Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Áram- és feszültségmérés mikroprocesszorral
Témaindító: tibiiii00, idő: Ápr 6, 2009
Témakörök:
Analóg kapcsolóval (persze a 4052-nél precízebb kapcsolók is léteznek):
Egyébként én nem bolygatnám a referencia feszt. Hagynám minél magasabb értéken pl 3-5V magasságában. Attól hogy leosztod 1V-ra vele együtt közelebb kerül az ADC lépésköze is a belső ADC komparátor esetleges offsethibájához.
Képzeld csak el ha adnék az ADC-nek 50mV referenciafeszt és 10 bites ADC vel elvárnék megközelítőleg 50uV pontosságot. Hát azért ez nem így működik. Pontos méréshez mindent figyelembe kell venni és az első a jó referenciafesz.
A +-5V rendelkezésre áll, OP07 szinte követeli. Össze kell dobnom breadboardon, és tesztelni, mielőtt felkerül a nyákra. Köszi a tippet mindenkinek!
Ez a 4052-es is tetszik, az egyik pdf-ben írja, hogy az IC bekapcsolási ellenállása nem befolyásolja a mérést, mert a műveleti erősítő kimenetével sorosan kapcsolódik, a másiknál pedig ki lehet korrigálni a potikkal, és ez a soros ellenállás elvileg elhanyagolható, másrészt pedig kikorrigálható. Most már csak dönteni kell... Csak. A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2016
Üdv!
Esetleg használhatsz PGA-t. Így a sönt, vagy az osztó akár fix értékű is lehet. Hátránya, hogy ha áramot a pozitív ágon méred, akkor kell egy OPA elé, sajnos ezek csak egy tápfeszesek és max 5V.
Így sikerült összehozni. A sönt 0.01ohm, hogy 10A-nál se kelljen 1W-nál többet eldisszipálnia. Az OP07 offset hibája 75uV maximálisan, tehát 7.5mA-t tud tévedni az árammérés bármilyen irányba. A FET-ek soros ellenállása olyan 0.1 ohm, tehát elenyésző. Az OP07-nél a 47k poti és a 100K ellenállással 21-31X erősítést tudok beállítani, ez elég nagy átfogás. A söntök sem mindig 0.1ohmosak, ami nekem van azok inkább 0.12 ohm értékűek. Lehet, hogy 11-12db-ot kell párhuzamosan kötnöm, hogy 0.01 ohm körüli értéket kapjak. Mit gondoltok?
szerk: Egy hibát már látok, áram mérésnél a legkisebb erősítésen kell álljon a mérőrész, tehát minden FET ki van kapcsolva. Ez fontos, hogy pl. AVR reset esetén se legyen túlcsordulás, ha nem muszáj, ne kelljen a túlfeszültséget se levezetni. A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
A feszültségosztónál érdemes kisebb ellenállásokat berakni, hogy az AD minél kisebb forrásimpedanciát lásson, ha nagyot muszáj, leválasztó OPA kell. A FET-es kapcsoló csak pozitív feszültséget oszt helyesen.
Az áramméréshez különbségképző kapcsolás kell, ha felső söntöd van, a közös módú feszültségre is figyelni kell.
Szia. Köszi.
Az árammérő söntöm a GND-re csatlakozik. Az OP07 neminvertáló lábához berakok még egy soros ellenállást, a 5A-es álláshoz számítva, a többi állásnál meg a potikkal tudom állítani a nem ugyanakkora bemeneti ellenállás miatt létrejövő offsethibát (remélhetőleg). 220K szerintem elég, majd várok, hogy szépen feltöltődjon az ADC kondis bemenete.
Az invertáló alapkapcsolás így néz ki, nincs osztó a föld felé. A nagy bemeneti osztó azért veszélyes, mert az AD bemeneti ellenállása "elhangolja", bár itt a potikkal ki tudod szabályozni, csak ilyenkor nem az osztó arányát kell beállítani.
"neminvertáló lábához berakok még egy soros ellenállást" - itt a te rajzodon levő R2-re gondoltam.
Az ADC-nek nincs valós bemeneti soros ellenállása, hanem egy kondenzátort tölt közvetlenül az analóg PIN-ről. Azért szoktak bemeneti ellenállásnak 10Kohm-ot saccolni, mert ilyenkor tud elég gyorsan feltöltődni a kondenzátor, és nem okoz hibát a mérésben. Az én esetemben átkapcsoláskor úgyis fogok várni kicsit, és az ADC mérésemmel se fogok sietni, bőven elég, ha 50-100mS-ként lesz használható értékem, ebbe még átlagolás is belefér.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
Arra céloztam, hogy az invertáló kapcsolásban nincs a föld felé zárandó ellenállás.
Ha jól emlékszem Te Atmelt választottál, de pl. PIC-nél így van (és szerintem nagy csodák nem lehetnek a megvalósításban):
Az OP07 ilyen kicsi tápfeszre nem a legjobb választás, a kimenet nem fog +3V-nál sokkal nagyobbra felmeni. Célszerűbb lenne valamilyen rail-to-rail kimenetű erősítőt választani, vagy valamilyen fetes kimeneti fokozattal ellátni.
+-5V-ról hajtom, és a referencia feszültség 2.5V, tehát ennél nagyobb feszültséget nem is kell, hogy kiadjon. De igaz, elég közel van a korlátaihoz, ha csökken az 5V kicsit, bajban lehetek. Majd figyelembe veszem ezt is, köszi.
Ktamas66: én úgy tudom Proli007-től, hogy minden bemenetnek ugyanazt az impedanciát kell látnia, tehát a ninvertáló és a föld közé kell egy ellenállás, mégpedig a visszacsatoló ellenállások párhuzamos értéke. A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2016
Hogy működik az áramerősítő megoldásod? Az erősítést beállítod a 4,7k / 100k-val. A föld felé FET-tel kapcsolgatott ellenállások hogyan befolyásolják az erősítést?
A 4k7-et söntölöm más értékű ellenállásokkal. A kimenetről mondjuk 120K van visszacsatolva. Ekkor először 120/4.7, vagyis kb. 25x-ös az erősítés, ha bekapcsolom az egyik FET-et, amivel soros 4k7 van, akkor az erősítést beállító ellenállások aránya 120k\(4k7 párhuzamosan 4k7-tel), vagyis 120/2.35, ami kb. 50x-es erősítés, és így tovább.
Értem már... Leesett... Az Isense felé kellene a FET-eknek párhuzamosan kapcsolni az ellenállásokat. Így az első ellenállás értékét tudom felezni, így az erősítést duplázni. Másik megoldás lenne, ha az erősítés fix lenne, előtte pedig a bemenő jelet osztanám le kisebbekre. A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2016
Hogy lehet kiterjeszteni a 0-tól 5V-ig terjedő méréstartományt 0-tól 24V-ig, ha feszültséget akarok mérni egy PIC-cel?
Feszültségosztóval. Leosztod ötödére, így 0-25 V-ig tudsz mérni, van benne némi biztonsági tartalék is.
Na jó,de honnan tudom,hogy épp 0-5 között mérek,vagy 5-10,vagy 10-15,vagy stb..?
Nem 5-10 vagy 10-15 között, mindig 0-tól indul a mérés. A felső határt pedig az osztásviszony adja meg. Ötödére osztva 0-25 V a méréshatár.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2016
Sziasztok!
Abban kérném a segítségeteket, hogy azt hogyan tudnám megcsinálni, hogy 2KV-10KV os értékek ( tehát nagyfesz) értékeket méressek PIC mikrovezérlővel? Nagyon remélem, hogy tudtok segíteni.
Vásárolsz egy nagyfeszültség mérésére alkalmas előtétet:
Nagyfeszültségű mérőszurony Annak kimenetén általában 0-2 V jelenik meg, az már a mérhető tartományban van.
Csak óvatosan, mert egyáltalán nem biztos, hogy ebben az osztó alsó tagja is benne van. Mert osztásarány nincs ráírva csak a 400Mohm ellenállása. (Papírt is kellene látni, nem csak a mérőcsúcs képét..
Szia!
Több információ kellene. Ha a mérőkör a földponthoz rögzíthető, akkor nagyfeszültségű feszültség osztókat kell csak készítened. Ha ez nem járható, mindenképpen kell leválasztás. Vagy mérőtranszformátorokat veszel, amelyek nem éppen olcsók és csak váltófeszre jók, vagy a mérőkört a nagyfeszültségű potenciálra építed. Ha az utóbbi (feltehetőleg olcsóbb) megoldást választod, a tápellátást és a jelleválasztást kell megoldanod. A tápellátás vagy tápláló transzformátorral (lehet nagyfrekvencián is, de a szigetelési elvárások nagyon nagyok ?10kV-os huzallal trafót tekerni?), vagy esetleg a mérő osztóval táplálod meg a PIC-et. A jelleválasztás sem egyszerű, mert sima optocsatolót erre a feszültség szintre már nem nagyon találsz, inkább optikai kábel, esetleg egyedileg készített optocsatoló (led-fotodióda páros megfelelő tokozással), esetleg transzformátoros leválasztás kell.
Sziasztok!
Egyenirányított 3 fázist (564V) szeretnék mérni egy PIC mikrokontrollerrel. Ezt megtehetem egy egyszerű feszültségosztással? Így nem lenne túl nagy a forrásimpedancia? Köszönöm!
Megteheted, azonban nézd meg a PIC AD átalakitójának belső ellenállását és ahhoz méretezd az osztót.
Villanyórában a 3f bejáraton 3x 1.2Mohm /5W ellenállások a felső tagok, alsót már nem tudom megnézni sajnos. A szűrőkondi pár nF (a supresszor belső kapacitása). Többi szűrés szoftver. Ha gyorsan változik a jeled illetve gyorsan kell reagálni, akkor mindenképp számolj RC szorzatot, hogy le ne késs a változásról.
Köszönöm mind a kettőtöknek!
Nem lesznek gyors változások. Túl gyakori mintavételezésre sem lesz szükség.
Az 5W nem a melegedés miatt van (be is baxxna), hanem a jó fesztűrés miatt, igen nagy (fizikailag) ellenállások. Ki kell bírniuk egy esetleges villámot is, a fogymérő területének legalább 20%-t csak ez foglalja, tehát van hely neki, direkt! Érdekes, hogy az ARM uC tápját viszont egy LNKxxx IC csinálja, ami mocskosul nem foglalkozik a többi zavarral, tehát a "leggyengébb láncszem". A uC nagyon csúcs, mindent mér (oda-vissza), a körülötte lévő dolgok általánosak. Ha nem ajándékoztam volna el a kupacot, tudnék képet feltenni. (talán, aki elvitte...)
Sziasztok!
Még egy kérdésem lenne az egyenirányított 3 fázis mérésével kapcsolatban. A mérő eszközök áramköre egy külön tápról menne és félek, hogy a nagy teljesítményű fogyasztó (15kW) rángatja majd a földet. Áramot is szeretnék mérni egy 50 amperes shunt ellenálláson. A mért feszültségeket egy 1:1 DC-DC konverterrel leválasszam a pontos méréshez? Vagy felesleges lenne ilyet csinálni és a két táp földjét kössem össze egyenirányítás után? Idézet: „A mérő eszközök áramköre egy külön tápról menne és félek, hogy a nagy teljesítményű fogyasztó (15kW) rángatja majd a földet. Áramot is szeretnék mérni egy 50 amperes shunt ellenálláson. A mért feszültségeket egy 1:1 DC-DC konverterrel leválasszam a pontos méréshez?” Én okosan földelnék. De nem értek hozzá. |
Bejelentkezés
Hirdetés |