Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Az.
Az elektronikai piactereken tudsz ilyent venni, viszonylag olcsón is.
Köszönöm a helyesbítést. Bár ECC81-et gyakrabban látok erősítőkben, mint 85-öt. Ha jól tudom, az ECC85-ös az ún. sörétzaja miatt sem ajánlott hangfrekire.
Megint en, udv,
Van egy ilyen csovem, sajnos lekpott a felirat rola, de valami radiobol szarmazik, meg lehet tudni valahogy hogy milyen tipus es mire lehetne hasznalni? Esetleg egy kis erosito epitesere? Vagy az ECC81-bol is lehetne erositot epiteni? Kis egyszeru dologra gondolok.
Szia! Ez egy pentóda. Ha valóban rádióból való, akkor valószínűleg EL84. Kis SE építhető belőle. ECC81 jó lehet előfokcsőnek. Ha van még egy EL84-ed, akkor már stereot is tudsz építeni. Kb. 3-4W-ot tudsz vele elérni.
Kerlek ha tudnad kicsit bovebben. Tehat az EL84-bol tudnek epiteni erositot? Vagy mit takar a kis SE megnevezes? A kettot egyutt tudnam hasznalni? ugy ertem ECC81 elofok es akkor az EL84 vegfok?
A képen szerintem látszik az EM84 felirat, meg az a cső fekszik, ezért is inkább 84.
Az ECC81 -nél ugyanúgy probléma a sörétzaj, úgyhogy sem előerősítőben, sem meghajtó fokozatban nem ideális. A u -je sem túl nagy, meg elég görbe is a karakterisztikája. Erősíttő közepébe, hangszínszabályzóba elmegy.
Ha jól megnézed a rádiódat, amiről a fényképet küldted, abban is egy egy darab cső EL84 a végcső. Az SE pontosan ezt jelenti (külföldiül), hogy Single Ended, azaz egyvégű, együtemű.
Két ilyen csőből (és természetesen másfajta kimenő transzformátorral) PP (push pull) ellenütemű végfok építhető. (ezen az oldalon találhatsz kapcsolásokat, mindkét változatra)
A tegnap este jol megneztem a radiomat, a pontos tipusa Darclee 5 s643a1 a tipusa, a hatoldalan talaltam egy rajzot amin mutatja milyen tipusu csovek jarnak bele. a varazsszem em84, a vegcso ecl86
![]() Koszonom a segitsegeteket.
Kis zavart érzek az erőben, a linkelt képen lévő rádióban nincsen a linkelt képen lévő EL84
![]()
Keresd fel egykori mestered.
![]()
Én itt vagyok lemaradva:
Idézet: „Van egy ilyen csovem, sajnos lekpott a felirat rola, de valami radiobol szarmazik” ![]()
Mert a linkelt kepen levo cso amirol lekopott a felirat az kulon van, radion kivul, a linkelt kepen levo radiobol az EM84 a fontos, vagyis a varazsszem, ami az enyembol hianyzik es most mar megtudtam hogy az kell az enyembe is.
Értem.
A V betűs aukciós oldalról vettem 1000Ft.-ért nagyon jó állapotban lévő EM84-et. Most is láttam valamelyik nap.
![]()
Lehet nekem is van elfekvőbe.
Üdv! Van egy orion 518 (azt hiszem, nincs a közelemben a rádió) 1958-forgalomba hozott telepes rádió. A segítségeteket abban szeretném igénybe venni, hogy meg kellene oldani a hálózati táplálását. Annyit tudok, hogy DC 1,5V fűtés; és DC 80V a rádió. Milyen egyszerű, de brumm mentes megoldást tudnátok ajánlani?
Szia !
Ez a topicja: Restaurálás/muzeális készülékek. Már így is elég sok itt az off. A linkelt topicban kapsz segítséget.
Sziasztok!
Lehet hogy nem itt kéne kérdeznem de azért igen erősen kapcsolódik a témához. Adott egy csöves SE végfok EL84-es csővel. Sajnos a végfok kimenő trafója le van égve, és még szakadt is. Szeretném ezt a trafót feléleszteni. Tudom újra kell tekerni. Mit is tudunk róla?... A végcső EL84 Az eredeti hangszóró amit meghajtott az 4 ohmos három dolgot tudok a trafóról 1. kb 4.6cm2 keresztmetszetű a vasmag, bár az áttétel szempontjából ez lényegtelen. 2. 78 menet volt a szekunder tekercs. Ez fontos! 3. a primer 0,2 mm-es huzalból van tekerve. Ami az áttétel szempontjából szintén lényegtelen. Ugye azt tudjuk hogy egy trafó impedanciát az áttétel négyzetével transzformál. Elvben (Katalógus adat) ennek a csőnek az anód ellenállása 5200 ohm. Vagyis a 4 ohmos hangszórót erre az értékre (impedanciára) kéne illesztenem. Tehát 5200 osztva 4 = 1300 1300 négyzetgyöke = 36,05 az kb. 36. Vagyis ez a trafó áttétele. Na most, 78menet szorozva az áttétellel ami 36 = 2808menet. Vagyis nekem a primernek 2808 menetet kell feltekernem, a szekunder az 78 menet. A kérdésem a következő. Jó-e az eszmefuttatásom vagy valamit nagyon elrontottam? Ha elrontottam valamit akkor mit és hol? Tudom hogy van kimenőtrafós topik, de itt nagyobb az élet. ![]() A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2018
Mindig ott "nagyobb az élet", ahova beírnak frissen, mert az előre kerül a témák felsorolásában!
Annyira leégett a primer, hogy nem számolható meg a menetszám? Amúgy az "eszmefuttatás" jó. ~2812 menet a primer.
Jól számoltál, elég a 2800menet, de a szekundert a kettéosztott primer közé tekerd újra, akkor valamivel jobb lesz a minősége a kapott hangnak.
Üdv!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Eredetileg a szekunder volt alul és a primer volt felül. De gondolom nem akartak vacakolni a kimenővel amikor ezt a rádiót csinálták, Meg amúgy is csak KH, HH, RH votlak a vehető sávok. Megcsinálom a kettéosztott primert.
Vagyis 1400 menet, arra a 78 menetes szekunder, majd megint egy 1400 menetes szekunder. Jó móka lesz. Az eredeti huzal 0,2 es volt, de nekem csak 0,25 ös van. Majd valahogy igyekszem. ![]() A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2018
Lesz gondod a 0.25-össel, nem szoktak akkora ablakos vasat használni, hogy beleférjen vastagabb drót. Az első 1400 menet után már látni fogod, hogy elfér-e annyi drót. Nagyon precíz, faltól-falig tekeréssel, vékony sorszigeteléssel (osztafán, vagy rizsszalma/kondenzátor-papírral) van esélyed.
Idézet: „Eredetileg a szekunder volt alul” Ez sem véletlen, mert így a szekunder tekercs ohmos ellenállása a lehető legkisebb, mert a megadott menetszámhoz rövidebb drót tartozik. De van kimenőtrafós topik is, ott kéne tárgyalni.
Nem kötözködés, csupàn helyesbítés, helyesen: hostafàn vagy hosztafàn, az eredeti márkanév ugyanis a Hostaphan, ebböl magyarítódott
![]()
Aha értem. Vagy is itt is el kell szigetelni a primer sorait egymástól, mint a hálózati trafóknál.
Bár eredetileg nem raktak a sorok közé szigetelést. Lehet hogy ez lett a trafó veszte?
Az igazi probléma a trafó primer tekercsének kapacitása. A "vadul" tekercselt primernek általában kisebb a kapacitása, mint a szépen sorba tekertekének, de hajlamosabb is az átütésre. Ilyen eset könnyen előfordulhat terhelés nélküli üzemben. Ehhez hozzájárulhat a környezeti páratartalom is.
"Igaz, igaz, mintha csak magam mondtam volna". (A.A.P.) Így írták a csomagolására is, amit '64-ben volt szerencsém látni, mikor dolgozni kezdtem vele. De én csak maradok a magyarosodott alaknál. Valamint az a "h" néma, azon a nyelven, ahogy akkori külföldi kollégám mondta.
![]()
Még valami, aztán nem akarok itt szétoffolni mindent. Szerintetek nem fölösleges a szekundert 1 mm-es huzalból tekerni? Ez a kis végfok nem hinném hogy akkora kakaót tudna leadni.
Arra gondoltam mi lenne ha a szekundert is osztottan csinálnám. Feltéve ha rá tudok annyit tekerni. Arra gondoltam hogy megtekerem a szekundert 0.5 mm-es huzalból, duplán.Így ha párhuzamosítom a két szekundert akkor 4 ohm a kimenete, ha sorba kötöm akkor 8. Számításaim szerint a szekunderen ha 4 ohmos a hangszóró akkor max eff. 1,1Amper folyik és csúcsban 1,5 Amper. Szerintem erre indokolatlan egy ennyire pici trafónál az 1mm átmérőjű huzal. |
Bejelentkezés
Hirdetés |