Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1850 / 2208
(#) Simon mondja válasza csibai hozzászólására (») Ápr 5, 2016
Nehagyj szomorúnak lenni..
(#) hejdzso hozzászólása Ápr 8, 2016
Sziasztok!
Lehet,hogy rossz helyre írtam a problémámat először!Azt hiszem itt kapok talán segítséget!
Csöves erősítő problémám van!
ECC 83 és EL 84 csövekkel működik!Már minden csövet kicseréltem,kizárásos alapon.
Viszont egy csövet nem tudok cserélni,ez pedig az EZ 81 egyenirányító cső.
Olyan a jelenség,erősen sercegő hangot adVáltozó,hol erősebb,hol gyengébb..Lehet-e az egyenirányító cső probléma?
Sajnos az egyenirányitós csöves cuccal még nem találkoztam.Ezért nincs benne tapasztalatom.
Pedig erősen csőzaj problémára utal a jelenség.
Nem akarom egyenlőre,diódára alakítani.
Kösz a segítséget!
http://en.audiofanzine.com/tube-combo-guitar-amp/hohner/kingstar-20...9.html
Hohner Singstar 20 - erről a cuccról van szó!
Egy másik topikban,nem ajánlották a cső helyett a diódát!!Ezt nem értem!
Miért nem lehet diódás tápot csinálni a csöves helyett?
Ez nekem új!Vagy lemaradtam valamiről?
Mert olyat már hallottam,hogy csöves egyenirányítással másképpen szól a csöves motyó!de ezt sem értem!
Mi a különbség a csöves 400V,és a diódás 400V között!
Mitől különb az egyen 400Volt?
De tényleg nem tudom?
Ha segítenél?
Köszönöm!
(#) JZoli válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 8, 2016
Több szempont is van ami miatt nem tanácsos csöves egyenirányítás helyett sima félvezető diódás egyenirányítást alkalmazni Arról szó sincs, hogy nem lehet! Lehet, de figyelembe kell venni, hogy amíg a diódán 0,6V feszültség esik addig az egyenirányító csövön 30-50 V eshet! Tehát meg fog növekedni a tápfeszültséged ennyivel! Így munkapont változás következik be. Igaz ez esetünkben nem számottevő, de mégis csak számolni kell vele! A másik dolog az egyenirányító cső csak a felmelegedése után működik, tehát az anódfeszültség mire megjelenik addigra az egyéb csövek (főleg a végcsövek) már szintén melegek így a megjelenő anódfeszültség nem terheli annyira a (hideg) csöveket. A harmadik a már általad is emlegetett hangzás. Abba is beleszól a félvezető dióda némileg. Ezek miatt nem ajánlják az egyenirányítás cseréjét!
De mindenki maga döntse el, hogy mit is akar, illetve mit is vár egy csöves erősítőtől!
(#) Andrei1181 hozzászólása Ápr 8, 2016
Sziasztok

Megpróbálom megcsinálni itt a cikkek között lévő gitárerősítőt, amit Abukodonozo publikált, viszont 6n2p-t és a diódák helyett EZ80-at szeretnék használni.
2 kérdés, hogyan tudok 200 mikrót tenni az EZ80 után?
Illetve az EZ80-at nem ajánlott-e kímélni anódfesz kapcsolóval, ugyanolyan megfontolásból, mint ahogy a többi csövet próbáljuk védeni?
(#) mofesa válasza Andrei1181 hozzászólására (») Ápr 8, 2016
47µF -s kondit használsz pufferkondinak, az utána lévő RC tag kondija akkora lehet, amekkorát nem szégyellsz.
(#) Mate78 válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 9, 2016
szia,

EZ81 könnyen beszerezhető, sőt még gyártják is, próbáld meg kicserélni.
És ellenőrizd le a tápegységben a kondenzátorokat is, lehet valamelyik átüt, átvezet.
Én nem alakítanám át diódásra ezt a klassz készüléket.
(#) jani1987 hozzászólása Ápr 9, 2016
EZ80 utàn két darab 32 mikrofaràdos kondi van 350V értékben. Kapható még? A boltba nem volt.
(#) Dolphin válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 9, 2016
Üdv! Nem eladó a Kingstar-20?
(#) Longa György válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 10, 2016
Szia.47 mikrós az van.
(#) hejdzso hozzászólása Ápr 10, 2016
Köszönet az eddigi segítségekért!
De egyenlőre totál csőd!
http://schematicheaven.net/bargainbin/hohner_kingstar_20.pdf
Itt egész jól látható a kapcsolási rajz.
Gyakorlatilag a V4 és V5 csövek vannak benne,na és az EL 84-es,Meg az EZ81.
Akkor probléma nincs.
Viszont a V1 előerősítő csövet beteszem és előjön sercegönek mondható zaj.
A cső tuti jó,mert vadi új!De van belőle több is,és hiába cserélgetem ugyanaz a gond.
Csak egy katód,meg egy anód ellenállás van.Az okozhat ilyen jelenséget?
A feszültséget mértem,de az fix.
Az a baj,hogy nincs itthon ellenállásom,hogy kicseréljem.Holnap szerzem be.
De létezhet,hogy valamelyik ellenállás ilyet okozzon?
Lehet,hogy hülyének néztek.De ilyen még nem volt,hogy ne tudjak rájönni egy hibára!
(#) Járai válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 10, 2016
Igen, lehet ellenállás is zajos. Tranzisztoros előerősítőben találkoztam ilyen jelenséggel. A kérdéses alkatrészt kondival kisöntölve a zaj csökkent vagy megszünt.
(#) pisti89 válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 10, 2016
Nem lehet, hogy valami szórt zajt szed össze.
Próbáld meg másik szobában is.
Vagy a tápkondi amire jobban gyanakodnék az ellenállás helyett.
Előfokcső fűtése ki van közepelve?
(#) FordPrefect válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 10, 2016
Hát, én elsőre a a 4,7 nF-os kondit vizsgálnám meg. Nem egy nagy dolog..Meg az 500K-s potit is...Ha a potit a bemeneti oldalon a föld felé rövidre zárod, és változik valami, már okosabbak vagyunk. Ja. A V1 KIVÉVE!!
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2016
(#) hejdzso hozzászólása Ápr 11, 2016
Kösz mindenkinek a segítséget!
S a francos 2,2K katód ellenállás volt megnyúlva.Kicseréltem!S láss csodát,minden tökéletesen működik!
Egy hibajelenséggel tapasztaltabb lettem.Erre nem is mertem gondolni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2016
(#) Simon mondja válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 11, 2016
MI is. Erre mise gondoltunk.
(#) excalibur36 hozzászólása Ápr 12, 2016
Üdvözlök mindenkit!

A csöves erősítőt lehet bekapcsolva hagyni, úgy, hogy csak a hangerőpotit csavarom le, vagy ki kell kapcsolni ha már nem használom?
(#) Simon mondja válasza excalibur36 hozzászólására (») Ápr 12, 2016
MItől félsz? Leégne a ház? Hagyhatod úgy, ha nemzavar hogy költséges.
(#) FordPrefect válasza excalibur36 hozzászólására (») Ápr 12, 2016
A hangszeresek már régen kitalálták a stand-by kapcsolót. Tehát: 1. bekapcsolod a hálózati trafót, ami csak a csöveket fűti fel direktbe. 2. Másik kapcsolóval az anódfeszt és egyebeket adod a csőre. Így a kecske, meg a káposzta is...A csövek fűtve, anódfesz bármikor, a white-fülűek meg addig melegítik a csöveiket, míg jó lesz a hangzása. Elmarad az anódfesz késleltető áramkör is. Egyszerű-nagyszerű.
(#) Robin2 válasza excalibur36 hozzászólására (») Ápr 12, 2016
Az élet- és vagyon biztonságot szem elött tartva, használaton kívül mindig kapcsold ki. Az ökológiai lábnyomról nem is beszélve
Azt egyébként nem írtad, hogy mennyi időre kapcsolnád ki, mert az se mindegy. (Ha pl. 3 napig nem használod, igazán felesleges bekapcsolva hagyni.)
(#) Max26 hozzászólása Ápr 14, 2016
Sziasztok!

Mi a véleményetek az ebay-en vásárolható csöves sztereó fejhallgató erősítőkről? kb 12e ft. az áruk. Kétség merült fel bennem, hogy az elektroncsövek vajon nem csak dísznek vannak-e bennük? Sajnos a hangtechnikához nem értek, de inkább megépíteném házilag ha tudnám, hogy 10e ft-ból kijövök.
(#) mofesa válasza Max26 hozzászólására (») Ápr 14, 2016
Maradjunk annyiban, hogy szól. Lehet ebből az összegből jobbat is építeni, ami az elektronikát illeti, és a csöves technikához jóval közelebb van.
(#) bta válasza scooby_ hozzászólására (») Ápr 14, 2016
Idézet:
„"a pentóda segédrácsát ki fogom vezetni, hogy Trióda-Pentóda között átkapcsolható legyen"”


Hát ez nem ilyen egyszerű)... amit kapcsolgatásnál hallani fogsz, annak legkevésbé a trióda ill. pentóda üzemmódok közti különbség lesz az oka.
(#) bta válasza Max26 hozzászólására (») Ápr 14, 2016
Azokban valószínűleg csak az első fokozat csöves. Inkább az a kérdés, h a fülesed megérdemli-e a minőséget, és hány ohmos? Kisimpedanciásnál behatároltabbak a lehetőségeid, ill. több kompromisszumot kell kötnöd.
(#) FordPrefect válasza Robin2 hozzászólására (») Ápr 14, 2016
Ökológiai lábnyom?! Szépen hangzik. Amúgy jól írtad, mennyi időre kapcsolnád ki, nem mindegy. Mondjuk a kapcsoló élettartamát is belekalkulálva. A gond igazán az, hogy az Ökológia Lábnyom csak a helótáknak szól, és kell szólnia nekik is. Csak valahogy úgy érzem, sok fontos(?) embernek ez nem igazán szívügye.
(#) FordPrefect válasza Max26 hozzászólására (») Ápr 14, 2016
Csak dísz ebben a közegben.
(#) konyak6 hozzászólása Ápr 15, 2016
Ma feléledt a Novik Blackfire. A hálózati trafó, és az egyik kimenő volt halott. A hálózati trafó lett először újra tekerve, az általam épített tekercselőn. Ekkor láttam életemben először trafót belülről. A kimenőtől féltem egy kicsit. A végén már egész jól ment a tekerés.
A végeredmény:
1 kHz szinusz jellel mérve 80 W jön le róla csatornánként. Az érdekessége, hogy a gyári kimenő 35 W környékén kezd el torzítani(oszcilloszkópon nézve), az én kimenőm viszont 50 W körül. Itt kezd el laposodni a szinusz jel teteje.
Ezek szerint az én kimenőm jobb?
Először furán és halkan szólt. Aztán felcseréltem az egyik 4 Ohmos szekunder kivezetéseit, és rendbe jött. Fülre nincs különbség a gyári és az én kimenőm között.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2016
(#) Robin2 válasza konyak6 hozzászólására (») Ápr 15, 2016
Szoktak mérni nagyobb frekvenciákon is, és négyszögjellel meghajtva is. Ha úgy is jobbat mutat a Te trafód, akkor jobbat sikerült készítened a gyárinál.
(#) pisti89 válasza konyak6 hozzászólására (») Ápr 15, 2016
Gratula, csak így tovább
Irígykedem kicsit
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2016
(#) FordPrefect válasza konyak6 hozzászólására (») Ápr 15, 2016
Ekkora kimenővel nyilván a vas fog torzítani először. Ekkora hipersil-ből a 35W is igen jó érték. Nem emlékszem, mekkora a trafó áttétele/illesztése? (szinuszjel laposodás: nagyobb torzítás kezdete, háromszögjel vágása a klippelés, max teljesítmény határa, a négyszögjel alakja az impulzus/fázisátvitel tükre.) Utóbbit érdemes és lehet hangolgatni a visszacsatoló körben és többi felső frekvenciát meghatározó kondenzátorokkal, 10 kHz környékén. Szerintem a legfontosabb a jó négyszögátvitel, ezt tudod leginkább "faragni".
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2016
(#) konyak6 válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 16, 2016
Néztem 200 Hz-n, 1000 Hz-n, 10000 Hz-n. A négyszögjel sem az én kimenőmön, se a gyárin nem akar torzulás mentesen átmenni. Semmilyen szinten. Szinusz jellel nézve az én kimenőm mindenhol jobbnak bizonyult. Viszont az én kimenőm, Kb 15%-al nagyobb teljesítményt ad le. Ezt talán a csőkészlet okozza, mivel az egyik csatornán átlagosan 30-35 mA a nyugalmi áram, a másikon 50-60 mA. Ma felcserélem a csöveket. Az eltérést gondolom a huzal is okozhatja. Én angol dróttal dolgoztam, ők orosszal. Illetve én odafigyeltem a soronkénti 120 menetre, ők meg nem(115-125).
Egyébként nagyon elégedett vagyok vele. Gitárhoz szerintem jó lesz.
Következő: »»   1850 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem