Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   780 / 849
(#) Bakman válasza sargarigo hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Ott a pont, külön tápegység a legtutibb megoldás.
(#) KoblogPerGyok válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Ok, akkor a 24V stabilnak nevezhető.

Igen, én a hidat ezért használom, mert a fordított polaritást megoldja, legalábbis nálam. Sajnos elfüstöltem én is ilyen hibával már dolgokat.


Idézet:
„A présgép DC24V-os rendszerét úgy csinálták meg, hogy a 230V/DC24V-os táp állandóan megy. Ha megnyomják a "zöld be" gombot, akkor egy mágneskapcsoló adja a DC24V-ot a présgépek felé.”


Gondolom a présgépekben villanymotor van, így szerintem a motorok tekercselései miatt "visszarúg", azaz U=dfi/dt miatt nagy feszültségtüskék alakulnak ki, meg fordított polaritással ráadásul. Szerintem itt lehet a gond. Ebben az esetben szűrni kell, meg egy komolyabb diódával gátolni a fordított polaritást, le kell vezetni ezeket a tüskéket.

Szerintem erre van valami gyári megoldás. De ha ezt beteszed, az arduino-t még ne tedd rá, maximum csak a DC-DC konvertert, hogy az bírja -e a dolgot...

De sajnos én többet nem tudok, de aki itt van azok szakik, szerintem megoldják neked ezt a problémát.
(#) Zoli_bácsi válasza sargarigo hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Amikor megy a présgép, már nincs semilyen rendellenesség. Megjárattuk rendesen a présgépet, hülyére kapcsolgatva a szelepeket, mágneskapcsolókat. Egyedül, amikor a fő be gombot működtetjük, illetve a piros ki gombot működtetjük, akkor van bibi.
(#) Skori válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Az arduino I/O lábai le vannak választva optocsatolókkal? (ipari környezetben ajánlott, akkor is ha más nem indokolja).
A tápba (mindkét ágba) kellene néhány ohm soros ellenállás, a graetz után meg egy nagyobb puffer (és esetleg szupresszor dióda is).
(#) KoblogPerGyok válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 / 1
 
Mégvalami eszembe jutott.

Mivel nem látjuk a gépeket, nem is tudhatjuk pontosan mik is történnek. De mi van akkor, ha a présgépek tartalmaznak nagy kapacitású kondenzátorokat? Ezek fel vannak töltődve, kikapcsoláskor ezek rövid ideig áramforrásnak minősülhetnek, azaz a táp felől nem kap semmit, de a kondikról kaphat. Nem fordulhat a polaritás? Azaz nem nagyon rúg vissza, csak fordított polaritást kap?

No mindegy, én nem agyalok rajta többet, mert csak ilyesmik jutnak eszembe...
(#) Zoli_bácsi válasza Skori hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Nincs leválasztva, ugyan a présgéppel nincs kontaktban az Arduino, de gondolok rá legközelebb.

Esetleg a nyákon lévő DC-DC konvertert lecserélhetem egy jobb típusra.

DC-DC konverter (TSR)
(#) Zoli_bácsi válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Való igaz. Nagyon nehéz ötletelni a semmit látva. Abszolút. Tisztelettel köszönöm az ötleteket. Hasznosak voltak mind. Látatlanban nagyon nehéz bármit is mondani, természetesen. A Gratz híd egy nagyon jó ötlet a polaritás végett. Szupresszor dióda választás esetén mit kell figyelembe venni? 24VDC a táp, az áramkör kb 300-600mA fogysztású - a kijelzőn lévő számoktól függően.
(#) Skori válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Ha lecseréled a DC/DC konvertert, akkor esetleg próbálj meg egy olyat, ami leválaszt, hogy ne alakulhasson ki földhurok.
Ha hosszú vezetékek vannak az arduino-n akkor azok összeszedhetnek annyi zavart, ami már problémát okoz, akkor is ha nincs pl. a présgéppel közvetlen kapcsolatban.
(#) GPeti1977 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Nem jobb lenne egy PLC, amiben ki van alakítva a ki bemenetek leválasztása, a tápja is védett. De még itt is úgy szokták megtáplálni, hogy van egy 230/230 leválasztó trafó amiről megy egy 24 (12) V tápegység ma már kapcsolóüzemű, és az táplálja a PLC-t.
(#) KoblogPerGyok válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Mint mások már írták korábban sokkal jobb lenne külön táp. Erre megoldás lehet:

Bővebben: Link

Gondolom 230V van a közelben. Ezek sínre szerelhetőek, relék, trafók akármik mellé felrakhatóak. Mondjuk nem tudom mennyire egyen feszt adnak ki, de szerintem jók lehetnek. Olcsóbb, mint amiket megvettél, meg szerintem jól is bírják. Csinálsz kis dobozt, rajta egy sín, meg az ardoino-t is egy dobozba, amit esetleg rácsattinthatsz a sínre. Szerintem megoldás lehet, nem kell trafó, DC konverter, ilyesmi. A sínre tehetsz egyéb dolgokat is később esetleg. A fő fő kapcsoló kapcsolhatná ezt is, de ekkor gondolom kell plusz vezeték ezekhez is, de szerintem nem annyira drága a kábelezés.
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Lehet kapni DIN sínes dobozt... Abba mehet az arduino mindennel együtt. És van doboz, amiben meg a din sín van. Ez mondjuk megdobja az árat, úgy 10 ezerrer darabonként, de profibb lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2023
(#) Zoli_bácsi válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A présgépek és a vezérlőpult között 5-6 méter van. Magára a présgép dobozába van az arduino, ott csak 24V áll rendelkezésre. A présgépen nincs 230V sehol. Illetve két db 24V-os táp van, az egyik 24V-os táp a mágneskapcsolóké, a másik táp pedig a PLC, és egyéb vezérlő reléké. Mindkét tápra próbáltam kötni.
(#) Bakman válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Leválasztott DC/DC konvertert használj. Ha gond van a primer oldallal, a szekunder leáll, nem nagyon tud túlfeszültséget generálni.
(#) sargarigo válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Akkor a helyedben én még ráakasztanék arra a 24-re egy szkópot, hogy mi történik vele bekapcsoláskor és kikapcsoláskor.

Ha nincs 230v-od, akkor 24/5v-os trafót is lehet használni. Brainstorm
(#) Massawa válasza usane hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Már tudom hol a hiba, ( mit csináltam rosszul ) csak még nem volt idöm kijavitani. A billennökapcsolot fog kelleni visszabillenteni, ha befejezödik a cyklus).
(#) KoblogPerGyok válasza Massawa hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Aúúúú...
Pedig írtad is, hogy billenőkapcsoló... Erre felfigyeltem, de felülbíráltam magamban, biztos nyomógomb...
Remélem tényleg ez a hiba!
(#) cszotyi válasza Massawa hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Szia!
Neked felfutó vagy lefutó élet kell detektálnod a bemeneten.

  1. IN2_now = digitalRead(IN2);
  2.   if(IN2_now != IN2_prev)
  3.   {
  4.     if(!IN2_now)
  5.     {
  6.       IN2_falling = 1;
  7.     }
  8.     else
  9.     {
  10.       IN2_falling = 0;
  11.     }
  12.    
  13.     IN2_prev = IN2_now;
  14.   }
  15.   else
  16.   {
  17.     IN2_falling = 0;
  18.   }
  19.   if( IN2_falling )
  20.     {
  21.         Cycle();   // csak minden lefutó élnél hajtódik végre.
  22.     }


Persze a pergésmentesítést még meg kell oldani, de az már szerintem nem nagy ügy.
(#) Massawa válasza cszotyi hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A gomb a GND-re kapcsol. Azaz elöbb le fut, de az azt követö felfutora élre kapcsolja át a LEDet ill a state változot.
Ezt kell visszabillenteni a a Cycle végén, hogy ne induljon ujra.
(#) Massawa válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Igen, mert a gombbal üzembe kell helyezni a kod többi részét, csak az volt tegnap a hiba, hogy a gombbal kellett le is állitani, azaz visszabillenteni. Ez nem müködött, mert a Cycle ha elinditottam egyfolytában ment. A Cycle egy for hurok, de a loop-ban indul, azaz ha a gombbal bekapcsoltam a loopbol folyton meg lett hivva, ha lefutott a “for “ függvény.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2023
(#) usane válasza Massawa hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A kapcsolon atsiklottam. Gombbal is mukodnie kellene, csak a ciklus miatt a gombbra kevesebb ido maradt figyelni. Bar ha jol emlekszem azt irtad a ciklusban csak valami allapotbinllentgetes van, annak nem kellene sok idot igenzbe vennie, kiveve ha tele van delay-el. Akkor ne csodalkozz hogy nem juit ideje a gombra. Ilyenkor lenne jo a megszakitasos gombfigyeles. Mindegy, lenyeg, hogy megvan a hiba.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2023
(#) Massawa válasza usane hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Igen a ciklus tele van delayel meg véletlenekkel ( random ) meg hasonlo funkciokkal és az egész kb 10 perc alatt fut le. Szoval meglehetösen hosszu, de az a feladat, hogy véletleneket szimuláljon.
Természetesen most szinte mindet átmenetileg kiiktattam, mert akkor hetekig ülhetnék a monitor elött.
Szoval most csak az üres ciklust futtatom kb. 10 sec alatt. Bent hagytam minden lépésben egy kis 1 sec delayt meg kiiratom, hogy melyik lépésben van, és ha lefut vissza kell billenteni a bekapcsolt állapotot kikapcsoltba, És csak ezután kerülhet sorra az uj gombnyomás.
Nem kell okvetlenül tudni a gombbal leállitani a ciklust ( ezért nem kell a megszakitásos gombkezelés, elég csak, ha lefut a ciklus ujra lehessen inditani.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2023
(#) Lamprologus válasza Massawa hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Akkor Neked ez kell!
Useless Box!
(#) Massawa válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Kösz már minden ugy megy, ahogy el lett tervezve. Én hibám volt. Elfelejtettem a “for “ függvényt helyesen kezelni.
(#) Lamprologus hozzászólása Márc 30, 2023 /
 
Arduino IDE 2.0.4 könyvtár kezelőnél nem mutatja a telepített könyvtárakat.
Használni használja ők, de ha kiválasztom hogy a listában a telepítetteket mutassa akkor üres a lista.
Van egy index fájl library_index.json abban elvileg benne vannak...

Mit kéne tennem, hogy a sitában is lássam őket?
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2023
(#) usane válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Valoszinuleg van egy vagy tobb olyan library-d ami nem UTF-8 kodolasu. At kell oket allitani UTF-8 kodolasra.
(#) Lamprologus válasza usane hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Az hol, hogyan?
(#) GPeti1977 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Notepad++
(#) Lamprologus válasza GPeti1977 hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Na jó ... akkor azt már tudom, hogy mivel!
(#) pisti hozzászólása Ápr 1, 2023 /
 
Sajnos nem tudom feltölteni a progrmot a Nano-ra. A port-ok között sem jelenik meg a lap.
Letöltöttem a CH340 illesztőt, de ez sem oldotta meg a problémát. Win10 64 bit-es op.r. van a gépen.
Kell még valami programot telepíteni?
(#) Jonni válasza pisti hozzászólására (») Ápr 1, 2023 /
 
Melyik verziót használod?
Következő: »»   780 / 849
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem