Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1067 / 2208
(#) klemo86 hozzászólása Szept 17, 2010
Most komolyan a TAD 6L6CG-STR-en nincs az anódon ablak, csak a 6L6WGC-STR-en?
(#) hgy válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 17, 2010
Valamit elírtál
(#) klemo86 válasza hgy hozzászólására (») Szept 17, 2010
A 6L6GC-STR-en nincs ablak, a 6L6WGC-STR-en van csak? (Még mindig a TAD-ról beszélünk.) Ha ilyen, akkor nem kell a szr kínai…
(#) klemo86 válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 18, 2010
Nyomi az összesnek a teteje, kivéve az őskövületekét, ami elég drága… Egy orosz alapokra épülő dolog lesz ebből is…
(#) mokmen válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
nem egész 1éve belekeveredtem a csövesek építésébe ez idő alatt 5db magam örömére + 1 a havernak állt össze,nem a tökéletesség volt a cél de meglepően jók.Átlagban 5db 1000rest sem költöttem.Mindenkit csak biztatni tudok ,csak bátran ugorjanak neki,itt egy PCL 86 SE-m.Ha valakit érdekelnek a tapasztalataim csak kérdezzen

P1010001.JPG
    
(#) CIROKL válasza mokmen hozzászólására (») Szept 18, 2010
Idézet:
„Ha valakit érdekelnek a tapasztalataim”

Írhatnál valamit a tapasztalatokról ? Mekkora kimenő, mekkora tápfesz , milyen kapcsolást alkalmaztál stb....
(#) Baxi válasza walter hozzászólására (») Szept 18, 2010
Üdv mindenkinek.
Most értem idáig, és Én is köszönöm mindenkinek a segítséget és a válaszokat.
Mindig szeretem volna egy ilyen erősítőt/remekművet, de sose volt rá 200-300 e Ft-om hogy megvegyen. Agyári cucc árához értettem az "occó" jelzőt.
Már így elég sokat áldoztam ennek a hobbinak/fanatizmusnak az oltárán. Mivel sajnos a munkanélküliek táborához csatlakoztam, jó a rosszban hogy sikerült bekerülnöm egy elektronikai műszerész tanfolyamra. Így sikerült közelebb kerülnöm számomra mindig is érdekesnek tartott elektronikához. A lényeg az hogy a csöves dolgokról egy szó sem esik. Amit nagyon sajnálok. Szóval ezért gondoltam arra hogy mi lenne ha építenék egy ilyet ha már az alapok megvannak, csak maga a információm nincs még a dologról.
De most már kezdenek körvonalazódni a dolgok, hála nektek
Ahogy számolgattam a 200-300e Ft töredékéből ~ 30e Ft-ból összelehet rakni egy ilyen állom szép masinát.
Ami igaz nem most lesz havi 40-ből körülményes, de lassan összeszedegettem majd a cuccot hozzá és lesz majd nekem is ilyen
Segítséget köszönöm, és majd még jelentkezek majd ez ügyben hol tartok.

puresound.jpg
    
(#) sturbi válasza lac- hozzászólására (») Szept 18, 2010
Ugrott a szüret mára, de ahogy elnézem az időjárást, még holnapra is.
Már hogyne menne feljebb 275 V-nál a segédrács (de ez miatt nem kell aggódni), trafóleágazáson van, nem ohmos terhelés leágazásán (induktív terhelésnél, az önindukció miatt, az anódon elvileg a tápfesz kétszerese is megjelenhet, értelemszerűen a 60 %-os leágazáson is magasabb a csúcsfeszültség, mint a tápfeszültség (méghozzá a tápfeszültségnél elvileg 40 %-al több (autotrafó), tehát az elvi maximum 275+(275*0,4)=385 V, a valóságban ennek 75-80 %-ával lehet számolni (ha nagyon szigorúak vagyunk a minőséggel, még kevesebb) tehát 290-310 V lesz a segédrácson, pillanatnyi csúcsként, ha 275 V a táp) (ezért kell a görbeseregen is eltolni a munkaegyenest, ohmos terhelésnél nem kell). A várható teljesítmény jó minőségben 5,2 K Ra-nál 290 V táppal, (((290*0,75*2)/2*gyök 2))^2)/5200=4,5 W a primeren, ez a szekunderen kb. 4 W ha jó a kimenőtrafó. Összességében 3-4 W között nagyon jó hangminőségre lehet számítani, ami egy 12 W disszipációjú sugártetródánál reális UL-ben. Régi szemléletben, nagy torzítással ennek duplája kb. a leadott teljesítmény.
(#) sturbi válasza hgy hozzászólására (») Szept 18, 2010
Nos igen, csak az Ra nem 4,5 K, hanem 5,2 K, akkor már mindjárt kevesebb 1 W-al sajnos.
(#) sturbi válasza mokmen hozzászólására (») Szept 18, 2010
Szép erősítő. Itt szerintem mindenkit érdekelnek a tapasztalataid. Üdvözöllek a csapatban.
(#) sturbi válasza Baxi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Idézet:
„...~ 30e Ft-ból összelehet rakni egy ilyen állom szép masinát....”

Hát sajnos, ilyet (aminek a képét beteted) azért nem, de 100-as körül reális lehet egy hasonló .
Persze, attól függ, mit sikerül ingyen beszerezni, miért kell fizetni, mit tudsz teljesen egyedül megcsinálni, nekem a 6C33C SE is csak kb. 15 ezerben van, mert csak a két kimenőnek a vasát vettem féláron (ismerősnél megmaradt), meg pár apróságot, a többi alkatrész az jött innen-onnan, a trafókat magam tekertem.
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Csinos kis jószág. Milyen hangdobozon hallgattátok? Félek, hogy a Bowerseken az alacsony érzékenységük miatt majd nem tudják megmutatni, mire is képesek. Bár a Preludiumokkal szemben még így is van 2dB előnyük.
ECL 86-ból nem építettem erősítőt, de van egy Philips Stereoplan csöves rádióm ilyen "véggel", azt már próbáltam ezeken a dobozokon...
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010

Idézet:
„Ugrott a szüret mára, de ahogy elnézem az időjárást, még holnapra is.”


Nálunk most állt el az eső, és az oszladozó felhők között megjelent egy halvány napsugár az égen...
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 18, 2010
Írtam, a Középső Atlanticon (Santo Domingo)hallgattuk, de előtte már tesztelve volt Prelun is (olyan 86-87 dB-es lehet), ACS Prometheuson is (ez olyan 89 dB-es lehet), egy termetes Surwin Wegán is (ez 91 körül lehet), meg pár egyében. A Bowerseken is jól fog szólni (és hangosan).
A rádiót hiába is próbálod, gyárilag rettenetesen le vannak rontva, át kell építeni ahhoz, hogy a kimenőjét meg lehessen becsülni.
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 18, 2010
Most itt is megállt az eső (bár a nap még nemigen dicsekszik), kis szerencsével délebre tolódik a front és holnap szüretelhetünk.
Nem véletlenül hívtam "parajelenségnek" ezt ez erősítőt (egyelőre műszakilag számomra is felfoghatatlan a valóság, de biztosan van magyarázat).
(#) joepapa hozzászólása Szept 18, 2010
Kialudtam magam...

Lehet a végéről indulva kellene az erősítőt tervezni, azaz 6P3S mint itt irva is volt kísértetiesen tungsol 6l6gb azaz:
6P3S sacc TungSol 6L6GB
Trióda modban 300V a max, na ez pont ott fog menni.

Az ajánlott 250V ot is el tudnám érni kb 800Ohmos táp soros R el azaz 50V ot még elfűtenék, úgyis 470mikro van csatornánként tehát szűrne fűtene, de a kondi miatt nem lenne olyan puha, de mégis csöves egyenirányításra hajazó jellegű SI tápom lenne, mert 820 Ohm soros R el jönne a kakaó a nagyanódra.
Ilyenkor: Ua=Ug2=250V, Ug1 -20V Ra5k (épp ilyen van rajt szerencsére) 1,4W az is megvolt mert nekem 1,6 nál még torzítatlan volt és 2,5W nál sem kopogós, csak barnult-nyúlott zömült.
Azaz mivel OROSZ rábizom a 300V ot ekkor -22V os rács...és sacc 40-50-60mA nyugalmi áram, a katódellenállással Ug1 et és Ia-t beállítom, 330 Ohm körül...

Aztán lehet előrébb menni, azaz a duplatriódás fokozat ahogy sturbi is irta-rajzolta.
Közben a 6SL7-Gt egyi datasheetjén, itt:
6SL7-GT talán a 6N9S is ez

A második oldalon a táblázatban látom-és leesett, itt 300V a tápfesz és nem az anódra maradó anódfesszel kell keresgélni, azaz 100k tól 1M Ohm ig erősítés és imp függően, nameg, mekkora Uki-t szeretnék...

Szóval itt gondolkodom 100k, vagy ugyis katódkövető jön utánna azaz a 170k Ohmos is elég mert az nagyobbat erősít kissebb anódárammal 2k2 katódban ...

Iszom egy kávét és végre összerakok valami hallgathatót talán.

Gondolkodtam a tetródás mód rettenet ronda hangján, lehet Ug2 vel 150V alatt kellene maradni? azt még nem próbáltam.
(#) 6C4C válasza varttina hozzászólására (») Szept 18, 2010
Bravó varttina tetszik a rajzod, bár ha nem monoblokkokat építesz 2-2,5 mA katódkövetőnek inkább a 6N8sz-t ajánlanám Az én 6C4C DC-csatoltam is 550-ről megy
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Ezt a dobozt nem ismerem. Én meg azt hittem a Santo Domingo-ról hogy valami zene, ami a bemenetre volt "kötve"...
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 18, 2010
Ezek közül a középső az, de egy későbbi, dómos (nem piezzós) hangszórókészlettel. Sajnos a legnagyobb nincsen meg, csak a kisebbek (nem nekem, a környezetemben).

IMG.jpg
    
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Így már képben vagyok Az én környezetemben meg Preludium akad, ha gondolod elkérhetjük azt is...
(#) mokmen válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Kösz az üdvözlést, jó hogy a csapatban vagyok. Az első cucc az RT ÉK87-böl készült. EL84 PP ezzel megvolt a bajom. Kb120VA vasra lett a táp tekerve.szek 230v +2*6,5v, kimenő 3,5*4 es E-I vasra lett(régi Hgl lámpa fojtója) osztval és szembe is tekertem kétszer mind a kettöt. A 0,25-ös drótot elöször csak kivezettem a csévén persze mikor már kész volt le is szakadt tőben. Vékony flekszi vez ráfor. Már nem volt probléma, de a rossz sorszigetelés miatt a másik hamar lefüstőlt. EF 80 hajt ECC83 fázisforditót, de túl hajtottnak tünt ezért EF80-at kihagytam. Erős negatív visszacsatolás kellett, hogy a torzítások megszünjenek, de ez a teljesítmény rovására ment. Ő az első.

P1010007.JPG
    
(#) Clavia hozzászólása Szept 18, 2010
Sziasztok! Félvezetős gitárerősítőm elé szeretnék egy csöves előfokot szerkeszteni. Ezzel mindössze annyi a probléma, hogy a gitárerősítőnek már van egy műveleti erősítős előfokozata, amelyet elvileg nem lehet lecserélni a csöves darabra, mert annak a kimenő árama túl kicsi a végfokozat megfelelő vezérléséhez.

Azt sütöttem ki, hogy visszacsatolnám a csöves előerősítőt úgy, hogy feszültségerősítése 1, vagy 1,X legyen, tehát a jelhez tulajdonképpen csak a "hangja / karakterisztikája" adódjon hozzá. Ehhez rendelkezésre áll egy ECH 81 -es, dual trióda-hexóda, feszültségerősítése 21X. Jó ötlet-e ez a megoldás, és ha igen, visszacsatolás gyanánt megteszi-e az, hogy az anódról kondival leválasztott kimenetet egy ellenálláson keresztül a földre viszem? (Azt azonban, hogy a másik ellenállást, amely az osztás nevezője lenne hova helyezzem.)
Még valami: Kapcsolási rajzom nincs ehhez az előfokhoz, azonban ahogy néztem a kapcsolás 1-2-3 kondin, a munkapontot beállító részen és a visszacsatoláson kívül másból nem kell hogy álljon. Nos, a munkapont jelentőségéről és beállításáról gőzöm sincs ( sajnos elektromos műveltség gyanánt csak középiskolai fizika, egy félév orvosi biofizika és az itteni lexikon van mögöttem). Nem kérem, hogy írjatok róla tizen-huszon sorokat, de ha egy linket tudnátok, ahol jól le van írva a természete nagyon hálás lennék. Köszi!
(#) mokmen válasza mokmen hozzászólására (») Szept 18, 2010
bocs RT Ék98
(#) lac- válasza hgy hozzászólására (») Szept 18, 2010
Rendben köszönöm, már megírták, hogy miért írtad a 275V ot és igaz igaz, csak ezzel nem számoltam.
(#) lac- válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Igaz, köszönöm a felvilágosítást. Így kezdésnek jó lesz szerintem ez a kis 4W azután pedig lehet megépítem a csőbarlangos PP-t, az egy kicsit komolyabb cucc. Vagy ha valami ajánlatod van esetleg, ami jól szól, olcsóbb és nem olyan ritka mint az 508 as akkor szívesen megnézem, mindent köszönök
(#) bakos13gab válasza lac- hozzászólására (») Szept 18, 2010
GU-50 esetleg...
(#) pucuka válasza Clavia hozzászólására (») Szept 18, 2010
Kisszintű erősítőfokozatokban (előerősítő) kardinális kérdés a zaj, mikrofónia és a brumm. Ezért ilyen helyekre speciális csöveket fejlesztettek, pl. ECC83, EF86, EF804. Az ECH81 nem erre a feladatra készült, a triódája oszcillátorként nagy szinten dolgozik, a heptóda része keverő, ott is viszonylag nagy szintek vannak, és utánna pedig sávszűrő jön, így a zajkérdés nem annyira fontos.
Előerösítőnek a jó jel/zaj viszony eléréséhez nagy erősítésűnek is kell lennie.
Az esetedben csak egy további zajforrást iktatnál be az erősítődbe, persze, ha szereted a zajt hallgatni, az más . . .
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Szept 18, 2010
Nagyon szép kis kompakt erősítő!
(#) lac- válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 18, 2010
Az nem rossz ötlet, még tudnék is szerezni kettőt így kapásból foglalattal, utánanézek mik vannak róla....
(#) lac- válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 18, 2010
Hát... nemsok GU-50 kapcsolást találtam... de most nem is fontos, a PL 508 at összerakom előbb
Következő: »»   1067 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem