Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Sziasztok.Különben hány vattos hangszóró ajánlott eggy el se hez,hogy szépen meg birja hajtani?
Aha ezt figyelembe veszem a hangszóró választáskor.köszi
Hmm, egy SM85B egy EL84PP táphoz elég, gitárerősítőben gondolkozom. Kimenőnek mondjuk ide meg kisebbet 'szokás' mondjuk EI-66, itt hátrány, ha túl mélyre megy. 160W-ot tud az sm85b elvileg, az sovány sztereónak, ill túlságosan ki lenne gerjesztve. Ha kell, és van még, el tudom intézni a postát, 4 darab elmegy egy sima csomagban.
az EI 66 kicsi, legalább 8 cm2 kell 15-18 watthoz., és nem hátrány ha kicsit több mélyet tud.Én most toroidból csináltam gitárerősítő kimenőt, és szuper lett.
Jaja, lehetséges megoldani egy darabbal, csak az sm85b 1,7T-re gerjesztve tudja a 160W-ot, amit hangfrekis célra nem biztos, hogy jó erőltetni.
Rock-metál témára jobb (állítólag) a kisebb mag, tisztára, jazzra tényleg jobb lehet a hifi felé hajló kimenő. Sajnos a tapasztalataim szűkek, de el84pp fejem van, ott egy m65-ön van a kimenő (eag AE-110-é) és többek szerint brutál állatul szól. Van pár elcs..szúrt hangminta, megpróbálom meglelni. Ezt mondjuk rock-blues témára szántam, teljesen jó is rá.
Megvannak a hangok, az X-ről van szó a lap alján, szegény nemsokára kap már egy rendes előlapot is.
Sajnos a lead felvétele túlvezérelt lett. :/
én hallottam "L1" "híres" kombóját, sőt saját kezemmel tekergettem 12 részre osztott (ha jól rémlik) primerű M102-es vasra tekert kimenő van benne (35W), és elég metál dolgok jöttek ki belőle Szerintem sehova nem jó a kis kimenő, illetve attól függ , mi a kicsi . Gondolj bele : az, hogy 100 Hz-en van a -3 débés pontja, az nem jelenti azt, hogy az alatt nem visz semmit, csak kisebb jelszinttel, de kimenőnél nem is ez a gáz - szerintem -, hanem, hogy nagyon TORZ! És metál hangszínnél . ami bár erősen mélyvágott - is van mély hang, főleg lejjebb hangolt gitárokkal, és az előfokon belőtt "elvárt" hangszínt nem árt, ha a végfok csak épp megfelelően "színezve" tudja nyújtani ! szerintem ...
És most jön a saját tapasztalat : Mákos - féle metál előfok agyonvágott mélyekkel, rossz kimenőn keresztül "visszahozza" a mély hangokat, de messze köszönőviszonyban sincs az eredeti torzított jelalakkal (hátomszöges, az meg , a Moogtól "tudjuk", hogy sok méllyel "érzettel" bír ...) : eredmény : kiírthatatlan , döngölő mélyek, főleg tompításnál, pont azt kapjuk,vissza amit annyira szeretnénk elkerülni - és az előfokban "írtjuk", a "klaffogást" nekem EI66-on van az EL84 PP kimenője, ez 7 cm2, de igen jó minőségű, 0,35-ös vasra tekerve. ebből gond nélkül "kiesik" a 15 W, és tisztára is elég "határozott" mélyei vannak (JCM800-ból kiindult előfok) , de a Te kimenőd, a TK110 is csak 5,6 cm2-rel bír, de jófajta M magon van ! EI66-nál a kicsin ablakméret jelent inkább- szerintem-problémát. Én most fogok ( egy éve mondom ezt ... ) EI78 asra tekerni EL84 PP-t, ez is 7 cm2, nem van hely benne bőven, és így már elfér a 4-8-16 Ohm secunder is bőségesen ! de befejezem, mielőtt végleg kiútálnak innen (is)
Sziasztok, én arra lennék kiváncsi, hogy működhetne egy olyan felállás, hogy egy triódával meghajtani egy végcsövet, a hagyományos módon, de kimenő trafó helyett kondenzátoros lecsatolást alkalmaznék, és ha ez működik, akkor miért nem használják, ezt csakis elméleti síkon kérdezem, ha nagy butaságot mondok, akkor sorry, kérdezni csak szabad.
Tudom, hogy a csöves lelke a kimenő, de a kondis lecsatolást azért nem alkalmazzák, mert "elmegy" a hangja, vagy a magas anódfesz ból a kicsatolt jel nagy a hangszórónak? Ezt nem igazán értem.
Hiába van ott a kondi, váltóáramúlag rövidzár az! Csak a DC-t választja le.
Azért kell a kimenőtrafó, hogy a hangszóró alacsony impedanciáját illessze a csőnek optimális értékre.
A kondenzátoros leválasztás nem oldja meg az impedanciatranszformációt, csak a DC szint leválasztását.
Még annyit kiegészítésül, hogy a trafó gondoskodik a galvanikus leválasztásról.
..viszont a trafó nem szereti átvinni a frekvenciatartomány felső részét, ezért is terveztek OTL erősítőket, amik kimenőtranszformátor nélküliek, nincsen nagy erősítésre szükség, mert közvetlenül hajtja a hangszórót.
Doncso: Bővebben itt olvashatsz erről. A hangzására azért kíváncsi lennék, hogy milyen lenne.
Ha te mondod, akkor tényleg elhiszem.
Én nekem erős a gyanúm, hogy az OTL ötlete részben "gazdasági" megfontolású !
Idézet: Lehet azt sugalja a dolog ! Viszont egy normális OTL véget azért nem is játék összehozni , meg az anyagi részét tekintve sem olcsóbb az mint egy hasonszőrű kimenő trafós ! Oda is kell ám trafó szép méretekben gondoldj bele a sok cső fűtésére csak ? „gazdasági" megfontolású”
De a kezdeti OTL-ek nem nagy telejsítményű "gépek" voltak, viszont at OTL-t hazsnálták már vezérlésre is, és hazsnálják még most is ...
Sziasztok!
Elkészült valamennyire a PCL86SE. Még hálótrafót kell majd szerezzek hozzá, jelenleg 2db szembefordított toroid hajtja. Készítettem hozzá anódfesz késleltetőt is. Picit brummos (épp határon, alig hallható), majd kipróbálom valamilyen fojtóval, jelenleg csak 2x390µF és köztük 1,1Kohm szűri. Ha lesz időm, készítek fém borítást a trafóknak. Tetszik a hangja, de még nem hasonlítgattam össze mással (a JLH még mindig dobozbefejezésre vár).
Jól néz ki! Gratulálok! Erős a gyanúm viszont, hogy a fojtó nem oldja meg a problémád. Ilyen kis SE erősítőknél anélkül sem szabad brummnak lennie. RC szűrés alkalmazása a segédrács és az előfok részére már megoldja a problémát. A fűtést meg testre kell kötni. Ha már csend van utána lehet fojtóval kisérletezni.
És mivel ünnepeljük meg?Csöves tali? Vagy iszol egyet a boros csövesből?
Megyek, előveszem a dobozaimat, s találkozom a csöveimmel, közben kortyolgatok a boros csövesből. Tán még a csöves deszkát is felfűtöm.
Tényleg az idén lesz-e találkozó? Tudom még korai, de tervezgetni lehet
köszi régen jártam már azon a topikon. Reagáltam is rá.
Köszönöm!
Ez a müszi cikkében lévő kapcsolás alapján készült, de nézegettem már a tiédet is (meg is vettem egy csatornájához az alkatrészeket, majd átépítem kísérletképpen). Ja igen, üres bemenetnél gerjed, méghozzá nem is akárhogy (nagyfrekisen, legjobban valamiféle "tökönrúgott kutya" vonyítására hasonlít, süvít és nem csak a hangszóróban, hanem a cső is... ). Remélem az átépítés segít rajta, első körben arra gondoltam, kicserélem a bemenetnél lévő 3Mohm-ot mondjuk 470Kohm-ra.
Adott ez a kapcsolás.
Ennél tudok párhuzamosan kapcsolni két csövet? Esetleg úgy, hogy egy csövet használok a PP egy-egy ágában párhuzamosan, és természetesen hozzá illesztve a kimenő impedancia.... |
Bejelentkezés
Hirdetés |