Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2148 / 3961
(#) gkari válasza Csabi626 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Sajnos, az nem plexi, hanem polistirol, ami bizony elég rideg, a szétpattintáshoz érdemes pl. (persze érvénytelen) bankkártyát használni.
(#) bumburuc hozzászólása Nov 2, 2013 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Van egy kis fekete-fehér TV-m. Szeretném átalakítani oszciloszkóppá, lehetséges ez???Pici 12voltos 230 voltról tápegységgel működik.
(#) proli007 válasza bumburuc hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Hello! Lehetséges, csak nem érdemes. Mert több tudás, munka kell hozzá, mint aztán ami eredményt tud produkálni. Ugyan is egy képcső mágneses eltérítésű, ahhoz legfeljebb lassú jeleket (max hangfrekit) lehet kapcsolni. Vagy is viccnek jó, de szkópnak nem igazán. üdv!
(#) bumburuc válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Helló! Köszönöm a felvilágosítást. Szomorúan, de tudomásul veszem. Üdv.
(#) pucuka válasza bumburuc hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Ha érdekel a téma:
Bővebben: Link
(#) Attilawap hozzászólása Nov 2, 2013 /
 
Sziasztok! Akarok építeni egy vezeték nélküli hőmérőt. Találtam is egy kapcsolást. Bővebben: Link
A mellékelt kép a vevő áramköre. Azt értem, hogy az R1-es ellenállás (12K) felé miért megy el a váltóáram, mert valami frekvencia osztást végez, de mégis van egy pár gondom vele:
Miért nincs Graetz híd a stabkocka elé kötve? Egy dióda elég?
100 µF elegendő a stabkocka elé?
A rajz 12+12V-os trafót ír. Ha nekem csak egyfázisú váltóáramú 12V-om van, azzal is működni fog?
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Nem is tudom hogy kezdjem.
Ma elszaladtam es bontotam egy tolato radart.
Kerdesem az lenne , hogy vanne ertelme az adojat, (gondolom igy nevezik ) attegyem az altalam megepitett 2X555 IC-es riasztomra?
Melyik az adoja vajon , mert egyforma a ket alkatresz, de az egyik arnyekolt vezetekel van a panelra kotve es 1 tranyohoz csatlakozik, (gondolom ez a vevo, vagy mikrofon) a masik egy tranzisztor parhoz (oszcilator talan) csatlakozik ez lehet az ado.Ahogy nezem a kapcsolast, 3 drot van rajta, szetszedtem es igy megfejtetem melyik mi az. Bekotem de a jelszalon nem mutat semit a muszerem feszultseg allasban, vagyis igen 0.5V ha megszoritom a vevo alu hazat. Mivel tudnam le ellenorizni hogy mukodik?
(#) laszlo raduj válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Majd jonek a nagyok es ok elmagyarazak, de ott 2 dioda van egyeniranyitasnak, es szerintem jo lesz egyszer 12Vac trafo de az tenyleg dioda hidal egyeniranyitva.

Sot ha jol nezem az egesz kapcsolas 6Vdc-rol mukodik ugyhogy meg 12V sem kell a tapnak.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2013
(#) Attilawap válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Igen, továbbá elég érdekes az is, hogy az alkatrész listán a stabkockához 78L12 van írva, a képen meg 78L06. Na akkor most melyiket?
(#) laszlo raduj válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Tehat minden fele kepen nezd meg az ic-ek adatlapjait, ha egyet kozuluk csak 5-6V-rol szabad jaratni akor tiszta a kep, azok el aruljak az igazat, na meg ott van a ledes kijelzo elotet ellenallasa az is arulkodhat,csak utanna kenne szamoljal.
Valoszinu hogy 12V-rol mukodik , de nagyon fontos utana nezni az elotetnek ha 12V akarsz hasznalni.
De meg mindig a velemenyem megvarni a nagyok hozzaszolasat.
(#) kadarist válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Szia!
A két jobboldali csereszabatos rendszer: Bővebben: Link.
A stabkocka kimeneti feszültségét illeszd az RF modulok igényeihez, mert a CMOS IC-k széles tartományban működnek, ezért nekik annyira nem kritikus az érték.
(#) acoustic hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok.
Szeretném kérdezni tőletek hogy, msp430f2003 IC jutott a tulajdonomba és meg szeretnék ismerkedni a programozásával, nos a kérdés hogy mivel tudom programozni, Pickit 2-3 vagy más fajta égető kell hozzá.
Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) kadarist válasza acoustic hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Szia!
Van külön topikja.
(#) -Nomad- hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni! Egy orosz pnv57e éjjellátó trafóját szeretnénk kisebbre cserélni. Erre egy működő megoldást láttunk a youtube-on, de nem tudtam elérni a készítőt.
Azt írja CCFL-t használt és 28db 500V-os kondenzátort. Így a kimenő feszültség 14Kv. Az építésről sajnos nem ír semmit.

Van e valakinek ötlete, hogy, hogyan lehetne ezt megépíteni?
Előre is köszönöm!

üdv.
(#) acoustic válasza kadarist hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Köszönöm, a kérdésemre megtaláltad a választ.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2013
(#) kamaro hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok! Mi a jelentősége hogy az inverteres hegesztőkben sodrattal van megtekerve a trafó? Lehet ezt sima zománcozott rézhuzallal helyetesíteni?
(#) nyakas00 hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok

Került hozzám egy ilyen digitális termosztát.
Kérdésem az lenne hogy milyen hőszenzort tudok erre kötni, illetve az 1 és 2-es lábra mit lehet kötni?
Köszönöm a segítséget.
(#) pucuka válasza kamaro hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Nem egyszerű sodrattal, hanem Litze huzallal. Ebben az erek külön külön szigetelve vannak. Az oka az, hogy a frekvencia növekedésével ún skin (bőr) hatás lép fel, és az áram nem egyenletesen oszlik el a vezető teljes keresztmetszetében, hanem kiszorul (mágneses hatás miatt) a vezető külső fellületére. Ezáltal lecsökken a vezető kereszmetszete, és megnő az ellenállása. Ezen segít a sok vékony vezető párhuzamos kapcsolása. A hegesztő impulzus üzemű trafójában nagy áramok folynak, és nagyon nem mindegy, hogy a feltekert vezetéknek mennyi az ellenállása.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2013
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Hello! Nem ismerem a tolató radarokat, de halható tartomány felett működnek. Vagy is ha ezzel szeretnél vinnyogni, felejtős a dolog. Simán lehet egyforma az adó és vevő, mert várhatóan mind kettő piezó, ami oda-vissza működik.
A többit nem is értem. "3 drot van rajta, szetszedtem es igy megfejtetem melyik mi az" "Bekotem de a jelszalon nem mutat semit a muszerem feszultseg allasban, vagyis igen 0.5V ha megszoritom a vevo alu hazat." Most van valamid, amiről mi semmit nem tudunk, fogalmam sincs mit szeretnél vele, mit szorongatsz és miért. Szerinted erre lehet válaszolni? Mert én nem tudok.. üdv!
(#) Kovabe hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok
Lehet hülye kérdés de tudja valaki hogy a PC ventillátor beötésén a plusz és minuszon kivül mi a harmadik szál?
(#) BEMcorp válasza Kovabe hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Fordulatszám jel kimenet. Azzal méri az alaplap a venti pillanatnyi fordulatszámát.
(#) balukapitany91 válasza Kovabe hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Hello,

az a harmadik szál általában sárga, azon a pwm jelek jönnek. Ha jól tudom a fordulatszámot lehet mérni vele.
(#) balukapitany91 válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Gyorsabb voltál
(#) Kovabe válasza balukapitany91 hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Köszönöm
Akkor azzal csak kontrollálhatom de nem szabályozhatom.
(#) balukapitany91 válasza Kovabe hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Igen, azt hiszem négyszögjeleket ad.
(#) Kovabe válasza balukapitany91 hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Akkor áttételesen akár egy négyszögjelgenerátort is készithetek, ha minél több alkatrészböl szeretném csinálni.
(#) balukapitany91 válasza Kovabe hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Erre majd a nálam jártasabbak válaszolnak, nem akarlak rossz irányba terelni.
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Idézet:
„Nem ismerem a tolató radarokat, de halható tartomány felett működnek. Vagy is ha ezzel szeretnél vinnyogni, felejtős a dolog. Simán lehet egyforma az adó és vevő, mert várhatóan mind kettő piezó, ami oda-vissza működik.”

Nem vinyogni szeretnek , hanem betolakodo ragcsalokat tavoltartani. 3 vezetekes a kutyu, amit szetszedes utan megtalaltam melyik vezetek mire van, 2 tap 1 jel. Azt probaltam merni feszultseg allasban de nem mutat semit csak ha megszoritom a vevo aluminium tokjat, ekor 0.5V-ot.
Az ado piezon 4.2V-ot merek.
Mivel , hogyan tudom megnezni hogy mukodike?
(#) Tlaci18 hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Sziasztok.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy milyen alkatrésszel lehetne megoldani egy viszonylag magas Volt-tal rendelkező, kis amperű áram ismétlését. Azt tudom, hogy az 555 IC nem bírja ki az akkora Voltot. A szerkezet működését egy kapcsolóval indítom el, ám ilyenkor az csak egy kis áramütést ad le, majd nem történik semmi. Jelenleg egy DC motort használok, a + oldalát kötöttem az elemhez, a - oldalát pedig vezettem tovább a szerkezetben. Így mikor bekapcsolom, az áram folytonos lesz, igaz nem stabil, és a motor is le van terhelve rendesen. Mit tudnátok ajánlani motor helyett?
Előre is köszönöm
(#) balukapitany91 válasza Tlaci18 hozzászólására (») Nov 3, 2013 / 1
 
Hello,

számomra kicsit értelmetlen az irásod de megpróbálom értelmezni. Tehát, van egy áramforrásod aminek a kimenetét szaggatni szeretnéd. Ez megoldható egy astabil multivibrátorral és egy relével.
Következő: »»   2148 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem