Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Teszi a dolgát persze. Az IV6 VFD óra is jár nálam évek óta, de nem pontos. Minimálisan de elmászik ha nincs rajta antenna. Már van saját kapcsolásom szóval azokat használom.
Erről beszéltem, hogy kvarc függő. Örülök, hogy megoldódott!
Sziasztok! ezt:https://youtu.be/WM_MeWHoI-c szeretném megépíteni.Van valakinek ötlete,hogy milyen áramkör lenne jó?
Gooogle keresés: "1 digit nixie clock"
Meghajtó áramkör is jó lenne ami egy 15 ös rézcsőbe belefér.
Sziasztok!
Én is haladgatok végre a Mule 2 cikkes verziójának IN-12 csöves megépítésével. Ez az első komolyabb projektem, lehet kicsit nagy falat volt elsőre. Mellékelek képet az első indításról, azóta azért történt változás (pl csipogó ügyben). Lassan elkészülök vele, de van 2 probléma, amire nem birok rájönni: -Néha élesztés után a jobb szélső számot (másodperc egyes) halványan áthúzza 3 csövön keresztül (másodperc tizes és a perc egyesbe is). Ilyenkor egy idő után le is áll a kijelzés, kialszik az összes cső. De csak néha csinálja ezt, nem minden alkalommal. Üzem alatt nem jön elő, ha nem így indul. Már próbáltam többféle orosz K155ID1, illetve eredeti TI 74141 IC-t is, ugyanaz az eredmény. Lecseréltem a 74141 IC adapterét is. PIC-et is próbáltam, amiken különböző program verzió volt. Legutóbb amikor megcsinálta, kikapcsoltam a nyomógombbal a kijelzést, majd vissza, és a hiba megszűnt. A nyákot már 4x mostam át alkohollal, de nincs változás. Egyszerűen ötletem sincs már. Bárkinek van esetleg valami segítsége, tippje? - INS-1 nixie lámpa villogtatás. A topikban korábban tárgyaltak alapján az Overkill óra idevágó részét applikáltam volna az órán, az RTC int lábával szeretném villogtatni, az óraprogram 2.57-es. A gond az, épphogy csak egy pillanatra vibrál egyet másodpercenként, egyébként folyamatosan világít a lámpa. Mellékelem az ábrát, hogy eddig hol áll a dolog. Mindent összevetve nagyon örülök neki, hogy belefogtam, sokat sikerült eddig tanulni a projekt alatt. A másodikat órához már sok részben másképp fogok nekiállni, mint most (pl a frissített nyákterv alapján dolgozni). No és persze már egy jó ideje szerettem volna nixie órát.
A CD4028 egyik lába (talán a D bemenet - 11. láb ) és a föld közötti vezeték hiányzott az egyik panelverziónál.
A lámpa villogtatást az RTC 7-es láb, egy LED-en keresztül optó csatolót vezérel, az a legbiztosabb megoldás a leválasztás miatt is, és még látod is a működést. A 2.57-es verzió már tökéletes, így a hibát inkább a tranzisztoros meghajtónál keresd, vagy tényleg a CD4028 nem kap GND-t. A nyák publikus? Honnan lehet letölteni? Nagyon tetszik!
Az optocsatolós lámpa villogtatást mindenképp ki fogom próbálni, csak kicsit piszkál, hogy a netes keresések során ezt a MPSA42-est hozza ki elsőnek glimm/neon-ra és még nem akar menni.
A CD4028 GND-s lábait még egyszer megforrasztottam, és megkapta az új paneles átkötést is, biztos ami biztos. Amikor most kipróbáltam, nem jött elő a hiba, remélem így is marad. A nyák egy SprintLayout-os ismerkedés során készült próbának. Egy az egyben a cikkben lévő Mule layoutja és kijelzője, kiegészítve +2 hellyel a csöveknek (egy későbbi projektnek). Csak nincs kettévágva a nyák. A gerber fájlok még megvannak, ami alapján legyártották, de sajnos a forrást sikerült felülírni.
A jobb oldali utolsó szám anód, és a dp össze van kötve a nyákon. Tervezési hiba!
Sziasztok! Építenék egy steampunk usb pendrivot IN-16 nixie- vel. A stepup 170 voltos konvertert már megrendeltem.A lényeg az lenne ,hogy a nixie számokat léptesse másoláskor ,íráskor.A pendrive ledjét,,figyelve''.Ajánlottak optocsatolós megoldást vezérlő icvel,csak sajnos nem találtam ilyen kapcsolást.Optocsatolóm van pc tápból bontott 817B tiusu.
Köszönöm az ötleteket.
Erre gondoltam:Bővebben: https://youtu.be/dZch4ZXvE2I
Szia, optocsatolóból 10 db kellene akár úgy használod, hogy a nixie katódját megemeled 35-70v-al akár nagyfeszültségű optoval csinálod ( tpl627-4 ill. - 2, ez 3 ic minimum). Én maradnék a 74141 nixie meghajtónál és összekötném egy bcd számláló icvel 4510. Vagy ha valami effektet is szeretnél, akkor egy 8 lábú pic-kel. (1 bemenet, 4 kimenet bcd-ben)
Szia ! Köszönöm a válaszod.Akkor csak a 74141 és a4510 kell bele?
Ebben a témában nem vol jártas,tudnál áramkört ajánlani hozzá?
Szóval, kell a tápegység, kell a pendrive, kell a 74141, és a számláló. Le lehet választani a pendrive-tól a nixis részt optocsatolóval (pendrive ledje helyett az opto adó ledje lesz) , de mivel a tápot ugyis az usb-ről kapja így felesleges. Ha a nagyfesz részt teljesen le akarnád választani akkor lehetne a 10 db opto a katódokhoz. Viszont ha a hely szűkös, akkor lehetne egy pic aminek a 10 kimenetén egy-egy mpsa 42 tranyó kapcsolja a nixie katódjait. Nem tudom az előbbi hozászólásban hova akartál opto-t tenni. Galvanikus leválasztás illene, hogy a 170v ne jusson a számítógépbe vissza. A linkelt videón viszont biztos nincs ilyen leválasztás, túl kicsi a hely szerintem. (itt az opto-ra gondolok)
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2018
Keresgéltem kész kapcsolásokat, de nem találtam. Valamelyik megoldást össze kell rakni próbaképpen.
Opto - t a led helyére tettem volna.
Ha jol értelmezem akkor egy tranyo is elég meg a két ic plussz a pic.
Opto a led helyére. 1. Változat pic vagy avr+tranyó (10 db +ellenállások) 2. Változat niximeghajtó+bcd számláló és persze lehet vegyesen is . Ez a hely függvénye. Az usb felé jó lenne egy soros dióda és egy zéner, ami a túlfesztől védhet. Mivel ez levesz az 5 v-ból így meg kellene nézni mennek-e az ic-k a kisebb feszültségről.
Az sn74141 minimális feszültsége az adatlap szerint 4.75 v úgyhogy inkább a pic + tranyó változat a nyerő.
A második változat jobban bejön ,a hely szűke miatt.Nixi meghajtó+ bcd.
Pic, és odais kell a tíz tranyó?
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2018
A nixinek 1 anódja (a rács) és 10 katódja (a számok) van. Ugyhogy kell valami, aminek van 10 kapcsolható kimenete amivel a gnd re kötöd a katódokat, ami kapcsol lehet 10 tranyó, niximeghajtó ic 10 kimenettel, vfd meghajtó ic 10 kimenettel, optocsatoló 10 db. stb. Egy normál tranyó kb. 5 mm széles ha 10-et körberaksz az még csak 15-20 mm átmérőjű kör. Ahogy nézem a videón is van valami karima ott a cső alatt. Ha smd tranyó akkor még kisebb. Az ic-ket a másik esetben nyilván hosszában kellene elhelyezni egy csőben. Ha lesz táp, az lesz a legnagyobb alkatrész (a pendrive-on kívül), ahhoz mérten kell majd elhelyezni a többit.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2018
Akkor ha jol értelmezem.Az usb felöl indulva irom a sorrendet.A nixi tápját nem írom mert az ok.A led anód ,katód megy a pic gondolom jelbemenetére ,a pic kimenő jele niximeghajtó icébe.A nixi cső katódjai az ic tíz kimenetére.
A picbe pedig programot kell írni.
Igen, ha pic lesz, akkor programot is kell irni, azzal az elrendezéssel elég lehet egy 8 lábú pic.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |