Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1615 / 3965
(#) blackdog válasza zoleeman hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Bővebben: Link
Számolj utána és mindenre választ kapsz.
[off]Szúr a SHIFT gombod?
(#) kendre256 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Szerintem ez nem szilárdtest relé, erre utal az is, hogy kapcsolási élettartamot adnak meg (az elvileg végtelen lenne egy szilárdtest relénél). Az elnevezések is mechanikus relére utalnak:
(Szigetelés erőssége: A relé kontaktus és a tekercs között AC 3750 V
A relé kontaktusok között (azonos pólus) AC 1000 V)

A minimális feszültségnek az lehet az értelme, hogy mechanikus érintkezőknél álló helyzetben is oxidáció lép fel, ezt a kapcsoláskor keletkező ív "lebontja", ha elegendően nagy a feszültség. A relé érintkezők másik tisztítási módja lehetne, hogy hosszú elmozdulása van a horgonynak, ami a kapcsolás után még csúsztatja egymáson az érintkezőket. Ez a relé szinte biztosan bistabil relé (különben nagyon gyorsan lemerülne a benne lévő elem, ha a kapcsolás idejére állandóan folyna rajta az áram). Az ilyen reléknek elég finom mechanikájuk van, nem lehet nagy mozgásokat végezniük, nem tudja a relé az érintkezőket "csuszolással" tisztítani, ezért a kapcsolási ív marad a tisztításra.
(Szereltem nemrég hasonló elemes termosztátot, abban is bistabil mechanikus relé volt.)
Szerintem...
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Az előbb leírtak alapján azt gondolom, hogy tudsz vele kapcsolni 12V DC-t, kis árammal is, de szerintem kisebb lesz az élettartama, mint amit garantálnak.
(#) kadarist válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Ebből is látszik, hogy nem szedtem még szét ilyen termosztátot, de blackdog megtehetné
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Nem tehetem meg mert nincs a kezemben csak a leírása van meg. 10000 Ft egy ilyen termosztát sajnos nem vagyok abban az anygi helyzetben, hogy próba-szerencse alapon megvegyem.
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Én ilyet kötöttem be, ennek a leírásában is benne van a kapcsolható feszültségnél 24V AC/DC...250V AC 50 Hz.
Hasonló a szerkezete is. A tied leírásában benne van, hogy először az alaplapot kell felszerelni, bekötni a vezetékeket, utána rápattintani a felső részt az elemmel. Ez ugyanilyen. Az alaplapon van egy panel a relével, sorkapcsokkal. A felső rész két érintkezővel (a relé tekercsére csatlakozókkal) kapcsolódik a panelhoz.
(#) blackdog válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Ilyenem van otthon majd megnézem. Ez is érdekes. Először azt írja, hogy 0-230V kapcsolható fesz. majd 24-250 VAC.
Ahogy írtad maximum élettartamban lehet gond szerintem. De mennyivel? -1000 kapcsolás. Addigra úgyis tönkremegy benne az elektronika.
(#) vilmosd válasza kerdes10 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Idézet:
„minden egyes típusú pic chiphez külön égető kell;”
Termeszetesen Nekem van vagy 100 PIC egetom, mert 100 fele PIC-et egetek. Mondjuk ha szetneznel a gyarto honlapjan akkor nem kerdeznel ilyen suletlensegeket. Getting Started with Development Tools
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Nem tudom, hogy mennyivel csökkenhet.
Azt tudom, hogy a napkollektor vezérlőmbe azért kellett a reed reléket tranzisztorra cserélnem, mert nagyon gyorsan kezdtek tönkremenni, pedig azokra is sok százezres kapcsolási élettartamot írnak. Csak miután megnéztem az adatlapot, hogy azokat 1-2 mA-es áramra adják meg, valamint kiszámoltam, hogy 10 másodpercenkénti kapcsolással mennyi idő alatt hány kapcsolás jön ki, villámgyorsan kicseréltem tranzisztorra a reed relét. Az megy már 4 éve, a reed relé pedig legfeljebb pár hónapig bírta volna.
Nyilván egy termosztát nem kapcsolgat tízmásodpercenként, de évek alatt elég sok kapcsolás összejön.
(#) blackdog válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Eddig ennyire mélyen nem foglalkoztam a relékkel és most látom, hogy a legöbbnél megadnak minimum terhelést. Omron, finder, Fujitsu stb...
Átlag 100 mA 5 VDC. Kicsit elkeserít. Azt úgyis tudod, hogy én optocsatolót akarok vele kapcsolni ahol max. 10 mA és 12 VDC a terhelés.
(#) frici.hu válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Azt hiszel és azt gondolsz amit akarsz!
Ha idegesít amit írók ne olvasd, ha pedig nem hiszel nekem igazold az ellenkezőjét, mert ez így fer, de ez irányba még nem tettél semmit, azon kívül, hogy folyton leszólsz, ahelyett, hogy értenéd miről írok!
Off-old ki nyugodtan, vagy töröld, teljesen mindegy, attól még nem tiéd az igazság serlege, mert könnyebbnek látod mások leszólását, mint a gondolkozást és a tényeket!
Mellesleg nem veled kívánok beszélgetni "állandóan", van itt más is, aki legalább megérti és az is aki egyet ért!
Szóld le őket is nyugodtan!
Köszi!
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Biztos jót olvasol?
Bővebben: Link
Itt azt írja: Minimum Switching Load*1: 0.01 mA 10 mVDC
Ez azért jóval kisebb mint amit írtál.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Igen ezt én is láttam. De 10-ből talán egy ilyen. És nem is olcsó, ha jól emlékszem.
(#) blackdog válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Nos szétszedtem a Computherm Q3 termosztátot.
Omron relé van benne. Min.10mA 5 VDC
Ennyit az adatlapokról. (mármint a termosztátéról).
Gondolom ez a minimális áram ahhoz kell, hogy biztosan érintkezzen a pogácsa. Elég légmentesnek tűkik az összeszerelése.
(#) zoleeman hozzászólása Márc 5, 2012 /
 
egy 2 ledes villogonal ezt irja 2 db BC182,183,547,548. tehat akkor ugyis jo ha belerakok egy 182 es egy 183 ast? vagy 182 es egy 547 es kell vagy 183 es 548 as?
(#) jani1987 hozzászólása Márc 5, 2012 /
 
Amennyire én tudom a villogónál a megadott típusokból 2 darabot használsz, vagyis nem variálod őket. Pl: az ajánlás szerint ha bc182-t ír, akkor azt használd. de a többiek kijavítanak, ha marhaságot mondanék.
(#) kadarist válasza zoleeman hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Szia!
Variálhatod őket, mert az adott kapcsolásban mind jól működik, akár keverve is.
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Csak azért írtam, mert mi egyfélét használtunk.
(#) havranarpi hozzászólása Márc 5, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy trafóm ami tud:
24V/5A
24V/5A
Az ugye 2*120W
Hogyan tudnám megoldani ,hogy simán csak 240W legyen?
Azaz össze akarom hozni.
Hogyan kössem?
(#) zolika60 válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Tekerd át.
(#) havranarpi válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
nem lehet.
be van impregnálva.
És toroid is.
(#) reloop válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
A szekunderek gond nélkül sorbaköthetők, ha azonos feszültségűek akkor párhuzamosan is lehet. Mindkét esetben ügyelni kell a fázis helyességére!
Mire lenne szükséged: 24V/10A, vagy 48V/5A?
(#) havranarpi válasza reloop hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
24V 10A
(#) reloop válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Párhuzamosan kell őket kötni. Ennek feltétele, hogy a két szekunder azonos, vagy közel azonos feszültségű legyen. Pár tized volt eltérés még nem katasztrófa.
A fázishelyes összekötés menni fog? Független a két tekercs? Mekkora rajtuk egyenként a terheletlen feszültség?
(#) nedudgi válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Ha egyenáramra van szükséged, akkor egyszerű kétutas egyenirányítót használj.
(#) zoleeman hozzászólása Márc 6, 2012 /
 
Epitettem egy 12Voltos 2 ledes villogot, ha az auto poziciojara rakotom mukodni fog... de ha majd raadom a rendes poziciot kifogni utni vagy hogy fog reagalni ra?
(#) qvasz2 válasza zoleeman hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Nem igazán magyarul írsz, sajnos ezért csak tippelni tudok, hogy mit is szeretnél.
Tehát, ha építettél egy 12V-os villogót, akkor azt bátran rákötheted az autó akksijára.
Idézet:
„de ha majd raadom a rendes poziciot kifogni utni”

Ezt a részt nem sikerült magyarra fordítanom, kérlek, fogalmazd át!
(#) zoleeman válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Tehat azt szeretnem, hogy a helyzetjelzore rakotom a 12Voltos villogot. Ez rendben van pillogni fog... de ha felkapcsolom a helyzetjelzot, akkor nem fogja kiutni a villogot?
(#) bbalazs_ válasza zoleeman hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Ha ugyanarra a ket vezetekre kotod mindkettot (parhuzamosan), akkor nem - kiveve, ha az egyuttes aramfelvetel meghaladja a biztositek turokepesseget, de ezt nem hinnem.
(#) kadarist válasza zoleeman hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Szia!
Esetleg nem azt akarod, hogy a helyzetjelző izzók villogjanak? Mert így is lehet értelmezni.
Következő: »»   1615 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem