral is áthidalni, hogy a nagyfrekvenciás jel zavartalanul átmenjen az egészen. Az lenne az ideális, ha a transzformátor körében levő induktivitások és a kondenzátor 22kHz-en rezonálnának.
Köszönöm válaszodat!
Majd jelentkezem az eredményekkel.
Hi Mesterek.
Szereztem egy 2m es tányért. Ehez szeretnék csinálni egy forgató motort és persze elektronikát. Találtam ezt és az érdekelne ehhez milyen forgató motor kellene. Gondoltam Én egy kétirányú, mondjuk egy ablaktörlő motorra (úgy tudom azok azok). Csak ez kapcsolási rajz 6V be táp van, szerintetek? Segítséget, ötleteket előre is köszönöm.
Milyen tányért? Mit fogsz vele (sat, analóg, digi, vagy mi?) Ha sat, milyen beltéri? Hány fokot forgatnál? Kicsit pontosíts.
Hello, a mechanikától függ a kívánt motorteljesítmény. Az ablaktörlő motor valószínűleg jó választás lesz, igen nyomatékos, és forog még 5V-ról is. Ha lassúnak találod, emelheted a feszültséget.
HELP.Utálom az upc + t-home-ot.Mind a 2 jól kib..velem.Röviden:Van most egy 50cm-es parabóla-antennám, mely eddig az ASTRA satelitra volt irányitva és igy foghattam a számomra fontos német adókat plussz magyar adókat mint pld. HirTV, cool, m1/2, stb.
Az upc nekem rossz indórmáció alapjáúl elforgatta a vevőfejem úgy, hogy az eddigi jó néhány német adómból EGY SEM maradt.De él még egy hűségszerződésem velük arra biz.csomagra sajnos decemberig.Szeretnén vissza forgatni az ASTRÁRA, de akkor meg elvésznek nem dokára a magyar adók is.Ajánlották, hogy műholdvevőmet un. „poziciónerrel” és automatikus mozgató mechanikával szereltessem fel.Ki tudna nekem ebben segiteni, vagy ki bir tapasztalattal?Réka
Ha jól tudom, a UPC is költözik a Thor műholdra a nyugati 1 fokra, így első körben oda lenne érdemes elfordítani az antennádat. Egyébként egy ilyen forgatót kellene felszerelni: Link Nekem egy ilyen van a 110-es antenna alatt néhány éve, egyelőre még működik. Igaz, nem túl sokat használom, de kint van az esőben, fagyban, napon állandóan.
Sziasztok,
az oldalamon elkezdtem tervezgetni egy egyedi forgatót. Mit gondoltok róla? az oldalam egyik cikkje Lenne néhány kérdésem: -Ti hogyan oldanátok meg a pozíciólekérdezést? (a 359 illetve 90 darab fém tüske meg a kefés érintkező nem biztos hogy a legjobb, akkor sem ha komoly digitális elektronikát építek hozzá) egyébként fontos hogy egyszerűen lehessen kezelni digitális elektronikával, aztán azt meg LPT-n PC-vel (valszleg sok relé is lesz benne) -hogyan oldanátok meg, hogy hó és eső ne essen be, de a megfelelő karok, rudak ki tudjanak nyúlni, és tudjanak mozogni? (gondoltam olyasmi gumi dologra, ami az autóban a sebességváltó karon van) -milyen DC motorokat ajánlotok? nem léptető motort szeretnék (stepper) hanem sima DC motort, két darabot, lehetőleg darabját ezer Ft alatt vagy még olcsóbban esetleg valami garázsban kallódó eszközből kiszedett motort nem lehetne használni? tudtommal itthon minden ilyen dolgunk 1 fázisú váltóáramú motor, vagyis a forgási irány megváltoztatása nehézkes, a fordulatszáma meg túlságosan nagy (például centrifuga, mosógép, porszívó) ezek szerintem nem jók, egy ezeknél kisebb, de azért nem kicsi DC motor kéne 12V-ról, (1fázis AC forgásirányának megváltoztatásához szerintem bonyolult mechanika kellene, 3fázis AC 400V-ot meg nem akarok, de ott elég megfelelő két fázist felcserélni) és még egy kérdés, van egy elég profi 12V-os 60W-os tápegységem, erről szeretném meghajtani mindkét motort, és az összes elektronikát, tehát szerintetek a két motor egyenként ha mondjuk 10-10W-os legfeljebb (és még 1-2 W elektronika), az úgy elég lehet a hajtáshoz? Vagy olyan nagy motorok kellenek, hogy a 60W-os tápegységem már nem lesz elég, és új kell? Köszönöm a válaszokat. (Egyébként BME-VIK infós vagyok, de bizonyos analóg elektronikai dolgokban, illetve mechanikában (fogaskerék, lánc, stb.) nem vagyok jó (még).)
Hello, A pozíció lekérdezésnek analóg módja a megfelelő minőségű potenciométer, "komoly digitális elektronika" esetén az enkóder.
- Az időjárás elleni védelmet én úgy alakítanám ki, hogy a bejutó eső olyan úton folyjon le és ki, hogy az kárt ne tegyen semmiben. Amúgy vizet mindenhol kapni fog, mert a páralecsapódás mindent elér. Az összes csapágynak, csatlakozónak nyilván porvédettnek kell lennie, a mechanika anyaga legyen alu, avagy kóracél. -Motornak jó a DC, pl amit a gépjárművek ablakemelőiben, vagy ablaktörlőiben használnak. Ezek porvédettek és a lassító mechanika is benne lehet (van) AC-t nem ajánlanék. -A 60W-os tápot kevesellem az általad felvázolt elrendezéshez, az ugyanis elég nyomatékigényes. Ha ugyanis az antennát annak súlypontjában forgatnád, akkor jóval kevesebb teljesítménnyel mozgatható. Az én elképzelésem 30-40W-os motorokról szól, tengelyenként, gondolva a szélterhelésre, és a mechanika esetleges hibáira. -A mechanikáról annyit, hogy a gyengéje a súlypontja, és az a kar, amin az antenna van. Azt mindenképp el kellene hagyni, és az elevációt az antenna "tövénél" intézni. Feltételezem, hogy ezt nem akarod 0-90 fokig, igy oda egy lineáris hajtás is megfelelhet.
Ennek a kétféle pozíciólekérdezési dolognak utána fogok járni, köszönöm.
Mindenképpen 2 külön szöget szeretnék állítani, mert így mindenféle irányba elforgatható. Végiggondoltam, és valóban lehetnek problémák ott, ahol mondod. Először is, a rajzom nyilván nem tökéletes, de a felső doboznak csak a tetején van rés. Így nem lenne elforgatható 90 fokban, tehát a felső lap közepétől a bal oldali oldalsó lap közepéig kellene rés. Mégegy probléma eszembe jutott. Fölfelé legfeljebb függőlegesig vezérelhető, annál "hátrább" nem fog lettyenni. Viszont amikor függőlegesből elkezdem a másik irányba vezérelni, és mondjuk 45 foknál megállítom, lehet, hogy tovább "lettyenne" egészen a vízszintesig. Ehhez kellene valami olyan szerkezet, ami kicsit mozdít rajta, majd megfogja. A baj az, hogy mindkét irányba szeretném mozgatni a felső rudat. Ezek szerint kell egy jó nagy táp (legalább 100 W körül).
Eszembe jutott mégegy pozíció-lekérdezés. Veszek egy nagyon jó minőségű potmétert (változtatható ellenállás), ami nagyon strapabíró, ipari alkalmazásokhoz ajánlott. Ilyenből veszek kettőt, és mindkét helyen úgy állítom be, hogy a legkisebb értéke és a legnagyobb értéke feleljen meg a 0, 359, 0 és 90 fokoknak.
Ezután építek egy speciális digitális ellenállásmérő műszert, és az ez által szolgáltatott ellenállás-értékeket, binárisan odaadom a PC-nek. Az pedig ebből kiszámolja, most éppen mi az aktuális 2 szög. Ha kellően ritkán használom a rendszert, talán nem megy tönkre hamar. Ja, és hőmérséklettől függően változhat akár az ellenállás. Ugye a weboldalamon írtam, hogy elhelyezek az elektronikán hőmérőt. A két poti közelében is elhelyezek 1-1 hőmérőt (mondjuk valami dióda szerűt), és tesztelésnél addig fűtöm a szerkezet dobozát a szobámban, amíg a vezérlő pc ki nem írja, hogy az egyik poti mondjuk +40 fokos. Ekkor minimum és maximum állapotban megmérem az ellenállást. Ugyenezt eljátszom egy fagyasztóládában, mondjuk -30 foknál. Aztán +22 fokon is eljátszom. Ekkor tudni fogom, a hőmérséklet hogyan befolyásolja az ellenállásértéket, és ezekkel a PC-m tud majd számolni. Nehogy a nagy nyári hőségben, vagy a téli hidegben pontatlan legyen. Mit gondoltok? |
Bejelentkezés
Hirdetés |