Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2147 / 3961
(#) laszlo raduj hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Szep napot!
Meg epitetem a melekelt riasztott.(azert melekeltem mert nem talalom itt a forumon , de az is lehet nem innen van leszedve).
Van egy par kerdesem velle kapcsolatosan. Egy bizonyos ferkin nagyon hangosan szol, aztan ahogy csavarom a potit (frekit felfele) kezd elhalkulni, ha nagyon kozel hajolok a hangszorohoz ugyy hallok meg valamit. Mi lehet az oka?
A csipogo 2 tekercses , 1db 8Ohm es a masik mar nem emlekszem de 100Ohm felet van, en a 8-ra kotem.
A 0.001µF es a 0.1µF kondit kisebbre csereltem . Az elsonek csereje menyire befojasolja a kapcsolast?
Van valamilyen eljaras hogy leelenorizem , egyaltalan vanne hang a felso tartomanyba? Nincs szkopom. Vagy ledel megnezni hogy a csipogo kap-e jelet amikor en mar nem halom?

Koszi elore is.
(#) dudzsi hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Sziasztok!
Ennek az Ic-nek Step up/down modba a feszültség korlátott "R1-R2" mihez képest kell belöni? 9*3.2V led 28,8V itt akár állithatom 35V-ra vagy kissebre kell?

MP2481.pdf
    
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Hello! Minden hangszórónak van átviteli frekvencia tartománya, de a fülednek is van. Nem tudni mit raktál bele, de egy közönséges csipogó általában még szűkebb a frekvencia átvitele, mert a fül érzékenysége valahol 1..5kHz környékén a legjobb, általában ide vannak valahova mechanikusan is hangolva. Elvileg egy Led+ellenállással is láthatod, a hangszórón, hogy kap-e jelet. Vagy egy CD4040 v. CD4020 v. CD4013-al leosztod a frekit, és annak kimenetén már a hallható tartományba esik a jel. üdv!
(#) idlob válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Ahogy VR2 ellenállása csökken, úgy nô a kitöltési tényezô. Csökkentsd a most 0.1µF kondenzátor értékét, ezzel eltolod felfelé a hangmagasság tartományt.
Ezzel a kapcsolással sajnos nem tudsz olyat csinálni, ami minden frekvencián azonos hangerôt prdukál.
(#) usane hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Hello!

Van az ULN2xxx ic-knek valami CMOS megfelelője? Ezt úgy értem, hogy olyan ic ami meg tud hajtani LED-et, relét, csak nem bipoláris, hanem FET-es, és 8 csatornás. Ja és persze menjen 5V-ról ha lehet.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2013
(#) gerdenes hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Sziasztok!

Hallottatok, olyan nand-kapuról amihez, hozzá van csapva egy and kimet is?
(#) proli007 válasza gerdenes hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Hello! Ez alatt mit értesz. A "nand" egy NOT és egy AND. Vagy is egy ÉS kapu utáni invertert jelent. Az AND vagy is ÉS kapcsolat csak egy bement lehet, kimenet nem. Szerintem úgy gondoltad hogy egy ponált és egy negált kimenete az ÉS kapunak.. üdv!
(#) vladcepes hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne hogy ebben a hőmérős kapcsolásban a D1-D2 az milyen értékű lehet? A választ előre is köszönöm!

1.jpg
    
(#) granpa válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Ránézésre, 2 standard Si dióda (Vref 1.2V.
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Köszönöm. Az mit jelent? Mondjuk ezek? Bővebben: Link
(#) SzervízMacska válasza gerdenes hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Én sem értem pontosan mit is szeretnél, de... Egy tokban többnyire több kapu is lakik. Bármelyik kapu bemeneteit ha közösíted, máris kész az inverter. Ezt ha rákötöd egy szomszédos kapu kimenetére, máris kész vagy.
(#) granpa válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Szokásos saccolás Uf 0.6V Si diódáknál. Tehát 2x nyitófesz=1.2V Ref.
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Köszönöm! Közben megtaláltam az újított rajzot mert azt írják hogy a PIC16F688 adatlapján 2,2V feszültség javasolt és így beépítettek egy MCP1525 IC-t. Bekarikáztam az IC-t ott nem írták el a lábkiosztást? Vagyis a 3-1 nincs felcserélve?

1.jpg
    
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Hello! Miért nem nézed meg az adatlapját? (Amúgy az szerint fel van cserélve..) üdv!
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Szia! Az adatlapját is néztem, ugyan az a kép szerepel mint ezen ott jobboldalt. Ezért is kérdeztem hogy a kapcsolási rajzon nincs e elírva a lábkiosztás? Üdv!
(#) vladcepes válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Jó a lábkiosztás a rajzon csak elnéztem.
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Szep napot!
4013-om volna is ithon .Ennel hogyan mukodne a leosztas, ahogyan no vagy csoken a magas freki pont ugy no vagy csokenn-e a halhato, vagy csak egyszeruen kijelezni hogy ott van magas jell.
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Itt van a linken, a "2-bit binary counters" rajzon, hogyan kell kötni. Mindegyik Q kimenetén az előző frekvencia fele jelenik meg. Vagy is ha 18kHz-ig hallasz, akkor a bemeneten 72kHz-ig hallod a jelet. üdv!
(#) rejtettlampas hozzászólása Nov 2, 2013 /
 
Üdv!
Trimmer potit szeretnék cserélni normál potméterre. Mellékeltem egy képet, bejelöltem a lábakat, jól gondolom a kiosztását?

csere.jpg
    
(#) Davidd hozzászólása Nov 2, 2013 /
 
Sziasztok! A kérdésem az lenne, hogy az offset null és a balans ugyanazt jelenti-e? Pontosabban azért kérdem, mert ne5534 et szeretnék helyetesíteni ua741-el. Lábkiosztásnál pedig más van, így nemtudom hogy más a fogalmazás vagy teljesen más is az a láb. Vf3-at építenék és nincs csak dual vagy quad op.ampom, mono icm csak az ua741 lenne.
(#) mikrokapcsolo válasza rejtettlampas hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Igen, így jó a lábkiosztás.
(#) Csabi626 hozzászólása Nov 2, 2013 /
 
Sziasztok!

Nem tudom jó topikba írom e, az lenne a kérdésem, hogy sikerült a kidobástól megmentenem egy jó kis MT-83-as tápegységet, de sajnos nem jó a műszere, valahol szorul.
Kivettem, de nem tudom (nem merem) szétszedni, nem tudom hogy jön szét úgy, hogy ne sérüljön. Már minden csavart, anyát leszedtem róla, ha a hátsó kivezetéseit óvatosan megnyomom befelé, érzem, hogy mozdulna, csak az eleje tartja.
Ha valaki szedett már szét ilyet, mondja már el, hogy hogy érdemes nekilátni.
Le is fotóztam, hátha így könnyebben beugrik valakinek.

Üdv: Csabi

muszer01.jpg
    
(#) granpa válasza Davidd hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Ugyanaz. Nézd meg az adatlapjaikat, és rájössz.
(#) Davidd válasza granpa hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Épp onnan néztem és egyiknek balans masiknak offset null, lényeg hogy helyetesíthető egymással, mert így akkor tudok építeni. Köszönöm szépen!
(#) gkari válasza Csabi626 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Az átlátszó előlapot le kell pattintani, mert a mérőmű csak előre tud kiszabadulni. Nem biztos, hogy szorul, lehet, hogy csak a 0-állító kiakadt (szétszdve látható). Ha valóban csúcshibás, akkor próbáld meg a tengely hernyócsavarját picit lazítani, ha ettől javul, a hernyót ismét rögzítsd!
(#) qvasz2 válasza usane hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Tudtommal nincs, de nincs is értelme. A CMOS IC-k 20-25mA-t tudnak, ez éppen elég egy db LED-hez, de másra már kevés. Relének már 50-100 mA kellene, erre jó az ULN.
(#) usane válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Értem, akkor marad az ULN, vagy ha kevés csatorna kell akkor egyenkénti FET.
Köszönöm a választ.
(#) qvasz2 válasza usane hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Ha nem túl nagy áram kell, akkor szoktak két kaput, vagy invertert párhuzamosan kötni, és meghajtónak használni.
(#) Csabi626 válasza gkari hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Erre gondoltam én is, csak szegény plexi már annyira el van öregedve, hogy félek, elpattan mire lepattintom
Úgyhogy egyelőre jegelem a témát, vagy megpróbálok egy másikat szerezni bele, akár egy rosszat is, aminek az előlapját rá tudom tenni erre, ha erről nem jönne le egyben..
Egyébként köszi a segítséget.

Üdv: Csabi
(#) usane válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Az a baj, hogy 8 csatornánál már az is növeli az alkatrészigényt. 1-2 csatorna esetén még jó.
Következő: »»   2147 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem