Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Egy már rég 1.06-os szofverrel működő teszter ha megméri a 9V-ot,az5V-ot de nem lép be a kalibrációs menübe,nem mér semmit csak azt irogatja hogy Cell! akkor a proci dobott hátast ugye? Kondikat az LCM 3-mal mérek,ugyhogy nem hiszem hogy kondiba maradt villany nyírtaki.
Nem feltétlenül. A program fordításakor meg lehet adni, hogy mennyi legyen az a feszültségszint, amit már kisütött állapotnak vesz a vezérlő. Nekem például ezt feljebb kellett állítanom, pedig új vezérlővel próbálkoztam. Szerintem érdemes egy új vezérlőre áldozni ( 328-as ), s abba beletenni a legfrissebb programváltozatot. Több információt kijelez egy-egy alkatrésszel kapcsolatban, mint tette a korábbi program.
# The CAP_EMPTY_LEVEL defines the empty voltage level for capacitors in mV. # Choose a higher value, if your Tester reports "Cell!" by unloading capacitors. CFLAGS += -DCAP_EMPTY_LEVEL=4
Szia!
Szinte biztos, hogy a proci elhalálozott. Tegnap gyilkoltam le egyet én is, és ugyanezek voltak a tünetek. (becsúszott egy alkatrészláb a nyák alá mérés közben, és valószínűleg 30 V került valamelyik mérőbementre...) Mega328 csere után újra működik.
Annyira sajna nem értek a dolgokhoz,hogy fordítsak,akkor ez volt a legújabb progi, 328P-ben vollt-van benne. Az 1.10-est is próbáltam,ugyan az. Így jártam.
Sziasztok! Senkit nem akarok megbántani de szerintem tökéletesen teszi a dolgát ez a készülék amire elhívatott 1%-os ellenállásokkal is. A pontossága hozza a 30e ft alatti multiméterek pontosságát. Én a Morgo féle nyákot készítettem el smd-ben, de semmi gond vele. Köszönöm, hogy közzétette a terveit. Nekem méri a félvezetők lábkiosztását, ESR-t, zenert 50v-ig, induktivitást pontosan. Kapacitást is lehet saccolni vele. A automata kikapcsolás engem személyszerint idegesítene, ezért a Morgo terveit építettem meg. Tirisztor/triak tesztert meg csinál az ember egy égőből meg 2 kapcsolóból. Gondolom senki nem felejtette el megköszönni egy levélben legalább a szerzőnek az önzetlen munkáját?!
Ami talán homályzóna, hogy a kínaiak már gyártósort állítottak erre a projektre(ahogy a ruszki AVR el megvalósított LCM3 műszerre is), és 128x64-es kijelzőkkel plementálják. Valaki esetleg már épített ilyet? Ezen verzió érdekes lenne, mert van itthon pár kijelzőm. Hangzott itt el, hogy "le kell fordítani" meg egyéb absztrakt dolgok és 0,00001%-os ellenállás kell, de konkrétum még nem. Üdv
Az 0,1% pontosságú ellenállásokat nem maguktól találták ki a fórumozók, hanem a készülék dokumentációjában szerepel, s ezt a fejlesztők ajánlják. Valószínűnek tartom, hogy az én készülékemben is csak 1%-os tűrésűek vannak, s azok sem összeválogatva, mivel a három lehetséges kapocspont páron nem ugyanazt a mérést adja a műszer. Tervezve van, hogy kipróbálom összeválogatott alkatrészekkel, esetleg ha sikerül majd 0,1%-os drótlábú ellenállást valahol beszereznem, akkor azzal. A kísérletezés azért is várat még magára - mert bár a szükséges alkatrészek megvannak - a készülék ebben az állapotában is megfelel számomra, s egyelőre a kíváncsiságomat sikerült még háttérbe szorítanom. Javításnál szinte mindig itt van kéznél, jó segítség. Sok idő megspórolt már, amiért nem kellett katalógust fellapozni, hogy tranzisztorok kivezetéseinek sorrendjét kutassam.
Ezen a 0,1 meg sok nulla értékű alkatrész beszerzésen csak mosolyogni szoktam. Össze kell 2-3db-ból rakni, válogatni és kész. Lehet az ellenállást sorosan meg párhuzamosan is kötni, és akkor nem kell olyanon agyalni hogy honnan szerezzek be 0,1%-ost. SMD-ben még nagy hely sem kell neki.
Én is akarok építeni még egyet mert kellene, másrészt ami van azon még nagyon régi szoftver van. Valamelyik újabbal kellene megcsinálni, de már nem nagyon lehet követni hogy hol tart a dolog, meg hogy melyik miben változott az előzőhöz képest. Ha jól emlékszem valami 1.16-os verzió az utolsó. Mondjuk a nagy kijelzőnek nem látom értelmét csak azért hogy rajzolgasson, de ha olyanod van feleslegben akkor építsd meg azzal. Egy 2x16-os LCD 7-800Ft körül már van.
Én próbáltam egy ilyen kínait. A grafika miatt meglehetősen lebutított szoftverrel megy. Nincs rajta önteszt és a mérési pontosság egy szűk tartománytól eltekintve min.10%, de inkább csak 15% (L-C-R). Ami ugye inkább csak indikátor, mint műszer.
Idézet: „Hangzott itt el, hogy... 0,00001%-os ellenállás kell, de konkrétum még nem.” Ez így, * 0,1%-os ellenállásokról volt szó és ahogy Ideiglenes is írja nem véletlenül! Az AVR feszültséget mér és abból számol. A mérés pontosságát tehát a következők befolyásolják: - a lebegőpontos számítás digitszáma - az ADC felbontása - a referencia ellenállások pontossága - parazita ellenállások (vezetékezés, forrasztás minősége, stb) Azt pedig nem nehéz belátni, hogy bármelyik tényező romlása alapvető hatással van a végeredményre. (ráadásul mint írtam a grafikus változatnál önteszt sincs, ami korrigálásra adna lehetőséget) És tudod mit? Az vesse ránk az első követ, aki nem a lehető legnagyobb mérési pontosságra törekszik. Egyébként, ha egy kicsit alaposabban utána olvasol számtalan hozzászólásban firtatták ezt a kérdést fórumos kollégák (köztük én is) A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2015
Olvasom a mennyet rengetö értekezéseket a 0,1%-s alkatrészekröl. Biztos mindenki ( belértve a kinai gyártokat is) hetente sorban áll valamelyik kutatolaboratorium elött, ahol a méregdrága precizios müszereken válogatják ki az alig láthato SMD cuccokat a megfelelö pontisságra.
![]() ![]() ![]() Nos van jobb ötletem, nemcsak nálam, de szinte mindannyiunknál henteregnek öreg, használhatlan müszerek tele precizios alkatrészekkel, csak a mutato nem megy. Nem lenne érdemes ilyen irányba menetelni. Konkrétan tegnap egy gyönyörü philips müszer került a kezembe, aminek a 16 uA-s deprez tekercse unta meg a telet. ( ha menne, akár ujnak is el lehetne adni, olyan állapotban van). ![]()
Azért annyira nem kell misztifikálni a dolgokat, mivel a gyártóknak megvannak az eszközeik a válogatásra, méghozzá a gyártósor részeként.
Egyébként meg a beszerzés is pofon egyszerű: 680Ohm 0,1% és 470k 0,1%
Én változatlanul azt állítom, hogy az adott lehetőségek között a pontosabb mérésre tett fejlesztési kísérletek igenis hasznosak, még egy sok mindent mérő berendezésnél is. Persze nekem is van LCM3 L,R.C, esr mérésre és erre a néhány alkatrészre (tulajdonságra) sokkal pontosabb mérési értéket ad.
Visszatérve, én is főleg az általad említett funkciókat használom és csak ritkán mérek induktivitást, vagy kondit ezzel a műszerrel. De pl. dióda nyitóirányú feszültségre, vagy tranzisztor hfe és Ube válogatás esetén sem árt a lehető legnagyobb pontosság. A másik pedig az, hogy a digitális technikánál végül is a készülék tudása a memória kapacitástól, órajel sebességétől, a programfejlesztők rátermettségétől függ első sorban.
Bocsánat a kicsillagozott részért
Találtam a fiók mélyén egy AC139 típusú germánium tranzisztort.
Érdekes módon a teszter fordított sorrendben ismeri fel a lábait. Ezen a tranzisztoron még egy piros pötty jelzi a kollektort, meg a TO1 tokozásnak is megfelel, a teszter mégis a C-B-E helyett E-B-C-nek jelzi a láb kiosztást. Vajon miért?
Bocs,de én úgy emlékszem,hogy az E jelöli a piros pont,lehet tévedek.
Nem, valoban a piros pont jelentette a C-t, vagy az egy kicsit elállobb láb.
A Gugliban 2 találat is a kollektort jelzi.
Turiztam egy OC1044-est és egy AC132-est, ezeket már korrektül felismerte.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2015
Akkor az a régi AC139 bizonyára az idök folyamán alkalmazkodott a kor szelleméhez és nemet változtatott.
![]()
Pici kollektorfeszültséggel, óvatosan kimérheted, földelt emitteres kapcsolásban. A kollektorfeszültség maradjon a E-B letörési feszültség alatt, mert nem biztos, hogy a kollektor van a helyén. Változtass bázisáramot (néhányszor 10 uA) és nézd meg, mennyit változik a kollektoráram.
Majd fordítsd meg a tranyót, bázis persze marad a helyén. Ugyanezzekkel az adatokkal, mérj megint. Ha egyik helyzetben nagyobbat erősít, akkor jó a bekötés, és jó helyen van az emitter és a kollektor. És nézd meg, jó helyen van-e a pötty. Lehet, hogy hibás a jelölés. Ha Ge-tranyót forrasztasz, akkor a forrasztás fölött fogd meg fogóval, hogy elevezesd a hőt a toktól! 70-80 fok már kinyírhatja a Ge-tranyókat...
Jellegzetes C betű formában jönnek ki a lábak a tokból. Ehhez képest is jónak tűnik a pötty pozíciója. Lehet, hogy a tranzisztor egy félresikerült példány.
Anno, kb. 1972, az MHSZ (ifjak kedvéért: Magyar Honvédelmi Szövetség) árusította ki ezeket fillérekért a Dagály utcában. Azóta kallódnak egy dobozban.
Az lesz.
![]() Nem mintha bármit is terveztem volna ezekkel, de a tesztert tesztelem éppen. Ezért ástam elő egy-két germánium ereklyét. A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2015
Nos germánium tranzisztorok esetén nálam másként csinálja a mérési metódust.
Si tr: Kijelzőn: PNP 123=ECB B=272 Uf=663mV (és kész) Ge. tr: PNP 123=CEB ICE0=,21mA majd, PNP 123=CEB ICEs=.01mA majd, PNP 123 CEB B=58 Uf=108mV A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2015
Úgy nézem a legújabb változat már rendelkezik "self test" funkcióval is. Jó lenne megszerezni a programot.
Na, Hölgyek, Urak, itt egy megfejtendő jelenség:
Alkatrészteszterem gyakorlatilag összeállt és szinte minden funkciója kiválóan működik, csak.. Feszültség mérés üzemmódban (és ez természetesen egyben a zéner mérés üzemmódja is) érdekes eredményeket mutat. 40V és 10V között kiválóan mutatja a korrekt értékeket, de ahogy 10V alá megy a mérendő feszültség a mutatott érték leesik úgy 2,5V-ra. Például az 5,1-es zénert úgy 480mV-nak mutatja. 10V felett ismét abszolút pontos, amennyire a rendelkezésre álló műszerekkel meg tudom állapítani. Mi lehet ennek az oka?
Véletlenül nem fordítva mérted , mert akkor szokott mv értéket mérni ? Egyébként melyik verzió az amit megépítettél ?
Nem. Mint fentebb írtam alapvetően feszültség mérés üzemmódban vizsgáltam, labortápról. A zéner esetében meg egyértelmű, hogy melyik vége a katód
![]() Feszültség mérés közben, ha folyamatosan csökkentem a feszültséget, 10V körül hirtelen csak úgy kb. 2,5V-ot jelez ki, maj lejebb tekerve a tápot ez is csökken. Rámértem szkóppal a kontroller bemenetére, de ott még korrekt értékek vannak (Ux/10 az osztónak megfelelően). Valami a szoftverben lehet. |
Bejelentkezés
Hirdetés |