Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » EAGLE NYÁK tervező
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 1, 2005
Témakörök:
Eagle leírások a neten:
Eagle alkatrész-könyvtárak: http://www.snapeda.com
és a leírás hozzá.- http://www.piclist.com/images/www/hobby_elec/e_eagle.htm - http://pa-elektronika.hu/hu/cikkek/75-eagle.html
Ven egy kis probléma - eddig nem vettem észre. A gerber átalakitás után a kisebb méretü szöveg nem ott van ahol kellene ( 2-3 mm-t elcsuszott).
A default méretü szöveg nem mozdult el. Mitöl lehet ez? ( sajnos a default méretü szöveg nem fért oda ahova kellett volna ezért kellett kisebbet választani. Az EAGLE-ben (7.7 és 9.) rendben van, de amikor a EAGLE 9-ben gerbert generálok a betük elcsusznak balra.
Eagle 7.7- jól generálja ?
Próbáld meg.
Abban tul körülményes a gerber generálas ezert az 7.7ben rajzolt paneleket a 9-s megjelenése ota mindig ott generálom. (9-sben meg nem a legjobb rajzolni, ezért azt csak gerber átalakitásra használom). Most már elment a gyárba, megkértem öket,,hogy javitsák ki ha lehet. Majd megnézem talán a 7.7ben is.
Ha a vektoros betűtípust használod, nem csúszik el. A proportional elcsúszik.
Mi körülményes van a 7.7-ben a gerber2layer.cam fájl elindításában ?
És mi a különbség a rajzolásban azon kívül, hogy a 9.x-ben több funkció van a rajzhoz ? ![]() A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
A 9-shez képest elég sok - évekig 7-sböl generáltam. A 9-sben csak egy gombnyomás , és minden meg van. (A 7-sben legalább 4 lépés mire minden kész van
![]() A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
Ugyanazt használtam mint a többi felirathoz, csak kisebbet.
Az alaktrész neve csúszik el, vagy egy külön letett text ?
A Vektor & Proportional betük különbsége miatt látszik az elcsúszás, mert a gerber vektoros ami tipus szélesebb mint a másik betü tipus.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
Külön feltett text. Egy pinheaden meg kellett jelölni 4 lábat. A normális betük tul nagyok volt, igy kicsinyitettem. Az a rajzon pontosan passzolt, amikor a gerberré alakitottam elcsuszott. Más text az eredeti nagyságban ott maradt, ahova tettem.
eagle1 a rajz, eagle 2 a gerber ( a 9,10,11,12 csuszott csak el) A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
A 12 marad a helyén, ott van a szöveg origója, és csak szélesedik a felírat.
Ahogy a videon is. De a két képen is látszik, hogy nem azonos a betütipus. a gerber vektoros, az szélesebb. Az lehet némi megoldás, ha minden számot külön textbe írsz. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
A szövegek Font paraméterét állítsd át Vektor-ra (mint azt Niedziela is javasolta).
Szerintem egyébként is érdemes minden szöveget alapvetően így beállítani. Ez a típus egészen kicsi méretben is jól olvasható, és pontos azonosságot garantál a képernyős nézetek és a generált gerberek között. Ezen kívül a Ratio paramétert is érdemes kb. 15 %-ra növelni, amitől ducibbak lesznek a vonalak. Ez a beállítás még 0,8 mm betűmagasság esetén is olvasható -ha van aki azt még látja szabad szemmel-. Én 1 mm-es szövegeket még szoktam használni szükség esetén, és azok jól olvashatóak kellő nagyításban.
Kösz mindenkinek, majd legközelebb kiprobálom. Érdekes mert ugyanazon a panelon 14 csavaros csatit is feliratoztam, oda elfértek az eredeti méretü beállitott betük, és azok nem másztak szét, csak ezek a kisebbek ( ugyanolyan betütipus).
Nem a betű mérete a dolog nyitja, nálad ez véletlen egybeesés. Két alapvető lehetőséged van, amik általánosságban is igazak.
1. A feliratok legyenek Vektor-ok. 2. Ha valamit meg kell jelölni a felirattal, mint pl. egy csatlakozó lábai, akkor a felirat legyen lábanként, és a szöveg bázispontja igazodjon a csatlakozó lábához. Tehát pl. legyen centerre állítva (a center milyensége igazodjon az elvárt elhelyezkedéshez) az igazítás, és a center pont legyen a csatlakozó vonalában. Így akármilyen méret vagy egyéb módosítás éri a feliratot, az akkor is ott marad középen. A két lehetőséget célszerű kombinálni.
Megprobálom megjegyezni, de az utobbi idöben alig rajzoltam NYAKot (évente kb 10-t) és ki a fene emlékszik ilyen nuánszokra. Ezért jött jol az eagle 9-s, mert ott egy gombbal kész a gerber és mehet a gyárba. A 7.7-shez magam irtam egy forgatokönyvet, hogy minden rendbe legyen, ne kelljen javitgatni meg kiegésziteni.
Most meg a te irásodat is ki fogom másolni az eagle jegyzeteim közé hátha valamikor megint ilyen gondom lesz.... ( ami majdnem kizárt ![]() Az irástipust átállitottam vektorra ( nem tudom, hogy igy marad-e, vagy mindig ujra kell állitani?) A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2020
Nekem is vannak feljegyzéseim a programmal kapcsolatban. Ezek zömét Niedziela gondolatai teszik ki, illetve van néhány saját tapasztalat is. Hasznos iromány, néha bele kell néznem. Azért csak néha, mert amit beleírok annak jelentős részére emlékszem is, így nagyjából már fejből is előjönnek. Még így is előfordul, hogy konkrét problémával kell keresnem Őt.
Az nekem nagyon szokatlan, hogy a tervezés után generálod a gerbert és már gyártatsz is. Nálam a tervezés és generálás után jön a panel virtuális megjelenítése, és ennek a látszatpanelnek az alapos átnézése. Az átnézés során a virtuális panel rétegeit ki-be szoktam kapcsolgatni, ami nagyban segíti az átláthatóságot. Eddig még mindig találtam több hibát is, ami a terveken nem tűnt fel (pl. kedvezőtlen vonalvezetés, rossz irányból olvasható szöveg, elcsúszás, furatméret hiba, és még sorolhatnám).
Én is nézegetem majd egy hétig a rajzokat, ugyanugy mint te - néha hosszabb szünet után ujra elöveszem mielött legyártatom, de a gerberrel eddig csak annyira foglalkoztam, hogy megnéztem minden réteg rendben van-e. Ez a panel már egyszer le lett gyártatva - kapcsolástechnikailag rendben, de az eredetin nem voltak feliratok és gondoltam megjelölöm azt 4 lábat, amit eddig mindig a kapcsolási rajzbol kellett kikeresni. S most ez igy sikerült....
![]() Most ezzel el leszek egy ideig (10 darabot rendeltem)......szerencsére a sorrend megmaradt.... ![]() Az alkatrész feliratokat eddig a ki szokták javitgatni ( azt én nem is tudom), mert sok alkatrészjelzés neve nincs mindig optimális helyen. Azt hogyan lehet otthon javitani ( pl egymás mellett 5-6 ellenállás azaz egyik nevét fedi a másik rajza)?
Ilyenkor használd a "mashup" parancsot és helyezd el máshova a feliratot kézzel! Láttam már erre a problémára jó megoldásokat. Pl. a rajzjelbe írja az értéket/nevet, vagy az egymás mellettieket bekeretezed, majd a lehető legközelebb felrajzolod a jelöléseket és összevonalazod a kettőt egy vonallal.
A gerber generáláshoz én a DirtyPCBs CAM feldolgozóját használom: CAM fájl. Az ezzel generált fájlokat a JLCPCB is simán elfogadta eddig és az online nézegetőkben is azt látom, amit kell.
A gerber fájlokkal korábban csak az volt a gond, hogy itt ott valami hiányzott. Ezt az eagle 9 jol megoldotta.
A mashuprol eddig még nem is hallottam, de majd megnézem. Kösz.
Rosszul írtam a nevét: "Smash"
Ez elválasztja a feliratot az alkatrésztől, s utána oda helyezed, ahova szeretnéd, vagy akár le is törölheted.
S akkor ott hogy oldod meg azt, hogy szétválaszd az alkatrész többi dolgától a feliratot? Mi van helyette?
*rákerestem... Bővebben: Link Túl egyszerű volt a régi módszer... A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2020
Ahogyan egy alkatrészt kiválasztasz, beilleszted a kapcsolási rajzhoz, szét van választva.
Ezzel nem kell külön vacakolni.
Hát, nálam sajna nem annyira ez történik.
video Még töltődik a képernyőfelvétel, de nemsoká elérhető lesz
Kiprobáltam de valahogy nem jött össze. Hol választja le a kapcsolasi rajzon vagy a NYAK oldalon ( ott probáltam eredménytelenül a 7.7-ben. Valamit csinál de nem azt amit szeretnék. Majd este keresek valami videot erre. Kösz.
Amelyik szerkesztőben megnyomod a gombot és rákattintasz vele az alkatrészre. Ha a nyákszerkesztőben, akkor ott, ha a kapcsolási rajzon, akkor ott.
Mikor rákattintasz az alkatrésszel így (a ctrl + jobbklikk is működik csoportra), akkor meg fog jelenni a névnél és az értéknél is a kis kereszt, amivel meg tudod fogni és elhelyezni ahova akarod. |
Bejelentkezés
Hirdetés |